Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en sık gerçekleştirilen estetik girişimler arasında meme estetiği de bulunuyor. Günümüzde geliştirilen yeni teknolojilerle bu estetik cerrahinin çok daha hızlı bir şekilde yapıldığını belirtebiliriz. Elbette hastalar açısından da daha fazla yüz güldüren neticeler elde edilebiliyor. Meme küçültme işlemleri, meme dikleştirme ameliyatı ya da meme büyütme operasyonları, meme estetiği dendiğinde ilk akla gelen girişimlerdir. 

Kadınlarda meme dokusu yaşın ilerlemesi, emzirme, gelişimsel bozukluklar ya da doğum yapma gibi pek çok unsurdan etkilenir. Meme dokusunda deformeler oluşabilir. Bununla birlikte doğuştan gelen bazı özelliklere bağlı olarak memeler ideal ölçülerden çok daha küçük ya da büyük olabilir. 

Bu durum kadınların kendi fiziksel görünümünden memnun kalmasını önlüyor. Hatta kimi zaman kadınların söz konusu nedenlerle özgüven sorunları yaşadığını da belirtmek mümkündür. İşte bu noktada devreye estetik cerrahı işlemler giriyor. 

Öncelikle meme estetiği operasyonlarının bu alanda uzmanlaşmış olan plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğini belirtebiliriz. Bununla birlikte memenin gerek şekli gerekse ölçüleri konusunda bir standarda bağlı kalmak doğru olmaz. Her vücuda uygun bir meme tipinin tercih edilmesi ve operasyonun da bu doğrultuda planlanması gerekir. Özellikle meme şekillendirme, küçültme ya da büyütme operasyonlarında hastanın vücut şeklinin de göz önünde bulundurulması, estetik bir sonuç elde etmek adına çok büyük bir önem taşıyor. 

Meme Estetiği Türleri Nelerdir? 

Meme estetiği operasyonlarında temel hedef vücut şekli ile uyumlu ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayacak bir meme görünümü elde etmektir. Bu doğrultuda doktor ile hasta ile görüşmesi neticesinde meme şekline karar verilir ve operasyon planlanır. Meme estetiği kapsamında çok sayıda farklı işlem gerçekleştirilebiliyor. Bunlar arasında ülkemizde ve dünya genelinde en sık gerçekleştirilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Meme Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)
 • Meme Küçültme (Redüksiyon Mamoplasti)
 • Meme Dikleştirme (Mastopeksi)
 • Jinekomasti

Meme Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)

Meme büyütme estetiğinin en temel amacı memelere daha dolgun bir görünüm kazandırmaktır. Kimi zaman vücudun yapısına bağlı olarak meme görünümü oldukça küçük bir formda olabiliyor. Kimi zaman da ani kilo alıp vermelere bağlı olarak meme dokusunda hacim kaybı meydana gelebiliyor. Gelişimsel nedenlerden gebelik ve emzirmeye kadar pek çok unsurun memelerde doku kaybına neden olabildiğini söyleyebiliriz. 

İşte bu gibi durumlarda memeye yeniden hacim kazandırmak için meme büyütme estetiği gerçekleştiriliyor. İşlem sırasında da çoğunlukla silikon protez kullanılıyor. Zira yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerle de memeye belirli bir oranda hacim kazandırmak mümkündür. 

Ancak hastaların büyük bölümü kalıcı bir sonuç elde etmek ister. Dolayısıyla meme büyütme estetiği işlemlerinde meme protezi kullanıldığında sonucun kalıcı olması beklentisi de karşılanmış oluyor. 

Günümüzde damla ya da yuvarlak gibi pek çok farklı protez çeşidi üretiliyor. Hangisinin kullanılacağına ise doktor ve hastanın birlikte karar vermesi gerekiyor. Bu karar aşamasında kişinin vücut ve kilo oranı, meme yapısı, göğüs kafesinin şekli gibi bazı fizyolojik faktörler göz önünde bulunduruluyor. Böylelikle estetik açıdan da en ideal meme görünümünü yakalamak mümkün olabiliyor.  

Meme Küçültme (Redüksiyon Mamoplasti)

Elbette her kadının problemi memelerdeki hacim kaybı değildir. Kimi zaman da memenin büyük olmasından şikayet edilebiliyor. Bu duruma yol açan unsurlar arasında en yaygın olanlar ise kilo alımı, bazı ilaçların kullanımı, gelişimsel nedenler başı çekiyor. 

Tümörlerin de memede büyüklüğe yol açan unsurlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. genetik unsurlara bağlı olarak da büyük meme görünümüne sahip olan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. 

Meme büyüklüğü sadece estetik açıdan yani görsel bakımdan rahatsızlık vermiyor. Bununla birlikte bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen problemlere neden olabiliyor. Bununla birlikte duruş bozukluğuna da yol açabildiğini belirtmek gerekiyor. 

Dolayısıyla fizyolojik açıdan da kadınlarda ciddi sıkıntılara neden olabilen durumlardan biridir. Meme küçültme estetiği operasyonunda memeye daha ideal ve vücut ile daha orantılı bir görünüm kazandırmak hedeflenir. 

Fazla olan yağ dokusu alınır ve böylece daha küçük bir meme görünümü rahatlıkla elde edilebilir. Memede ne oranda bir küçülme yapılacağı ise yine doktor ve hastanın birlikte verdiği karar ile belirlenir. 

Bu operasyon da gayet kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Hastaların iyileşme süresi de bir hayli kızadır. Bu nedenle özellikle bel ve boyun ağrısı gibi büyük memeden kaynaklanan ağrı şikayeti olan hastalar rahatlıkla tercih edilen bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. 

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Mastopeksi operasyonu da günümüzde kadınların oldukça sık tercih ettiği işlemlerden biridir. Özellikle doğum ve emzirme dönemi sonrasında memelerde sarkma meydana gelebiliyor. Bu durum kilo alıp vermeye bağlı olarak da ortaya çıkabilir. 

Yaşın ilerlemesi ise memelerde sarkmanın tek başına nedeni olabiliyor. Çünkü meme dokusu elastikiyetini kaybediyor. Buna bağlı olarak kısa bir süre içerisinde sarkmalar başlayabiliyor. Tüm bunlarla birlikte hormonal nedenlere bağlı olarak da göğüslerde sarkmanın meydana gelebildiğini belirtmek gerekir. 

Psikolojik açıdan da kadınları bir hayli rahatsız eden bu durumu ortadan kaldırmak ise mümkündür. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştiriliyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar söz konusu işlemin yağ enjeksiyonu ile yapılabildiğini belirtebiliriz. 

Elbette halen yapılması mümkündür ancak silikon protezler daha başarılı bir sonuç elde etmeyi sağlıyor. Bu nedenle meme protezleri ile meme dikleştirme ameliyatının yapılması, daha sık tercih edilen bir yöntem haline geldi. Meme kıvrımına yani meme altında yer alan kıvrım bölgesine bir kesi uygulanarak protezin yerleştirilmesi sağlanıyor. Bu sayede dikiş izinin görünürlüğü de son derece düşük düzeyde oluyor. 

Jinekomasti

Jinekomasti operasyonu erkekler için uygulanan meme küçültme cerrahisidir. Bazı hastalıklar ya da hormonal nedenlere bağlı olarak erkeklerde meme büyümesi sorunu yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda meme dokusunda küçülme elde etmek amacıyla jinekomasti operasyonu gerçekleştiriliyor. 

Erkeklerde özgüven sorunlarına ya da bazı psikolojik problemlere de yol açabilen bu sorunu ortadan kaldırmak için tek bir operasyon yeterli olabiliyor. Çoğunlukla meme altı çizgisine kesi uygulanarak gerçekleştirilen operasyon kısa zamanda tamamlanıyor. İyileşme süreci de oldukça kısadır. 

Kimler Meme Estetiği Ameliyatı Olabilir? 

Öncelikle hastada meme kanseri riski varsa ya da şüpheli bir bulguya rastlanmışsa, meme estetiği öncesinde tedavinin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Tedavinin tamamlanmasının ardından meme estetiği için bir planlama yapılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde de ameliyat yapılmasının sakıncalı olduğunu hatırlatalım. 

Kadınların doğum sonrasında emzirme dönemini de tamamlaması gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte hastaların meme estetiği olabilmesi için ameliyata engel teşkil edecek bir sağlık sorunlarının bulunmaması gerekir. 

Yukarıdaki unsurlar dışında, meme görünümünden şikayet eden hastaların rahatlıkla meme estetiği operasyonundan faydalanmaları mümkündür. Meme görünümünün idealden daha büyük ya da daha küçük olmasından şikayet edenler bu estetik operasyondan faydalanarak rahatlıkla ideal meme görünümüne kavuşabilir. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve söz konusu estetikten faydalanabilme durumunuzu görüşebilirsiniz. 

Meme Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de bu estetik operasyondan sonra iz kalıp kalmayacağı oluyor. Bu operasyonlarda cilde kesi uygulanması gerekiyor. Ardından gerekli müdahale yapıldıktan sonra kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır. 

Dolayısıyla ciltte hafif de olsa bir iz kalması mümkündür. Bu iz ameliyat sonrasında kırmızı ya da mora yakın bir renkte olur. Ancak zaman içerisinde rengi değişir ve ten rengini almaya başlar. 

Operasyonun ardından yaklaşık 1 yıl geçtikten sonra bu izlerin görünümünün çok daha hafif düzeyde olduğunu belirtebiliriz. Dolayısıyla iz kalacağı konusunda bir endişe yaşamadan operasyondan faydalanabilirsiniz. Bu arada meme estetiği sonrasında iz çoğu zaman meme altı çizgisinde oluyor. Bu da dışarıdan bakıldığında söz konusu izlerin görünümünün çok daha zor olması anlamına geliyor.  

Zira izlerin nerede kalacağı, ne kadar uzunlukta olacağı ya da görünümünün ne düzeyde olacağı konusunda da operasyon öncesinde doktorunuz ile görüşebilirsiniz. 

Meme Estetiği Emzirmeye Engel mi? 

İleride gebelik planlayan kadınlar bu operasyonların ardından emzirme ile ilgili bir sorun yaşayacaklarını düşünebiliyor. Ancak yapılan operasyonda süt bezlerine herhangi bir müdahale gerçekleştirilmez. Bu nedenle kadınlar meme estetiği sonrasında rahatlıkla emzirebilir. 

Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde hamilelik planlayan kadınların da yaşadıkları sorunlardan kurtulmak için meme estetiği işlemlerinden faydalanması mümkündür. Mutlaka yıllarca beklemek ve gebelik sonrasında meme estetiği olmak zorunda değildirler. 

Sadece belirli tekniklerde ya da memelerdeki sarkma düzeyi çok ciddi seviyelere ulaştığında emzirmeyi etkileyebilecek bir müdahale gerekebilir. Bu gibi durumlarda da operasyon öncesinde hasta mutlaka bilgilendirilir ve hastanın onayı ile söz konusu müdahale gerçekleştirilir. 

Operasyon Süreci

Elbette meme dokusuna müdahale içeren estetik ameliyatların nasıl gerçekleştirildiği ameliyatın amacına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Meme küçültme ameliyatında meme dokusunun bir bölümü çıkarılır 
 • Kimi zaman liposuction işleminden de faydalanılabilir
 • Tüm meme estetiği operasyonları anestezi altında gerçekleştirildiğinden hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz 
 • Yapılacak işleme bağlı olarak ameliyat süresi 1,5 saat ila 3 saat arasında değişebilir
 • Silikon yerleştirilmesi, meme küçültme işleminin yapılması ya da jinekomasti ameliyatlarında cilde kesi uygulanması gerekir 
 • Kesi uygulanan bölgede kalan yara izlerinin bir süre sonrasında görünürlüğü azalır 
 • Operasyon sonrasında birkaç defa kontrole gidilmesi gerekebilir 
 • Meme estetiği ameliyatlarında gelişmiş teknikler kullanıldığından iyileşme süreci hastaları çok fazla zorlamaz

Operasyon Sonrası 

Meme ameliyatından sonra elbette hastaların bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gerekenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Meme estetiğinde ameliyat sonrası 1 gün klinik istirahat gerekebilir 
 • Hastaların taburcu olduktan sonra birkaç gün evde dinlenmeleri önerilir 
 • Dikişler 7 – 10 gün sonra alınır 
 • Operasyonun ardından hafif ağrı şikayeti olabilir ancak ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınması mümkündür 
 • Yaklaşık 3 – 6 hafta boyunca ağır egzersizlerden ve spordan kaçınmak gerekir 
 • Doktorunuz spora ve egzersize ne zaman başlayabileceğiniz konusunda tarafınıza bilgi iletecektir
 • Operasyonun ardından enfeksiyon riskine karşı bir süre duş almamak gerekiyor 
 • Enfeksiyon riskine karşı hastaların bir süre antibiyotik ilaç kullanması gerekebilir 
 • İyileşme süreci bitene kadar sauna, hamam, deniz ve havuzdan uzak durulmalıdır 
 • Ameliyat günü anesteziye bağlı olarak baş ağrısı, mide bulantısı şikayetleri olabilir 

Meme estetiği sonrasında doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması, problemsiz bir iyileşme süreci yaşanmasını da sağlayacaktır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.