Dermaroller

Uzak Doğu’da cilt kusurlarının ortadan kaldırılması için binlerce yıldır uygulanan bir yöntem olan dermaroller artık günümüzde de tercih ediliyor. Bu işlemde kullanılan alet oldukça basit bir mekanizmaya sahiptir. 

Üzerinde 500 adet sıralı şekilde dizilmiş iğne bulunan silindir şeklinde bir aparat ile işlem yapılır. Mikro boyutta olan iğneler paslanmaz özelliktedir. Bu iğneler 0.5 mm – 2.5 mm uzunlukta olup çapları da sadece 0.1 mm dolaylarındadır. 

Ülkemizde son yıllarda ciddi bir popülerlik kazanan bu işlem kırışıklık giderme için de tercih edilebiliyor. Üstelik hem kadınlar hem de erkekler bu işlemden istifade edebilir. 

Cildi uyarma prensibine dayanan işlem sayesinde ciltte mikro kanallar açılıyor. Mikro kanallar iğne boyutuna göre farklılık gösterebilir. Açılan mikro kanallar, kullanılan cilt bakım ürünlerinin çok daha etkin olmasını sağlıyor. 

Dermaroller fiyatları ve yapılan işlemlerle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizi arayın.

Dermaroller Hangi Cilt Sorunlarına Karşı Etkilidir?

Bu işlemle yeni tanışanlar, mikro uzunlukta iğneler ile yapılan bu işlemin faydalarını merak ediyor. Bir başka deyişle hangi cilt sorunları için bu işlemden faydalanılabileceği gündeme geliyor. Bu işlemin en sık gerçekleştirildiği cilt problemlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ciltteki akne izlerinin giderilmesi 
 • Ciltte oluşan lekelerin yok edilmesi 
 • Deri çatlaklarının görünümünü hafifletmek
 • Saç dökülmesini engellemek 
 • Göz altı morluklarını hafifletmek 
 • Selülit görünümünü hafifletmek
 • Kırışıkları yok etmek ya da görünümünü hafifletmek
 • Yaşlanmaya karşı önlem almak
 • Yara izlerini tedavi etmek
 • Derin cilt bakımı yapmak

Elbette yukarıda sıralanan sorunların yanı sıra spesifik nedenlerle de dermaroller uygulaması tercih edilebilir. 

Dermaroller Nasıl Etkili Olur? 

Bu işlemde Uygulama yapılacak bölgeye göre farklı çaplarda iğne ucuna sahip aparatlar kullanılabilir. Amaç ise cilt yüzeyine çok küçük kanallar açılmasıdır. Herhangi bir bölge üzerinden bu küçük alet ile 15 ila 20 defa geçildiğinde, mikro boyutta her santimetrekarede 220 ila 500 adet delik açılır. 

Mikro iğnelerin oluşturduğu bu çok küçük kanallar cilt tarafından yara olarak algılanır. Bu sayede cildin tamamen doğal olan yara iyileşme süreci başlamış olur. Bir anlamda cilt bu yöntemde tetiklenir de diyebiliriz. 

Yara iyileşme sürecinde doğal olarak ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajenler, elastin ve hyaluronik asit yapımının tetiklenmesi sağlanmış olur. Böylelikle tüm bu süreç eşliğinde ciltte yenilenme elde edilir. Daha sağlıklı, daha genç görünen bir cilt yapısı elde edilmesi mümkün hale gelir. 

Özellikle çok derin olmayan kırışıklıklar, yara izleri, lekeler, akneler ve benzeri sorunların giderilmesinde bu yöntem önem taşıyor. Sadece tek bir seans uygulama ile dahi başarılı bir sonuç yakalanabiliyor. 

Dermaroller Hangi Cilt Bölgelerine Uygulanır? 

Öncelikle bu yöntemin vücudun pek çok bölgesine uygulanabildiğini belirtmek gerekiyor. Her ne kadar en sık yüz ve boyun bölgesine uygulanıyor olsa da eller, selülitli olan vücut bölgeleri de uygulama kapsamına dahil edilebiliyor. Ciltte çatlak oluşan ya da yara izinin bulunduğu farklı bölgelere de işlem yapılması mümkündür. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Dermaroller Ne Sıklıkta Uygulanır?

Öncelikle dermaroller işleminin kür halinde uygulandığını belirtelim. Kaç seans halinde uygulama yapılması gerektiği ise kişiden kişiye göre değişiyor. Çünkü her hastada cilt problemleri aynı değildir. 

Mevcut cilt sorunlarının ne oranda derin olduğu da aynı değildir. Dolayısıyla uygulama yapılacak bölgeye ve mevcut soruna bağlı olarak seans sayıları değişkenlik gösterebilir. 

Doktorunuz uygulama öncesinde gerekli incelemeyi ve muayeneyi gerçekleştirir. Ardından kaç seans işlem yapılması gerektiği konusunda tahmini olarak bilgilendirilirsiniz. Uygulama sıklığı 2 hafta ila 4 hafta arasında değişiyor. Hangi cilt problemi için yapılacak olursa olsun mutlaka en az 2 seans uygulama yapılması gereklidir. 

Başarılı bir sonuç elde etmek için bu 2 seansın aksatılmaması önem taşıyor. Hafif cilt sorunları için az sayıda seans yeterli olabilir. Ancak derin kırışıklıklar, uzun zaman önce oluşmuş yara izleri gibi sorunlar söz konusu olduğunda daha fazla sayıda seans yapılması gerekir. 

Dermaroller Seansları Ne Kadar Sürer? 

Bu işlemin hem ülkemizde hem de dünya genelinde bu denli popülerlik kazanmasının nedenlerinden biri de seans sayılarının kısa olmasıdır. Her bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ila 20 dakika arasında tamamlanır. 

Dolayısıyla işlem için günlük hayata ya da iş hayatına uzun bir ara verilmesine gerek olmaz. Çok sayıda kişi sadece öğe arasında bile bu işlemden faydalanabiliyor. Bu sayede mevcut cilt sorunlarının tamamen ya da çok büyük bir oranda ortadan kalkması mümkün hale geliyor. 

Seans süresinin kısa olmasının nedenlerinden biri de bu işlemin uzun bir hazırlık gerektirmiyor olmasıdır. Dakikalar içerisinde işleme başlanır ve kısa zamanda tamamlanır. Kişinin dinlenmesine gerek olmaz. 

İşlemin hemen ardından günlük hayata geri dönülebiliyor. Sadece birkaç hususa dikkat etmek yeterli oluyor. 

Dermaroller İşleminin Sonucu Ne Zaman Görülebilir? 

Pek çok kişi bu cilt bakımının hemen ardından sonuçların net bir şekilde görülebileceğini düşünür. Oysa sonuçları görmek için en az 3 hafta beklemek gerekir. Çünkü bu işlem cildin doğal yenilenme sürecini başlatmak için uygulanır. 

İşlem sayesinde cilt tetiklenir ve yenilenme sürecine girer. Bu yenilenme ise tahmin edilebileceği gibi zaman istiyor. Minimum 3 hafta beklenmesi, işlem sonucunun net bir biçimde görülmesi için yeterli olabiliyor. 

Dermaroller Sonrası Cilt Bakımı Önemlidir!

Bu işlemin yapılmış olması, cilt bakımı konusunun ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Elbette dermaroller sonrasında da cildin temizliğine ve bakımına büyük önem verilmesi gerekiyor. İşlem sonrasında mutlaka kaliteli bir içerikle hazırlanmış olan cilt bakım ürünü kullanılmalıdır. Bu sayede işlemin etkisinin çok daha başarılı olmasını sağlamanız mümkün hale gelir. 

Cilt temizliği, cilt bakımının sanılandan çok daha önemli bir evresidir. Dolayısıyla işlem sonrasında cildin hijyenik bir şekilde temizlenmesine de önem verilmelidir. Cilt temizliğinin düzenli olarak yapılması neticesinde daha sağlıklı, daha temiz bir cilt elde edilebilir. 

Bu işlem yaşlanmayı geciktirmez ya da cilt yaşlanmasını durdurmaz. Sadece kırışıklıkların açılmasına ve daha az belirgin olmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin daha genç bir cilt görünümüne kavuşması mümkün hale gelir. 

İşlem Süreci 

Öncelikle bu işlemde 0.5 mm – 2.5 mm iğneler kullanıldığını hatırlatmak gerekiyor. Bu nedenle deride gözle görünmeyecek kadar küçük delikler açılır. Aynı zamanda hasta açısından asla zorlayıcı bir işlem olmaması da önem taşıyor. 

Dakikalar içerisinde tamamlanan dermaroller işlemi sırasında hasta acı ya da ağrı hissetmez. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanan bir işlem olduğunun altını çizelim. Uygulama sürecine dair bilinmesi gerekenleri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Ciltte uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür ve hafif bir uyuşma elde edilir
 • Bu işlem için özel olarak tasarlanan aparat, cilt bölgesinden 15 ila 20 defa geçirilir
 • Aparat, düz, dik ve oblik hatlar şeklinde ciltte gezdirilir 
 • Son derece küçük olmak kaydıyla, küçük nokta şeklinde kanama olabilir
 • Uygulama sırasında ve sonrasında cilt yenileyici mezoterapi, büyüme faktörü, peptid ve antioksidanlar kullanılır 
 • Vitaminler de kullanılarak işlemin etkisinin artması hedeflenir
 • İşlem tamamlandığında cilt temizlenir

Bu işlemde kanama unsuru endişe verebiliyor. Ancak sanıldığı gibi bir kanamanın olmadığını, sadece hafif lekelenme şeklinde olduğunu belirtmek gerekiyor. İşlem sırasında kullanılan iğneler cildin derinlerine kadar ulaşmaz. Vücudun hassas cilt yapısına sahip olan bölgelerinde bile bu işlemin uygulanabildiğinin altını çizmek gerekir. 

İşlem Sonrası 

Dermaroller işleminden faydalanmak isteyenler sadece süreci değil, işlem sonrasını da merak ediyor. Bilinmesi gereken en önemli unsurları hemen kısa bir liste halinde aktaralım: 

 • Ciltte uygulama sonrasında hafif kızarıklık olabilir
 • Kızarıklık süresi kişinin cilt yapısına göre değişir ve genellikle 2 – 3 gün sonra yok olur 
 • İşlemin ardından birkaç gün boyunca cildi yenileme özelliği olan krem kullanılabilir
 • Krem konusunda doktora danışılmasında fayda olacaktır 
 • Cildi bir süre boyunca güneşten korumak gerekir 
 • Elbette bu işlem klinik istirahat, ev istirahati gerektirmez
 • Uygulama yapılan bölgeye kalitesiz ürünler sürülmemelidir
 • Gelişigüzel bitki kürleri kullanılmamalıdır 
 • Cilt temizliğine ve hijyene maksimum düzeyde dikkat edilmelidir

Dermaroller İşlemi Farklı Cilt Yenileme Yöntemleriyle Birlikte Kullanılır Mı? 

Kimi zaman hastalar farklı cilt sorunlarından aynı dönemde kurtulmak istiyor. Bu durumda dermaroller işleminin kombine şekilde uygulanma olasılığı da merak ediliyor. Farklı cilt yenileme işlemleri ile dermaroller uygulamalarının kombine edilmesi mümkündür.

Bu konuda da doktorunuza danışmanız en doğru tercih olacaktır. Böylece hangi cilt yenileme işlemlerinin bir arada uygulanabildiği konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dermaroller İşleminden Kimler Faydalanabilir? 

Bu işlemin yapılabilmesi için kişinin cildinde iltihaplanma ya da enfeksiyon gibi sorunların bulunmaması gerekiyor. Aynı zamanda cildinde açık yara olan kişiler de işlemden faydalanamaz. Bunun dışında dileyen herkesin mevcut cilt sorunlarıyla vedalaşmak için rotanızı dermaroller uygulamasına çevirebileceğini belirtelim. 

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu işlemin yapılması önerilmez. Anne adaylarının doğumu ve sonrasında emzirme döneminin sona ermesini beklemelerinde fayda olacaktır. 

Şayet düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa işlem öncesinde mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. İşlemden önce kan sulandırıcı özellikte olan ilaçların alımı kesilmelidir. Ancak ilaç alımını kesinlikle doktor kontrolünde kesmelisiniz. 

Artık mevcut cilt sorunlarından kurtulmak ve daha sağlıklı görünen bir cilt yapısına kavuşmak mümkün olabiliyor. Dakikalar içerisinde tamamlanan dermaroller işlemi sayesinde yara izinden akne izine, kırışıklıktan sarkmalara kadar çok sayıda farklı problemden kurtulabilirsiniz. 

Dermaroller tekrarlanabilen bir işlemdir. Düzenli olarak bu uygulamadan faydalanmanız mümkündür. Ancak seanslar arasında doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca beklemeniz gerektiği unutmayın. 

Böylece son derece etkin bir işlem olan dermaroller uygulamasının faydalarından sizin de istifade etmeniz mümkün olacak. Muayene olmak için hemen şimdi randevu talebinde bulunabilirsiniz. Böylelikle gerekli cilt muayenesi yapıldıktan sonra işlem planlaması hemen gerçekleştirilir.