Kalça Estetiği

Son dönemde estetik cerrahinin sıklıkla tercih edildiği vücut bölgelerinden biri de kalça oluyor. Kalça bölgesinin vücut ile daha orantılı ve daha estetik görünmesi amacıyla gerçekleştirilen bu işlem yuvarlak bir kalça görünümü isteyenlerin de adeta imdadına yetişiyor. 

Ülkemizde ve dünya genelinde bu işlemden en çok faydalananlar, küçük bir kalçaya sahip olanlardır. Kilo alıp verme, gebelik ve doğum, genetik faktörler gibi unsurlara bağlı olarak küçük bir kalça görünümü ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada devreye kalça estetiği ameliyatı giriyor. 

Kalça Estetiği İle Kalçanın Büyütülmesi Mümkün Mü?

Pek çok faktöre bağlı olarak kalça küçüklüğünden şikayet edenler özellikle bu sorunun yanıtını merak ediyor. Elbette kalça estetiği sadece kalça kaldırma amacıyla yapılan bir müdahale değildir. Küçük ölçülerde olan kalçanın daha büyük ölçülere kavuşmasını sağlamak amacıyla da bu estetik girişimin yapılabileceğini belirtebiliriz. Çoğunlukla bu gibi durumlarda devreye öncelikle yağ transfer işlemi giriyor. 

Bu işlemde kişinin vücudunda uygun olan bölgelerden fazla yağ alınıyor ve bir işlemden geçirildikten sonra kalça bölgesine transfer ediliyor. Tamamen kişinin kendi yağ hücreleri kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemde vücudun alerjik reaksiyon gösterme olasılığı da sıfırlanıyor. Liposuction yöntemi ile alınan yağın kalça bölgesinin neresine enjekte edileceği ise işlem öncesinde doktor tarafından belirleniyor. 

Son dönemde dolgu maddeleri olarak kişinin kendi yağ hücrelerinin sıklıkla kullanıldığını belirtebiliriz. Bu yöntemle kalça estetiği işleminin yapılması oldukça güvenli bir seçenektir. Ancak her zaman kişinin yağ dokusu transfer işlemi için uygun olmayabilir. Bu durumda silikon protez kullanımı ile işlemin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. 

Hastalar kalıcı bir etki elde etmek istediklerinde de tercihini silikon protez yerleştirilmesi yönünde yapabiliyor. Sonuç olarak kalça estetiği ile daha büyük bir kalça görünümü elde etmek mümkündür. 

Kalça Estetiği Sonuçları Kalıcı mı?

Eğer kalça estetiği yağ enjeksiyonuyla gerçekleştirilirse yerleştirilen yağların %40 ı kalıcıdır. Yağ enjeksiyonuyla yapılan kalça estetiği tekrarlanabilen bir işlemdir. Beklemeye ya da dokuların dinlenmesine ihtiyaç olmaz. Kalçanın yeniden daha dolgun ya da daha büyük bir görünüm alması için işlem tekrarlanabilir. 

Aynı zamanda düzenli olarak yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işleminin yapılması halinde işlemin kalıcılık süresinin de bir miktar uzayacağını belirtmek gerekir. Elbette bunun için kişinin vücudunda uygun yağ hücrelerinin de olması gerekiyor. Kalıcılık süresi ise her bireyde aynı olmayabilir. 

Bununla birlikte kalça estetiğinde silikon protezin kullanılması halinde işlemin yeniden yapılmasına gerek olmaz. Çünkü silikon protezle kalça büyütme estetiğinin sonuçları kalıcıdır. Ancak bu işlem cerrahi müdahale gerektirir. 

Kalça Estetiğiyle Brezilya Kalçası Elde Edilir Mi? 

Elbette kalça estetiği girişimleri ile halk arasında ‘Brezilya kalçası’ olarak tabir edilen kalça modelinin elde edilmesi mümkün oluyor. Bu işlemde özellikle bel bölgesindeki yağ dokusuna müdahale edildiğinde ortaya estetik açıdan daha güzel bir vücut görünümü çıkıyor. Yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen kalça estetiğinde kişinin karın ve bel bölgesindeki yağlar alınabilir. Ardından bu yağlar kalça bölgesine enjekte edilir. 

Dolayısıyla vücut hatları daha zarif bir görünüm kazanır. Brezilya kalçası olarak adlandırılan kalça tipinde bel ince, kalçalar biraz daha geniş ve karın bölgesi de düzdür. Bu görünümü elde etmek isteyenler rahatlıkla kalça estetiği işlemlerinden faydalanabilir. Doktorunuz ile görüşmeniz durumunda söz konusu işlemler için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Kalça Estetiği Ağrılı Mıdır? 

Kalça estetiği ameliyatından sonra hiçbir şekilde ağrı hissedilmeyeceğini belirtmek doğru olmaz. Elbette operasyon sonrasında ağrı olabilir ve bu durum son derece normaldir. Zira ameliyatın ardından doktorunuz tarafından ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. 

Bu ilaçların kullanımı durumunda ağrının kontrol altına alınması da mümkün olabiliyor. Yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen kalça estetiğinde ise ağrı çok daha hafif olacaktır. Aynı zamanda daha kısa süreli bir ağrıdan söz edilir. 

Estetik girişimlerin ardından meydana gelen ağrılar kişinin ağrı eşiği ile de çok yakından ilgilidir. Bazı hastalar işlem sonrasında ağrı kesici ilaç almaya dahi gerek duymaz. Ancak bazı hastalar yaşadıkları ağrıyı orta seviyede ya da şiddetli olarak tabir edebiliyor. 

Dolayısıyla ağrının şiddetine dair net bir söylemde bulunmak da güçleşiyor. Ancak yapılan işlemin ya da operasyonun ardından ağrının şiddeti giderek hafifleyecektir. Birkaç gün sonrasında ağrı tamamen ortadan kalkabilir ya da yok denecek kadar azalabilir. 

Kalça Estetiğinde Silikon Protez Çıkarılabilir Mi? 

Kalça estetiğinde silikon protez daha kalkık ya da daha geniş kalçaya sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kalça büyütme işlemlerinde de silikon protez çeşitlerinden faydalanılabiliyor. Ancak kimi zaman hastalar bu konuda kararsız kalıyor. 

Silikon protez sonrasında sonucu beğenmemeleri durumunda geri dönüşün olup olmadığını merak edebiliyorlar. Elbette kalça bölgesine ameliyat ile yerleştirilen silikon protezlerin çıkarılması mümkün olacaktır. Ancak bu işlem için kişinin yeniden ameliyat olması gerektiğini unutmamak gerekir. 

Kalça Estetiği Fiyatları Nedir? 

Fiyat konusunda net bir rakamdan hatta bir rakam aralığından dahi söz edemeyiz. Çünkü pek çok unsura bağlı olarak kalça estetiği fiyatları değişkenlik gösteriyor. Öncelikle kalça estetiğinde yağ enjeksiyonunun tercih edilmesi durumunda daha düşük bir fiyatlandırma ile karşılaşılacaktır. Ancak silikon protez kullanımı söz konusu olduğunda hastanın ayırması gereken bütçe biraz daha yüksek olabilir. 

Öncelikle randevu alarak basit bir muayeneden geçmeniz durumunda tarafınıza daha net bir fiyat bilgisi iletilecektir. Bu operasyonlarda doktorun deneyimi ya da dolgu amacıyla kullanılan materyallerin de fiyat üzerinde etkili olabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle fiyat araştırması yapanların birbirinden çok farklı rakamlarla karşılaşması gayet normal bir durumdur. Özellikle silikon protezle kalça estetiği ameliyatı yapıldığında kullanılan protezlerin fiyatı da operasyonun toplam fiyatı üzerinde etkili olabiliyor. 

Operasyon Süreci 

Hastalar kalça estetiği ameliyatı sürecini merak ediyor. Sürece dair en çok merak edilen hususları şu şekilde açıklayabiliriz: 

 • Ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştiriliyor 
 • Anestezi etkisi sayesinde operasyon sırasında acı veya ağrı hissedilmesi mümkün olmaz
 • Ameliyat sırasında cilde kesi uygulanır ve bu alandan silikon kalça protezleri yerleştirilir 
 • Ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılarak operasyon tamamlanır 
 • Operasyon sonrasında ağrı olması normaldir ancak ağrı kesici ilaçlar ile kontrol edilebilen bir ağrı meydana gelir 
 • Ameliyatın ardından hastaların 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi gerekir 
 • Herhangi bir problem olmaması durumunda operasyondan 1 gün sonra taburcu işlemleri yapılır ancak hastanın 3 – 4 gün evde dinlenmesi gerekir 
 • Şayet yağ enjeksiyonu ile kalça estetiği yapılıyorsa cilde kesi uygulanmaz

Operasyon Sonrası 

Elbette operasyon sonrası neler yaşanacağı da merak edilen unsurlar arasında yer alıyor. Hastaların bilmesi gereken hususlara şu örnekleri verebiliriz: 

 • Kalça estetiği ameliyatından sonra hastaların 3 hafta ila 4 hafta arasında değişebilen bir süre boyunca korse giymesi gerekir 
 • Operasyon sonrasında korsenin sadece banyo yapılırken çıkarılması gerekir 
 • Korse giyilmesi ameliyatın ardından ödem ve morluk oluşmasını azaltır 
 • Estetik ameliyat sonrası oluşan morluk, şişlik ve kızarıklık birkaç gün içerisinde azalarak kendiliğinden ortadan kalkar 
 • Bu operasyonda tüm müdahale kişinin oturma bölgesine yapılmaz ve bu nedenle oturma esnasında ciddi bir sıkıntı yaşanmaz 
 • Ameliyatın ardından iyileşme süreci boyunca hareket etmekte hafif güçlük çekilmesi normaldir 
 • Operasyondan 3 gün sonrasında ayakta duş alınabilir 
 • Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda 5 gün dinlendikten sonra iş hayatına geri dönülebilir 
 • Ameliyatın üzerinden 1 hafta, 1 ay ve 6 ay geçtikten sonra mutlaka kontrole gidilmelidir
 • Doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir
 • Beklenmedik bir durum gelişirse kontrol zamanı beklenmeden mutlaka doktora bilgi verilmelidir 

Kalça estetiği hakkında daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için sitede yer alan iletişim bilgileri üzerinden bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.