Artık estetik problemler için en yeni tekniklerle pek çok işlem gerçekleştiriliyor. Vücudun çeşitli bölgeleri için uygulanabilen cerrahi müdahaleler ile mevcut sorunların ortadan kaldırılması mümkün. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de sıklıkla gerçekleştirilen estetik cerrahi işlemlere kısaca değinelim. 

Alın ve Şakak Germe

Yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak alın ve şakak bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda alın ve şakak germe estetiği operasyonları devreye giriyor. Yaşı oldukça net bir şekilde belli eden cilt sarkmalarını ortadan kaldıran operasyondan kadınlar kadar erkekler de faydalanıyor. 40 yaş üzerinde olan, ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmayan herkes bu girişimlerden faydalanabiliyor. 

Göz Kapağı Estetiği

Son yallarda daha sık tercih edilen göz kapağı estetiği ile göz kapaklarına daha genç bir görünüm kazandırılabiliyor. Sarkık olan göz kapağı derisinin daha gergin bir form kazanmasını sağlayan operasyon hastanın durumuna göre planlanıyor. Bu operasyonda göz kapağındaki yara izleri gibi sıkıntıların giderilmesi de mümkün olabiliyor. Operasyonun sonuçları ise 5 ila 8 yıl boyunca kalıcılık sunuyor. 

Meme Dikleştirme

Yerçekimi, yaşın ilerlemesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak memelerde estetik açıdan nahoş bir görünüm ortaya çıkabiliyor. Bu durumda devreye meme dikleştirme ameliyatı giriyor. Memelere daha dik ve daha estetik bir görünüm kazandırmayı hedefleyen operasyon kısa zamanda tamamlanıyor. Kalıcı bir sonuç sunması ve iyileşme sürecinin gayet konforlu olması da önem taşıyor. 

Bacak Germe

Kilo alıp verme gibi nedenlerle bacakların özellikle iç bölümünde deri sarkmaları meydana gelebiliyor. Sarkık deri görünümünü ortadan kaldıran ise bacak germe operasyonu oluyor. Hastaya özel olarak planlanan bu operasyon kapsamında fazla deri kesi yolu ile alınır.

Kesi uygulanan yere dikiş atılır ve böylece ameliyat tamamlanır. Estetik bakımdan daha gergin ve genç görünen bacaklara sahip olmak isteyenler için ideal bir ameliyattır. 

Karın Germe

Yağ dokusunun en fazla birikim yaptığı vücut bölgelerinden biri de karındır. Çok sayıda gebelik, kilo alıp verme gibi nedenlerle karın bölgesinde sarkıklık meydana gelebilir. Ancak devreye karın germe ameliyatı girdiğinden artık bu sorunu da ortadan kaldırmak mümkün oluyor. 

Daha gergin bir karın bölgesine sahip olmak isteyenler soluğu bu operasyonda alıyor. Ameliyat öncesinde ne kadar deri fazlalığının çıkarılacağına karar verilir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. 

Meme Küçültme

İdeal orandan daha büyük memelere sahip olmak sıklıkla sırt ağrıları gibi problemlere neden olur. Aynı zamanda kıyafet bulamama, spor yapmakta güçlük çekme gibi sorunlara da yol açabilen bu durum, küçültmeyi hedefleyen meme estetiği ile ortadan kaldırılıyor. Vücut ile orantılı bir meme ebatlarına sahip olmak isteyen hastalar için bu işlem gerçekleştirilebilir. Kısa zamanda tamamlanan operasyon sonrasına iyileşme süreci de oldukça hızlıdır. Gebelik, emzirme gibi süreçlerde olmayanlar, ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmayanlar bu ameliyattan istifade edebilir. 

Boyun Germe

Yaşlanma ile birlikte vücudun baş bölgesinde de sarkmalar meydana gelebiliyor. Sarkık deri görünümü özellikle boyun bölgesinde yoğunlaştığında hastalar için bu durum rahatsızlık verici oluyor. Boyun bölgesinde sarkık bir görünüme neden olan fazla derinin çıkarılması için boyun germe ameliyatı yapılıyor. 

Ameliyat süresi her hastada aynı olmaz. Genellikle 4  - 5 saat sürdüğünü söyleyebiliriz. Boyuna daha gergin bir görünüm kazandırmayı hedefleyen bu operasyon aynı zamanda daha genç görünmeye de olanak tanıyor. Hızla kilo alıp verme gibi nedenlerle boyunda sarkma sorunu yaşayanlar hemen randevu alabilir.  

Kepçe Kulak

Çocuklarda 6 yaşta kulak gelişimi tamamlanıyor. Ancak kimi zaman kepçe kulak görünümü bu yaşlarda ortaya çıkıyor. Çocukların sosyal yaşantısına da olumsuz yansıyabilen bu sorunu ortadan kaldırmak için kepçe kulak ameliyatının yapılması gerekiyor. 6 yaşın ardından bu ameliyatın yapılması mümkündür. 

Basit bir operasyon ile kulaklardaki kepçe görünüm ortadan kaldırılır. Ameliyat kısa zamanda tamamlanıyor. Çocuklar için zorlayıcı bir iyileşme dönemini gerekmiyor. 

Bu ameliyat sadece çocuklara yapılmaz. Yetişkinler de rahatlıkla kepçe kulak ameliyatı olabilir. 

Yağ Aldırma (Liposuction)

Bölgesel yağlanmalar vücutta şekil bozuklukları oluşmasına yol açıyor. Kişinin kilo vermesine karşın vücudundaki bazı bölgelerde yağ birikimi görüntüsü varsa liposuction işlemi yapılabiliyor. Böylelikle hem daha fit hem de estetik açıdan daha güzel bir vücut görünümü elde edilebilir. 

Yağ aldırma işlemi vücudun pek çok bölgesi için yapılabilir. Ancak öncesinde detaylı bir muayeneden geçmek gerekiyor. Bu sayede işlem, hastaya özel olarak planlanıyor. Bölgesel yağlanma sorunundan kurtulmak isteyenler için cazip bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. 

Burun Estetiği

Günümüzde burun estetiği en sık gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biridir. Kimi zaman doğuştan burunda şekil bozukluğu olur. 

Kimi zaman da burun kemiklerinde kırıklar sonrasında şekil bozuklukları ortaya çıkar. Bu durum bazı hastalarda nefes almayı da zorlaştırıyor. Ciddi solunum problemlerine yol açabiliyor ve neticede hastanın yaşam kalitesi de olumsuz etkileniyor. 

Buruna daha güzel bir görünüm kazandırmak için söz konusu operasyon gerçekleştiriliyor. Burundaki eğriliğe bağlı nefes alma sorunlarının da giderilmesi sağlanıyor. Sadece burun ucuna müdahaleyi kapsayan burun estetiği yöntemleri de mevcut. Burun ucuna daha kalkık bir görünüm kazandırılmasını sağlayan bu operasyon sonrasında kısa sürede iyileşme tamamlanıyor. 

Kol Germe

Kol bölgesi deri sarkmalarının meydana geldiği vücut bölgelerinden biridir. Kol germe ameliyatı kollardaki sarkık derinin kesi yolu ile çıkarılmasını hedefliyor. Özellikle üst kolun iç tarafında meydana gelen sarkmaların en yaygın nedeni kilo alıp vermedir. Aynı zamanda yaş alma ile beraber de yerçekiminin etkisiyle kollarda sarkıklık meydana gelebiliyor. 

Fazla derinin ameliyat ile çıkarılması, kollarda da estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde ediliyor. Tüm plastik cerrahlar kol germe ameliyatını hastanın kollarındaki deri sarkıklığını dikkate alarak, hastaya özel olarak planlıyor. 

Yağ Enjeksiyonu

Pek çok estetik problemin ortadan kaldırılması için yağ enjeksiyonu yönteminden faydalanılıyor. Yara izlerinin giderilmesi, deforme görünümün ortadan kaldırılması gibi amaçlarla da bu işlem yapılabiliyor. 

Bu işlem yüz bölgesine uygulanıyor olmasının yanı sıra liposuction işleminin ardından da yapılabilir. Genellikle dudaklara yapılıyor olmasıyla gündeme gelen yağ enjeksiyonu işlemi ellere, çeneye, alına ve daha farklı bölgelere de uygulanabiliyor. Randevu alarak siz de yağ enjeksiyonu işleminden faydalanabilirsiniz. 

Genital Estetik

Genital estetik en genel şekli ile genital organların estetik açıdan daha güzel görünmesi için yapılan operasyonlardır. Kızlık zarı onarımı, küçük dudakların küçültülmesi, Venüs tepesinin azaltılması ve vajinanın daraltılması, genital estetik girişimler arasında en çok tercih edilenlerdir. Artık bu işlemler, kısa ve konforlu bit iyileşme süreci sunuyor. Dolayısıyla daha fazla sayıda kadının genital estetik ameliyatlardan faydalanması mümkün olabiliyor. 

Kimi zaman özgüven sorunlarına da neden olabilen tüm bu sorunların giderilmesini sağlamak artık mümkün oluyor. Genital görünümden kaynaklı olan cinsel isteksizlik gibi sorunların da bu operasyonlar ile ortadan kalkabildiğini söyleyebiliriz. 

Meme Büyütme

Sıklıkla tercih edilen estetik ameliyatlar arasında meme büyütme operasyonu da yer almaktadır ve operasyon hasta için özel olarak planlanır. Bu ameliyatta memeye protez yerleştirilir ve vücut ile orantılı ebatlarda bir meme görünümü elde edilir. 

Ameliyatla ilgili olarak izlerin nerede kaldığı merak ediliyor. İzler kesi uygulanan bölgede olur. Bu bölge koltuk altı olabildiği gibi meme başı çevresi ya da meme altı kıvrımı olabilir. Yuvarlak ya da damla görünümlü gibi meme protezi seçenekleri bulunuyor. 

Hastanın talepleri ve vücudu dikkate alınarak en uygun silikon protezler seçiliyor. Operasyon öncesi bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yüz Germe

Yüz bölgesi yaşı en çok ele veren bölgelerden biridir. Ancak yüz germe estetiği operasyonları ile yaklaşık 10 ila 15 yıl daha genç görünmek mümkün olabiliyor. Bu ameliyat yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklık görünümünün büyük oranda ortadan kalkmasını da sağlıyor. Daha genç ve aynı zamanda daha gergin görünen bir yüz derisi görünümü elde edilebiliyor. 

Ameliyat olmak istemeyenler ya da sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olmayanlar için de çözüm var. Bu gibi durumlarda devreye ameliyatsız yüz germe işlemleri giriyor. Sonuç olarak daha genç görünme arzusunu her durumda hayal olmaktan çıkıyor. Yüz germe ameliyatından hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir. 

Tüm plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi işlemler hakkında daha detaylı bilgi almak, muayene olmak için hemen randevu talebinde bulunabilirsiniz.