Gıdı Estetiği

Kimi zaman genetik faktörlere kimi zaman da kilo alıp vermeye bağlı olarak gıdı bölgesinde yağlanma meydana gelebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu yağlanma yerini sarkmaya bırakır. Bu durum kişinin olduğundan daha şişman ya da daha yaşlı görünmesine yol açabiliyor. 

Genetik unsurlar ya da kilo nedeniyle gıdı bölgesinde meydana gelen sarkmalar ile operasyonla ortadan kaldırılabilir. Bu işlem hem cerrahi müdahale ile hem de ameliyatsız olarak gerçekleştirilebiliyor. Gıdıdaki sarkmaya bağlı olarak hangi yöntemin tercih edileceğine doktor tarafından karar veriliyor. 

Gıdıda Sarkma Neden Olur? 

Aslında çene altı bölgesinde sarkma olması son derece yaygın görülen bir problemdir. Yaşın ilerlemesi, gıdıda sarkma olması için tek başına yeterli bir nedendir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşlanma ile birlikte bu bölgedeki deride de bir sarkıklık meydana gelmeye başlar. 

Kilo alıp verme ise çok erken yaşlarda bile gıdı sarkmasına yola açabiliyor. Sıklıkla kilo alıp veren kişilerde bu sorun daha yaygın görülür. Aynı zamanda aşırı kilo alımı ve zayıflama sonrasında da gıdı bölgesinde mutlaka bir sarkma olacaktır. 

Çene bölgesinin hemen altında yer alan cilt dokusu oldukça ince bir yapıya sahiptir. Bu dokuda yaşın ilerlemesi ile birlikte kolajen miktarı da azalır. Bu durum özellikle 30 yaşından sonra daha hızlı gerçekleşir. 

Gıdı bölgesinde kollajenlerin azalması sadece dokuda sarkma olmasına yol açmaz. Bununla birlikte ciltte kırışıklıklar da meydana gelmeye başlar. Ancak günümüzde son derece başarılı teknikler uygulanabiliyor. Bu sayede gıdıdaki sarkmanın ortadan kaldırılması da kolaylıkla yapılabilen işlemler arasında yer alıyor. 

Kimler Gıdı Estetiği Ameliyatı Olabilir? 

Gıdı bölgesinde deformasyon meydana gelenler bu operasyondan faydalanabilir. Ancak cerrahi müdahalenin yapılabilmesi için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Aynı zamanda hamilelik döneminde ve doğum sonrası emzirme döneminde de ameliyat yapılması sakıncalı olabilir. 

Kişinin cerrahi müdahaleden faydalanabilmesi için kanın pıhtılaşması ile ilgili bir sağlık sorununun da bulunmaması gerekiyor. 18 yaşından küçük olanlar için de ameliyat önerilmez. 

Bu koşullara uygun olanlar rahatlıkla gıdı estetiği operasyonundan faydalanabiliyor. Ameliyat olmak istemeyen ya da bazı sorunlar nedeniyle olmayan kişiler ise ameliyatsız olarak gerçekleştirilen gıdı estetiği işlemleri ile gıdı sarkmasından kurtulabilir. 

Liposuction ile Gıdı Estetiği 

Elbette gıdıdan yağ alınması prosedürüne dayanan liposuction ile gıdı estetiği de mümkündür. Özellikle hastalar diyet ve egzersiz ile kilo vermesine karşın gıdı bölgesindeki yağlardan kurtulamayabiliyor. Bu durumda devreye ameliyatsız gıdı estetiği olarak da adlandırılan işlem giriyor. İşlemin genellikle lokal anestezi ile yapıldığını söyleyebiliriz. 

Liposuction ile gıdı bölgesinde oluşan yağların vücuttan tahliye edilmesi yaklaşık olarak 1 saat süren bir işlemdir. İşlem sırasında son derece ince olan kanüller kullanılıyor. Bu kanüller aracılığı ile çene altından gıdı bölgesindeki yağlara ulaşılıyor. 

Hastada aşırı kilolar olduğunda bu işlemin yapılmasından önce kilo verilmesinde fayda olacaktır. Ardından gıdı bölgesinde kalan yağlar alınabilir ve dolayısıyla daha pürüzsüz bir gıdı görünümü elde edilebilir. Bu işlem yan etki bakımından da oldukça güvenlidir. Doktorunuz ile görüşmeniz durumunda söz konusu işlem için uygun bir aday olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Gıdı Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı? 

Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de bu estetik girişim sonrasında iz kalıp kalmayacağıdır. Çok hafif bir iz kalması elbette muhtemeldir. Çünkü ameliyat sırasında cilde kesi uygulanır. 

Bu kesi üzerinden yağ dokusunun alınması sağlanır. Ardından dikiş atılarak kesi uygulanan bölge kapatılır. Dolayısıyla çok küçük olsa da bir iz kalması mümkündür. 

Ancak izin görünürlüğü son derece azdır. Aynı zamanda kırmızı renkte olan bu iz kısa zamanda ten rengini almaya başlar. 

Ameliyattan bir süre sonra ise izin görünürlüğü çok daha az olur. Operasyondan önce izin nerede kalacağı ve ne oranda görüneceği gibi konularda doktorunuza danışabilirsiniz. 

Gıdı Estetiği Fiyatları Nedir? 

Gıdı sarkması olan kişilerde özgüven sorunları da yaşanabiliyor. Özellikle sarkmanın fazla olması durumunda hastaların büyük bölümü gıdı bölgesini gizleyecek kıyafet ve aksesuarlara yöneliyor. 

Oysa sadece tek bir operasyon ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Elbette gıdı estetiğinin fiyatı da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Ancak gıdı sarkması ameliyatı fiyatları konusunda net bir rakamdan söz edemeyiz. 

Tercih edilen doktorun tecrübesi, gıdı bölgesine nasıl bir müdahale yapılacağı, sarkmanın oranı gibi unsurlar fiyatları da etkiliyor. Bu nedenle hastalar fiyat noktasında bir araştırma yaptıklarında karşılarına farklı rakamlar çıkabiliyor. Randevu alarak muayene olabilir ve tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilmesini sağlayabilirsiniz. 

Operasyon Süreci

Gıdı bölgesinde daha düzgün bir görünüm isteyenler rotasını gıdı germe ameliyatına çeviriyor. Operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Gıdı ameliyatı lokal anesteziyle ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir
 • Anestezi etkisi sayesinde hastanın işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz
 • Ameliyatta gıdı bölgesinde sarkık olan kısım kesilerek vücuttan tahliye edilir 
 • Ardından derinin gerilerek çene hattına dikilmesi sağlanır 
 • Bu işlem sonrasında gıdı bölgesi daha düz ve fit bir görünüm kazanır
 • Ameliyat sonrasında boyun hattı daha fazla ön plana çıkar ve daha gergin bir görünüm kazanır 
 • Hastanın 1 gün klinik ortamda dinlenmesi gerekebilir 

Operasyon Sonrası 

Halk arasında boyun germe ameliyatı olarak bilinen gıdı estetiğinin ardından nasıl bir süreç yaşandığı da merak ediliyor. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Ameliyatın ardından boyun bölgesinde hafif morluk ve şişme olabilir
 • Kızarıklık, morluk ya da şişlik olması gayet normaldir, birkaç güne kadar azalmaya başlar 
 • Ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir 
 • İyileşme süreci tamamlanana kadar gıdı bölgesi darbelerden korunmalıdır
 • Ameliyatın ardından birkaç defa kontrole gitmeniz gerekir 
 • Doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması, sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanmasını sağlayacaktır
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte gıdı bölgesinde sarkmalar yeniden oluşabilir 
 • Bu durumda ameliyatın yeniden yapılması mümkündür 
 • İyileşme dönemi boyunca sauna, hamam, deniz ve havuz gibi ortamlardan uzak durulması gerekir 

Eğer siz de gıdı sarkması probleminden şikayet ediyorsanız ameliyat için hemen randevu talep edebilirsiniz. Aynı zamanda bizimle iletişime geçerek operasyona dair sorularınızın yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz.