Kaş Kaldırma

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüz bölgesinde de bazı değişimler meydana geliyor. Cildin elastikiyetini kaybetmesi, kırışıklıklar ve sarkmalar olmasını da beraberinde getiriyor. Yaşlanmanın ilk belirtileri ise alın bölgesi ve kaşlarda göze çarpar. 

Kaşlarda ve üst göz kapağında hafif de olsa bir sarkıklık gözlemlenir. Göz kapakları zaman içerisinde gözlerin üzerinde toplanmaya başlar ve bu görünüm yüz ifadesini de etkiler. Kaşların sarkması ise yüz ifadesinin sinirli, yorgun, uykulu ya da gergin görünmesine yol açabiliyor. 

Günümüzde ise kaşları kaldırmak son derece basit bir müdahale ile mümkün olabiliyor. Bu müdahale kişinin daha genç görünmesini de sağlıyor. Hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabilen çok sayıda farklı yöntem bulunuyor. 

Bunlar arasında en çok tercih edilen ise kaş kaldırma ameliyatı oluyor. Her ne kadar cerrahi bir müdahale olsa da sonuçların kalıcı olması nedeniyle ameliyatın daha sık tercih edildiği söylenebilir. 

Kaş Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Son derece başarılı bir şekilde uygulanabilen pek çok kaş kaldırma yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler cerrahi ve cerrahi olmayan şeklinde iki farklı grupta incelenebilir. 

Cerrahi yöntemler; kaş askısı ve klasik kaş kaldırma ameliyatıdır. 

Cerrahi olmayan yöntemler; botoks ve ulterapidir. 

Botoks ile Kaş Kaldırma Nedir?

Bilindiği gibi botoks işlemi günümüzde çok sayıda farklı estetik girişimde kullanılıyor. Kaşların yukarı doğru kaldırılmasında da tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak öncesinde kişinin yüz şeklinde uygun olan kaş tasarımının yapılması gerekir. Sonrasında ise kaşın doğal hareketi bozulmadan işlem gerçekleştirilir. 

Ameliyat olmadığından dakikalar içerisinde tamamlanır ve kişinin hemen günlük hayatına geri dönmesi mümkündür. Kalıcılık süresi ise her bireyde aynı olmaz. Bu sürenin genellikle 4 ay ila 6 ay arasında değiştiğini söyleyebiliriz. 

Ulterapi ile Kaş Kaldırma Nedir?

Ultherapy ‌HIFU ‌(High-Intensity ‌Focused ‌Ultrasound) olarak adlandırılan yöntem, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi ile cildin yenilenmesini hedefler. Bu yöntem diğerlerine nazaran daha yeni bir teknik olsa da sadece 10 dakikada tamamlanıyor olması ve iz kalmadan işlem yapılması ön plana çıkıyor. Son dönemde ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen tekniklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Etkisi işlem sonrasında hemen fark edilebilir ancak 3 ay sonrasında etkisini % 100 görmek mümkün olabiliyor. 

Kaş Askısı Yöntemi Nedir? 

Bu işlem lokal anestezi altında son derece kolay bir şekilde uygulanabiliyor. Dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve kaşların istenen pozisyona taşınmasını sağlıyor. Etki süresinin her bireyde aynı olmadığını belirtelim. 

Kalıcılığı 6 ay sürebildiği gibi 3 yıl da sürebilir. Askı kaş kaldırma yöntemiyle kaşların daha yukarıda konumlanması rahatlıkla sağlanabiliyor. Aynı zamanda etki süresi sona erdiğinde tekrarlanabilen bir yöntem olduğunu da vurgulamak gerekiyor. 

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir? 

Ameliyatla kaş kaldırma işlemi düşük pozisyonda olan kaşların yukarıya kaldırılması amacıyla gerçekleştiriliyor. Özellikle kalıcı bir sonuç sunuyor olması nedeniyle tercih edilen bu işlem haliyle daha genç görünmeye de olanak tanıyor. Saçlı derinin başladığı çizgiden ya da saçlı deri içerisinden kesi uygulanması nedeniyle ameliyat izinin görünürlüğü de son derece az oluyor. Şakak germe ameliyatı ile bir arada yapılabilen bu operasyon sonrasında iyileşme sürecinin de kısa sürdüğün belirtebiliriz. 

Kimler Kaş Kaldırma Ameliyatından Faydalanabilir? 

Orta yaş ve üzerinde olan, kaşlarının yaşlanmaya bağlı olarak düşüklüğünden şikayetçi olanlar bu işlemden faydalanabiliyor. Ancak bu operasyonun cerrahi bir müdahale olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kaş kaldırma ameliyatından faydalanacak olan kişilerin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması da önemlidir. Ameliyata engel bir sağlık sorunu olanlar ise daha farklı kaş kaldırma tekniklerinden faydalanabilir. 

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların kaş kaldırma işleminden faydalanmak için bir süre beklemeleri gerekecek. Emzirme döneminin tamamlanmasının ardından randevu talep edebilirler ve kaş kaldırma işleminden rahatlıkla faydalanabilirler. Bunun dışında dileyen herkesin söz konusu operasyondan faydalanarak daha ideal bir kaş görünümüne kavuşması mümkün olabiliyor. 

Kaş Kaldırma İşleminin Avantajları Neler? 

Hangi yöntemi tercih etmiş olursanız olun, kaş kaldırma işleminin bazı avantajlarından da faydalanmış olacaksınız. Bu avantajlar arasında en çok ön plana çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Kaşların üzerinde bulunan ince kırışıklıklar azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir 
 • Cildin gerilmiş olması nedeniyle kaz ayağı olarak adlandırılan kırışıklıklarda belirgin bir azalma meydana gelir
 • Göz kapaklarının gözün üzerine düşmesi sorununu ortadan kaldırır 
 • Daha genç ve daha dinç bir görünüm elde etmeyi sağlar 
 • Göz kapaklarının düşüklüğünden kaynaklanan yorgun görünüm ortadan kalkar 
 • Yüz ifadesinin kaşların düşüklüğünden kaynaklanan sinirli görünümünü değiştirir 

Elbette yukarıda yer alan avantajlara kişinin yüz şekline bağlı olarak yenilerini de eklemek mümkün olabiliyor. Günümüzde kaş kaldırma operasyonundan çok daha fazla sayıda kişinin faydalandığını belirtmek gerekiyor. Uzunca bir dönem sadece ünlü isimlerin tercih ettiği bir operasyon olsa da artık dileyen herkes kaş düşüklüğü probleminden sadece tek bir ameliyatla kurtulabiliyor. 

Kaş Kaldırma Ameliyatının Yan Etkileri Var mı? 

Elbette bu müdahale cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle bazı yan etkilerin ortaya çıkması da muhtemeldir. Ancak bu yan etkilerin oldukça kısa sürede tamamen ortadan kalktığını da belirtmek gerekiyor. Söz konusu yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ameliyat sırasında kesi uygulanan bölgede geçici olmak kaydıyla uyuşukluk meydana gelebilir 
 • Yanaklarda, alında, göz kapaklarında hafif şişme ve morarma olabilir 
 • Kafa derisinde uyuşma meydana gelebilir 
 • Kafa derisinde özellikle kesi uygulanan bölgeye yakın yerlerde kaşıntı oluşabilir 

Kaş Kaldırma İşleminin Fiyatı Nedir? 

Kaş kaldırma işleminden faydalanmak isteyenler fiyat konusunda da bilgi almak isteyebiliyor. Ancak hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak fiyatlar da değişecektir. Botoks ile kaş kaldırma işlemiyle ameliyatla kaş kaldırmanın aynı fiyatlara sahip olması beklenmemelidir. 

Doktorun deneyimi, kullanılan malzeme ve ilaçlar gibi çeşitli unsurlar da fiyatları etkileyebiliyor. Elbette kaşlardaki düşüklük düzeyi ve aynı zamanda ek bir işlemin yapılıp yapılmayacağının da fiyatları etkilediğini belirtmek gerekiyor. 

Bu nedenle bir fiyat bilgisi iletmek yanıltıcı olabilir. Öncelikle randevu almanızda fayda olacaktır. Bu sayede yapılacak basit bir inceleme sonrasında tarafınıza fiyat bilgisi de iletilir. 

Operasyon Süreci 

Elbette hastalar kaş kaldırma estetiğinde neler yapıldığını merak ediyor. Operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri hemen aktaralım. 

 • Kaş kaldırma ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir
 • Anestezi etkisi sayesinde kişinin işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz
 • Kaşların yukarı yönlü kaldırılması sırasında alın germe işleminin de yapılması mümkündür 
 • Ameliyat sırasında saçlı deri çizgisine kesi uygulanır ve iz de bu bölgede olur 
 • Kaş askısı yöntemi tercih edildiğinde ise saç çizgisi ön sınırına birkaç küçük delik açılır 
 • Operasyon süresi her hastada aynı olmayabilir ancak genellikle 45 dakika ila 1,5 saat arasında tamamlanır 
 • Operasyonda kaş bölgesinin kaldırılması ile birlikte kombine şekilde farklı estetik işlemler de yapılabilir 
 • Birkaç farklı estetik girişimin tek seansta yapılması durumunda operasyon süresi de uzayacaktır 
 • Çoğu zaman klinik istirahat gerekmez ancak bazı durumlarda hastaların 1 gün klinikte kalması gerekebiliyor

Operasyon Sonrası 

Kısa sürede tamamlanan kaş kaldırma işleminden sonra hastaları nasıl bir sürecin beklediği de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Bu konuda bilinmesi gerekenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Ameliyatın ardından kaş bölgesi ve alında hafif ağrı hissedilebilir 
 • Ağrı hissi kısa zamanda geçecektir ancak hastayı çok rahatsız etmesi durumunda doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaç kullanılabilir 
 • Anesteziye bağlı olarak ameliyatın yapıldığı gün hafif baş ağrısı ya da mide bulantısı olabilir
 • Ameliyattan sonra kaş ve alın bölgesinde hafif morluk ya da ödem olabilir
 • Morluk ve ödem geçicidir, müdahale edilmesine gerek olmaz
 • Çoğu zaman 2 – 3 gün sonra morluk tamamen kaybolmaya başlar 
 • Operasyonun ardından bu bölgeye darbe alınmaması önem taşıyor 
 • Kısa süreli ve geçici olmak kaydıyla kaş bölgesinde ya da alında his kaybı oluşabilir 
 • Operasyonda kaş bölgesine kazandırılan görünüm yaklaşık 2 ay sonrasında çok daha net bir şekilde gözlemlenebilir 
 • Ameliyatın ardından birkaç gün geçtikten sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz 
 • Yaklaşık 7 – 10 gün vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak gerekir 
 • Beklenmedik bir durumun gelişmesi halinde derhal doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz 

Kaş kaldırma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.