Çene Estetiği

Son dönemin en popüler estetik girişimlerinden biri de çene estetiği ameliyatı oluyor. Çene estetiğin hastanın ne istediğinin çok iyi belirlenmesi ve aynı zamanda çene hattının da çok iyi tanınması lazım. Bu sayede yüz güldüren bir netice elde edilmesi de mümkün hale geliyor. Bu operasyonun özellikle alt çenenin çok büyük olması ya da aşırı derecede zayıf olması durumunda devreye girdiğini söyleyebiliriz. Hastalar çene hattında kusursuz bir orantı istediklerinde rahatlıkla rotasını çene estetiğine çevirebilir. 

Kimler Çene Estetiği Ameliyatı Olabilir? 

Öncelikle rotanızı çene estetik ameliyatlarına çevirmek için en az 20 yaşına gelmeyi beklemeniz gerekiyor. 20 yaşından önce bu operasyonun gerçekleştirilmesi önerilmez. Bununla birlikte çene ucu estetiği operasyonu için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması da gerekiyor. 

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu ameliyat yapılamıyor. Son olarak kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık problemi yaşayanlar için de bu ameliyatın uygun olmadığını belirtmemiz gerekir. 

Yukarıdaki kriterlere uygun olmak kaydıyla dileyen herkes çene kemiğine yapılan plastik cerrahi işlemlerden faydalanabilir ve yüzü ile daha uyumlu bir çene görünümüne kavuşabilir. Çok küçük bir çene yapısına sahip olanlar ya da boyunla bitişik gibi görünen bir çene yapısına sahip olanlar için en ideal estetik girişim olduğunu belirtebiliriz. 

Elbette aynı şekilde çene ucundaki küçük sivriliklerin ya da şekil bozukluklarının giderilmesini isteyenler de rahatlıkla çene estetiği olabilir. Zira doktorunuz ile görüşebilir ve şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. Bu sayede çene estetiği için uygun bir aday olup olmadığınız hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Çene Estetiği Sonrası İz Kalır Mı? 

Bu sorunun yanıtı çene estetiğinde kesinin nereye uygulandığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çoğu zaman ağız içerisine uygulanan kesi, tek başına yeterli olabiliyor. 

Bu durumda yüzün ya da boynun herhangi bir yerinde iz kalmıyor. Ancak bazı operasyonlarda kesinin zorunlu olarak boyun bölgesine uygulanması gerekebilir. Bu durumda hafif de olsa bir iz kalması mümkündür. 

Kesi izinin olabildiğince görünürlüğü düşük bir bölgede olacağını belirtelim. Bu iz zaman içerisinde ten rengini almaya başlar. Bu sayede görünürlüğü de çok daha az olacaktır. 

Çene Estetiğinden Sonra Morarma Olur Mu? 

Hastalar yüz bölgesinde morluk oluşması konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Elbette cerrahi müdahalelerin büyük bölümü hafif morarmayı da beraberinde getirir. Dolayısıyla çene estetiği sonrasında da hastanın yüz bölgesinde morarma olacaktır. 

Yapılan müdahaleye bağlı olarak morluk alt çene kısmında da yoğunlaşabilir. Bu morarma etkisine ödem de eşlik edebilir ve çene bölgesinde hafif bir şişlik hissedilebilir. 

Öncelikle tüm bunların son derece normal olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca tamamı geçici şikayetler olduğundan herhangi bir müdahale yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Elbette morluk, şişme ya da hafif kızarıklık gibi şikayetlerin ne kadar süre kalıcı olduğu kişinin cilt dokusuyla yakından ilgilidir. 

Bazı hastalarda bu sorun birkaç güne kadar ortadan kalkar. Ancak bazı hastalarda bir haftaya kadar uzayabilen bir süre boyunca devam edebilir. Bu durum tıbben de beklenen bir durum olduğundan hastaların endişe etmesine gerek olmaz. 

Ameliyatsız Dolgu İle Çene Büyütme 

Çene bölgesinin çok küçük olmasından şikayet eden bazı kişiler ameliyat olmaya da sıcak bakmıyor. Kimi zaman da sağlık sorunları nedeniyle cerrahi müdahale çeşitli sakıncalar doğurabiliyor. Bu gibi durumlarda ise devreye ameliyatsız yöntemler giriyor. 

Dolgu ile çene büyütme estetiği de bu yöntemlerden biridir. Bu estetik girişimde uzun zamandır kullanılan dolgu materyalleri devreye giriyor. Çene bölgesine enjeksiyon yöntemi ile uygulanan dolgu materyalleri daha büyük bir çene görünümü isteyenlerin adeta imdadına yetişiyor. 

Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. O da çene dolgusunun kalıcı olmamasıdır. Ameliyat ile elde edilen görünüm kalıcıdır ve hastanın şikayeti olmadıkça cerrahi müdahalenin tekrarlanması gerekmez. 

Ancak dolgu materyali kullanılarak gerçekleştirilen işlem sonucu bir süre sonrasında ortadan kalkar. Dolgu materyali kendiliğinden vücut tarafından eritilir ve çene bölgesi de işlem öncesi görünümü yeniden kazanır. 

İşlemin yaklaşık 15 dakika kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu dolguların kalıcılık süresi ise kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Genellikle 12 ila 18 ay arasında bir kalıcılık süresi sunduğunu belirtebiliriz. Ancak bu sürenin sonunda beklemeye gerek olmaz. 

Dolgu işlemi yeniden yapılabilir ve dolayısıyla çene bölgesinin yeniden daha geniş ya da daha büyük bir görünüm kazanması sağlanabilir. Hem kadınlar hem de erkekler çene dolgusu işleminden faydalanabiliyor. 

Çene estetiği ameliyatından çok daha makul bir fiyata sahip olduğu bilgisini de aktaralım. Hemen randevu alarak basit bir muayeneden geçebilirsiniz. Bu sayede çene dolgusu işlemi için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.  

Çene Estetiği Fiyatları Nedir? 

Hastaların çene estetiği fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istemesi son derece normal bir durumdur. Ancak fiyata dair bir rakamdan söz edemeyiz. Çünkü çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar değişiyor. 

Öncelikle doktorun deneyiminin fiyatı etkileyen faktörlerin başında geldiğini belirtelim. Bununla birlikte çene bölgesine nasıl bir müdahale yapılacağı da fiyatı etkileyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. 

Kimi zaman hastanın çene bölgesine çok basit bir müdahale yapılması, istenen orantıyı elde etmek için yeterli olabiliyor. Elbette bu durumda fiyatlar daha düşük düzeyde oluyor. Ancak bazı hastalar için daha geniş kapsamlı bir ameliyat gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

İşte bu noktada hastanın daha yüksek bir bütçe ayırmasına ihtiyaç olacaktır. Randevu alarak muayene olmanız durumunda çene estetiğinin fiyatlarına dair de tarafınıza net bir rakam bilgisi iletilir. 

Operasyon Süreci 

Hastaların operasyon sürecine dair merak ettiği hususlara hemen kısa bir liste ile açıklık kazandıralım. 

 • Çene estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir
 • Anestezi, operasyon sırasında hastaların acı ya da ağrı hissetmesini önler 
 • Ameliyatta nasıl bir müdahale yapılacağı, ameliyat öncesi muayene ile netleştirilir
 • Operasyon sırasında çene kemikleri üzerinde de bir müdahale yapılabilir
 • Çene ucu kemikleri istenen çene yapısına bağlı olarak ilerletilebilir ya da geriletilebilir
 • İhtiyaç duyulması halinde çene implantları da kullanılabilir 
 • Operasyon süresi her hasta için farklı olabilir ancak genellikle 1,5 saat ile 2 saat arasında tamamlanır
 • Ameliyat sırasında kesi iki farklı bölgeden yapılabilir 
 • Bu bölgeler ağız içerisi ya da hastanın boyun bölgesidir
 • Kesi uygulanan bölgeye dikiş atılarak ameliyat tamamlanır 

Operasyon Sonrası 

Çene estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süresinin problemsiz bir şekilde atlatılması hedeflenir. Bu kapsamda doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınmasında fayda olacaktır. Yapılan çene ameliyatları sonrasında yaşanan sürece dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Çene ameliyat sonrasında hastanın 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi gerekebilir
 • Sonrasında taburcu işlemleri yapılır ve hastanın evde de bir süre dinlenmesi istenir 
 • Hastalar birkaç gün boyunca sıvı gıdalar ile beslenmelidir
 • Katı gıdalara geçiş ise kademeli bir şekilde yapılmalıdır 
 • Çenenin yapısına göre ve uygulanan müdahaleye göre iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir
 • Çoğunlukla çene yapısındaki iyileşmenin tamamlanması 3 hafta ila 4 haftada tamamlanır 
 • Hastaların günlük hayatına dönmeleri ise bir hafta sonrasında mümkün olur
 • Hastaların operasyon sonrasında ağız hareketlerinde bir zorlanma olmaz
 • Çene estetiği olarak yapılan ameliyat, hastaların konuşmasını engellemez 
 • Enfeksiyon riski nedeniyle ameliyat sonrasında bir süre ilaç kullanımı gerekebilir 
 • Hijyen koşullarına dikkat edilmesi son derece önemlidir 
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca vücudu zorlayan hareketlerden uzak durulmalıdır 
 • Ameliyat sonrasında alt ve üst çene kontrolünün yapılabilmesi için hastanın birkaç defa kontrole gitmesi gerekebilir

Çene estetiği operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.