Yağ Aldırma (Liposuction)

Liposuction – Liposakşın – Yağ Aldırma Nedir?

Kilo verme işlemi ve sağlıklı yaşam için yaşam tarzı değişikliği denilen bir takım işlemler uygulanabilir. Bunlardan en önemlileri diyet değişikliği ve spor yapmadır. Bu işlemler bizi zayıflatır fakat bazı bölgelerde bu değişikliklerle yağ yakmak daha zordur. İstenilen kiloya ulaşılsa bile, vücutta orantısız yağ dağılımı ve şekil bozukluğu görülebilir. Çünkü bazı bölgelerdeki yağ hücreleri küçülme konusunda daha dirençlidir. Karın ve bel, kalça basen, kol, ayak bileği, uyluk gibi bazı bölgelerdeki yağlar diğer bölgelere nazaran yaşam tarzı değişikliklerine daha az cevap verir. Yani diyet ya da spor yaparak yağ dokusunun azalması, bu bölgeleri inceltmek bazen çok zor, hatta imkansızdır. İşte özellikle bu bölgelerde fazla yağ incelmesi, deri elastikiyetinin sağlanması, kontürünün estetik bir hal alması için liposuction önerilmektedir.

Liposuction ya da kısaca lipo, plastik cerrahide kullanılan yağ çıkarma prosedürlerinden biridir. Kilo kaybettirme ya da obezite ilişkili problemleri çözme yöntemi değildir. Amerika Birleşik Devletlerinde en sık uygulanan kozmetik cerrahi yöntemidir. Lipoplasti, lipektomi, yağ modelleme gibi farklı isimler de kullanılmaktadır. Genel, bölgesel ya da lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Yağı çıkartmak için kullanılan negatif basınç ve kanül yardımıyla operasyon yürütülür. Kozmetik olarak normal kiloda ve iyi cilt elastikiyetine sahip kişilerde en iyi sonuç elde edileceği düşünülür. Liposuction ın genel olarak iki türlü kullanım alanı mevcuttur. Birincisi ve daha yaygın olarak kullanılanı, vucut şeklini ve kontürünü değiştiren kozmetik liposuction, diğeri ise lenfödem tedavisinde kronik süreci kırma anlamında kullanılan ve medikal gerekliliğe sahip liposuction dır. Kozmetik liposuction kilo kaybettirme amaçlı olarak yapılmamalıdır. Yalnız vucut kontür ve şekil değişikliği amacı gütmelidir. Liposuction insülin direnci gibi obezite ilişkili metabolik bozuklukları tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Genel olarak liposuction işlemi kanül (içi boş bir tüp) ve aspiratör (yağı çeken vakum) kullanılarak yapılır. Liposuction işlemi enjekte edilecek sıvıya veya veya kanülün mekanizmasına göre farklı tekniklerle uygulanabilir. Bunlardan bir tanesi de lazer liposuction dır. Smart lipo olarak da adlandırılan bu yöntemde lazer teknolojisi kullanılır. Kollajen performansını artırarak eş zamanlı olarak cilt sıkılığı sağlanması hedeflenmektedir. Bu yöntem aynı zamanda elefantiyazis ve lipödem gibi durumlarda medikal tedavi amaçlı olarak da kullanılır. Bazen de liposuction yöntemi ile aspire edilen yağ doku doğal dolgu olarak yüz, dudak, meme gibi farklı bölgelere uygulanabilir.

Liposuction işlemi zayıflama yöntemi değil, yağ erimesine dirençli bölgelerin estetik görünüme kavuşmasını sağlayan bir yöntemdir. Liposuctionda ameliyat izole olarak yapılabileceği gibi, meme estetiği veya abdominoplasti gibi operasyonlarla birlikte de kombine olarak sıklıkla uygulanmaktadır.

Bütün liposuction ameliyatları eşit olmamakla birlikte, genel olarak liposuction işlemi çok güvenlidir. 1000 cc nin altı olan düşük volüm liposuction lar lokal anestezi altında uyanık olarak uygulanmakla birlikte 5000 cc nin üzeri yüksek volüm liposuction lar hatta bazen 10000 cc nin üzeri liposuction lar hastaneye yatış ve genel anestezi gerektirmektedir. Amerika Plastik Cerrahlar Topluluğu/ The American Society of Plastic Surgeons (ASPS) tarafından yayımlanan bir çalışmada, plastik cerrahlar tarafından yapılan 4500 liposuction vakasında ölüm oranı 0 dır. Bu çalışmaya plastik cerrah olmayanlar katılmamıştır.

Liposuction fiyatları değişkenlik göstermekle beraber, en doğru fiyat için bizlere ulaşabilirsiniz.

Operasyon Süreci

 • Yağ alma işlemi için yukarıda bahsedilen dirençli bölgelere enjeksiyonla özel bir sıvı verilerek şişirilir.
 • Daha sonra bu bölgeye birkaç mm lik birkaç adet kesi yapılarak vakum cihazına bağlı kanüller bu kesiden geçirilir.
 • Böylece liposuction işlemi başlamış olur.
 • Yağ parçalama işlemi ultrason enerjisi ile de yapılabilmektedir.
 • Parçalanan yağlar yine vakum cihazı aracılığıyla çekilir.
 • Bu şekilde hastadan güvenli sınır olan 4,5 litreye kadar yağ çekimi yapılabilmekte, daha fazlası için elektrolit kontrolünün yapılması önerilmektedir.
 • Liposuction işleminin süresi alınacak bölgeye ve miktara göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5 saattir.

Operasyon Sonrası

 • Liposuction sonrası aynı gün ya da bir gün yatıştan sonra, kısa sürede hastaneden çıkmak mümkündür.
 • Liposuctionda ameliyat sonrasında genellikle ağrı kesici ilaçlara cevap veren ve az miktarda ağrı ve morarma gözlenebilir.
 • Ameliyat sonrası özel korse kullanımı önerilmektedir. 4- 6 hafta sonra korse kullanımı bırakılabilir.
 • Kesiler birkaç mm uzunlukta olacağından yaklaşık 2-6 ay sonra yara izi belli belirsiz hale gelecektir.

Özetle

Liposuction kilo vermeyi amaçlayan bir yöntem değildir. İdeali, uygun kilodaki ve normal cilt elastikiyetine sahip kişilerde vucut kontur ve şekil değişikliği sağlamaktır. Vücudumuzda bazı bölgeler spor veya diyet değişikliğiyle yani yaşam tarzı değişikliğiyle istenilen zayıflığa ve şekle ulaşamaz. Bu bölgeler yaşam tarzı değişikliğine dirençli bölgelerdir. Bunlar kalça, karın, uyluk, bel gibi bölgelerdir. Uygun kilodaki kişi bu bölgelerini daha şekilli hale getirmek için liposuction adayı olabilir.

Amerika Birleşik Devletlerinde en sık uygulanan kozmetik cerrahi yöntemidir. Lipoplasti, lipektomi, yağ modelleme gibi farklı isimler de kullanılmaktadır. Genel, bölgesel ya da lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Yağı çıkartmak için kullanılan negatif basınç ve kanül yardımıyla operasyon yürütülür. Kozmetik olarak normal kiloda ve iyi cilt elastikiyetine sahip kişilerde en iyi sonuç elde edileceği düşünülür. Liposuction ın gençel olarak iki türlü kullanım alanı mevcuttur. Birincisi ve daha yaygın olarak kullanılanı, vucut şeklini ve kontürünü değiştiren kozmetik liposuction, diğeri ise lenfödem tedavisinde kronik süreci kırma anlamında kullanılan ve medikal gerekliliğe sahip liposuction dır. Kozmetik liposuction kilo kaybettirme amaçlı olarak yapılmamalıdır. Yalnız vucut kontür ve şekil değişikliği amacı gütmelidir. Liposuction insülin direnci gibi obezite ilişkili metabolik bozuklukları tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Bütün liposuction ameliyatları eşit olmamakla birlikte, genel olarak liposuction işlemi çok güvenlidir. 1000 cc nin altı olan düşük volüm liposuction lar lokal anestezi altında uyanık olarak uygulanmakla birlikte 5000 cc nin üzeri yüksek volüm liposuction lar hatta bazen 10000 cc nin üzeri liposuction lar hastaneye yatış ve genel anestezi gerektirmektedir. Amerika Plastik Cerrahlar Topluluğu/ The American Society of Plastic Surgeons (ASPS) tarafından yayımlanan bir çalışmada, plastik cerrahlar tarafından yapılan 4500 liposuction vakasında ölüm oranı 0 dır. Bu çalışmaya plastik cerrah olmayanlar katılmamıştır.

Yağ alma işlemi için yukarıda bahsedilen dirençli bölgelere enjeksiyonla özel bir sıvı verilerek şişirilir. Daha sonra bu bölgeye birkaç mm lik birkaç adet kesi yapılarak vakum cihazına bağlı kanüller bu kesiden geçirilir. Böylece liposuction işlemi başlamış olur. Yağ parçalama işlemi ultrason enerjisi ile de yapılabilmektedir. Parçalanan yağlar yine vakum cihazı aracılığıyla çekilir. Bu şekilde hastadan güvenli sınır olan 4,5 litreye kadar yağ çekimi yapılabilmekte, daha fazlası için elektrolit kontrolünün yapılması önerilmektedir. Liposuction işleminin süresi alınacak bölgeye ve miktara göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5 saattir.

Yağ aldırma fiyatları ve operasyon hakkında bizlerden bilgi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular
Liposuction en genel şekli ile vücuttaki yağ hücrelerinin bir bölümünün özel bir teknikle vücuttan tahliye edilmesi işlemidir.
Diyabeti olanlara, kalp hastalarına, hamilelere ve emzirme döneminde olanlara bu işlem yapılamaz.
Cilde çok küçük boyutta kesiler uygulanır. Hortum benzeri bir tıbbi alet bu deliklerden sokulur ve hedeflenen yağ hücrelerinin özel bir aletle vücuttan tahliyesi sağlanır.
Tek bir seans içerisinde 8 – 10 kilo arasında yağ alınması mümkündür. Ancak bu kadar yüksek oranda yağ alınması tavsiye edilmez. Mevcut yağların 3’te 2’sinin alınması çok daha doğru bir seçim olacaktır.
İşlem, anestezi altında gerçekleştirildiği için uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında hafif ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç reçete edilerek hastanın rahatlaması sağlanır.
Liposuction sonrasında ciltte hafif sarkma meydana gelmesi mümkündür. Yüksek oranda sarkma olması durumunda deri ameliyatı yapılabilir ve sarkık görünüm ortadan kaldırılabilir.