Ben Aldırma

Nevüsler yani halk arasındaki adıyla benler vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabiliyor. Deri içeren bu oluşumlar cilt yüzeyinden daha kabarık olabildiği gibi cilt seviyesinde bir görünüm de sergileyebiliyor. 

Çoğunlukla benler iyi huylu olur. Ancak kötü huylu olma olasılığının da mevcut olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Benlerin büyüklüğü, rengi, kabarıklık düzeyi, köken aldığı hücreler farklı olabiliyor. 

Dolayısıyla yaşam boyu iyi huylu olma özelliği taşıyan benler mevcut olduğu gibi hayatın belirli bir döneminde olumsuz bir forma dönüşen benler de mevcuttur. Bu nedenle bazı benlerin düzenli periyotlarla takip edilmesi gerekir. 

Genellikle yüz ve boyun bölgesinde bulunan benler estetik açıdan kişiyi rahatsız edebiliyor. Özellikle görünümü son derece belirgin olan benlerin özgüven sorunlarına dahi neden olabildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle pek çok kişi benlerin gelişmiş teknolojiler yardımı ile alınmasını tercih ediyor. 

Vücuttaki benlerin alınması işleminde ise farklı yöntemler kullanılabilir. Benler cerrahi olarak alınabileceği gibi lazerle ben alma işlemi de devreye girebilir. Günümüzde sağladığı bazı avantajlar nedeniyle lazerle ben alma yöntemi daha fazla tercih ediliyor. 

Lazerle Ben Alma İşlemi Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Elbette ben alma işleminde lazer teknolojisinden faydalanılması, bazı avantajları da beraberinde getirebiliyor. Bu avantajlar arasında en çok ön plana çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Bu işlemde benlerin çok büyük olmaması durumunda vücutta herhangi bir iz kalmıyor ya da çok belli belirsiz bir iz olması en önemli avantajlardan biridir
 • İz bırakmıyor olması nedeniyle yüz bölgesindeki benlerin alınmasında da rahatlıkla tercih edilebilir
 • Leke şeklinde görünen benlerin alınması için de lazerle ben alma tekniğinden faydalanılabilir 
 • Saç ve sakal olan yani kıl köklerinin bulunduğu bölgelerde kıl köklerine zarar vermeyen bir işlemdir. Dolayısıyla kıl köklerinin olduğu bölgelerde de rahatlıkla bu yöntem tercih edilebilir
 • Son derece pratik bir yöntemdir ve bu nedenle hastaların bu işlem için iş yaşantılarına, gündelik hayatlarına uzun bir ara vermelerine gerek olmaz
 • Tedavinin ardından iyileşme süreci hızlı bir şekilde tamamlanır 
 • İşlemin ardından pansuman uygulamasına ya da benzer müdahalelere gereksinim duyulmaz

Elbette bu avantajlara yenileri de eklenebilir. Son dönemde lazerle ben alma işleminin çok daha yaygın bir şekilde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Sağladığı avantajlarla beraber gayet kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanıyor olması da bu işlemin ön plana çıkan yönleri arasında bulunuyor. 

Tek Seansta Kaç Tane Ben Alınabilir?

Kimi zaman hastalar sadece tek bir ben görüntüsünden rahatsızlık duyuyor. Ancak kimi zamanda birden fazla sayıda benin alınması talebi ile karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda her bir ben için ayrı ayrı seanslar uygulanmasına gerek olmaz. Çünkü lazerle ben alma işleminde yalnızca bir seansta 30 hatta 40 adet ben alınması mümkün olabiliyor. 

Fazla sayıda ben alınması gerektiğinde işlem süresi de biraz daha uzuyor. Öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Bu sayede tek bir seans içerisinde kaç adet benin alınabileceği konusunda da daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Lazerle Ben Alma İşleminin Yan Etkisi Var Mı? 

Daha önce bu işlemden faydalanamayanlar lazerle ben alma işleminin bir zararının ya da bir yan etkisinin olup olmadığını da merak edebiliyor. Aslında bu sorunun yanıtı kişinin cilt yapısına ya da benin ebatları gibi bazı özelliklere göre değişebiliyor. Şayet alınan ben çok büyükse bu durumda sivilce izini andıran hafif bir izin ciltte kalması söz konusu olabilir. Bununla birlikte çok büyük benlerin alınmasının ardından cilt bölgesinde yine hafif olmak kaydıyla bir çukurluk kalabildiğini de belirtmeliyiz. 

Lazer ile ben alma sonrasında ciltte hafif kızarıklık olması da yan etkiler arasında sıralanabilir. Ancak bu kızarıklığın kalıcı olmadığının da altını çizmek gerekir. Çoğu zaman aynı gün ya da birkaç gün içerisinde kızarıklık kendiliğinden ortadan kalkar. 

Bunun dışında yapılan ben alma işleminin herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmuyor. Benlerin görünümünden şikayet edenlerin gönül rahatlığı ile faydalanabileceği işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Alınan Benler Yeniden Çıkar Mı? 

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de ben alındıktan sonra yeniden çıkma ihtimalidir. Şayet içeride bir hücre kaldıysa bir süre sonrasında yeniden ben çıkması durumu görülebilir. Ender de olsa bunun mümkün olabildiğini söyleyebiliriz. 

Genellikle ben alma işleminin üzerinden 1 ay gibi bir süre geçtikten sonra yeniden ben çıkması durumu söz konusu olabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda da endişe etmeye gerek olmaz. Çünkü lazerle ben alma işlemi tekrarlanabilen ve yeniden yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmayan uygulamalardan biridir. Çıkan benin yeniden alınması mümkündür.

İşlem Süreci 

Lazerle benlerinden kurtulmak isteyenler kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini merak ediyor. İşlem sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Lazerle ben alma işleminde cilde kesi uygulanmaz ve dolayısıyla dikiş atılması da gerekmez
 • Bu işlemde elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren özel tıbbi bir cihaz kullanılır 
 • İşlem öncesinde lokal anestezi ya da anestezik krem uygulaması yapılarak bölgenin uyuşması sağlanır
 • İşlem sırasında hastanın acı, ağrı, sızı ya da kramp gibi olumsuz hisler duyması mümkün değildir 
 • Hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde işlem tamamlanır
 • Klinik ortamda ya da evde dinlenmeyi gerektiren bir uygulama değildir
 • İşlemin hemen ardından hastanın işe, eve gitmesi mümkündür 
 • Lazerle ben alma işlemi dakikalar içerisinde tamamlanır 

İşlem Sonrası 

İşlemin ardından hastalar gündelik yaşantılarına ya da rutinlerine geri dönebiliyor. Uygulamanın yapılmasının ardından yaşanan sürece dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Lazerle ben aldırma sonrasında işlem yapılan bölgede hafif bir kızarıklık olabilir 
 • Hafif kızarıklık son derece normal bir durumdur ve zamanla kendiliğinden geçer
 • Cildin yeniden normal bir renk alma süresi her hastada aynı değildir 
 • Bu süre sadece 1 ay olabileceği gibi 6 ayı da bulabilir 
 • İşlemin yapıldığı gün ve sonrasında doktora danışmadan işlem yapılan bölgeye herhangi bir kozmetik ürün sürmemek gerekir 
 • İşlemin ardından sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması gerekir

Yüz ya da boyun gibi görülen bölgelerde bulunan benler sizin için de rahatsızlık verici olabilir. Bu durumda lazerle ben aldırma işleminden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizi hemen arayabilir ya da randevu talebinde bulunabilirsiniz.