Günümüzde sıklıkla gerçekleştirilen estetik girişimlerden biri de botoks uygulaması oluyor. Bu işlem özellikle yüz bölgesinde mevcut olan kırışıkların giderilmesi için tercih ediliyor. 

Aynı zamanda aşırı terleme probleminin giderilmesi amacıyla da uygulandığını söyleyebiliriz. Son derece başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan işlemin kısa sürede tamamlanması, hastaları zorlayan bir işlem olmaması da dikkat çekiyor. Bu işlemden kadınlar kadar erkeklerin de faydalandığını belirtebiliriz. 

Dünya genelinde botoks uygulamalarının gerçekleştirilmesinde kullanılan malzeme laboratuvar koşullarında elde ediliyor. Bu malzemenin hazırlanmasında ise clostridium botulinum adı verilen bir bakteri kullanılıyor. İşlemin yapılmasının hemen ardından sonuçları görmek mümkün olabiliyor. İşlem bu yönüyle de her yıl daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. 

Botoks fiyatları ve botoks hakkında merak ettiklerinizle ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Botoks Nasıl Etki Eder?

En genel şekli ile botoksun etkisi sinir uçlarındaki iletimi sağlayan maddelerin salınımını önlemesinden kaynaklanır. Sinirler ve sinirlerin uyardığı kaslar arasındaki elektriksel iletimi bir süreliğine durdurur. 

Bu durum ter bezlerinin sinirsel iletiminde de geçerlidir. Ancak bu noktada önemli bir unsurun da altını çizmek gerekiyor. Bu işlem vücudun tüm kaslarına etki etmez. Sadece uygulama yapılan bölgedeki kasların etkilenmesi söz konusu olabilir. 

Botoks Hangi Amaçla Kullanılır? 

Ülkemizde ve dünya genelinde botoks enjeksiyonu en sık yüzdeki hafif kırışıklıkların açılmasını sağlamak amacıyla tercih ediliyor. Ancak bunun yanı sıra aşırı terleme problemiyle mücadelede de sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Botoksun tedavi edici özelliğinin yanı sıra koruyucu özelliği de bulunuyor. Özellikle henüz yüz bölgesine tamamen yerleşmemiş olan, kasların hareketleri ile belirginleşen çizgilerin görünümünü ortadan kaldırma noktasında son derece başarılı bir işlemdir. 

Botoks İle Kırışıklık Tedavisi

Yüzdeki mimik kasların zamanla derideki kıvrımları çok daha belirgin bir hale getirmesine yol açar. Mimik kasların çalışması neticesinde ise yüzün bazı bölgelerinde ince kırışıklar oluşur. Bu kırışıklıkların en sık oluştuğu bölgeler ise şöyledir: 

 • Kaşların arası 
 • Dudakların çevresi 
 • Göz çevresi

Bu 3 yüz bölgesinde mimiklere bağlı kırışıklar hızlı bir şekilde oluşabiliyor. Bu durumda da devreye botoks işlemi giriyor. Zira botoks nasıl etki ediyor sorusunun yanıtını daha önce açıklamıştık. 

Botoks ile mimik kaslarının zayıflatılması sağlanıyor ve derinin kas hareketlerinin de etkisi ile katlanması önleniyor. Dolayısıyla bu katlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan çizgilenmenin de önüne geçilmiş oluyor. Göz çevresinin yanı sıra özellikle kaşlar arasındaki çizgiler üzerinde bu işlemin etkili olduğunu söyleyebiliriz. 

Botoks İle Terleme Tedavisi

Koltuk altı bölgesine yapılan botoks ile kişinin aşırı terleme şikayetinin ortadan kaldırılması da mümkün olabiliyor. Ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimin durdurulması amaçlanıyor. Bu sayede ter bezlerinin çalışması azaltılıyor. 

Aşırı terlemeye bağlı olarak gerek sosyal yaşantısında gerekse iş hayatında sorun yaşayan kişilerin imdadına botoks uygulaması yetişiyor. Çünkü son derece konforlu bir süreç eşliğinde bu işlemin yapıldığını ve gayet başarılı sonuçlar elde edilebildiğini belirtebiliriz. 

Botoks Etkisi İşlemden Hemen Sonra Başlar Mı?

Elbette bu işlemden faydalananlar sonucu hemen görmek istiyor. Ancak uygulama sonrasında sonucu görmek için bir süre beklenmesi gerektiğini belirtebiliriz. Bu süre her bireyde aynı olmayabilir. Ancak genellikle işlemden 48 saat ila 72 saat sonrasında etkisini görmeye başlayabilirsiniz. 

Sonucu tam olarak görmek için 10 gün beklemek gerekiyor. 10 gün ila 12 gün içerisinde bu uygulamanın neticelerini % 100 olarak görmek mümkündür. İşlem öncesinde bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Botoks Yüz İfadesini Değiştirir Mi? 

Öncelikle botoks işleminden faydalanıldığında mutlaka yüz ifadesi değişir şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Bu işlemin doğru şekilde yapılması durumunda donuk ve ifadesiz bir yüze sahip olmanız mümkün değildir. Uygulanan doza ve bölge seçimine bağlı olarak yüz ifadesinde herhangi bir değişim olmadan da ince kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olabiliyor. 

Sadece abartılı düzeyde botoks yapılması durumunda yüz ifadesinde donukluk meydana gelebilir. Aynı zamanda botoks işlemi ile dolguyu birbirine karıştırmamak gerekiyor. Dolgu uygulaması çok daha farklı bir estetik girişimdir. 

Botoks Yılan Zehri Mi? 

Toplumda botoksa dair yanlış bilinen hususlardan biri de kullanılan malzemenin yılan zehri olduğudur. Elbette bu bilgi doğru değil. Botoksta kullanılan malzeme bir bakteriden üretilmiş olan doğal bir proteindir ve sağlığa bir zararı bulunmuyor. 

Bakteriden üretilen bu doğal protein malzemenin 1970’li yıllardan bu yana çok sayıda farklı hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirtmek gerekir. Etken maddesi ise ‘Botulinum Toksin A’ olarak adlandırılıyor. 

Kimler Botoks İşleminden Faydalanamaz?

Botoks işlemi yan etkisi son derece nadir görülen bir işlem olduğundan çok sayıda kişinin bu uygulamadan faydalanabildiğini söyleyebiliriz. Ancak kas ve sinir sistemi ile ilgili bazı rahatsızlıkları olan kişilerin bu işlemden faydalanmaları önerilmez. Bununla birlikte hamile olanların ve emziren annelerin de bu dönem sona erene dek botoks işleminden uzak durması gerekiyor. Bunun dışında mimiklere bağlı ince kırışıklıklarsan şikayet edenler rahatlıkla bu işlemden faydalanabilir. 

Botoks Bırakıldığında Kırışıklık Görünümü Daha Kötü Olur Mu? 

Özellikle alın bölgesi ya da kaşların arası gibi bölgeler için botosktan faydalanmak isteyenlerin endişelerinden biri de bölgenin daha kötü olacağı endişesidir. Bir süre düzenli olarak botoks yaptırabilirsiniz. Sonrasında bu işlemden faydalanmayı bıraktığınızda da bu bölge daha kötü bir görünüm almaz. Bunun nedeni bölgedeki kasların bu işlem nedeniyle zayıflıyor olmasıdır. 

Bu nedenle kırışıklıklar asla eskisinden daha kötü bir görünüm kazanmaz. Zira işlem öncesinde bu ve benzeri detayları doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz. Böylelikle çok daha ayrıntılı bilgi alabilir ve işlem yaptırıp yaptırmayacağınıza daha net bir biçimde karar verebilirsiniz. 

Botoks En Fazla Kaç Defa Yaptırılabilir? 

Botoks için bir sınır var mı ya da kaç defa yaptırılabilir gibi sorularla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu işlem için bir sınır bulunmuyor. Botoks yaptırdıktan sonra etkisinin azalması ve kaybolmasının ardından yeniden yaptırabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir endişe yaşanmasına hiç gerek yok. 

İstendiğinde botoks işleminin yapılmasına bir son da verilebilir. Bu işleme bir defa başlayanların yaşam boyu yaptırması gerekiyor şeklindeki düşünce de asla gereği yansıtmıyor. 

Dolayısıyla bu işlemden kaç defa faydalanılacağı tamamen kişinin kendisinin kararıdır. Eğer kas hareketleriyle mimiklere bağlı çizgilerin görünümünün hafiflemesini ya da tamamen ortadan kalkmasını istiyorsanız düzenli olarak bu işlemden faydalanabilirsiniz. 

Botoks Güvenli Bir Yöntem Midir?

Öncelikle bu işlemin dünya genelinde 70’den fazla ülkede uygulandığını belirtmek gerekiyor. Türkiye’de Sağlık bakanlığı tarafından onaylı olarak bu işlemin yapıldığını söyleyebiliriz. 20 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen bir işlemdir. 

Ayrıca botoks işlemi kullanılmaya başlanmadan önce bilinen 2000’den fazla araştırma yapıldı. Sağlığa herhangi bir zararının bulunduğuna dair tek bir veri bile yok. Kayıtlara geçmiş olan bir vaka da bulunmuyor. 

Halk arasında çok sayıda estetik girişim gibi bu işleme dair da gerçeği yansıtmayan söylemlerin ve inanışların olduğunu söyleyebiliriz. İnternette okunan her bilgiye itibar etmemek gerekiyor. Bu konuda doktorunuza danışarak çok daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Bundan daha da önemlisi en doğru bilgilere ulaşmanız mümkün olur. 

Botoks işleminin gayet güvenli bir girişim olduğunu belirtmek mümkündür. Daha genç görünmek ya da aşırı terleme gibi botoksla çözülebilecek sorunlardan kurtulmak isterseniz siz de bu işlemden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. 

Üstelik bu işlemin doktor kontrolünde olmak kaydıyla hayat boyu yaptırılabilen bir işlem olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde, dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlem olması da önem taşıyor. Günümüzde çok sayıda kişi öğle arasında botoks yaptırarak iş yerine geri dönebiliyor ve hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Ağrı, sızı ya da daha farklı şikayetlere yol açmıyor olması da bu işlemin konfor düzeyini artırıyor. 

İşlem Süreci 

Özelikle daha önce botoks yaptırmayanlar bu işlem sürecini merak ediyor. Genel olarak işlemin nasıl yapıldığı konusunda en çok merak edilen hususları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Botoks işleminin yapılacağı bölgeye herhangi bir krem, losyon, makyaj malzemesi ya da benzeri ürünler sürmemek gerekir
 • Botoks uygulamasına geçilmeden önce işlem yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem dakikalar içerisinde etkisini gösterir ve işlem yapılacak bölgede uyuşma olur
 • Sonrasında botulinum toksin madde daha önce belirlenmiş olan bölgeye enjekte edilir 
 • Bu işlem 10 ila 20 dakika içerisinde tamamlanır 
 • Hastanın işlemin hemen ardından günlük hayatına geri dönmesi mümkündür 
 • Botoks işlemi evde ya da klinik ortamda dinlenmeyi gerektiren bir işlem değildir 
 • Sadece işlemin ardından uygulama yapılan bölgeye darbe almamaya özen göstermek gerekir 

İşlem Sonrası 

Botoksun ardından, uygulama sonrası neler oluyor ya da nelere dikkat edilmeli gibi konulara da açıklık kazandırmakta fayda olacaktır. 

 • İşlemin hemen ardından enjeksiyon yapılan bölgede hafif kızarıklık ve ödem oluşabilir 
 • Bu durum son derece normaldir ve geçici olduğundan müdahale edilmesine de gerek olmaz 
 • İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapılması gerekmiyor
 • İşlemin hemen ardından kişinin iş hayatına da gündelik yaşantısına dönmesi mümkündür 
 • Botoks yapılan bölgenin ovuşturulmaması, bu bölgeye masaj yapılmaması gerekir 
 • İşlemin ardından kan sulandırıcı özellikte olan ilaçlar kullanılmamalıdır 
 • Uygulamanın ardından 2 gün boyunca alkol alınmamalıdır 
 • Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa işlem öncesinde mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz
 • İşlem yapılan bölgede çok hafif düzeyde bir morarma olabilir ve bu da geçicidir 
 • Enfeksiyon riskine karşı hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekir 
 • Şayet uygulama sonrasında işlem yapılan bölgeye darbe alınırsa hemen doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz
 • Botoks yaptıranların doktorun öneri ve uyarılarına maksimum düzeyde önem vermesi son derece önemlidir 
 • İşlemin ardından asla gelişigüzel ilaç kullanılmamalıdır 

Botoks işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için sitede yer alan iletişim bilgileri üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.