Yüz Germe

Yüz Germe

Estetik cerrahi ameliyatlarından yüz germe ameliyatı tek başına yapılabilir. Ya da boyun germe ve şakak germe gibi ameliyatlarla ihtiyaca göre beraber aynı anda yapılabilmektedir. Yaşlanmaya bağlı yüzümüzdeki kemik doku ve yağ dokusu yaş almakla beraber zamanla hacim kaybeder, deri ve kas dokusu elastikiyetini kaybeder ve sıklığı azalır.

Sonuçta yaşlanmaya bağlı derimizde kırışıklıklar, göz çevresinde yanaklarda ve boyunda aşağı doğru sarkmalar, yağ dokunu azalmasına bağlı yüzde hacim kaybı ve buna bağlı düzleşme, yüzümüzün üst kısmında küçülme aynı anda alt kısmında sarkma ile kendini göstermektedir. Germe ameliyatı ile yaşlanan bir yüzü 10-15 yıl kadar geriye alınabilmektedir.

Deformasyona bağlı olarak bu bazen sadece yüz germe ameliyatı ile birlikte olabilirken genellikle de göz kapağı ameliyatı ve boyun germe ile birlikte yapılmaktadır.

Göz kapağı estetiği ile beraber yapılınca gençleşen yüze eşlik eden gençleşmiş bir göz kapağı her zaman daha güzel bir görüntü sağlar. Bakışların genç görünmesi ile ilgili göz kapağı estetiği ve diğer uygulamalara sitemizde yer alan diğer içeriklerden ulaşabilirsiniz.

Yüz germe fiyatları ve operasyonla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Operasyon Süreci

Yüz germe ameliyatında en önemli nokta ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın seçimidir. Bu sebeple konusunda uzman bir cerrah seçmeniz son derece önemlidir. Germe ameliyatı sonrası 10-15 yıl daha genç görünürsünüz. Bu nedenle bu ameliyatı yaparken hastanın tekrar germe ameliyatı ihtiyacı olabileceği göz önüne alınmalıdır.

Dokulara zarar vermeden tekrar bir germe ameliyatı yapılabilir şekilde olmalıdır. Germe ameliyatı sırasında yüzdeki mimik kaslarının sinirlerine zarar verilmemelidir. Germe ameliyatı sırasında bu sinirlerin korunması son derece önemlidir. Bu sebeple germe işlemi konusunda deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Sitemizde yer alan estetik cerrahide doktor seçimi ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Estetik cerrahide germe ameliyatı hastanı yüzündeki deformasyon az ise mini face lifting (mini yüz germe) tercih edilir. Mini germe işleminde sorunun fazla olduğu bölgeye germe işlemi yapılır. En sık uygulanan yöntem orta yüz germe işlemidir. Deformasyon daha fazla ise tüm yüz germe ve hatta aynı anda beraberinde boyun germe eklenir.

Mini face lifting (mini yüz germe) tam yüz germenin daha sınırlı yapıldığı işlemdir. Tüm yüz germe ihtiyacı olmayan ama yüzde ameliyatsız yöntemler ile giderilemeyecek sarkmalar olan hastalarda tercih edilir. Kolay yöntemlerle hastalarda büyük farklılıklar sağlanabilir. Bu ameliyatlara genellikle yağ dokuda hacim azlığı eşlik eder. germe işlemi sırasında bu sebeple yağ enjeksiyonu (yağ dolgusu) işlemi eklenir.

Yağ enjeksiyonu hastanın vücudundan alınan kendi yağının yüzünde hacim artırılmak istenen bölgeler aktarılması işlemidir. Orta yüz bölgesinde hafif sarkmaları olan hastalar için saçlı deride şakak bölgesinden ve ağız içinden yapılan kesiler ile germe işlemi yapılabilir. Bu teknikte kulak önünden kesi olmaz ve küçük kesiler ile izleri gizleyerek germe işlemi yapılabilir.

Estetik cerrahide yapılan tüm kesiler iz anlamına gelir ancak ameliyat sonrasında kesiler saçlı deri içine, kulak arkasına, ağız içine gizlenir. İzler ameliyat sonrasında gizlendiği için izsiz ameliyatlar olarak bilinirler. Kaşlar düşük ise göz kapağı estetiği sırasında aynı kesiden kaşlar yukarı asılabilir. Böylece göz çevresinde gençleşme sağlanır. Bazen sadece göz çevresindeki değişiklikler bile hastanın daha genç görünmesi için yeterli olur.

Total face lifting (tam yüz germe) ameliyatı yüzdeki deformasyonu ileri seviyede olan orta yaş üstü hastalar için uygundur. Tam yüz germe işleminde kesi şakak bölgesinden başlayarak kulak önüne iner kulak etrafını dolaşarak kulak arkasına dolanır. Gıdı germe işlemi de gerekecek ise çene altından da kesi oluşturulur. Bu alanlardan deri altına ulaşılır.

Cilt altındaki dokulara ulaşarak yağ dokusu açığa çıkarılır. Bu aşamadan sonra yüz yukarı asılır. Daha sonra deri fazlalığı çıkarılır ve germe işlemi tamamlanır. Kesiler saçlı deri ve kulak arkasında olacağı için sorun oluşturmaz. Ameliyat sonrasında birkaç hafta ya da ay kesilerin dikiş izleri önce hafif pembe ve kırmızı olabilir. Ancak 8-10 hafta sonra zamanla bu izler kendi ten rengine dönüşecektir.

Tam yüz germe ameliyatı ile farklı planlarda çalışılabilir. Bu planlardan birisi de derin plan yüz germe ameliyatıdır. Derin plan yüz germe tekniği ile daha derin doku katmanlarına ulaşılır ve tüm doku katları kemik doku üzerinde yeniden şekillendirilir. Bu teknikle tüm yüzü kaldırılır. Sonuç olarak elmacık kemikleri dolgunlaşır ve belirginleşir.

Çene çizgisini ve boyun bölgesi hatları ortaya çıkar. Diğer yüz germe teknikleri ile zor cevap alınan hastalarda iyi bir seçenektir. Yapılan diğer germe ameliyatlarına göre daha uzun ömürlü bir sonuç elde edilmektedir. Ayrıca derinin yüzey tabakasına daha uzakta çalışıldığı için ve cilde yakın bölgelerde çok az doku hasar oluşur. Bu sebeple derin plan yüz germe ameliyatlarında daha az morluk ve şişlik olur. Bu açıdan da avantajlıdır. Derin plan yüz germe operasyonu daha doğala yakın bir çözüm sunduğu için daha çok tercih sebebi olmaktadır.

Yüz germe ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi ihtiyaca göre boyun germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Bu işlemler aynı ameliyat içinde birleştirilir. Yüz germe ameliyatı sırasında ki kesi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılarak boyun bölgesine ulaşılabilir. Boyun bölgesindeki kaslar sıkılaştırılıp boyun bölgesi gerilir.

Ameliyat sonrasında fazlalık deriler çıkarılır ve kesiler onarılır. Germe ameliyatında gıdı ve boyun bölgesinde yağ doku fazlalığı var ise liposakşın işlemi ameliyata dahil edilir.

Yüz germe ve boyun germe ameliyatı genel anestezi ile ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Mini yüz germe 2-3 saat sürerken, tam yüz germe ameliyatı 4-5 saat sürmektedir. Bu ameliyat sonrası deri altında kan toplanmasın diye dren konulur. Germe ameliyatı sonrası hastalar genellikle 1 gece hastanede kalırlar.

Operasyon Sonrası

Drenler genellikle ertesi gün alınır. Drenler çıkarıldıktan sonra hastalar taburcu edilir. İlk günlerde yüzde şişlik ve yer yer morluk olması doğaldır. Ameliyat sonrası yüz ve boyun bölgesine bu ameliyat için tasarlanmış yüz maskeleri ile baskı uygulanır. Bu maskeler 1 hafta kullanılır. Sonrasında 1 hafta daha gece takılmaya devam edilir.

Şişliklerin büyük bölümü ilk 10 gün içerisinde azalarak geçer. Ancak yüzün son şeklini alması mimiklerin tam olarak eski haline dönmesi 1 ayı bulmaktadır. Sonuç olarak bu ameliyat sonrası hastalarımız çok daha genç ve aynı anda daha gergin bir yüze sahip olmaktadırlar.

Ameliyatsız Yüz Germe Teknikleri (Askılama Tekniği)

Yüzünde deformasyon olan ancak yüz germe işleminden uzak duran hastalar son yıllarda askılama tekniklerini tercih etmektedirler. Askılama tekniğinde yüz bölgesi için özel tasarlanmış ipler kullanılmaktadır. Bu ipler üzerinde değişik teknolojiler içeren çentikler bulunmaktadır. Bu çentikler ile deri altındaki dokular yukarı asılır. Bu ipler saçlı deri ya da elmacık kemiği bölgesinden sarkma olan bölgeler ulaştırılıp bu bölgelerin yukarı asılması sağlanır.

Bu yöntemle ortalama 4-5 çift ip kullanılmaktadır. Bu ipler vücutta kendiliğinden eriyen ipler ya da erimeyen silikon ipler olarak 2 çeşittir. Erimeyen kalıcı ipler ise ömür boyu sizinle kalır. Etkisi ipler erimediği için daha uzun ömürlüdür. Kişinin cilt yapısı sigara kullanımı güneş ile olan temasına göre etkisinin ömrü değişmektedir. Ortalama 2 ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Kendiliğinden eriyen ipler 8-12 ay içerisinde deri altında kendiliğinden yok olur. İpler eridikten sonrada askılama etkisi 6 ay daha devam etmektedir. İpler eridikten sonra sarkmalar tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemler tekrarlanabilir. Bu askılar cilt altında ilk işlem sonrası hissedilir ancak yaklaşık 20 gün sonra o his tamamen kaybolur. Dokunmakla ele gelmez. Yaklaşık 40 dk. süren bir işlemdir. Muayenehane koşullarında lokal anestezi ile yapılır.

Askılama tekniği tek başına yapılabileceği gibi yüz germe işlemi ile birlikte yapılabilmektedir. Günümüzde daha az kesi yani daha az iz isteyen hastalar için tercih sebebi olmaktadır. Hem yüz germe ile deri fazlalıkları azalmakta hem de ufak kesiler ile ulaşılamayan alanlar ipler sayesinde gerilmektedir.

Daha uzak alanlara ulaşmak için ekstra izlere gerek kalmaz. Yani hastalar mini yüz germe ile birlikte küçük kesiler ile tam yüz germe etkisi elde edilebilmektedir. Her hasta için uygun olmasa da seçilmiş hastalarda çok iyi sonuç vermektedir. Hasta seçimi için en doğru kararı bu konuda deneyimli cerrahınız verebilir. Yüz germe ve ip askı gibi kompleks işlemler için cerrahınızın deneyimli olması alacağınız sonuç için önemlidir.