Karın Germe

Halk arasında karın germe ameliyatı olarak bilinen abdominoplasti operasyonu zayıflama yöntemi değildir. Bu ameliyatın amacı, karın bölgesinde sarkık bir formda olan deriyi ve yağ dokusunu çıkarmaktır. Yapılan cerrahi müdahale ile karın bölgesine daha gergin bir görünüm kazandırılır. Cilt altında mevcut olan yağların vücuttan tahliye edilmesi ve karın kaslarının gerdirilerek sıkılaştırılması bu operasyonun temel hedefidir. 

Hastalar bu operasyon öncesinde diyet ve egzersiz ile zayıflayabilir. Kilo kaybı ile daha fit bir görünüm elde edilir. Sonrasında karın germe ameliyatı uygulanarak fazla deri ile yağ dokusunun çıkarılması sağlanır. Aşırı kilo problemi olan hastaların ideal kilosuna kavuşmasının ardından ameliyatın yapılması önerilir. 

Günümüzde abdominoplasti ameliyatı yönteminden hem kadınlar hem de erkekler faydalanabiliyor. Bu ameliyat karın bölgesinde sarkıklık olmasından şikayet edenler için kalıcı bir çözüm oluyor. 

Operasyon, karında belirgin düzeyde bir incelme sağlayabiliyor. Özellikle kadınlarda, gebelik sonrasında karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar için rahatlıkla bu operasyondan faydalanılabilir. Ameliyat ile göbek deliğinin altında kalan çatlak dokunun kesi yoluyla çıkarılması da mümkün olabiliyor. 

Hastaların talep etmesi durumunda karın germe operasyonu ile daha farklı estetik müdahaleler kombine şekilde gerçekleştirilebilir. Bu estetik girişimlere meme estetiği, liposuction, yağ enjeksiyonu gibi örnekler verebiliriz. Böylelikle vücutta estetik anlamda daha fit bir görünüm elde edilebiliyor. Aynı zamana hastanın şikayetlerinin ortadan kaldırılması da sağlanıyor. 

Abdominoplasti Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Elbette karın derisi sarkmış olan kişiler bu ameliyat için en uygun adaylardır. Egzersiz ve diyet yapmasına karşın karın bölgesinde ideal gergin görünümü elde edemeyenler operasyon için başvurabilir. Hastalar kilo kaybetmesine rağmen karındaki fazla yağlar nedeniyle şikayetçi olabiliyor. 

Bu gibi durumlarda da ameliyattan faydalanılabilir. Ancak bu operasyonun yapılabilmesi için ameliyata engel bir sağlık sorunun olmaması gerekir. Gebelik ve emzirme döneminde de ameliyat yapılamaz. Bunun dışında kalan hastalar ameliyat için başvurabilir. 

Bazı hastalar karın bölgesindeki çatlaklardan şikayetçi olabiliyor. Stria olarak adlandırılan cilt çatlaklarının giderilmesi amacıyla da bu operasyon yapılabilir. Doğumdan sonra karın kasları güçsüzleşebiliyor. 

Bu durum cilt elastikiyetini de olumsuz yönde etkiliyor. Elastikiyetin bozulması, deride kalıcı bir sarkıklığa yol açıyor. Cilt çatlakları olmasa bile sarkıklığın giderilmesine gereksinim olabilir. 

Hamilelik planlayan kadınlar bu estetik cerrahi için beklemelidir. En doğru zaman hamilelik ve emzirme dönemlerinin sona erdiği zaman olacak. Yapılan bu operasyon kişinin özgüveninin artmasını sağlıyor. 

Daha gergin bir karın görünümü, daha iyi hissetmeye yardımcı oluyor. Bu fiziksel değişimin hastalarda psikolojik açıdan da olumlu bir etkisinin olduğu söylenebilir. Ancak hastalar ameliyattan ne beklediklerini mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır. Gerçekçi bir beklenti içerisinde olunması gerekir. 

Karın germe ameliyatı için uygun olup olmadığınızı, karın germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bizi arayın.

Karın Germe Ameliyatında Sonra Yeniden Sarkma Olur mu? 

Bu operasyonda elde edilen görünüm kalıcıdır. Ancak elbette yeniden kilo alınması, hamilelik gibi durumlarda karın bölgesinde genişleme meydana gelir. Sonrasında doğum yapılması ya da alınan kiloların verilmesi ile ciltte sarkmanın meydana gelmesi mümkündür. Sonuç olarak bu ameliyattan faydalananların bir daha cilt sarkıklığı yaşamayacağı söylenemez. 

Gebelik dışında kişinin kilosuna dikkat etmesi, aşırı kilo alımından korunmasız gerekir. Bu durumda karında yeniden sarkma meydana gelmesi de önlenir. Operasyon öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Sorularınızı doktorunuza yöneltmeniz, ameliyata dair fikir sahibi olmanızı sağlar. Sadece karın germe ameliyatı değil, sonrasında yaşanabileceklere dair de sorularınızı rahatlıkla yöneltebilirsiniz. 

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir? 

Karın germe ameliyatı yapılmadan önce hasta muayene edilir. Muayenede karın derisinin elastikiyeti, deride ne oranda sarkma olduğu belirlenir. Aynı zamanda karın duvar kaslarındaki gevşeme derecesi de gözden geçirilir. 

Bu unsurların tamamı bir arada değerlendirilir. Ardından doktor tarafından yapılacak olan ameliyat planlanır. Özellikle derideki sarkmanın önemli olduğunu belirtelim. 

Şayet sarkmanın derecesi fazla değilse daha basit bir işlem olan mini abdominoplasti uygulanabilir. Bu işlem cilt çatlakları çok fazla olmayan kişiler için de uygundur. Mini karın germe işlemi tam karın germe ameliyatına nazaran daha kısa sürede tamamlanır. 

Ameliyatta liposuction gibi işlemlerden de faydalanılabilir. Her hastada ameliyat planlaması aynı olmaz. Çünkü her hastada sarkma derecesi ve ciltteki sarkıklık farklıdır. 

Tam karın germe ameliyatı, karın duvarında çok fazla yağ birikmesi olan hastalar için zorunlu oluyor. Karındaki cildin esnekliğinin ileri düzeyde azalmış olması, klasik abdominoplasti girişimini gerektiriyor. Daha hafif düzeyde sarkma olması durumunda istenen görüntü mini karın germe ile elde edilebiliyor.

Mini karın germe işleminde yalnızda göbek deliğinin altına kalan bölge derilir. Bu işlem, bele ya da kasıklara etki etmez. 

Aynı zamanda göbek deliğinin de düzeltmediğini belirtelim. Yapılan muayene sonrasında hastaya bilgi verilecektir. Hasta için mini karın germe ameliyatının uygun olup olmadığı belirlenir. 

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Olabilir mi? 

Kimi zaman hastalar ileri bir tarihte gebelik planlıyor. Ancak karın bölgesindeki sarkmadan da şikayetçidirler. Gebelik dönemine kadar beklemek istemezler. Karındaki sarkıklık ya da cilt çatlakları hastaları ciddi oranda rahatsız eder. 

İşte bu noktada ‘ameliyat yeniden yapılabilir mi’ sorusu gündeme geliyor. karın germe ameliyatı, yeniden uygulanabilen operasyonlardan biridir. Fakat iki ameliyat arasında belirli bir sürenin olması gerekir. Bu sürenin minimum 1 yıl olduğunu belirtebiliriz. 

Hastanın cilt yapısına bağlı olarak daha uzun bir süre beklenmesi gerekebilir. Ayrıca ikinci ameliyatta karın ile bel bölgesinden daha sınırlı oranda yağ alınabilir. Bu durum dikkate alınmalıdır. Hastalar ilk operasyondan sonra kilo alımına dikkat etmelidir. 

Operasyon Öncesi Hazırlık Süreci Var mı?

Hastalar sıklıkla karın bölgesinde yapılacak olan bu müdahale ye nasıl hazırlanmaları gerektiğini soruyor. Elbette bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle sigara içenlerin ameliyattan 4 hafta önce bırakması gerekiyor. Aksi halde sigara kullanımına bağlı olarak yara iyileşmesi sıkıntıya girebilir. 

Aspirin kullanımına da dikkat edilmelidir. Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların kullanımı doktora danışılarak bırakılmalıdır. Aksi halde ameliyat öncesinde özellikle anestezi açısından bir risk ortaya çıkar. 

Kan sulandırıcı özellikte olan ilaçlar ameliyat sırasında da kanamayı artırır. Bu konuda doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza bilgi vermelisiniz. Böylelikle ilaç kullanımınız doktorunuz tarafından düzenlenebilir. 

Operasyon öncesinde sorularınızı doktorunuza yöneltmeniz, ameliyata çok daha rahat girmenizi sağlar. Daha düz bir karına sahip olmak için siz de bu operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Operasyon Süreci 

Bu ameliyatta karın bölgesine yapılan müdahale ile ilgili merak edilenleri aktaralım. Operasyon sürecine dair en çok merak edilen hususlar şöyledir: 

 • Ameliyat süresi her hastada aynı olmaz. Ancak genel olarak 2 saat ila 3 saat arasında değişen bir sürede ameliyat tamamlanır
 • Eğer mini karın germe ameliyatı yapılacaksa operasyon süresi 1 saat ila 2 saat arasında değişir
 • Ameliyatta kullanılan teknikler hastadan hastaya farklılık gösterebilir 
 • Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir
 • Anestezi etkisi nedeniyle hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz 
 • Ameliyatta fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır
 • Dokunun çıkarıldığı bölgede sıvı birikmesi olabileceği için dren kullanılır
 • Kesi uygulanan bölgeye dikiş atılarak ameliyat tamamlanır
 • Çoğu zaman 1 ya da 3 gün gün hastane ortamında kalmak gerekir
 • Doktorun gerekli görmesi durumunda klinik istirahat süresi uzatılabilir

Operasyon Sonrası 

Hastaların en az operasyon süreci kadar ameliyat sonrasını da merak ettiğini belirtebiliriz. Tamamlanan karın germe ameliyatı sonrasında yaşanabilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Drenlerin çıkarılma süresi her hastada aynı olmaz 
 • Operasyondan sonra 3 gün boyunca ağrı olabilir ve ağrı kesiciler bu süre zarfında kullanılabilir 
 • Ağrı ile birlikte birkaç gün süren şişlik meydana gelebilir
 • Ağrı ve şişlik tıbben normal bir durumdur, endişe edilmesine gerek olmaz
 • İş hayatına geri dönme süresi operasyonu takiben 15 ila 20 gün arasında değişebilir 
 • Günlük hayata ise 3 – 4 gün sonra dönülebilir. 
 • Yapılan ameliyat sonrası ilk 6 ay dikiş bölgesinde kızarıklık artabilir ancak bu durum normaldir
 • Operasyon sonrasında dikiş izinin görünümü hafifleyecektir

Karın Germe Ameliyatında Sonra İz Kalır mı?

Elbette bu operasyon kapsamında cilde kesi uygulanıyor. Fazla deri ve yağ dokusu bu kesi yerinden çıkarılıyor. Ardından kesi yapılan yere dikiş atılıyor. Bu nedenle dikiş izinin kalması normaldir. 

Bu iz tam karın germe ameliyatı işleminde daha uzun olabilirken mini karın germede daha kısa olabilir. İz çoğunlukla bikini bölgesinin içine gizlenebilecek şekildedir. İki kalça arasında uzanan ve göbek çevresinde olan iki adet kesi uygulanır. 

Mini karın germe ameliyatında göbek yeri değişmeyebiliyor. Kesi ise bikini bölgesinin altında kalan yere yapılıyor. Bu nedenle gizlenmesi de çok daha kolay oluyor. 

Dikiş izleri ameliyattan sonra kırmızı renkte olacaktır. Ancak zamanda kırmızı renk soluklaşır. 

Yara izi ten rengini almaya başlar. Ancak bu izin ten rengini alması ve şişliğin de inmesi için 1 yıl beklemek gerekir. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak bu süre değişebilir. 

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamilelik

Hastaların en sık merak ettiği hususlardan biri ameliyat sonrası hamilelik oluyor. Öncelikle bu operasyonda rahim bölgesine herhangi bir müdahale yapılmadığını belirtelim. Dolayısıyla karın germe ameliyatı kişinin hamile kalma olasılığını düşürmez. Hamile kalmayı engellemez ya da gebeliği kolaylaştırmaz. 

Bu operasyonda sadece karın derisine ve deri altındaki yağ dokusuna müdahale edilir. Bu da hamile kalmayı ya da doğum yapmayı etkilemez. 

Operasyondan ne kadar süre sonra hamile kalınabileceği konusunda doktorunuza danışmalısınız. Ancak iyileşme süreci tamamlanana kadar hamile kalınmaması gerekir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra gebeliğe karşı korunmalısınız. 

Ameliyattan sonra 1 yıl beklemeniz ve sonrası için gebelik planlamanız daha doğru olur. Ancak hamilelikte yeniden karın bölgesinde sarkma olabileceğini unutmamalısınız. Ciltte gebeliğe bağlı olarak çatlaklar da meydana gelebilir. Bu durumu da dikkate almanızda fayda olacaktır.