Günümüzde kadınlar genital estetik operasyonlardan daha fazla faydalanıyor. Bu sayede genital bölge ile ilgili yaşanan pek çok sorundan kurtulmak mümkün olabiliyor. Artık daha gelişmiş teknikler kullanılıyor. Dolayısıyla genital bölge ile ilgili olan operasyonlardan sonra iyileşme süresi de daha hızlı oluyor. Genital estetik fiyatları veya ameliyat hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Hastalar konforlu bir iyileşme dönemi yaşıyorlar. Kısa zamanda günlük hayatlarına dönebiliyorlar. Haliyle bu operasyonlar için rutin yaşama uzun süre ara vermeye gerek olmuyor. 

En genel şekli ile genital bölge estetiği işlemlerini 2 farklı grupta incelemek mümkündür. 

Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 • Labioplasti  (İç dudakların küçültülmesi)
 • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)
 • Pubis estetiği (Liposuction ile venüs tepesinin azaltılması)

İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 • Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)
 • Vajinoplasti (Vajina daraltma işlemi)

Kimi zaman hastanın ihtiyaç duyması halinde yukarıda sıralanan ameliyatlardan bazıları kombine şekilde yapılabilir. Bu sayede hasta tek bir seans halinde yaşadığı iki farklı sorundan kurtulmuş olur. Bu konuda doktorunuza danışmanız halinde hangi operasyonların aynı seansta yapılabileceği konusunda bilgi alabilirsiniz. 

 • Labioplasti Ameliyatı (İç Dudakların Küçültülmesi)

Kadınlar, iç dudaklar dış dudakların uzunluğundan daha fazla olduğunda bu görünümden rahatsız olabiliyor. İç dudakların dış dudaklar ile daha orantılı bir form kazanması için de labioplasti ameliyatı gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ve dünya genelinde en sık gerçekleştirilen genital estetik girişimlerden biri e bu ameliyattır. 

Ameliyat kimi zaman iç dudaklardaki asimetrik görünümü ortadan kaldırmak amacıyla yapılabiliyor. Ancak genellikle iç dudak sarkması sorununu ortadan kaldırma hedefiyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu operasyon ile küçük dudaklar daha ideal bir görünüm kazanır. 

 • Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması 

Yine sık yapılan genital estetik işlemlerden biri de büyük dudakların dolgunlaştırılmasıdır. Bu işlem büyük dudaklara yağ ya da dolgu materyalinin enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Dolayısıyla bir ameliyat olarak düşünülmemelidir. 

Büyük dudakların dolgunluğunu kaybetmesi nedeniyle ortaya nahoş bir görünüm çıkabilir. Dolgunlaştırma işlemi ise bu görüntüyü ortadan kaldırmayı amaçlar. 

Kadınlarda dış genital girişimler arasında sıklıkla yapılan işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Dış dudakların daha dolgun bir form kazanması, iç dudakların görünmesini de önleyebiliyor. 

İşlemin bu amaçla da yapıldığını belirtmek mümkündür. Bu operasyon kadınların cinsel ilişkide kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabiliyor. Cinsel isteksizlik ya da özgüven eksikliği gibi problemleri de ortadan kaldırabildiğini belirtebiliriz.

 • Pubis Estetiği (Monsplasti)

Genital estetik girişimler sadece şekil bozuklukları durumunda yapılmaz. Kimi zaman kadınların kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan görünüme müdahale etmek için de yapılabilir. Pubis üzerindeki tümsekcik özellikle bikini ve mayo gibi dar kıyafetler giyildiğinde kadınları rahatsız edebiliyor. 

Bu durum özgüven sorunlarına, psikolojik sıkıntılara da neden olabiliyor. Bu soruna bağlı olarak kadınlarda cinsel isteksizlik gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Monsplasti estetiği ile cilt altındaki yağ dokusu azaltılıyor ve böylelikle tümsek görüntüsü ortadan kaldırılıyor. 

 • Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Hymen dokusu yani kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm iç kısmında yer alır. Orta kısmında küçük bir delik bulunan bu doku, ilk cinsel ilişki ile bütünlüğünü kaybeder. Bu sırada hafif lekelenme ya da birkaç damla şeklinde kan gelir. 

Hymenoplasti yani kızlık zarı onarımı ile bütünlüğünü kaybeden bu dokuya müdahale edilir. Kızlık zarı onarımı kısa sürede tamamlanan bir ameliyattır. Hasta aynı gün taburcu olabilir, evine ya da işine gidebilir. 

Kızlık zarı onarımı geçici ve kalıcı olarak yapılabiliyor. Kalıcı kızlık zarı onarımının ardından cinsel ilişkiye istendiği zaman girilebilir. Kanama mutlaka az da olsa gerçekleşir. Ancak geçici kızlık zarı onarımı işleminin cinsel ilişkiden belirli bir süre önce yapılması gerekiyor.  

Hasta ile doktor operasyon tarihini birlikte belirleyebilir. Bu işlemde sadece hymen dokusuna müdahale ediliyor. Hastanın talep etmesi durumunda farklı bir genital estetik girişimle kombine şekilde de yapılabilir. 

 • Vajinoplasti (Vajina Daraltma İşlemi)

En sık gerçekleştirilen operasyonlar listesinde vajina daraltma ameliyatı da bulunuyor. Yaşın ilerlemesi, vajinal doğumlar gibi çeşitli unsurlar vajinada genişlemeye yol açabilir. Özellikle zorlu doğumların sıklıkla bu soruna neden olduğu söylenebilir. 

Bu gibi durumlarda vajinaya daha dar bir form kazandırılması istenir. Vajinoplasti ameliyatı ile vajinanın eskisi gibi sıkı bir form kazanması artık mümkün oluyor. 

Bu ameliyat vajina estetiği operasyonu ya da vajina daraltma işlemi adıyla da biliniyor. Vajinanın iç dokusuna kesi uygulanıyor ve fazla doku çıkarılıyor. Ardından kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanıyor. 

Kısa sürede tamamlanan ameliyatın ardından iyileşme süresi de yine oldukça kısadır. Ancak iyileşme döneminde vajinal temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda enfeksiyon riski nedeniyle bir süre cinsel perhiz uygulanması da gerekir. 

Bu operasyon sırasında perine bölgesinde herhangi bir müdahale yapılmaz. Vajinoplasti ameliyatı, hamile kalmayı asla engellemez. 

Operasyon sırasında sadece vajina iç dokusuna müdahale edilir. Rahme, yumurtalıklara müdahale edilmez. Bu nedenle kişinin hamile kalma olasılığı üzerinde bir değişime neden olmaz. 

Elbette zaman içerisinde vajinada yeniden bollaşma meydana gelebilir. Ancak bunun için zorlu vajinal doğum yapılması ya da aradan çok uzun süre geçmesi gerekir. Bu nedenle vajinoplasti ameliyatının sonucunun uzun süre kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. 

Operasyon Süreci 

Elbette her genital estetik ameliyatı aynı prosedürle gerçekleşmez. Ameliyatlarda amaç farklı olduğundan müdahale edilen dokular da farklıdır. Örneğin kızlık zarı onarımında hymen dokusuna müdahale edilirken vajina daraltma ameliyatında vajina dokusuna müdahale gerçekleştirilir. Ancak genel olarak operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Genital estetik ameliyatlar lokal anestezi ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. 
 • Anestezi nedeniyle hastaların işlem esnasında acı ya da ağrı hissetmesi engellenir
 • Operasyonlarda gelişmiş yeni teknikler kullanıldığından iyileşme süreci kısadır
 • Çoğunlukla operasyonun ardından aynı gün taburcu işlemi yapılır 
 • Ameliyatta genellikle kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır. Bu nedenle dikiş aldırmaya gerek olmaz
 • Ameliyatta müdahale edilen dokuya bağlı olarak iyileşme süresi değişir 
 • Her hastada iyileşme süresi aynı değildir. Ancak genellikle 7 – 14 gün arasında iyileşme tamamlanır 

Operasyon Sonrası 

Hastalar iyileşme süreci noktasında neler olabileceğini de merak ediyor. Bu konu ameliyatı nasıl yapılır sorusu kadar önem taşıyor. Operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde listelemek mümkündür: 

 • Doktorun öneri ve uyarılarının mutlaka dikkate alınması gerekir
 • Genital estetiği ameliyatlarından sonra bir süre antibiyotik ilaç kullanmak gerekebilir
 • Antibiyotik ilaçlar enfeksiyon riskini en düşük seviyeye çekmek amacıyla kullanılır 
 • Vajina daraltma ameliyatı gibi bazı genital estetik girişimlerden sonra cinsel ilişki sırasında enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle iyileşme sürecinde cinsel perhiz uygulanması gerekebilir
 • İyileşme tamamlanana kadar deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlara girilmemesi çok önemlidir
 • Ameliyatın ardından kontrollerin asla aksatılmaması gerekir 
 • Beklenmedik bir durum oluşması halinde kontrol zamanı beklenmeden doktora bilgi verilmelidir

Genital Estetiğin Kadının Hayatına Kazandırdıkları

Günümüzde genital estetik işlemler kısa sürede tamamlanıyor. Sonuçlar ise kadınlar için yüz güldürücüdür. Zorlayıcı bir iyileşme süreci içermemesi, konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanması, bu operasyonları kadınlar için cazip kılıyor. 

Artık genital estetik işlemler tabu olmaktan çıktı. Kadınlar bu operasyonlardan faydalanarak yaşadıkları çok sayıda problemden kurtulabiliyor. Bu girişimlerin kadınlara kazandırdıklarını ise en genel şekli ile şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Kadınlarda özgüven artışını sağlar 
 • Yaşanan pek çok fiziksel sorunu ortadan kaldırır
 • Kadınlar kendilerini daha iyi ve daha güzel hisseder
 • Dar kıyafetler giyildiğinde de herhangi bir rahatsızlık hissedilmez
 • Genital bölgeyle ilgili sorunlardan kaynaklanan cinsel isteksizlik problemi ortadan kalkabilir
Sık Sorulan Sorular
Labioplasti, vajinadaki iç dudakların daha küçük ya da daha simetrik bir görünüm kazanması için gerçekleştirilen estetik operasyondur.
Vajina bölgesinin estetik açıdan daha hoş bir görünüm kazanması amacıyla yapılan ameliyat, vajina estetiği ya da vajina ameliyatı olarak adlandırılır.
İç dudak görünümünden rahatsız olan, iç dudaklarda sarkıklık ya da asimetrik bir görünüm olan tüm kadınlar bu ameliyattan faydalanabilir.
Dokuların iyileşme hızı her bireyde aynı değildir. Ancak genellikle iyileşme 2 hafta ila 4 hafta arasında tamamlanır.
Operasyondan birkaç gün sonrasında şişlik belirgin seviyede azalmış olur. 5 – 7 gün içerisinde de tamamen ortandan kalkar.
Labioplasti ameliyatında iyileşme süresi oldukça kısadır. Birkaç hafta içerisinde iyileşme tamamlanır.
İç dudakların yapısı gereği ameliyat izi oldukça belirsizdir. Çok hafif bir iz kalabilir ancak bu izin fark edilme olasılığı düşüktür.