Yanak Estetiği

Yüzün estetik ve güzel görünmesinde etkili olan bölgelerden biri de yanaklardır. Belirgin hatlara sahip ve ince bir yüz bölgesi, ideal yüz tiplerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Bazı kişilerde fazla kilo olmasa bile yanak yapısı kişiyi kilolu gösterebiliyor. Kimi zaman da yüz hatlarının orantısı yanaklar nedeniyle olumsuz etkileniyor. İşte bu gibi durumlarda devreye bişektomi ameliyatı giriyor. 

Özellikle Hollywood yıldızları tarafından tercih edilmesiyle popülerlik kazanan bu estetik ameliyat yanak görünümünden şikayet edenler için ideal bir seçimdir. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir iz olmadan yanak bölgesindeki yağ miktarı azaltılıyor. 

Böylece elmacık kemiklerinin daha belirgin olması da sağlanıyor. Bu işlem halk arasında Hollywood yanağı operasyonu gibi isimlerle de adlandırılıyor. Operasyonun kısa sürede tamamlanması ve iyileşme sürecinin uzun olmaması da önem taşıyor. 

Yanak Estetiği Riskli midir? 

Bu operasyonun çoğunlukla kısa sürede tamamlandığını ve memnun edici sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Elbette her ameliyat kendi içerisinde çeşitli riskler barındırıyor. Bu kapsamda yanak estetiği operasyonunda da bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir ancak komplikasyon ihtimali de bir hayli düşüktür. Kanama ve enfeksiyon riskinin tüm ameliyatlar gibi bu operasyonda da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. 

Aynı zamanda bichat yağ yastığı ameliyatta bulunmaya çalışılırken doku travmasının meydana gelme riski de bulunuyor. Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda söz konusu riskin gerçekleşme ihtimali de düşük olacaktır. Doktorunuz ameliyat öncesinde tüm riskler hakkında ayrı ayrı bilgi verecektir. 

Yanak Estetiği Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mı? Kimler Faydalanabilir?

Alt sınır olarak 20 – 25 yaşı işaret edebiliriz. Daha erken dönemde bu estetik ameliyatın yapılması tavsiye edilmez. İlerleyen yaşlarda ise istenen her durumda ameliyatın yapılması mümkündür. Yanak bölgesindeki yağ dokusu nedeniyle kare, yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar bu ameliyattan faydalanabilir. 

Aynı zamanda kilolu olmadığı halde yanaklardaki yağlar nedeniyle şişman görünmekten yakınanlar için de ideal bir operasyondur. Sadece yanak bölgesinde fazla yağ dokusuna sahip olmak kilolu görünmeye yol açar. Bu durumu ortadan kaldırmak için söz konusu cerrahi girişimden faydalanılması mümkün olabilir. 

Erkeklerde elmacık kemiklerinin daha belirgin olması için bu estetik operasyondan istifade edebiliyor. Son dönemde işlemden faydalanan erkek sayısının da artığını belirtelim. Ancak bu ameliyatın yapılabilmesi için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. 

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de operasyonun yapılması sakıncalıdır. Sağlık durumu uygun olan herkes ameliyat için randevu talep edebilir. 

Yanak Estetiği Fiyatları Nedir? 

Hastalar yanak estetiği fiyatları hakkında da bilgi almak isteyebiliyor. Ancak fiyatların her hasta için aynı rakamlara tekabül etmediğini belirtebiliriz. Öncelikle hangi plastik cerrah tercih edildi, yanak bölgesinden ne oranda yağ çıkarıldığı gibi soruların yanıtları fiyatlar üzerinde de etkili oluyor.

Ameliyatın genel anesteziyle mi yoksa lokal anesteziyle mi yapıldığı da fiyatları etkileyen bir diğer unsurdur. Yanak estetiği ile birlikte yapılan daha farklı estetik girişimler olursa fiyat bir miktar daha yükselebilir. Doktorun tecrübesi, ameliyatta kullanılan teknik ya da ilaçlar gibi unsurlar da dikkate alındığında fiyatların değişkenlik göstermesi de söz konusu oluyor. Ancak makul bir bütçenin, bu ameliyattan faydalanmak için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. 

Yanak Estetiği Sonuçları Kalıcı mıdır? 

Sıklıkla merak edilen bir diğer unsur da sonuçların ne kadar süre etkili olduğudur. Elbette yanak estetiğinin ardından ortaya çıkan sonuçlar kalıcıdır. Ancak yanakların estetik görünümü yaşın ilerlemesi ile birlikte değişebilir. Yaşlanma, ciltte sarkma olmasını da beraberinde getiriyor. 

Buna bağlı olarak yanaklarda yıllar içerisinde sarkıklık olabilir. Hastanın ameliyat sonrasında kilo alması durumunda yanaklarda yeniden yağ hücrelerinin depolanması da söz konusu olacaktır. Elbette aynı zamanda yanaklardaki dolgunluk da artar ve ameliyatla elde edilen sonuç bozulabilir. 

Bu durumda yeniden daha şişman yüz hatlarına sahip olan hastalar için ameliyatın tekrarlanması gündeme geliyor. Yıllar sonrasında yanak bölgesinde yağlanma olması halinde yeniden yanak estetiği ameliyatından istifade edilebilir. Hastanın mevcut kilosunu koruması durumunda ise ameliyatın tekrarlanmasına gerek olmayacaktır. Operasyon öncesinde doktorunuz ile görüşebilir ve bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yanak Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Bu operasyonun en önemli avantajlarından biri ameliyat sonrasında yüz bölgesinde iz kalmıyor olmasıdır. Zira operasyonun dileyen herkes tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebiliyor olması da bundan kaynaklanıyor. Ameliyatta cilde kesi uygulandığı halde iz kalmıyor olması ise yanağın iç kısmından kesi işleminin yapılmasına bağlıdır. 

Dolayısıyla yüzde, kulak kenarlarında, çene hattında ya da herhangi bir yerde asla kesi izi olmaz. Buna bağlı olarak dikiş izi de kalmıyor. Bişektomi yani yanak estetiği tamamen izsiz bir şekilde gerçekleştirilen estetik girişimlerden biridir. Bu kapsamda iz kalacağı endişesi olmadan, güvenle ve rahatlıkla bu ameliyattan istifade edilebilir. 

Operasyon Süreci 

Daha çekici bir yüz görünümüne sahip olmak amacıyla gerçekleştirilen yanak estetiği ameliyatında yanak bölgesinde olan fazla yağın çıkarılması hedeflenir. Operasyon sürecine dair merak edilenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Bişektomi yani yana estetiği lokal anesteziyle veya genel anestezi altında yapılır
 • Operasyon sırasında hastanın acı hissetmesi, ağrı yaşaması mümkün olmaz
 • Ameliyatta yanak bölgesinin iç kısmından yaklaşık olarak 1 cm uzunluğunda kesi uygulanır
 • Bu kesiden yanaktaki yağ dokusunun % 40’ı ila % 50’si alınır
 • Ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ve işlem tamamlanır 
 • Çoğu zaman hasta aynı gün taburcu olur ancak bazı hastaların 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi gerekebilir 
 • Operasyon süresi her hastada aynı olmamakla birlikte genellikle 45 dakikadır 
 • Ameliyatta yanaklarındaki yağ dokusunun azaltılması ile birlikte daha farklı estetik girişimlerin de yapılması gerektiğinde operasyon süresi daha uzun olacaktır

Operasyon Sonrası 

Elbette iyileşme sürecinin nasıl geçtiği ya da operasyonun ardından neler yaşandığı da merak ediliyor. Sıklıkla merak edilen soruların yanıtlarını kısa bir liste şeklinde belirtebiliriz: 

 • Öncelikle ameliyat sonrasında yanak içerisinde dikiş olduğunu unutmamak gerekir
 • Bu nedenle hastanın ilk gün katı gıda tüketmemesi gerekiyor 
 • Operasyonun ardından ağız hijyeninin sağlanması önemlidir
 • Ağız hijyeni için ilk 3 gün boyunca ağız gargarası kullanılmalıdır
 • Ameliyat sonrasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır
 • Bu nedenle hastanın dikiş aldırmasına gerek olmaz 
 • Dikiş iplerinin erimesi ise 3 – 5 gün içerisinde gerçekleşir
 • Dikişler hasta tarafından pek hissedilmez ve rahatsızlık vermez
 • Operasyon sonucunu net bir şekilde görmek için 3 hafta beklemek gerekir 
 • Ameliyatın ardından hafif morluk ve şişme olabilir 
 • Morluk ve şişlikler birkaç gün içerisinde kendiliğinden eriyerek kaybolmaya başlar 
 • Evde birkaç gün dinlendikten sonra günlük hayata ya da iş hayatına geri dönülebilir 
 • Doktorunuz enfeksiyon riskine karşı bir süre antibiyotik ilaç kullanmanızı isteyebilir

Yanak estetiği ile alakalı sorularınızı yöneltmek ya da randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede yüzdeki altın oran için hangi işlemlerden faydalanabileceğiniz konusunda da ayrıntılı bilgiye kolaylıkla ulaşmış olacaksınız.