Siyah Nokta Temizleme

Günümüzde kadın ve erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de siyah noktalardır. Bu problem çoğu zaman ergenlik döneminde başlar ve yetişkinlik döneminde de devam eder. Her cilt tipinde görülüyor olsa da yağlı cilt tipine sahip olanlarda daha yoğun yaşanan bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. 

Burun kanatları, çene çukuru ve yanaklar ise yüz bölgesinde siyah noktaların oluşma olasılığı en yüksek olan yerlerdir. Kimi zaman alın bölgesinde ya da kulağa yakın bölgelerde de bu problemin ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. 

Siyah nokta sorununun en önemli özelliği ise düzenli bir şekilde temizlenmemesi durumunda sorunun artıyor olmasıdır. Dolayısıyla söz konusu problemi yaşayanların cilt temizliğine ve cilt bakımına çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor. 

Cildin kirden ve yağ fazlasından düzenli bir şekilde arındırılması gerekiyor. Bu noktada cilt tipine uygun ürün çeşitlerinin tercih edilmesi de önemlidir. Çünkü yanlış kozmetik ürün seçimi, daha farklı cilt problemlerinin ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilir. 

Bilindiği gibi cildin nefes almasını sağlayan gözeneklerdir. Şayet gözenekler çevresel ya da bazı fizyolojik nedenlerle tıkanırsa ortaya çıkacak olan tablo siyah noktalardır ve bu durum da bir hali can sıkıcı sorunlara yol açabilir.  

Gözeneklerin çeşitli nedenlerle tıkanmasına bağlı olarak daha farklı cilt sorunlarının da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Gözeneklerin cilt üzerinde bulunan kısmının sürekli olarak hava ile temas halinde olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Sebumun gözeneklere dolması, kir, ölü hücreler ya da bakterilerle birleşmesi durumunda da bir oksitlenme meydana geliyor. Zira siyah noktaların ciltten çıkarılması durumunda sadece üst bölümünün siyah olması, alt kısmının ise beyaz ya da sarıya yakın bir renkte olmasının nedeni işte bu oksitlenmedir. Bu gibi durumlarda limon suyu ile yüzü silmek ya da daha farklı basit yöntemleri kullanmak yeterli olamıyor. Daha profesyonel ve etkin bir cilt temizliğinin yapılmasına ihtiyaç doğuyor. 

Siyah Noktalar Temizlenmezse Ne Olur? 

Çok sayıda kişi yüzde olan siyah noktalardan rahatsızlık duyuyor olsa da kimileri için bu durum önemsenmiyor. Ancak sebum üretiminin fazla olmasından kaynaklı olarak bu sorun yaşanıyorsa mutlaka ciddiye alınmalıdır ve tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda tedavi uygulanmazsa sebum üretimi aşırı düzeyde olmaya devam eder. 

Dolayısıyla cildi ılık suyla yıkamak ya da düzenli cilt bakımı yaptırmak gibi yöntemlerin yetersiz kalması söz konusu olacaktır. Sorunu önlemek adına kaynağının tespit edilmesi ve sebum üretiminin dengelenmesi gerekir. Aksi halde cilt kalitesi bozulur ve cilt çeşitli rahatsızlıklara çok daha açık bir hale gelir. Cilt kalitesinin bozulması durumunda da cilt rahatsızlıklarının tedavisi hem daha uzun sürer hem de daha zor olur. 

Eğer siyah noktaların oluşum nedeni çevresel faktörler ise bu durumda etkin bir cilt temizliği sorunu çözebilir. Sorunun çözülmesi sayesinde deride sarkmalar olması, gözenek genişlemesi ya da iltihaplanma gibi önemli problemlerin de önüne geçilebilir. Siyah noktaların mevcudiyetinin psikolojik açıdan da değerlendirilmesi gerekiyor. Çok sayıda kişi için bu durumun önemli bir özgüven kaybı sorununa dönüşebileceğini de göz ardı etmemelisiniz. 

Psikolojik açıdan siyah noktalar ciddi özgüven sorunlarına neden olabiliyor. Kimi zaman bu durumu maskelemek adına yoğun makyaj yöntemleri kullanılıyor. Aşırı düzeyde makyaj yapılması ve gün içerisinde sürekli olarak ciltte kozmetik ürünlerin kalıyor olması da cilt sağlığını olumsuz etkiler. Sonuç olarak siyah nokta oluşumunu önlemek ve mevcut olan siyah noktaların tedavisini yaptırmak her açıdan daha doğru bir seçenektir. 

Hangi Durumlarda Dermatolog Muayenesinin Yapılması Gerekir? 

Siyah nokta konusuna bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri de bazı durumlarda dermatolog muayenesinden geçilmesi gerektiğidir. Her ne kadar bu durum normal gibi algılansa da altta yatan problemin tespit edilmesi önemlidir. Hangi durumlarda dermatolog muayenesinden geçilmesi gerektiği sorusunun yanıtlarını hemen aktaralım: 

 • Siyah noktaların yaygın bir şekilde görülmesi 
 • Düzenli olarak siyah nokta temizliğinin yapılmasına karşın sorunun kısa zamanda tekrar etmesi 
 • Ağız içi ya da penis gibi bölgelerde siyah nokta olması 
 • Siyah nokta olarak gözlemlenen bölgede irin birikmiş olması 
 • Siyah noktaların üzerinin deri ile kaplı olması 

Bu gibi durumlarda basit bir muayene ile cildin analizinin yapılması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda doktor tarafından kan ve hormon testlerinin yapılması da istenebilir. Böylelikle sürekli siyah nokta oluşması gibi sorunların temelinde yatan unsurların belirlenmesi sağlanır. 

Tanı konmasının ardından uygun tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bazı hastalarda tanı konması için böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesine de ihtiyaç olabileceğini söyleyebiliriz. 

Sorundan kurtulmak için salisilik asit gibi güçlü bileşenler içeren kozmetik ürünlerin gelişigüzel kullanımından da kaçınılmalıdır. Cildin profesyonel bir temizlik ve arınma işleminden geçirilmesi önem taşıyor. Yanlış ürün kullanımının ciltte kalıcı hasarlara da yol açabileceğini unutmayın. 

İşlem Süreci 

Bu önemli problemi yaşayanlar siyah nokta temizliği nasıl yapılıyor gibi sorularla işlem sürecine dair bilgi almak isteyebiliyor. Öncelikle vücudun her bölgesinde bulunan siyah noktaların temizliğinin aynı şekilde yapılmadığını belirtmek gerekir. Çünkü cilt yapısı ya da her bölgedeki cildin hassasiyeti farklıdır. Bu nedenle siyah noktaların cilde hiçbir zarar vermeden temizlenmesi için farklı yöntemlerin uygulanması ya da farklı malzemeler ile cilt bakımı yapılması gerekir. 

Siyah nokta temizliğinin hangi bölgede nasıl yapıldığı ve işlem sürecinin nasıl olduğu konusunda şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Burundaki Siyah Noktaların Temizliği 

Siyah nokta sorununun en sık yaşandığı bölge burundur. Yağlı olması nedeniyle kolaylıkla siyah noktalar da oluşabiliyor. Özellikle ölü hücreler ciltten arındırılmadığında bu problemin daha yoğun bir şekilde ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. 

Burundaki siyah nokta temizliği için vakumlu temizleme aletleri kullanılabilir. Aynı zamanda siyah nokta için özel olarak geliştirilen maskeler kullanılabilir. 

Siyah nokta temizleme aleti ya da daha farklı yöntemlerle işlem gerçekleştirilebilir. Profesyonel temizlik sonrasında evde de cilt bakımınızı ihmal etmezseniz bu sorunun yeniden oluşma olasılığını minimuma indirgemiş olursunuz. Burundaki siyah nokta temizliğinde buruna çok fazla baskı yapmamak önemlidir. 

 • Yanaklardaki Siyah Noktaların Temizliği 

Yüzdeki yanak kısımları alın ya da burun kısımlarına nazaran çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Buna bağlı olarak yanaklardaki siyah noktaların cilt yüzeyinden arındırılması işleminde çok daha fazla nazik olunması gerekir. temizlik işleminde seçilen malzemelerin kesinlikle kişinin cilt tipine uygun olması gerekiyor. 

Elbette maske, peeling gibi yöntemler tercih edilebilir. En etkili sonucu almak için siyah nokta temizleme aleti de kullanılabilir. Bu yöntemler ile dudak kenarlarında meydana gelen siyah noktaların temizliğinin yapılması da mümkündür. 

 • Kulaktaki Siyah Noktaların Temizliği 

Kulak bölgesi cilt temizleme yöntemlerinin tamamının uygulanabileceği bir yüz bölgesi değildir. Kulakların ön yüzeyinde ya da kulak kepçesinde siyah nokta oluşabilir. Ancak temizlenmesi için en doğru yöntem siyah nokta çıkarıcı aparat kullanımıdır diyebiliriz. Sonrasında ise bu bölgenin temizliğine dikkat edilmesi önem taşır. 

 • Sırttaki Siyah Noktaların Temizliği 

Sırt bölgesinde meydana gelen siyah noktaların temizliğinde etkin bir sonuç alabilmek için vakum uygulaması tercih edilebilir. Siyah nokta aparatı ya da peeling işlemleriyle de başarılı bir netice alınabildiğini söyleyebiliriz. Bu sorunu sıklıkla yaşayanların siyah nokta sabunu kullanarak duş almasında da fayda olacaktır. 

 • Vücudun Diğer Bölgelerindeki Siyah Noktaların Temizliği 

Vücudun diğer bölgelerinde siyah nokta son derece nadir görülür. Bu bölgeler ise ağız içi, penis ya da dudaklar olabiliyor. Bu durumda kesinlikle uygulanmaması gereken yöntemler patlatma, sıkmadır. Bunun yerine bir uzmana danışılması ve şayet gerekliyse cerrahi yöntemle siyah noktanın temizlenmesi gerekir. 

İşlem Sonrası 

Öncelikle siyah nokta temizleme işleminin kısa sürede tamamlandığını belirtebiliriz. İşlem sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ise hangi yöntemin seçildiğine, uygulandığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak bilinmesi gerekenleri kısa bir liste halinde aktaralım. 

 • Eğer peeling yöntemi ile siyah nokta temizliği yapıldıysa mutlaka işlemin yapıldığı gün güneşten korunmak gerekir. Cildin güneş koruyucu kremle zararlı ışınlardan korunmasına özen gösterilmelidir. 
 • Siyah nokta temizliği sonrasında ciltte hafif kızarıklık meydana gelebilir ve bu durum gayet normaldir. Kızarıklığın bir an önce geçmesi için sadece birkaç kez olmak kaydıyla soğuk kompres uygulanması yardımcı olur.
 • Uygulama yapıldıktan sonra aynı gün doktora danışmadan kozmetik ürün sürülmemeli ve makyaj yapılmamalıdır. 
 • Çok sık siyah nokta sorunu yaşayanlar için evde düzenli olarak gözenek temizliği yapılması fayda sağlar. Bunun için de en etkin yöntem buhar banyosudur ve sonrasında da cilde uygun bir malzeme ile gözenek temizliği yapılabilir. 
 • Gün içerisinde sürekli yüze dokunmak, eldeki kirin ve bakterilerin yüze bulaşmasına yol açar. Bu alışkanlıktan kaçınmak önemlidir. 
 • Siyah noktaların temizliğinin ardından bu bölgeye sürmek için gelişigüzel karışımlar hazırlanması asla doğu olmaz. Özellikle suya 1 yemek kaşığı karbonatı ekleyerek yüze sürmek ya da yüzü sürekli olarak limon suyu ile silmek gibi yöntemler cildinize zarar verebilir

Siyah nokta temizliği ile daha duru ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Gelişigüzel yöntemler ile cildinizi riske atmak yerine siyah noktalardan kurtulmakta profesyonel ve doğru yöntemlerin uygulanmasını seçin. Daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için geç kalmayın; bizi hemen arayın.