Venüs Gamzesi, Bel Gamzesi Estetiği

Gamze, kasların olması gerekenden daha kısa kasılması neticesinde meydana gelen genetik bir anormalliktir. Genellikle yüz bölgesinde mevcut olan gamzelerin estetik açıdan kişiyi daha sempatik ve daha çekici gösterdiği de biliniyor. Gamzeler aslında doğuştan var olur ancak günümüzde cerrahi müdahalelerle de yüz bölgesinde ya da bel bölgesinde gamze oluşturulabiliyor. Bel bölgesinde mevcut olan gamzeler ‘venüs’ adını taşıyor. Dolayısıyla bel bölgesinde gamze oluşturmak için gerçekleştirilen estetik müdahale de ‘venüs estetiği’ olarak adlandırılıyor. 

Gamze Estetiğinin Riskleri Neler? 

Her hasta herhangi bir estetik operasyondan ya da estetik işlemden faydalanmadan önce riskler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Tüm estetik ameliyatlar kendi bünyesinde bazı riskler barındırır ve buna söz konusu işlem de dahildir. Venüs gamzesi estetiği operasyonu kapsamında öncelikle enfeksiyon ve kanama konularına değinmek gerekir. Ancak deneyimli bir hekim tarafından işlemin gerçekleştirilmesi ve hastanın önerileri harfiyen uygulaması durumunda gamze estetiğinin riskleri de minimum seviyeye inecektir. Enfeksiyon riskine karşı operasyon sonrasında antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir. Şayet hafif bir ağrı şikayeti olursa yine doktorlarımız tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 

Risklerden bir diğeri de çıkarılan doku parçasının yetersiz olması ve dolayısıyla gamze oluşmamasıdır. Bu durumda operasyonun başarısız olduğunu belirtebiliriz. İkinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilir ve böylelikle yeniden aynı bölgedeki dokudan bir miktar çıkarılması gerekebilir. Şayet bölgeden çıkarılan doku olması gerekenden daha fazla olursa bu durumda da bel bölgesinde bir çöküntü meydana gelir. Bu durumda gamze görünümü oluşur ancak doğal bir görünümden uzak, daha yapay bir görünüm ortaya çıkar. 

Sonuç olarak gamzelerin nasıl göründüğünün de oldukça önem taşıdığını ve doğal bir görünümün elde edilmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Bunlar dışında çok önemli bir risk bulunmuyor. Dolayısıyla sadece yağ dokusu üzerinde gerçekleştirilen basit bir müdahale ile siz de Venüs gamzesi yani bel gamzesi görünümüne sahip olabilirsiniz. 

Bel Gamzesinin Geri Dönüşü Var Mı? 

Bu ve benzeri estetik operasyonlar geri dönüşü mümkün olan işlemlerdir. Hatta bu durumun oldukça önem taşıyan bir avantaj olduğunu da belirtmeliyiz. Kimi zaman belde estetik müdahale ile oluşturulan gamzeler hastaların bir süre sonrasında sıkılmasına neden olabiliyor. Kimi zaman da hastalar bu gamzeleri kendilerine yakıştıramıyor ve eski haline geri dönmek isteyebiliyor. Elbette bu gibi durumlarda geri dönüş mümkündür. Gamzelerin görünümü eski haline getirilebilir. Aynı durum yanakta gamze oluşturulduğunda da geçerli oluyor. Doğuştan değil sonradan elde edilen yanak gamzelerinin de hastaların istememesi durumunda eski haline döndürülmesi yeni bir operasyon ile mümkün olabiliyor. 

Bu konuda kararlı olan hastalar ise genellikle geri dönüş talebinde bulunmuyor. Ülkemizde ve dünya genelinde Venüs gamzesi estetiği sonrasında belde olan gamzeler nedeniyle memnun kalmayan kişi sayısının bir hayli az olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla çoğu zaman yeni bir operasyon yapılmasına ve gamze görünümünün tamamen ortadan kaldırılmasına gerek duyulmaz. 

Kimler Venüs Gamzesi Estetiği Olabilir?

Son yıllarda bel bölgesinde yani kalçanın biraz üst kısmında gamze görünümü olması durumu bir hayli popülerlik kazandı. Bu nedenle bel gamzesine sahip olmak isteyenlerin sayısının da gün geçtikçe artığını söyleyebiliriz. Dileyen herkesin bu gamzelere sahip olup olamadığı da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Öncelikle gebelik konusuna değinmeliyiz. Anne adayları ve emzirme döneminde olan kadınlar bel gamzesi operasyonundan bir süreliğine faydalanamaz. Doğum gerçekleşmeli ve sonrasında da emzirme döneminin tamamlanması beklenmelidir. 

Hastanın aynı zamanda ameliyata engel bir sağlık sorununun bulunmuyor olması koşulu da aranıyor. Pıhtılaşma problemi gibi çeşitli sağlık sorunlarının olması halinde ameliyat yapılması çok ciddi riskleri beraberinde getirir. Dolayısıyla bu hastaların estetik operasyondan faydalanmaları da doktorlar tarafından önerilmez. 18 yaş altında olan kişilere de önerilen bir işlem değildir. Tüm bunlar dışında kadınlar ve erkekler gönül rahatlığı ile bel gamzesi estetiği işlemlerinden faydalanabilir. 

Kişinin kilosu ile de bağlantılı bir operasyon olmadığını belirtmek gerekiyor. Kimi zaman Venüs gamzesi estetiğinin sadece çok zayıf olan kadınlara yapılabildiği şeklinde doğru olmayan bilgiler ile karşılaşabilirsiniz. Bu bilgilere itibar etmemelisiniz. Çok zayıf olmayan kadınlar da güvenle söz konusu estetik müdahale için başvurabilir. Aynı şekilde erkeklerin de rahatlıkla yaptırabileceği estetik müdahalelerden biri olduğunun da altını çizmek gerekiyor. 

Bel Gamzesi Estetiği Sonuçları Kalıcı Mı?

Yapılan estetik müdahale ile amaç kalça üstünde gamze görünümü elde etmektir ve bunun için de ilgili alandaki yağ dokusuna müdahale edilir. Yağ dokusunda bir incelme sağlandığından elde edilen sonuçların da tamamen kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hastanın ilerleyen dönemlerinde kilo alması ya da kilo vermesi durumunda da gamze görünümü çok büyük bir oranda korunur. Her kilo değişiminde yeniden bu operasyonun yapılmasına ihtiyaç olmaz. Çünkü kilo alınması durumunda bel bölgesindeki yağ dokusunda bir kalınlaşma olabilir. Fakat operasyonla kazandırılan çukur görünümü yine de korunacaktır. Bu bölge ekstra yağ dokusu ile doldurulmadığı müddetçe Venüs gamzesi estetiği sonuçlarının bozulması da mümkün olmaz. Operasyondan önce doktorunuz ile görüşebilir ve sonuçların ne oranda kalıcı olacağı gibi konularda doktorunuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Operasyon Süreci 

Elbette bel gamzesi isteyenler kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini de merak ediyor. Bu işlem nasıl bir süreç eşliğinde gerçekleşiyor sorusunun yanıtı olabilecek tüm bilgileri hemen sizlere aktarıyoruz. 

 • Venüs gamzesi estetiği lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor ve bu sayede hastanın herhangi bir ağrı, acı hissetmesinin de önüne geçilmiş oluyor
 • Yaklaşık olarak 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan gamze estetiği ameliyatı sonrasında hastanın klinik ortamda istirahat etmesine gerek kalmıyor
 • İşlem sırasında çift taraflı olarak simetrik bir görünüm sergileyecek şekilde gamze görünümü oluşturuluyor
 • Hasta ile gamze estetiği öncesi yapılan görüşmede gamzelerin nerede olacağına karar veriliyor 
 • Deri altı yağ dokusu bu operasyon ile inceltiliyor ve böylelikle hafif bir çukur görünüm yakalanıyor

Operasyon Sonrası 

Öncelikle gamze estetiği sonrasında sanıldığı gibi zorlayıcı bir sürecin asla yaşanmadığını belirtmemiz gerekir. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gerekenlere şu örnekleri verebiliriz: 

 • Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden hastanın kendini iyi hissetmesi halinde aynı gün taburcu işlemleri gerçekleştirilir 
 • Çoğunlukla anesteziden kaynaklanan mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler yaşanmaz 
 • Venüs gamzesi estetiğinde bel bölgesine çok ciddi bir müdahale yapılmadığından uzun bir iyileşme sürecinin yaşanması da gerekmez
 • Hastalar evde 1 ya da 2 gün dinlendikten sonra günlük hayatlarına geri dönebilirler
 • Birkaç gün sonrasında iş hayatına dönülmesinde ve çalışılmasında da herhangi bir sakınca olmaz 
 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalıdır 
 • İşlem sonrasında bölgede çok hafif düzeyde bir ağrı ve ödem meydana gelebilir 
 • Ödemin ve ağrının gayet normal olduğunu ve hatta beklenen bir durum olduğunu belirtebiliriz
 • Ağrı ve ödem kısa zamanda kendiliğinden geçecektir

Venüs gamzesi estetiği ile bel bölgesinde hoş görünen gamze oluşumu sizin için de gerçekleştirilebilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak, sorularınızı yöneltmek ya da randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.