İp Askı

Artık daha genç görünmek için tercih edilebilecek pek çok yöntem bulunuyor. Bunlardan biri de ip askı metodudur. Zamanın ciltteki yıpratıcı etkisinden kurtulmak isteyenler rahatlıkla bu yöntemden faydalanabilir. Halk arasında Fransız askı olarak da bilinen bu işlem hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabiliyor. 

Cildimiz her geçen gün yer çekimine yenik düşüyor. Ciltte gevşeme, sarkma ve derin kırışıklıklar meydana geliyor. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu etki daha net gözlemlenebiliyor. İşte bu noktada devreye ameliyatsız yüz germe işlemi giriyor. 

İp askı fiyatları ve ip askı yöntemleri ile ilgili bizlere ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

İp Askı Yöntemi Nedir?

Ciltte askılama işlemi olan Fransız askı tekniği, biyolojik bakımdan insan vücuduna uyumlu iplerle gerçekleştiriliyor. Bu işlemin temel hedefi ise ciltte mevcut olan kırışıklıkları, sarkmaları ve gevşek cilt görünümünü ortadan kaldırmaktır. 

Fransa’da geliştirilen içi polyester dışı silikon materyalden üretilen ipler kullanılıyor. Bu iplerin dokulara herhangi bir zararı bulunmuyor. Özellikle daha genç görünmek isteyen ancak ameliyata sıcak bakmayanlar için idealdir. Cerrahi müdahale olmadan gençleşmek isteyenler için oldukça cazip bir işlemdir. 

İşlem sırasında esnek ipler kullanılıyor. Bu sayede cildin ihtiyacı olan oranda germe yapılabiliyor. Bu işlem sadece daha genç görünmek için tercih edilmez. Aynı zamanda kısmi yüz felci geçirmiş olanlar için de uygulanan bir tedavi metodudur. 

Kişinin cildinde meydana gelen kırışıklık oranına ya da sarkmaya bağlı olarak planlanabilen bir işlemdir. Kısa zamanda tamamlanması, klinik istirahat gerektirmemesi de önem taşıyor. İş hayatına uzun bir ara vermeye gerek kalmıyor. 

İp Askı Yönteminin Yan Etkileri 

Elbette dinamik askı yönteminin de çok hafif yan etkileri olabiliyor. Bu yan etkilerin kişiye çok fazla rahatsızlık verdiğinden söz edilemez. 

İşlemin yapıldığı bölgede hafif ödem olması ve hafif morluk oluşması işlemin yan etkileri arasında yer alıyor. Bazı hastalarda hafif ağrı da oluşabilir. Ancak bu yan etkiler kişiden kişiye değişiyor. 

Cildin hassasiyetine ya da kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak yan etkiler de değişir. Aynı zamanda bu etkilerin sadece birkaç gün sürdüğünü de belirtmek gerekiyor. Uzun süreli bir yan etki söz konusu olmaz. Dolayısıyla bu konuda hastaların endişe etmelerine gerek yoktur. 

Enfeksiyon riskinden de söz edebiliriz. Bu riske karşı işlem sonrasında antibiyotik ilaç reçete edilebilir. Bu sayede mevcut riskin minimum düzeye indirgenmesi sağlanıyor.

Doktorun öneri ve uyarılarına dikkat edilmesi önemlidir. Böylece daha konforlu ve sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilir. İşlemin yapıldığı ilk günlerde uygulama bölgesi darbelerden korunmalıdır. 

İp Askı Yönteminde İpler Hissedilir mi?

Hastaların en sık merak ettiği konulardan biri de kullanılan iplikler oluyor. Bu işlemde iplikler kişi tarafından hissedilmeyecek kadar derine yerleştirilir. Dolayısıyla bu konuda da endişe edilmesine gerek olmaz. 

Kişiyi rahatsız edecek bir hissin oluşması da mümkün değildir. Aynı zamanda kullanılan iplikler elle de hissedilmez. Son derece ince ipliklerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Dokunulduğunda elle hissedilmesi işte bu nedenle mümkün olmaz. 

İp Askı Yönteminde İplerin Kopma Riski Var mı?

Bu işlemde kullanılan iplikler özel olarak hazırlanıyor. Her ne kadar gayet ince bir yapıya sahip olsalar da kopmaları pek mümkün olmaz. 

Sadece bu bölgeye aşırı düzeyde darbe alınması gibi travmatik durumlarda kopma riski söz konusu olabilir. Böyle durumlarda da söz konusu problemin telafisi mümkündür. İşlem yeniden yapılabilir. 

İp Askı İşlemi Kalıcı Mıdır? 

İşlemin kalıcılık süresinin kullanılan iplere bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini belirtelim. Ancak genellikle 2 yıl kalıcılık süresine sahip bir işlemdir. Bu sürenin sonunda yüz görünümünün işlemden önceki hali geri dönebilir. 

Elbette bu işlem ciltteki yaşlanmayı durdurmaz. Dolayısıyla yer çekiminin etkisiyle deride sarkmalar ve gevşemeler devam eder. Zaman içerisinde ciltteki kırışıklıklar da artar. 

İşlemin daha genç görünmeyi sağladığını unutmamak gerekir. Fakat yaşlanma sürecini durduran ya da ciltteki sarkmaları sonlandıran bir işlem olmadığının altını çizelim. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Böylelikle işlemden ne beklenmesi gerektiği gibi konularda en doğru bilgilere ulaşmış olursunuz. 

Kimi zaman işlemin 9 ila 10 yıl arasında kalıcılık sunduğu düşünülebiliyor. Ancak bu bilgi doğru değildir. Daha kalıcı bir sonuç için yüz germe ameliyatının yapılması gerekir. İp askı yöntemi ameliyatsız bir tekniktir. 

İp Aksı Uygulama Bölgeleri 

Bu yöntemde ip askının uygulama bölgeleri mimik hareketlerine göre değişebiliyor olsa da çoğunlukla aynıdır. Yüzde ve vücutta yerini alan ip askı uygulama bölgelerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Yanaklar
 • Çene altı
 • Elmacık kemikleri 
 • Yüzün oval hattı 
 • Alın çizgileri 
 • Kaz ayakları 
 • Kaş bölgesi
 • Boyun 

İşlem Süreci 

Bu yöntemden faydalanmak isteyenler nasıl yapılır sorusunun yanıtını da merak ediyor. İşlem sürecine dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Lokal anestezi altında yapılan ip askı uygulaması sırasında hasta acı ya da ağrı hissetmez
 • Yapılacak işleme bağlı olarak süre değişebilir. Ancak genellikle 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır
 • Hastaya yapılan ip askı uygulamasında dikiş atılmasına gerek olmaz 
 • İşlem sırasında iplerin baş içinde kulak üzerine tutunması sağlanır
 • Vücut için germe işleminin yapılması durumunda ip askılar daha farklı bölgelere tutturulur
 • İşlemin ardından klinik istirahat ya da ev istirahati gerekmez
 • Hasta taburcu olur ve günlük yaşantısına geri dönebilir

İşlem Sonrası 

Elbette işlem sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Hastaların dikkat etmesi gereken unsurları ve işlem sonrasına dair merak edilenleri hemen aktaralım: 

 • İşlem yapılan bölgeye masaj yapılmamalı, bu bölge ovuşturulmamalıdır
 • Yüze yapılan germe işleminde kazandırılan görünümü korumak gerekir
 • Bu görünümü korumak için yüzüstü uyumamak önem taşır
 • Yüz yıkama işleminin yukarı doğru yapılması önemlidir 
 • İşlemin ardından cildin dinlenmesi için birkaç gün zaman geçmesi gerekir 
 • Özellikle çene hareketlerinin minimum seviyeye indirgenmesi gerekir
 • İşlemin etkileri hemen görülebilir 1,5 ayın sonunda cildin de dinlenmesiyle daha net bir şekilde görmek mümkün olur
 • Uygulamanın ardından günlük hayata 2-5 gün içerisinde  devam edilebilir, uygulanacak bölgenin genişliğine göre çeşitli kısıtlamalar olabilir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz. Daha genç görünmek artık hayal değil! Hemen ilk adımı atın ve randevu talebinizi iletin.