Altın İğne

Günümüzde cilt bakımı alanında çok sayıda yeni teknik geliştirildi. Bu yeni teknikler pürüzsüz, duru ve genç bir cilt görünümü elde etmeyi sağlıyor. En etkin yöntemlerden biri de altın iğne tedavisi oluyor. 

Gün geçtikçe daha fazla sayıda kişinin faydalandığı bu işlem kısa sürede tamamlanıyor. Üstelik cerrahi bir müdahale içermiyor. Dolayısıyla cilde kesi uygulanmasına, dikiş atılmasına ya da benzeri müdahalelere gerek kalmıyor. 

Özel bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilen altın iğne uygulamasında cildin hem alt hem de orta tabakasına ulaşılabiliyor. Bu deri tabakalarına yüksek frekanslı enerji iletiliyor. Bir anlamda cildin alt katmanına kontrollü bir biçimde hasar verildiğini söyleyebiliriz. Bu hasar sayesinde cildin onarım süreci başlıyor. 

Cilt kendini onarırken aynı zamanda yenilenmiş de oluyor. Bu sayede çok sayıda farklı cilt probleminden kurtulmak da mümkün hale geliyor. 

Altın İğne Ne İşe Yarıyor?

Genel olarak cilt altına yüksek frekansı enerji gönderilmesini içeren altın iğne uygulamasının temel amacı cildi uyarmaktır. Dokuların bu yöntem sayesinde uyarılması sağlanıyor ve böylelikle kolajen üretiminin hızlandırılması mümkün kılınıyor. Haliyle bu durum cilt yüzeyine muhteşem bir yansıma yapıyor. 

Öncelikle cildin daha genç görünmesini sağlayan bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamadan günler sonra gözle görülür neticeler ortaya çıkmaya başlıyor. Daha sağlıklı ve daha duru bir cilt görünümünün elde edildiğini söyleyebiliriz. 

Altın İğne İşleminden Kimler Faydalanabilir? 

Son dönemde daha fazla bilinen ve tercih edilen bir yöntem haline gelen cilt gençleştirme yönteminden hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir. Ancak cilt üzerinde açık bir yara bulunmaması gerekiyor. Aynı zamanda egzama gibi bir cilt hastalığının olmaması da önem taşıyor. Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için de ideal bir işlem değildir. 

Kalp cihazı olanlar, dolaşım bozukluğu sorunu yaşayanlar ile aşırı hücre üretimi (keloid) problemi yaşayanlar için de ideal bir işlem olmadığını söyleyebiliriz. Kanser hastalarına ve kemoterapi tedavisi görenlere de önerilen bir işlem değildir. 

Bunun dışında aşağıdaki durumlarda altın iğne işleminden faydalanılabilir. 

 • Sivilce izleri 
 • Yara izleri 
 • Güneş lekeleri
 • Hafif kırışıklıklar 
 • Gözenek genişlemesi 

Bu işlem cildin kendi kendine onarılma sürecini başlattığından birkaç farklı cilt sorunundan aynı anda kurtulmak da mümkün olabiliyor. 

Altın İğne İşleminin Avantajları Neler?

Bu işlem deri altındaki dokuların yenilenmesini sağladığı için cildin iyileştirilmesi noktasında oldukça faydalıdır. Son derece kolay uygulanabiliyor olması en önemli avantajlardan biri olarak kabul ediliyor. Hastalar açısından da gayet konforlu bir yöntemdir. 

Genel olarak cildin yenilenmesini sağlayan teknikler arasında en çok tercih edilenlerden biri olması, sunduğu avantajlardan da kaynaklanıyor. Elbette aynı zamanda hastaları cerrahi gibi zorlamayan bir işlem olması da önem taşıyor. 

Altın iğne işleminin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Deride kabuklanma, soyulma ya da pullanma yapmaz 
 • Kızarıklık ve morluk uzun süreli değildir, kısa zamanda cilt normal görünümü alır 
 • Etkileri geçici değil, kalıcıdır 
 • Mikro iğne uçları kullanıldığından işlemin yapıldığı dışarıdan fark edilmez
 • Klinik ortamda ya da evde istirahat etmeyi gerektirmez
 • Etkilerini görmek için uzun süre beklemek gerekmez, ilk seanstan sonra etkileri görülebilir
 • İşlemin istendiğinde yeniden tekrarlanması mümkündür 
 • Cildi yenilediği ve cilt kusurlarını giderdiği bilimsel açıdan kanıtlanmıştır
 • Her cilt tipi ve her ten rengi için uygulanabilen bir yöntemdir
 • Cerrahi müdahale değildir
 • Hastada yan etkileri olan bir işlem değildir 

Elbette bu avantajlara yenilerini eklemek de mümkün oluyor. Dileyen herkesin daha genç ve daha sorunsuz bir cilde kavuşmak adına bu işlemden faydalanması mümkün olabilir. 

Altın İğne Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılabilir?

Cildi gençleştirme özelliği olan altın iğne işlemi genellikle yüz bölgesi için tercih ediliyor. Ancak ihtiyaç duyulan diğer vücut bölgeleri için de rahatlıkla yapılabilen bir işlem olduğunu belirtelim. 

Cildin canlandırılmasına ihtiyaç duyulan vücut bölgelerinin tamamı için tercih edilebilen bir işlemdir. Yüz bölgesinin yanı sıra bacaklar için de uygulanabiliyor. Özellikle bacaklarda geniş bir alana yayılan çatlakların tedavisinde rahatlıkla altın iğne işleminden faydalanılabilir. 

Çatak görünümünde gözle görülür bir iyileşme elde etmeyi sağlayan işlem kaç seansta sonuç veriyor sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişebiliyor. Geniş bir alana yayılmış cilt problemleri söz konusu olduğunda birkaç seans uygulama yapılmasına ihtiyaç olabiliyor. Elbette kişinin vücudunun yapılan bu işleme verdiği yanıtın de değişebildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle seans sayısı yapılacak basit bir muayene sonrasında doktor tarafından belirtilebilir. 

Altın İğne İşlemi Ağrılı Mıdır? 

Uygulama öncesinde işlem yapılacak bölgeye anestezik krem uygulaması yapılıyor. Bu nedenle işlemin daha az ağrılı bir şekilde tamamlandığını söyleyebiliriz. Acı eşiği düşük olan kişiler de gönül rahatlığı ile bu uygulamadan faydalanabilir. 

İşlem sonrasında da ağrı pek yaşanmaz. Çok nadir durumlarda hafif düzeyde olmak kaydıyla bir sızı hissedilebilir. Ancak bu durumda bile hastalar ağrı kesici ilaç kullanmaya gerek duymazlar. Sonuç olarak bu işlemin kesinlikle ağrılı bir işlem olmadığını rahatlıkla belirtebiliriz. 

Kol ve Bacak Sarkmasında Altın İğne Kullanılır Mı?

Kilo alıp verme ya da yaşlanma ile birlikte kol ile bacaklarda da sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda da altın iğne işleminden faydalanılabileceğini belirtebiliriz. Bu işlem cildin kolajen üretimini tetikleyerek tamamen doğal bir yenilenme sürecinin başlamasını sağlıyor. 

Bu süreçte ciltteki sarkıklıkların da bir miktar azalması mümkün olacaktır. Ancak çok ileri düzeyde bir sarkıklık söz konusu olduğunda altın iğne işleminin başarılı bir netice elde etmeyi sağlayamadığını söyleyebiliriz. 

İşlem Süreci 

Elbette altın iğne işleminin nasıl yapıldığı da merak ediliyor. Bu işlemle ilgili bilinmesi gerekenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Uygulamanın yapılacağı bölge çok iyi bir şekilde temizlenir 
 • Temizlenen cilt bölgesine lokal anestezik kremler uygulanır ve bu sayede cildin hafifçe uyuşması sağlanır 
 • Anestezik kremler sayesinde kişinin işlem sırasında daha az ağrı hissetmesi sağlanır
 • Hemen ardından mikro iğneler cilt altına yüksek frekanslı enerji gönderilmesi için kullanılır 
 • Mikro uçların cildin ne kadar altına temas edeceği önceden ayarlanmış olur 
 • İşlem dakikalar içerisinde tamamlanır 
 • İstirahate ihtiyaç duyulmadığından hasta aynı gün, günlük hayatına geri dönebilir

İşlem Sonrası

İşlemin ardından hastaları zorlayan bir süreç yaşanmadığını söyleyebiliriz. Bu noktada altın iğne uygulaması sonrasına dair bilinmesi gerekenleri hemen aktaralım:

 • İşlem sonrasında istirahat etmeye gerek olmaz
 • Uygulama yapılan bölgede enfeksiyon gelişmemesi için hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekir
 • İşlemden hemen sonra makyaj yapılmamalı, doktora danışmadan cilde herhangi bir ürün sürülmemelidir
 • Altın iğne işlemi sivilce izleri gibi izlerin anında yok olmasını sağlamaz
 • Sonuçları görmek için cildin kendi onarım sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekir
 • İhtiyaç duyulması halinde ya da tek seans ile başarı elde edilemediğinde ikinci ya da üçüncü seans uygulama da yapılabilir 

Altın iğne işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.