Göz Altı Torbası Tedavisi

Alt ve üst göz kapağının torbalanması kişinin olduğundan hem daha yaşlı hem de daha yorgun görünmesine yol açar. Günümüzde bu sorunun oldukça yaygın yaşandığını söyleyebiliriz. Kimi zaman sadece üst kimi zaman da sadece alt göz kapaklarındaki torbalanmalar aşırı düzeyde de olabiliyor. 

Bu durumda görüş alanıyla alakalı problemler dahi yaşanabiliyor. Dolayısıyla söz konusu sorunun sadece estetik açıdan değil yaşam konforu açısından da önemli bir problem olarak değerlendirilebildiğini söyleyebiliriz. Bu sorunun giderilmesi için de devreye göz torbaları ameliyatı blefaroplasti giriyor. 

Blefaroplasti oldukça sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu operasyon ile göz çevresindeki deri fazlalıklarının giderilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda torbalanmaya yol açan fazla yağ dokusunun da ameliyat ile giderilmesi mümkün olabiliyor. 

Ameliyatın en önemli özelliklerinden biri de göz kapağı fonksiyonlarının yeniden doğal hareketlerine kavuşmasını sağlıyor olmasıdır. Genç ve yorgun olmayan bir yüz ifadesine yeniden kavuşmak isteyenler için söz konusu operasyonun ideal bir seçenek olduğunun altını çizelim. Cerrahi tedavi yöntemlerini tercih edenler oldukça memnun kalıyor. Bununla birlikte konforlu ve sıkıntısız bir iyileşme sürecinin yaşanması da mümkün olabiliyor. 

Gözaltında Torbalanmalar Neden Olur? 

Gözaltı torbalarının neden meydana geldiği de sıklıkla merak edilen hususlardan biridir. Kimi zaman gözaltı torbalanmalarına koyu halkaların eşlik etmesi de söz konusu olabiliyor. Bu durumda kişinin yüz ifadesi daha da olumsuz etkileniyor. Genel olarak gözaltı torbalanmalarına ve bu bölgede yağ dokuları fazlalığı olmasına yol açan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Yaşın ilerlemesi 
 • Aşırı stresli ve aşırı yorgunluk içeren bir yaşam sürmek 
 • Genetik faktörler 
 • Kullanılan bazı ilaçlar 
 • Vücudun hormon dengesindeki değişimler 
 • Düzensiz ya da kalitesiz uyku süreçleri yaşanması 
 • Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi 
 • Kalp ya da böbrek hastalıkları 

Elbette yukarıda sıralanan unsurlar ile birlikte aktif ya da pasif olarak sigara kullanımı da gözaltı torbalarına neden olur ve bu nedenle sigara kullanımından uzak durmak gerekir. 

Gözaltı Torbaları Ameliyatı Riskli Mi? 

Hastalar göz altında oluşan torbalanmalardan kurtulmak istiyor olsa da ameliyat konusunda kararsız kalabiliyor. Öncelikle her ameliyatın kendi içerisinde bazı riskler barındırdığını ve hiçbir risk içeremeyen bir ameliyatın olmadığını belirtmemiz gerekir. 

Buna bağlı olarak gözaltı torbalanmalarına yönelik olarak yapılan ameliyat da bazı riskler içeriyor. Ancak deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda risklerin minimum seviyeye indirgenebileceğini de belirtmeliyiz. Aynı zamanda hastanın ameliyat sonrasında belirtilen hususlara dikkat etmesi de söz konusu riskleri önlemek adına önem taşıyor. 

Riskler ise kanama ve enfeksiyon gibi her ameliyatta geçerli olan komplikasyonlardır. Bu komplikasyonların gerçekleşmemesi adına gerekli her türlü önlem alınıyor. Ameliyat sonrasında göz kapağı bölgesinde morarma, şişme ve ödem olması da söz konusudur ancak bu yan etkiler tamamen geçicidir. 

Bir süre sonrasında kendiliğinden ortadan kalkar. Bununla birlikte operasyon sonrasında uygulanan soğuk kompres de ödemin azalmasına yardımcı olur ve hastayı büyük oranda rahatlatır. Hastalara ameliyatın ardından nasıl bir süreç yaşanacağına dair bilgiler de iletiliyor. Gerekli tüm bilgiler hasta ile paylaşıldığından iyileşme sürecine dair bir soru işareti de kalmıyor. 

Tedavi Sonrasında Gözaltı Torbaları Yeniden Oluşur Mu?

Öncelikle ameliyat ile gözaltındaki fazla yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasının büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu müdahale sayesinde dokular zayıflar ve yeniden yağ birikimi olma süreci uzar. Ancak hastanın yapısından kaynaklı olarak yeniden böyle bir problem ile karşılaşılması söz konusu olabilir. 

Hastaların büyük bölümü yaşam boyunca yeniden ameliyat olma ihtiyacı hissetmez. Küçük bir grupta ise uzun yıllar sonrasında ameliyatın yeniden yapılması söz konusu olabilir. Genel olarak bakıldığında etkisi son derece uzun olan bir tedavi yöntemidir ve buna bağlı olarak çok sayıda hastada tek bir operasyon, problemden tamamen kurtulmak için yeterli olur. 

Gözaltı Torbası Ameliyatı Görme Fonksiyonlarını Etkiler Mi? 

Hastalar için önemli olan hususlardan biri de bu operasyonun gözleri etkileyip etkilemediğidir. Blefaroplasti operasyonunda gözlere hiçbir şekilde müdahale edilmez. Buna bağlı olarak da görme bozuklukları yaşanması gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Ameliyatta sadece göz kapaklarına kesi uygulanır ve yağ dokusu ile deriye bir müdahale gerçekleştirilir. 

Gözlerin ve görme fonksiyonlarının bu operasyondan etkilenmesi tıbben de mümkün değildir. Kesi uygulanan bölgeler göze yakın olsa da göz organının etkileneceği bir müdahalenin asla yapılmadığının altını çizelim. 

Gözaltı torbalanması sorunu yaşayanlar bu açıdan herhangi bir endişe duymadan ameliyattan faydalanabilir. Ayrıca operasyon öncesinde doktorunuza danışabilirsiniz. Bu sayede nasıl bir ameliyat yapılacağı gibi konularda da çok daha fazla bilgi alma şansınız olacaktır. 

Gözaltı Torbası Ameliyatından Önce Hangi Kontrolleri Yaptırmak Gerekir? 

Gözaltı torbalarından kurtulmak isteyen ve bu ameliyattan faydalanacak olan hastaların öncelikle bazı kontrolleri yaptırması gerektiğini belirtelim. Hangi kontrollerin yapılması gerektiği sorusunun yanıtını ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Kronik göz kuruluğu
 • Hipertansiyon
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanma durumu
 • Sjögren sendromu
 • Alerjiler

Bu kontrollerin sonucu söz konusu operasyonun çok daha doğru şekilde planlanmasını ve gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. 

Gözaltı Torbası Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı? 

Özellikle yüz bölgesi ile alakalı ameliyatlarda en çok merak edilen ve üzerinde durulan husus iz kalma durumudur. Gözaltı torbası ameliyatlarından sonra iz kalmaz. Çünkü özel dikişler kullanılır ve kirpik dipleri gibi görünmeyen bölgelere kesi uygulanır. Bu nedenle özellikle ameliyattan birkaç ay sonrasında net bir şekilde görünen izler olmaz. 

Hafif bir iz görünümü ortaya çıksa da zaman içerisinde ten rengini alır ve görünümü çok yüksek oranlarda hafifler. Bu nedenle iz kalacağı endişesi ile gözaltı torbalarıyla yaşamak zorunda hissetmek doğru olmaz. 

Operasyon Süreci 

Hastaların göz altı torbaları için ameliyata alınmadan önce detaylı bir şekilde muayeneden geçmesi gerekiyor. Bu muayene sırasında göz çevresinde ne oranda deri sarkmasının olduğu da inceleniyor. Bununla birlikte deri altında bulunan yağ miktarının da doktorunuz tarafından değerlendirilmesi mümkün olabiliyor. 

Elbette göz çevresinde bulunan kaslarda gevşeme belirtilerinin olup olmadığının incelenmesi de sağlanıyor. Tüm bu bilgiler ışığında en ideal tedavi seçeneği belirleniyor. Ardından operasyon planlaması yapılarak ameliyat aşamasına geçiliyor. 

Operasyon sürecine dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Göz altı torbası ameliyatı çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Damardan enjekte edilen anestezi ilacı sayesinde müdahale edilecek bölgede uyuşma olması sağlanıyor. 
 • Ameliyat sırasında ise göz kapağı ve kirpiklerin içerisinden kesi açılıyor. 
 • Açılan bu kesiler eşliğinde yağ dokusu ve kas yıpranmaları üzerine bir müdahale yapılıyor. 
 • Ameliyattan önce planlanan yağ dokusu fazlalıklarının ve varsa deri fazlalıklarının vücuttan tahliye edilmesi sağlanıyor. 
 • Fazlalıkların alınmasının ardından gözaltının ideal düzeyde gerdirilmesi sağlanıyor. 
 • Kesi uygulanan bölgeler kapatılıyor ve ameliyat da tamamlanmış oluyor. 
 • Her hastada ameliyat süresinin aynı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak genellikle bu süre 1 saat dolaylarındadır. 

Operasyon Sonrası 

Çok sayıda kişi göz altı torbalanmalarından ciddi düzeyde şikayet ediyor. Ancak yine de ameliyata ve ameliyat sonrasına dair de endişe duyuyor. Oysa günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile göz çevresinde gerçekleştirilen ameliyatların ardından hastaları çok zorlayan iyileşme dönemleri yaşanmıyor. 

Son derece konforlu bir iyileşme süreci yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette ameliyatın ardından dikkat edilmesi gereken hususlar da mevcut. 

Operasyon sonrasına ve iyileşme dönemine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Ameliyatın ardından göz kapaklarında ödem, şişlik oluşabilir ve bu durum son derece normaldir. Ödemin fazla olmasını önlemek için soğuk kompres uygulanmalıdır. 
 • Hastalar ameliyatın ardından şişliklerin daha az olmasını sağlamak adına yüksek bir yastıkta yatmalıdır. 
 • Operasyon sonrasında çok hafif bir ağrı hissedilmesi mümkündür. Ancak ağrının çok şiddetli olması beklenmez. Şayet çok şiddetli bir ağrı mevcutsa bu durum kanamanın göstergesi olabilir ve dolayısıyla en kısa zamanda doktora bilgi verilmelidir. 
 • Dikişlerin alınma zamanı operasyonu takiben 4 ila 5 gün sonrasıdır. 
 • Hastaların günlük yaşama dönme süresi yaklaşık olarak 1 haftadır. Ancak bu süre her hastada aynı olmaz. Daha kısa ya da daha uzun süre sonra gündelik yaşama dönülmesi de söz konusu olabilir. 
 • Hastalar ameliyatın ardından hemen torbaların görünümünü net bir şekilde gözlemleyemez. Bunun nedeni ise bu bölgede ödemin olmasıdır. 
 • Ödemin tamamen geçmesi ise 4 haftayı ya da 5 haftayı bulabilir.  
 • Ameliyatın ardından ilk 2 hafta bazı açılardan kritiktir. Bu nedenle söz konusu süre boyunca ağır kaldırılmamalı, yoğun spor hareketlerinden kaçınılmalı ve aynı zamanda kan sulandırma özelliği olan ilaçlardan da uzak durulmalıdır. 
 • Gün içerisinde öksürme ya da hapşırma gibi hareketlerden kaçınmak gerekir. Tuvalette ıkınmaktan da kaçınılmalıdır. 
 • Deniz, havuz gibi ortamlardan enfeksiyon riski nedeniyle uzak durulması gerekir. 
 • İyileşme tamamlanana kadar sauna ve hamam gibi sıcaklık seviyesi yüksek olan yerlere de gidilmemelidir. 
 • Doktor tarafından belirtiler kontrol zamanlarını aksatmamak da önem taşıyor. 
 • Tüm bunlara dikkat edilmesi, doktorun uyarı ve önerilerinin dikkate alınması durumunda hastalar sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşarlar. 

Gözaltı torbaları yüz bölgesinin estetik görünümünü de olumsuz yönde etkiliyor. Oysa uygulanan basit bir operasyon ile bu sorundan kurtulmak mümkün olabiliyor. Eğer siz de gözaltı torbalarından kurtulmak isterseniz hemen bizi arayarak randevu alabilirsiniz.