Meme Ucu Küçültme

Kadınlar için meme görünümü çok büyük bir önem taşıyor. Meme bölgesinin estetik görünümünde etkili olan bölümlerden biri de meme ucudur. Nipple olarak adlandırılan meme uçlarının estetik açıdan nahoş görünmesi, sık yaşanan sorunlardan biridir. 

Bu sorun kimi zaman meme uçlarının ideal orandan daha küçük olması, büyük olması ya da dokuda çöküntü olması şeklinde de karşımıza çıkabiliyor. Ancak gelişen tıp teknolojisi sayesinde artık bu ve benzeri sorunlar da ortadan kaldırılabilir! 

Genel olarak meme dokusu ile ilgili yapılan operasyonlarda meme dikleştirme ya da büyütme işlemleri ön plana çıkıyor. Ancak meme ucuna dair sorunların da kalıcı çözümlerle ortadan kaldırılması mümkündür. Dolayısıyla kadınların bu ve benzeri sorunlarla yaşadıkları özgüven problemleri de tarihe karışıyor. Estetik açıdan meme ucunun içeri çökmüş olması gibi sorunların giderilmesini siz de sağlayabilirsiniz. 

Meme ucu küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Meme Dokusu Nasıldır? 

Kadınlarda meme dokusu tamamen bebeklerin süt emebilmesi için tasarlanmış durumdadır. Yumuşaktır ve vücudun pek çok bölgesine nazaran daha hassas bir yapıya sahiptir. Bebeklerin süt emebilmesi için meme ucu bebeğin ağzı büyüklüğünde olur. Aynı zamanda meme dokusunun ısısı ve özellikle de meme ucu bebeklerin ağzını rahatsız etmeyecek derecede olur. 

Kadınlarda meme dokusunun bir bölümü olarak meme ucu çok farklı görünümlerde olabilir. Rengi, yapısı, şekli ve büyüklüğü her kadında aynı olmaz ve bu durum gayet normaldir. 

Elbette kimi zaman meme ucuyla ilgili farklılıklar sorun olabiliyor. Ülkemizde ve dünya genelinde en sık yaşanan problem ise meme ucu çökük görünümü şeklindedir. Bu durum kadınları görsel açıdan rahatsız ettiği gibi doğum sonrasında da sıkıntı yaratabiliyor. 

Çünkü bebeğin emebilmesini zorlaştırıyor ya da engelliyor. Sonuç olarak sadece görsel açıdan değiş memenin işlevselliği bakımından da sorun yaşanıyor. 

Bunun yanı sıra meme ucunun dışarı yönlü çok fazla oranda çıkıntı yapmış olması da bir diğer sorundur. Kimi zaman da meme ucunun fazla genişlemesi yani çok iri bir görünüm kazanması problemi de doğabilir. 

Özellikle sıklıkla doğum yapan ve emziren kadınlarsa meme ucunun genişlemesi sorununun daha yaygın biçimde yaşandığını söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda da meme ucu estetiği işlemleri tercih edilir. Meme ucuna görsel açıdan daha güzel ve daha normal bir görünüm kolaylıkla kazandırılabilir. 

Meme ucunun arkasında ise bu bölümü kaplayan bir kas tabakası bulunuyor. Bu kas tabakası bazı durumlarda uyarılır. Bu durumlara korkmak, stres yaşamak, cinsel açıdan uyarılmak ya da havanın soğuk olması gibi örnekler verebiliriz. 

Uyarılması durumunda ise kasılma ve sertleşme meydana gelebilir. Meme ucunun orta kısmı daha elastik bir yapıya sahiptir. Meme başının etrafında ise bağ dokuları bulunur. Meme ucunda süt kanalları çıkışı bulunduğundan bebeklerin emzirilmesi halinde süt kanallarından süt çıkışı gerçekleşir. 

Meme Ucuyla İlgili Yaşanan Sorunlar

Toplumda yaygın bir şekilde görülen bu sorunları 3 farklı grupta toplayabiliriz. Bunlar şu şekildedir: 

 • Meme ucunun yokluğu
 • Gömük meme ucu (inverted nipple)
 • Meme ucunun çok iri olması 

Yukarıda sıralanan her 3 durumda da plastik cerrahi yöntemler devreye girebiliyor ve söz konusu problemin ortadan kaldırılması mümkün oluyor. 

Meme Ucunda Çöküklük Neden Olur? 

Meme ucunda çöküklük bazı kadınlarda doğuştan da olabiliyor. Bazı kadınlarda ise daha farklı nedenlere bağlı olarak bu sorun meydana geliyor. Genel olarak bakıldığında meme ucunda çökük bir görünüm oluşmasının nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür: 

 • Hamilelik ve emzirme 
 • Meme travmaları 
 • Meme enfeksiyonları 
 • Memede büyüme olması 
 • Memede sarkma olması 
 • Hatalı yapılan meme küçültme ameliyatları

Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Önemli olan bu durumu bir ‘kader’ olarak görmek yerine estetik girişimlerden faydalanmak oluyor. 

Meme Ucunun Küçültülmesi 

Meme ucunun ideal büyüklükten daha iri olması estetik ameliyat nedenlerinden biridir. Bu sorunun sadece kadınlarda değil erkeklerde de görüldüğünü söyleyebiliriz. Dolayısıyla meme ucunun küçültülmesi işleminden erkekler de sıklıkla faydalanıyor ve daha güzel görünen bir meme görünümüne kavuşabiliyor. 

Meme ucunda büyüklük, pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen sorunlardan biridir. Özellikle kıyafet seçimi noktasında kişiyi rahatsız edebilen bu durum özgüven sorunlarına da neden olabiliyor. 

Bu nedenle meme ucuyla ilgili estetik cerrahi hastaları psikolojik açıdan da rahatlatıyor. Meme uçlarının simetrik görünmesi de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda meme ucu küçültme işlemi devreye giriyor ve lokal anestezi altında da bu işlem yapılabiliyor. İyileşme sürecinin de son derece kısa olduğunu söyleyebiliriz. 

Hastaların kısa bir dinlenme evresinin ardından günlük hayatlarına, iş hayatlarına görü dönmesi mümkündür. Bu sayede hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yaşadıkları sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirler. 

Meme Ucu Yokluğu Tedavisi 

Pek çok kadın meme ucunun olmamasından yakınıyor. Bu durumda da uygun tedavi seçenekleri arasında en çok tercih edilen ameliyattır. Meme başı onarımı ya da rekonstrüksiyon gibi isimlerle de adlandırılan bu işlem, doğuştan meme başı olmayan kişilere de uygulanabiliyor. 

Yapılan işlem ise en genel şekli ile meme başı ile etrafında bulunan areolanın yeniden oluşturulması şeklinde tanımlanabilir. Meme ucunun olmama nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Meme kanseri 
 • Genetik faktörler 
 • Enfeksiyon 
 • Yanık
 • Travma 

Bu gibi durumlarda meme başı bazen kısmi olarak, bazen de tamamen kaybedilebiliyor. Hastanın dokusunun uygun olması durumunda kendinden doku alınarak meme ucunun oluşturulması söz konusu olabilir. 

Alternatif olarak da dışarıdan sağlanan yöntemlerle bu işlem yapılabilir. Tatuaj ya da kalıcı makyaj gibi dış faktörlerle meme başının oluşturulması ise çok fazla tercih edilen bir yöntem olmuyor. Daha doğal bir sonuç için kişinin kendi dokusunun kullanılması tercih ediliyor. 

Meme kanserinin ardından meme başının onarılması işlemi sıklıkla gerçekleştirilir. Ancak tedavinin üzerinden 6 ay ile 12 ay arasında bir zaman geçmesini beklemek çok daha doğru olacaktır. 

Meme Ucu Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Öncelikle daha önce de değindiğimiz gibi meme ucu estetiğinin her hastada aynı prosedürle uygulanmadığını belirtmemiz gerekiyor. Öncelikle detaylı bir muayene ile meme ucundaki sorun net bir şekilde tespit edilir. Sonrasında ise nasıl bir ameliyat tekniğinin kullanılacağı gibi detaylar dikkate alınarak ameliyat planlaması yapılır. Çoğu zamanda meme ucuna kesi uygulanması gerektiğini de belirtelim. 

Kesi uygulanan bölgeye mutlaka dikiş atılması da gerekiyor. Bundan kaynaklı olarak hafif de olsa bir iz kalması mümkündür. Ancak bu izin olabildiğince görünmeyecek bir yerde olmasına özen gösteriliyor. Aynı zamanda ameliyat izi ilk günlerde daha belirgin olur. 

Zamanla kızarıklık, ödem azalır ve izler ten rengini almaya başlar. Dolayısıyla görünümü de çok daha hafiftir. Bu nedenle iz kalma endişesi nedeniyle meme ucu estetiğinden uzak durmaya gerek olmaz. 

Operasyon öncesinde bu konuda doktorunuza danışabilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Muayenenin ardından izin nerede kalacağı gibi konularda da ayrıntılı bilgi almanız, ameliyat kararını çok daha kolay vermenizi sağlayacaktır. 

Operasyon Süreci 

Meme ucuna estetik olarak daha normal ve güzel bir görünüm kazandırmak için gerçekleştirilen operasyonun hastaları çok zorlayan bir boyutu olmaz. Bu nedenle dileyen herkes gönül rahatlığı ile bu estetik girişimlerden faydalanabilir. Operasyon sürecine dair merak edilen unsurları kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Meme ucu estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilebildiği gibi genel anestezi ile de yapılabilir
 • Anestezinin etkisi sayesinde operasyon sırasında hastanın acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz
 • Çoğu zaman meme ucuna kesi uygulanması gerektiğinden işlem sonrasında dikiş uygulaması da yapılabilir
 • Mevcut sorunun ne olduğuna bağlı olarak meme ucuna kesi uygulanacak böğe değişkenlik gösterebilir 
 • Meme ucuna istenen görünümün kazandırılması için fazla olan dokunun çıkarılması da gerekebilir 

Operasyon Sonrası 

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de ameliyat sonrasında nasıl bir iyileşme döneminin yaşandığı oluyor. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gerekenleri de sizlere liste halinde aktarıyoruz: 

 • Ameliyat sonrasında meme ucu dokusu hemen tam şeklini almaz
 • Operasyonla kazandırılan görünümü net bir şekilde görebilmek için en az birkaç ay beklenmesi gerekir 
 • Ameliyatın ardından müdahale edilen bölgede kızarıklık, ödem olması normaldir 
 • Kızarıklıklar ve hafif şişlik kısa bir süre sonrasında kendiliğinden azalarak ortadan kaybolur
 • Ameliyat sonrasında hafif ağrı olabilir, bu gibi durumlarda doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaç kullanılabilir 
 • Yapılan müdahaleye ve hastanın durumuna bağlı olarak 1 – 2 gün klinik istirahat gerekebilir
 • Kimi zaman hastalar aynı gün taburcu olur ve evinde dinlenebilir
 • Ameliyatın ardından iyileşme süreci tamamlanana kadar vücudu aşırı düzeyde zorlayan hareketlerden kaçınmak gerekir 
 • Sauna, hamam, deniz ya da havuz gibi ortamlardan bir süre uzak durulmalıdır 
 • Operasyon sonrasında enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından antibiyotik ilaç reçete edilebilir, bu ilacın düzenli kullanımı son derece önemlidir 
 • Yaklaşık olarak 2 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılması gerekebilir
 • İyileşme tamamlanana kadar vücudu çok sıkan kıyafetlerden uzak durulmalıdır

Kimler Meme Ucu Estetiği Olabilir?

Öncelikle göğüs ucunun görünümüyle ilgili şikayetleri olanların mutlaka doktora danışması gerekir. Bu estetik işlemlerin cerrahi bir müdahale olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla hastanın ameliyata engel bir sağlık sorununun bulunmaması lazım… Bununla birlikte gebelik ve emzirme dönemlerinde de ameliyat olunması sakıncalıdır. Kadınların öncelikle bu dönemleri geride bırakmış olması ve sonrasında ameliyat planlaması yapmasında fayda olacaktır. 

Burada kritik bir unsurun da altını çizelim. Şayet meme kanseri şüphesi varsa, kansere dair önemli bulgular mevcutsa öncelikle tedavi olunması gerekiyor. Sonrasında meme ucuyla ilgili estetik ameliyatlardan faydalanmak daha doğru olacaktır. 

Genel olarak muayene yapılması ve bu estetik için uygun bir aday olup olmadığınızın belirlenmesi için hemen randevu alabilirsiniz. İletişim sayfamız üzerinden bizimle kolaylıkla irtibata geçebilirsiniz.