Ayak Bileği Estetiği (Ayak Bileği İnceltme)

Çok sayıda kadının ayak bilekleri kalın bir yapıya sahiptir. Bu durum vücudun estetik açıdan zarif görünmesini önleyebiliyor. Genetik olarak kalın bileklere sahip olmak toplumda yaygın görülen durumlardan biridir. 

Vücudun pek çok bölgesinde diyet, spor ve egzersizler ile belirgin bir incelme sağlanabiliyor. Ancak söz konusu ayak bilekleri olduğunda bu tür yöntemlerle yağ dokusunu eritmek ve azaltmanın pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla devreye ayak bileği inceltme ameliyatı giriyor. 

Baldırlarda ya da ayak bileğinde inatçı yağların olması durumunda kişinin olduğundan daha kilolu görünmesi de söz konusudur. İdeal kilo aralığında olan kişilerde de bilek bölgesinde fazla oranda yağ bulunabiliyor. Bu nedenle kişi tam olarak fit bir görünüm sergileyemiyor. 

Buna bağlı olarak da sürekli olarak pantolon giymek, şort ve etek giymekten çekinmek gibi bazı problemler yaşanabiliyor. Söz konusu sorunlarla yaşamayı tercih etmek yerine bilek inceltme operasyonundan faydalanmak elbette çok daha doğru bir tercih olacaktır. 

Ayak Bileği Estetiği Ağrılı Mıdır? 

Ayak bileklerini zarif hale getirmek ve bu işlemden faydalanmak isteyenler operasyonun ağrılı olup olmadığını da merak edebiliyor. Öncelikle operasyonun anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtmemiz gerekir. Bu nedenle hastanın ameliyat sırasında ağrı hissetmesi de pek mümkün olmaz. 

Ameliyatın ardından hafif düzeyde olmak kaydıyla ağrı hissedilmesinin mümkün olduğunu belirtebiliriz. Bu durumda da ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Zira 4 – 5 gün sonra hastalar hissettikleri ağrının tamamen ortadan kalktığını belirtir. 

Kaç gün boyunca ağrı yaşanacağı ya da ağrının şiddeti ise kişinin ağrı eşiği ile çok yakından ilgilidir. Bu konuda operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahi uzmanı ile görüşebilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Ayak Bileği Ameliyatında Kemikler İnceltilir Mi? 

Bu operasyonda ayak bileğinin kemiklerine herhangi bir müdahale yapılmaz. Kemikleri inceltmek mümkün değildir ve aynı zamanda bu işlemi doğru da değildir. Operasyon esnasında plastik cerrahi tarafından sadece ayak bileği bölgesinde bulunan fazla yağa müdahale ediliyor. 

Şayet gerekli olursa fazla derinin de kesi yolu ile çıkarılması mümkün olabilir. Ancak kemiklere inceltme yapılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmediğini ve buna gerek de olmadığını söyleyebiliriz. Daha ince bilek görünümüne sahip olunması için sadece yağ dokusuna ve deriye müdahale edilmesi yeterli olabiliyor. Kimi zaman hastalar bacak estetiği operasyonundan faydalanıyor. 

Bu durumda diz altı bölgesine de bir müdahale söz konusu olabiliyor. Ancak bacak estetiğinde de kemiklere bir müdahalenin söz konusu olmadığını belirtmemiz gerekir. 

Ayak Bileği İnceltmede Ameliyatsız Bir Çözüm Yok Mu? 

Ayak bileklerinde biriken yağ dokusunu spor ve egzersiz gibi yöntemlerle ortadan kaldırmak mümkün olmuyor. Ameliyat, kalıcı bir çözüm arayanlar için en ideal seçenektir. Ameliyat olmak istemeyenler lipolitik mezoterapi  gibi yöntemlere yönelebilir. 

Fazla yağların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu  yönteminde de belirgin bir incelme etkisi yakalanabiliyor. Ancak kimi zaman fazla derinin de vücuttan tahliye edilmesi gerekiyor. Bu noktada da ameliyat çok daha doğru bir tercih olabilir. 

Ayak Bileği Estetiği Sonuçları Kalıcı Mı?

Elbette uygulanan operasyon neticesinde elde edilen görünüm kalıcıdır. Hastaların bu görünümü koruyabilmek adına düzenli olarak söz konusu operasyonu yaptırması gerekmiyor. Ancak yeniden kilo alınması durumunda vücudun pek çok bölgesinde olduğu gibi ayak bileklerinde de bir yağ birikimi söz konusu olabilir. 

Bu durumda ayak bileklerindeki kalın görünümün geri dönebileceğini belirtmeliyiz. Ancak ameliyatın tekrarı da mümkündür. Hastalar bu operasyonun yeniden yapılmasını sağlayabilir. Kilo alımı durumunda öncelikle diyet ve sporla zayıflanması önerilir. 

İdeal kilo aralığına ulaşılmasının ardından şayet ayak bileklerinde fazla yağ dokusu mevcutsa ve normalden kalın bir görünüm söz konusuysa ameliyat planlaması yapılabilir. Yeniden yağ dokusuna müdahale edilir ve inceltme etkisi sağlanabilir. 

Ayak Bileği Estetiği Fiyatları Nedir? 

Sizlere estetik fiyatlarını net bir rakam olarak belirtmek doğru olmayacaktır. Zira pek çok unsura bağlı olarak ayak bileği estetiği fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Öncelikle randevu talep ederek basit bir muayeneden geçmenizde fayda var. 

Bu sayede fazla yağ dokusu belirlenir ve bir ameliyat planlaması yapılır. Sonrasında ise tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilebilir. 

Ayak Bileği Estetiğine Nasıl Hazırlanmalı? 

Ayak bileği estetiği ameliyatından faydalanmak isteyenlerin operasyondan 3 hafta öncesinde kan sulandıran Aspirin gibi ilaçları kullanmayı bırakması gerekiyor. Aynı zamanda sigara kullanımının da yine 3 hafta öncesinden bırakılmasında fayda olacaktır. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı gibi ürünlerin de kullanılmaması gerektiğini belirtelim. Şayet hastalar çeşitli zayıflama ürünleri kullanıyorsa bu ürünlerin kullanımının da yine 3 hafta öncesinden kesilmesi gerekiyor. 

Doktorunuza mutlaka mevcut rahatsızlıkları ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz. Böylelikle doktorunuzun ameliyat planlamasını çok daha doğru bir şekilde yapmasını sağlamış olacaksınız. Ağrı kesici ilaç kullanımı gibi durumlar hakkında da doktorunuzu bilgilendirmeniz çok büyük bir önem taşıyor. 

Operasyon Süreci 

Elbette ayak bileği estetiği operasyonu nasıl yapılır sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Ameliyat süreciyle ilgili şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Ayak bileği estetiği ameliyatları genel anestezi ya da sedasyon anestezi altında yapılıyor. 
 • Anestezinin etkisi ile hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz ve rahat bir süreçle operasyon tamamlanır. 
 • Ameliyat süresi 1 saat ile 2 saat arasında değişebilir. 
 • Ayak bileğine yapılan estetik cerrahi operasyon öncesinde yağ fazlalıkları belirlenir. 
 • Operasyonda ise bu fazla yağlar liposuction kanülleri ile alınır. 
 • Yağların alınmasının ardından müdahale edilen bölgeye güzel bir şekil kazandırılır. 
 • Estetik açıdan düzgün ve zarif bir bilek görünümü elde edilerek ameliyat tamamlanır. 
 • Ameliyat sırasında şayet gerekliyse hastanın diz altı bölgesine de müdahale edilir.  

Operasyon Sonrası 

Hastalar ameliyat sonrasında neler yaşayacaklarını da merak edebiliyor. Operasyon sonrasında dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Hastalar çoğu zaman aynı gün taburcu olabilir ve evine gidebilir. 
 • Operasyondan 2 gün sonrasında banyo yapılmasında bir sakınca olmaz. 
 • Ameliyatın ardından yaklaşık 3 hafta boyunca varis çorabı kullanılması gerekir. Bu süre her hastada aynı olmaz. Bazı hastalarda daha uzun süreli bir kullanım gerekebilir. 
 • Operasyondan sonraki haftalarda hastaların uzun süre ayakta kalmaması gerekir. Aynı zamanda gün içerisine belirli bir süre boyunca bacaklarını yükseğe kaldırmaları da gerekebilir. 
 • Ameliyatta diz altına ya da bilekleri inceltmek için ayak bileklerine liposhaping işlemi yapıldığında bir süre şişlik olabilir. Şişlikler zaman içerisinde kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. 
 • Spor yapanlar spor yaşamlarına 3 hafta ara vermelidir. Koşma dışında yapılan sporlara ameliyattan 3 hafta sonrasında izin verilir. 
 • Her türlü spor aktivitesinin serbest olduğu dönem operasyondan 6 hafta sonrasıdır. 
 • İyileşme tamamlanana kadar enfeksiyon riskini göz önünde bulundurmak ve bu nedenle deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak durmak gerekir. 

Basit bir operasyon ile ayak bileğini inceltmek mümkün olabiliyor. Eğer siz de ayak bileklerinin kalın olmasından şikayet ediyorsanız ve bu durumu daha zarif bir görünüm sergilemenizin önündeki engel olarak görüyorsanız estetik operasyondan faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ya da randevu talebinde bulunmak için bize hemen ulaşabilirsiniz.