Üçgen Yüz Estetiği

Üçgen bir yüz formuna sahip olan insanlar her daim daha genç görünür. Kare ya da yanak bölgesi dolgun olanların ise yaşından daha büyük gösterme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle son yıllarda yüze üçgen bir form kazandırmak için estetik operasyonlardan faydalananların sayısı bir hayli artıyor. 

Halk arasında Hollywood yanağı estetiği gibi isimlerle de anılan üçgen yüz estetiği özellikle kadınlar arasında bir hayli popülerlik kazandı. Ancak erkeklerin de bu operasyona olan ilgilerinin gün be gün artığını söyleyebiliriz. 

Yanak inceltme prosedürüne dayalı olarak gerçekleştirilen üçgen yüz estetiği oldukça etkilidir ve yüze çok daha genç, güzel bir görünüm kazandırır. Yana ve çevresine kalıcı olarak bir şekil verilen ameliyattan tombul yanaklara sahip olanlar da rahatlıkla faydalanabiliyor. Estetik operasyonda yanak ile elmacık kemikleri arasındaki geçişe daha keskin bir hat kazandırılıyor. Temel amaç ise yanağın inceltilmesi olduğundan yüzün daha çok alt kısmına müdahale edildiğini söyleyebiliriz. 

Üçgen Yüz Estetiğinin Avantajları Neler? 

Üçgen yüz hattına sahip olmak başlı başına daha avantajlıdır. Çünkü daha genç görünmek mümkün olabilir. Aynı zamanda yanakların dolgunluğunun ortadan kaldırılması sayesinde kişinin daha zayıf yani daha fit bir görünüm kazanması da mümkün olabiliyor. 

Operasyon sırasında plastik cerrah tarafından küçük düzeltmelerin yapılması da mümkün olabilir. Yani bu operasyon bazı ameliyatlar ile kombine şekilde de uygulanabilir. Gıdı bölgesinde yağ biriken ya da yanak bölgesinde yağ biriken kişiler için en ideal estetik operasyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Elbette operasyon sonrasında yanakların inceltilmiş olması nedeniyle elmacık kemiklerinin daha çıkık görünmesi de mümkün olabiliyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar elmacık kemiklerinin çıkık görünmesi için protez ya da dolgu uygulamaları gerçekleştiriliyordu. Söz konusu operasyon sayesinde bu tür müdahalelere gerek kalmadı. Yanaklarında fazla dolgunluk olan kişiler söz konusu operasyon ile bu görünümden kurtuluyor ve aynı anda elmacık kemiklerinin daha vurgulu görünmesi de mümkün hale geliyor. 

Operasyon sonrasında altın oran olarak adlandırılan yüz görünümünün elde edilmesi de mümkün olabilir. Ameliyat sonrasında hızlı ve konforlu bir iyileşme sürecinin yaşanıyor olması da bu ameliyatın avantajları arasında yer alıyor. Zira ameliyat öncesinde estetik cerrah tarafından size gerekli bilgiler aktarıldığından nasıl bir iyileşme dönemi yaşayacağınızı zaten ameliyata girmeden önce biliyor olacaksınız.

Üçgen Yüz Estetiği Sonuçları Kalıcı Mı?

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de ameliyat sonuçlarının kalıcı olup olmadığıdır. Elbette ameliyat ile yüze kazandırılan sonuç kalıcıdır. Ancak operasyondan sonra neticeyi görmek için 3 – 6 ay beklenmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Bu süre zarfında yüzde rahatsız edici bir görünüm olmaz. 

Operasyon sonrasında oluşan ödem en fazla bir hafta ile 10 gün sonrasında ortadan kalkmış oluyor. Ancak bir doku bütünlüğü oluşması ve yüzün oturması için bu sürenin de geçmesi gerekiyor. 

Üçgen yüz estetiği operasyonundan faydalanan kişiler ileride aşırı oranda kilo aldıklarında yeniden yanak bölgesinde bir yağ birikimi olabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda ikinci bir ameliyat yapılması imkanının da mevcut olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ender de olsa yıllar sonrasında yeniden yanak inceletme ameliyatına gerek duyulabilir. Fakat çok sayıda kişinin buna ihtiyacının olmadığının da altını çizmekte fayda var. 

Üçgen Yüz Estetiği Riskli Mi? 

Her cerrahi müdahale bazı riskler içerdiği için üçgen yüz estetiğinin tamamen risksiz olduğunu söyleyemeyiz. Deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi durumunda bu operasyonda da risklerin minimum seviyeye rahatlıkla indirgenebileceğini de bilmenizi isteriz. Üçgen yüz estetiğinde kanama ve enfeksiyon gibi riskler mevcuttur. Ancak tüm riskler için çeşitli önlemler alınır. 

Örneğin ameliyat sonrasında antibiyotik ilaç kullanımı ve gargara kullanımının önerilmesi, olası enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaya yönelik bir tedbirdir. Dolayısıyla riskler nedeniyle operasyon konusunda endişe edilmesine gerek yok. Hasta tarafından doktorun önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınması halinde sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanması da mümkün olabilir. Şişlik, hafif morluk ya da ödem gibi etkiler ise tamamen geçicidir. 

Üçgen Yüz Estetiği Ameliyatına Hazırlık Süreci 

Ameliyattan önce alkol ve sigaranın bırakılmış olması ameliyatı sonrasında çok daha sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanmasını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle ameliyattan en az 1 hafta öncesinde bu alışkanlıkların bırakılmış olmasında fayda vardır. Bununla birlikte doktorunuza mutlaka mevcut rahatsızlıklarınız, kullandığınız ilaçlar, ilaçları hangi periyotlarla kullandığınız gibi konularda bilgi vermelisiniz. Şayet kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ameliyattan önce kullanımı bırakmanız gerekiyor. 

Bunun dışında herhangi bir hazırlık süreci yaşanması gerekmiyor. Sadece doktorunuz operasyon öncesinde basit birkaç tetkik yaptırmanızı isteyebilir. Genel anestezi uygulanacağı için ameliyatın yapılacağı gün sabah kahvaltısı yapmamanız da istenecek. Hazırlık için neler yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Operasyon Süreci 

Yanaklara yapılan müdahale ile daha güzel bir yüz hattına sahip olmak isteyenler Hollywood yanağı estetiğinde aradığı memnuniyeti yakalıyor. Estetik operasyonun nasıl yapıldığı ya da nasıl bir sürecin izlendiği de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Genel olarak üçgen yüz estetiğinde ya da halk arasında bilinen adıyla yanak inceltme estetiğinde şöyle bir süreç izleniyor:

 • Estetik operasyon genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. 
 • Anestezi sayesinde yanak estetiği sırasında hastanın acı yahut ağrı hissetmesi de mümkün olmuyor. 
 • Operasyon sırasında ağız içerisine kesi uygulanıyor ve bu yoldan girilerek yanaklarda bulunan yağ dokusunun bir miktarının alınması sağlanıyor. Yüzde yanak kısmında yer alan yağ yastıklarının alınması durumunda zaten yüze daha ince ve uzun bir görünüm de kazandırılmış oluyor. 
 • Şayet aşırı dolgun yanaklar söz konusu ise fazla derinin de bir miktarının alınması söz konusu olabilir. Ancak genellikle bu işleme gerek kalmadığını, sadece yağ dokusunun alındığını söyleyebiliriz. 
 • Ameliyat süresi her hastada aynı olmuyor. Çoğunlukla tüm operasyon yaklaşık olarak
 • 45 dakika ile 50 dakika içerisinde tamamlanıyor. 
 • Ameliyatta protez ya da dolgu materyalleri kullanılmıyor. Bu nedenle dokuların alışma süreci gibi bir sürecin de yaşanmadığını söyleyebiliriz.
 • Operasyon sonunda kesi uygulanan bölgeye dikiş atılıyor. Dikişler görünen bir yerde olmadığından söz konusu estetik operasyonundan sonra iz kalması problemi de yaşanmıyor. 

Operasyon Sonrası 

Bu ameliyattan faydalanarak daha çarpıcı ve daha güzel bir yüz ifadesine sahip olmak isteyenler iyileşme süreci hakkında da bilgi almak isteyebilir. Operasyon sonrasına dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Üçgen yüz estetiği ameliyatının ardından dikiş alınması gerekmez. Çünkü operasyonun sonunda kullanılan dikiş ipleri vücutta kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahiptir. 
 • Ameliyatta son derece küçük kesiler uygulanır. Bu nedenle iyileşme süreci sanıldığı kadar uzun ve zorlayıcı olmaz. 
 • Operasyonun ardından hafif ağrı ve ödem olması beklenen bir durumdur. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile yaşanan ağrının kontrol altına alınması mümkündür. Ancak mutlaka doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesiciyi kullanmanız gerekir. 
 • Ödem birkaç gün içerisinde azalarak kendiliğinden kaybolur. Ancak hastanın doku durumuna bağlı olarak ödemin geçmesi daha uzun da sürebilir. 
 • Operasyondan sonra gargara ve antibiyotik ilaç kullanılması da gerekir. 
 • Ameliyat sonrasında operasyon ile yüze kazandırılan görünümü net bir şekilde görmek için 3 ay ile 6 ay arasında bir zaman geçmesi gerekir. Bu sürenin bir miktar daha uzun olabileceğini de belirtmeliyiz. 
 • Ağız hijyenine dikkat edilmesi de oldukça önem taşıyor. Ağız içerisinde dikişler olduğundan enfeksiyon riskine karşı yemeklerden sonra ağzın bol su ile çalkalanması gerekir. Sonrasında ise doktorun önerdiği gargara ile ağzın bakterilerden arındırılması durumunda mikrop kapma riski de ortadan kaldırılmış olur. 

Estetik açıdan daha güzel görünen yüz hatlarına sahip olmak isterseniz yanaklardaki yağ dokularından kurtulmak için siz de üçgen yüz estetiğinden faydalanabilirsiniz. Sorularınızı yöneltmek ve randevu talep etmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.