Alın ve Şakak Germe

Kişinin yaşını en çok gösteren yüz bölgelerinden biri de alın ve şakaklardır. Kimi zaman genetik faktörlere kimi zaman da stres gibi unsurlara bağlı olarak bu bölgede kırışıklıklar meydana gelebiliyor. Bu durumda alın ve şakak germe operasyonu devreye giriyor. Kişinin daha genç bir görünüm kazanması için uygulanan operasyondan 40 yaş üstü olan çok sayıda kişi faydalanabiliyor.

Alkol ve tütün ürünleri kullanımı, hızlı kilo alıp verme gibi unsurlar da alın bölgesinde derin kırışıklıklar oluşmasına yol açabiliyor. Sadece kadınlar değil erkekler de bu durumda şikayetçidir.

Bu kırışıklıklar kişide yorgun bir yüz ifadesi ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü cilt elastikiyetini kaybeder ve aşağı doğru bir deri sarkıklığı meydana gelir. Bu durum yüzde, gözler etrafında da yorgun bir ifade oluşmasına sebebiyet verir.

Günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile alındaki çizgilerin ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. Daha gergin ve daha genç bir alın görünümü elde edilmesi için tek bir ameliyat yeterlidir. Tek seansta alın ve şakak germe ameliyatı ile kişinin sarkık deri ve derin kırışıklık görünümünden kurtulması mümkün olabiliyor.

Alın ve şakak germe ameliyatıyla birlikte ekstra kaş asma ameliyatının yapılmasına gerek olmaz. Bu iki işlem iç içedir. Bu nedenle kaş asma ameliyatına gerek duyulmaz.

Alın ve şakak germe ameliyatında kaşların normal yerine getirilmesi de sağlanır. Bu açıdan da hastalar için son derece avantajlı bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Alın ve şakak germe ameliyatı fiyatlarını merak ediyorsanız bizimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimler Alın ve Şakak Germe Ameliyatı İçin Uygundur? 

Öncelikle alın germe ameliyatı operasyonunun 40 yaş üzeri için uygun olduğunu belirtmek gerekir. Daha genç hastalar için farklı tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Aynı zamanda bu operasyon cerrahi bir müdahaledir. Dolayısıyla hastanın ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de ameliyat yapılamaz. Bunların dışında kalan hasta grubu daha genç bir görünüm için ameliyat tercihinde bulunabilir. Kronik olarak yorgun bir yüz ifadesine sahip olan hastalar için de ideal bir ameliyat seçeneği olduğunu belirtelim.

Alın ve Şakak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi her hastada aynı olmayabilir. Özellikle derideki sarkıklık derecesi ameliyat süresinde de belirleyici oluyor.

Genellikle operasyon 1 – 2 saat içerisinde tamamlanıyor. Fazla deri sarkıklığı olması durumunda derinin bir bölümü kesi ile çıkarılır. Bu gibi durumlarda ameliyat daha uzun sürer.

Endoskopik yöntemle yapılan operasyonlarda ameliyat daha kısa zamanda tamamlanabilir. Operasyon öncesinde doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.

Operasyon Süreci 

Alın ve şakak germe ameliyatı, kişide oldukça yorgun bir görünüme yol açan bu sorunu ortadan kaldırıyor. Operasyon sürecine dair bilinmesi gerekenleri hemen aktaralım:

 • Bu operasyon genel anestezi altında  yapılabilir.
 • Ameliyatın amacı belirginleşen çizgilerin derinliğini azaltmaktır
 • Operasyon kaş kaldırmada etkili oluyor. yerçekiminin etkisiyle düşen kaşlar yerine asılıyor 
 • Aynı zamanda göz kapağı kenarlarında oluşan çizgiler de minimalize ediliyor
 • Sarkıklığın fazla olduğu hastalarda bir miktar deri çıkarılması gerekebilir
 • Kesi izinin saç çizgisinin yaklaşık 5 cm gerisinde olması sağlanıyor ve 

alın kaşlar dengeli bir görünüm kazanıyor

 • Kesi izinin etrafında geçici olmak kaydıyla hissizlik gelişebilir 
 • Deri sarkıklığının çok fazla olmadığı hastalarda endoskopik alın germe işlemi yapılabilir
 • Endoskopik teknikte çoğu zaman his kaybı meydana gelmez
 • Cilde kesi uygulanması halinde kesi yerine dikiş atılır ve ameliyat tamamlanır

Operasyon Sonrası 

Hastaların en sık merak ettiği husus klinik istirahat konusu oluyor. Bu ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu olabilir. Evde birkaç gün dinlenmesinde fayda olacaktır ancak klinik ortamda istirahate gerek duyulmaz. 

Sadece ender durumlarda hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Operasyon sonrasında dair merak edilen hususları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Hastanın göz çevresinde ameliyat sonrası şişme ve morarma olabilir 
 • Özellikle göz kenarındaki şişlik ve morarma geçicidir, birkaç güne kadar azalarak ortadan kalkar 
 • Baş bölümüne uygulanan sargı 2 – 4 gün kalır 
 • Operasyonun ardından 1 hafta sonra dikişler alınır 
 • 2 hafta sonrasında hasta rutin yaşamına döner, iş hayatına dönebilir ve makyaj yapabilir
 • Ameliyatın ardından hafif düzeyde ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç ile bu ağrının kontrol altına alınması mümkündür 
 • Ağrı kesiciler arasından hasta için uygun olanı doktor tarafından reçete edilir
 • Operasyon sonrasında müdahale edilen bölgeyi her türlü darbeden korumak gerekir 
 • 2 ay boyunca güneşten ve ağız egzersizlerden kaçınılması önemlidir

Alın ve Şakak Germe Ameliyatının Etkisi Kalıcı Mıdır? 

Ameliyatın kalıcılık süresi kişiden kişiye değişir. Özellikle cilt yapısına bağlı olarak ameliyat etkisinin ömür boyu sürme olasılığının da bulunduğunu belirtebiliriz. Bazı hastalarda ise ameliyatla elde edilen görünüm 5 yıl gibi bir süre boyunca kalıcı olabiliyor.