Basen Küçültme (İnceltme) Ameliyatı

Kilo almak vücudun orantılı görünmesini de etkileyebiliyor. Özellikle basen bölgesinde biriken yağlar bu konuda çok daha sıkıntılı bir durum yaşanmasına yol açıyor. Kadınlar için basen bölgesi ideal oranda ve vücut ile orantılı bir kalınlıkta olmalıdır. 

Nasıl ki idealden daha küçük basenlere sahip olmak istenmeyen bir durumda aşırı oranda büyük basenlere sahip olmak da asla istenen bir durum değildir. Günümüzde bacaklarımdaki yağları eritemiyorum ya da basenlerimin küçülmesini sağlayamıyorum şikayetinde bulunan çok sayıda kadın var. 

Her ne kadar diyet ve spor gibi yöntemler ile zayıflamak ve ideal kilo aralığına ulaşmak mümkün olsa da kimi zaman bazen bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla zayıflasam da alt bacaklarımdaki ve basenlerimdeki yağlardan kurtulamıyorum şikayeti dile getiriliyor. 

Bu durumda da devreye basen küçültme ameliyatı giriyor. Kişinin vücudu ile çok daha orantılı bir görünüm kazanmasını sağlayan bu operasyon, kısa zamanda tamamlanıyor. Kısa ve konforlu bir iyileşme süreci sunuyor olması da söz konusu operasyonun sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor. 

Vücut genelinde kilo vermenin en zor olduğu bölgelerden biri de basenlerdir. Bu nedenle aşırı kilo aldıran, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şayet kilo alındıysa ve basen bölgesinde bir incelme elde edilemiyorsa bu durumda estetik cerrahınızın önerilerini dikkate alabilirsiniz. 

Böylelikle basenlerde küçülme sağlayan işlemlerin sizin için gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu operasyona dair daha detaylı bilgi aldığınızda ameliyat kararını da daha kolay vermeniz mümkün olacaktır. 

Basen Küçültme Ameliyatı Nedir? 

Öncelikle basen inceltme ameliyatının bir zayıflama yöntemi olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu operasyon yağ aldırma işlemi üzerine gerçekleştiriliyor olsa da öncelikle hastaların zayıflama sürecini tamamlamaları önerilir. Çünkü zayıflama sonrasında basen bölgesinde ya da üst bacak bölgesinde kalan inatçı yağlar için yapılan bir estetik girişimdir. 

Söz konusu operasyonun temel amacı geniş basen problemini ortadan kaldırmaktır. Yapısal bir problem olarak basen bölgesinde yağ oranı aşırı düzeyde olabilir. Bu da vücudun estetik açıdan düzgün ve orantılı görünmesini engeller. Bu ameliyat ise yaşanan bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefler. 

Dolayısıyla bir zayıflama yöntemi olarak değerlendirilmesi doğru olmayacaktır. Ameliyatta küçültülmesi hedeflenen bölgenin basen bölgesi olması söz konusudur ve alt bacak dışında vücudun farklı bir bölgesine müdahale yapılmaz. 

Kimler Basen İnceltme Ameliyatından Faydalanabilir?

Elbette bu ameliyat nasıl yapılır sorusu kadar kimlerin ameliyattan faydalanabileceği de sıklıkla merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Basen inceltme ya da basen aldırma ameliyatı dendiğinde akla ilk olarak kadınlar geliyor. Oysa geniş basen problemi erkeklerin de yaşadığı bir sorundur. Bu nedenle söz konusu operasyondan kadınlar kadar erkekler de faydalanabiliyor. 

Erkeklerde genellikle geniş basen sorunu yapısal bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlarda da yapısal sorun olmakla birlikte aynı zamanda doğum sonrasında ya da aşırı kilo alıp verme sonrasında da bu tablo ortaya çıkabiliyor. 

Basenlerde genişleme olduğunda popo bölgesinin de daha büyük görünmesi söz konusudur. Üst bacak bölgesinde de bir kalınlaşma meydana gelir. Buna bağlı olarak uygun kıyafet bulamamaktan özgüven sorunlarına kadar pek çok sorun yaşanabiliyor. 

Söz konusu problemleri yaşayanlar ise basen yağı aldırma odaklı olarak gerçekleştirilen bu ameliyattan istifade edebilir. Ancak kişinin ameliyata yahut liposuction yöntemine engel bir sağlık sorununun olmaması gerekir. 

Bununla birlikte tahmin edilebileceği gibi gebelik ve emzirme dönemlerinde de bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır. Kadınların doğum sonrasında emzirme dönemini de tamamlamayı beklemesi gerekiyor. Ardından doğum kilolarından kurtulmak ve şayet basen bölgesinde bir kalınlaşma hala mevcutsa bu durumda ameliyat kararı almak çok daha doğru olacaktır. 

Kişinin ideal kilosuna ulaşmasının ardından yapılan ameliyat ile bel bölgesinin daha ince ve bacakların da daha uzun görünmesi de mümkün olabiliyor. Bunu sağlayan ise basendeki genişliğin ortadan kaldırılması oluyor. 

Basen İnceltme Ameliyatı Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Elbette bu operasyonun sonuçları kalıcıdır. Kişinin ameliyat sonrasında elde ettiği basen görünümünü koruması için düzenli olarak bu işlemi yaptırması gerekmiyor. Ancak burada kritik bir unsurun da altını çizmek lazım… Şayet yeniden kilo alınırsa bu duruma basen bölgesinde de yeniden bir yağ birikimi söz konusu olacaktır. 

Özellikle yapısal olarak basenlerinde yağ fazlalığı olması sorununu yaşayanlar için durum daha da önemli bir form kazanıyor. Sonuç olarak basen inceltme ameliyatından sonra elde edilen ideal basen görünümünü korumak için kişinin aşırı kilo alımından uzak durması gerekiyor. 

Basen Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir? 

Basen inceltme ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişebilir. Basen bölgesinden ne oranda yağ alınması gerektiği, fazla derinin vücuttan tahliye edilmesinin gerekip gerekmediği gibi durumlara bağlı olarak da ameliyat fiyatları farklı olabiliyor. Ancak randevu alarak basit bir muayeneden geçmenizin ardından ameliyat ücretini öğrenebilirsiniz. Zira bu durumda sizin için ameliyat planlaması yapılabilir ve fiyat da netleştirilebilir. 

Ameliyat Süreci 

Basen küçültme işleminin temelinde basen bölgesinden yağ alınması bulunuyor. Söz konusu operasyonun nasıl yapıldığı da bu işleme ilgi duyan hastaların sıklıkla merak ettiği unsurlardan biridir. Genel olarak basen bölgesinden yağ alınması ve bu sayede basenlerde bir incelme etkisi elde edilmesi üzerine tasarlanan ameliyat sürecini şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Basen küçültme ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. 
 • Operasyonda liposuction yönteminden faydalanılır ve bu sayede fazla yağ dokularının vücuttan tahliye edilmesi sağlanır. 
 • Ameliyat sırasında fazla derinin kesi yolu ile çıkarılması da hedeflenebilir. 
 • Fazla yağ dokusunun vücuttan atılması ile birlikte daha düzgün ve daha ince bir basen görünümü elde edilir. 
 • Hastalar operasyon sırasında acı hissetmez çünkü anestezinin etkisi altında işlem gerçekleştirilir. 
 • Liposuction işleminin yapılması için basen bölgesine geniş kesiler açılması gerekmez. Mini kesiler ile işlemin tamamlanması mümkün olur. 
 • Bu kesi bölgelerinden iç kısma yani deri altındaki yağ dokusuna kanüller uzatılır. 
 • Kanüller fazla yağın vücuttan tahliye edilmesi için kullanılır. 
 • Bu operasyonda basenlerin eşit görünmesi son derece önemlidir. Bu nedenle her iki taraftan ne oranda yağ çıkarılacağı noktasında son derece dikkatli olunması gerekir. 

Ameliyat Sonrası 

Elbette ameliyat sonrası bir iyileşme süreci yaşanıyor. Ancak bu iyileşme sürecinin pek çok estetik ameliyat ile kıyaslandığında hastalar için daha kolay olduğunu da belirtmeliyiz. Genel olarak basen küçültme ameliyatı sonrasına dair bilinmesi gerekenlere bazı örnekler verelim. 

 • Ameliyat sonrasında doktorunuz korse kullanmanızı önerecek. Bu korseyi mutlaka istenen süre boyunca kullanmalısınız. 
 • Bu süre ise genellikle 1 – 2 ay oluyor. Ancak her hastada bu süre farklı olabilir. Bu nedenle doktorunuzun belirttiği süreyi dikkate almalısınız. 
 • Basen küçültme ameliyatı sonrasında korse kullanılmasının nedeni ise ameliyat bölgesinin çok daha hızlı bir şekilde şekillenmesini sağlamaktır. 
 • Bununla birlikte korse kullanımı sayesinde dikişlerin daha hızlı toparlanması da mümkün olacak. 
 • Basen bölgesine yapılan bu müdahalenin ardından iki hafta boyunca popo üzerine oturulması önerilmiyor. 
 • Popo üzerine oturulması, ameliyat ile basenlere kazandırılan şeklin bozulmasına yol açabilir. 
 • Bunun yerine yüz üstü uzanmak ya da özel olarak tasarlanan yastıkları kullanmak gerekir. 
 • Ameliyatı takiben 2 gün sonrasında duş alınmasında bir sakınca olmaz. 
 • Duş alırken sıcak su değil ılık su kullanmanız gerekiyor. 
 • Doktorunuzun belirttiği kontrol zamanını aksatmamalı ve belirtilen tarihlerde kontrollere gitmelisiniz. 
 • Ameliyatta açılan küçük kesi bölgelerinin iyileşme sürecinde hijyene maksimum düzeyde dikkat etmelisiniz. 
 • Bu dönemde sauna, hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda enfeksiyon riskini dikkate almanız ve iyileşme döneminde deniz ile havuzdan uzak durmanız da önerilir. 

Basen küçültme estetiğinden faydalanmak, daha fazla bilgi almak ya da randevu isteğinde bulunmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Vücudunuz ile orantılı bir basen görünümüne sahip olmanız artık mümkün.