Kulak Estetiği

Kulaklarda mevcut olan kepçe görünümün ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen ameliyat, otoplasti olarak adlandırılıyor. Kulaklardaki şeklin düzeltilmesini sağlayan kepçe kulak estetiği ameliyatından sadece çocuklar değil yetişkinler de faydalanabiliyor. Kulak görünümün daha doğal ve daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan ameliyat, gelişmiş teknikler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu sayede kısa ve konforlu bir iyileşme dönemi yaşanabiliyor. 

Kepçe Kulak Nedir? 

Öncelikle kepçe kulak sorununun sadece ülkemizde değil dünya genelinde yaygın bir şekilde yaşandığını belirtebiliriz. Aslında bu problem vücudun sağlıklı işleyişine engel olmaz. Bu nedenle söz konusu durum, bir sağlık sorunu ya da bir hastalık olarak nitelendirilemez. 

Sadece estetik açıdan problem yaratabiliyor ve bu durum da kişiyi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sosyalleşme sorunları yaşayabilen bu kişiler psikolojik anlamda da kendilerini diğer insanlardan farklı hissediyor. Bu da özgüven sorunları gibi farklı problemler için bir zemin hazırlıyor. 

İşte bu nedenle kulak kepçesine müdahale edilmesi ve düzeltilmesi, kişiyi psikolojik anlamda da rahatlatabiliyor. Günümüzde ilerleyen tıp teknolojisinin de yardımı ile bu operasyonun kolaylıkla yapılabildiğini belirtebiliriz. Kepçe kulak problemi sadece tek bir seans halinde gerçekleştirilen ameliyat ile tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Bireylerin hem psikolojik açıdan hem de sosyal açıdan çok daha iyi bir yaşam sürmeleri de mümkün hale geliyor. 

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları ve ameliyatla ilgili genel bilgiler alabilmek için bizi arayabilirsiniz.

Kepçe Kulak Nedenleri Nelerdir?

Kepçe kulak olarak adlandırılan şekil bozukluğu genel olarak kulakların öne doğru eğilmiş olması ya da kulaklar ile kulak arkası kemiğin arasındaki mesafenin fazla olması şeklinde açıklanabilir. Kepçe kulak görünümünde genetik faktörlerin çok büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz. 

Bu nedenle doğumsal bir sorun olarak değerlendiriliyor. Anne ya da babasında kepçe kulak görünümü olan kişilerde bu sorun daha sık karşımıza çıkar. Hatta aile öyküsünde mevcut olanlarda kulak gelişiminin kepçe görünümünde olma olasılığı bir hayli yüksektir. 

Genel olarak bu sorunun nedenlerini kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Kişide kulak arkası ile kulak kepçesinin arasındaki açıklığın fazla olması 
 • Kulak kıkırdaklarının normalden daha gevşek bir formda olması 
 • Kulağın üst bölümünde yer alan kıvrımın oluşmaması 

Bu 3 neden mevcut problemin en temel nedenleri olarak gösteriliyor. Son dönemde yapılan bazı araştırmalar kulak kaslarındaki gevşekliğin östrojen hormonuyla yakından bir ilgisinin olduğunu ortaya koydu. Henüz net veriler elde edilememiş olsa da östrojen hormon seviyesinin kepçe kulak şekil bozukluğu ile bir bağlantısının olduğu düşünülüyor. 

Kepçe Kulak Hangi Sorunlar Yol Açar? 

Daha önce de değindiğimiz gibi kepçe kulak görünümü bir hastalık değildir. Vücudun genel sisteminde, işletişinde herhangi bir probleme neden olmaz. Ancak kepçe kulak şekil bozukluğuna sahip olan çocuk okula başladığında ve sosyal ortamlara girdiğinde maalesef dalga konusu olabiliyor. 

Yaşıtları tarafından alay edilen çocuklarda özgüven sorunları başta olmak üzere pek çok farklı problem ortaya çıkabiliyor. Zira bu nedenle çocukların okul öncesi dönemde kepçe kulak estetiği olmaları öneriliyor. 

Pek çok toplumda yaşıtları tarafından dalga geçilen çocukların sadece bu nedenle okula gitmek istememeleri, içine kapanmaları, çevreleri ile iletişimi kesmeleri gibi durumlar yaşanabiliyor. Elbette bu problem sadece çocuklarda geçerli değil. Yetişkinler de sürekli olarak bu durumu gizleme çabasına giriyor. 

Yetişkinler genellikle kulak kepçesini kapatmak için saçlarını uzatma, daima şapka ya da bere gibi aksesuarlar kullanma zorunda hissediyor. Bu sayede kepçe kulaklarını gizleme arzusunda oluyor. 

Oysa tüm bu uğraşa hiç gerek yok. Çocuklar ya da yetişkinler için bu tür şekil bozukluklarına yönelik olarak estetik girişimler uygulanabiliyor. Tek bir ameliyat ile bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi mümkündür. Böylelikle sosyal açıdan ya da psikolojik açıdan kişinin sorunlar yaşamasına da gerek kalmıyor. 

Üstelik günümüzde uygulanan kepçe kulak estetiği sonrasında iyileşme dönemi de hastaları çok fazla zorlamaz. Kısa, konforlu ve problemsiz bir iyileşme süreci yaşamak mümkündür. 

Çocuklarda Kepçe Kulak Problemi 

Bebeklerde kepçe kulak probleminin tespit edilmesi durumunda, büyümesi beklenmeden doktora başvurulabilir. Çünkü doktor kontrolünde elastik bantların kullanımı gibi estetik cerrahi öncesinde bazı alternatif yöntemler denenebilir. 

Bu bantlar özel olarak hazırlanıyor ve bebekleri rahatsız edecek bir yapıda olmuyor. Sadece birkaç ay kullanılması durumunda kepçe kulak görünümünde bir düzelme meydana gelebilir. Bu sayede bebeklerin operasyon için ideal yaşa ulaşmasından sonra ameliyat olmasına gerek kalmayabilir. 

Ancak burada önemli bir detayın da altını çizmek gerekiyor. Elastik bantlar her bebekte sorunu düzeltme konusunda yeterli olmayabilir. Aynı zamanda doğru zamanın kaçırılması durumunda da elastik bantlar ile kepçe kulakta düzelme olmayabilir. Elbette bu gibi durumlarda devreye kepçe kulak estetiği giriyor. 

Çocuklar henüz okula başlamadan ameliyatın yapılmasında fayda olacaktır. En doğru zaman dilimi ise genellikle 4 – 6 yaş arası oluyor. Bu yaş aralığında olan çocuklar için kepçe kulak estetiği rahatlıkla yapılabilir. Bu konuda doktorunuza danışarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Ailelerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri de kepçe kulak ameliyatından sonraki süreç oluyor. Çocuklar bu ameliyatı olduklarında, ilerleyen yıllarda yeniden ameliyat olmaya ihtiyaç duyar mı sorusu sıklıkla gündeme geliyor. Elbette böyle bir ihtiyaç oluşmaz. 

Çocukluk döneminde gerçekleştirilen operasyon ile kepçe kulak sorunu kalıcı olarak düzeltiliyor. Dolayısıyla daha sonra yeniden bir operasyon yapılması da gerekmiyor. Tek bir operasyon ile bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olduğundan ameliyat konusunda bir endişe yaşanması da gereksizdir. Bu konuda da doktorunuzdan çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kulak Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır? 

Çocuklar 5 ila 6 yaşına geldiklerinde artık kulak gelişimlerinin % 80’i tamamlanmış olur. Bir diğer deyişle kulak gelişiminin tamamının anne karnında tamamlanmadığını söyleyebiliriz. Doğumdan sonra da kulaklarda gelişim süreci devam eder. Ancak kulak estetiği ameliyatı işleminin çocukluk döneminde yapılmasında da herhangi bir sakınca bulunmuyor. 

Hatta olabildiğince çocukluk döneminde bu işlemin yapılmasında fayda olacaktır. Bu sayede çocuklar okula başladıklarında kulak kepçesi nedeniyle yaşıtlarının alay konusu olmaz ve böylelikle daha mutlu bir çocukluk dönemi geçirebilirler. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Açılma Olur Mu?

Kepçe kulak ameliyatının doğru şekilde yapılması durumunda 1-2 mm açılabilir ve ameliyat bu açılma payı öngörülerek gerçekleştirilir. Ancak bu konuda hastaya da büyük bir görev düştüğünü belirtmek gerekiyor. Kimi zaman hastalar operasyon sonrasında doktorun önerilerine ya da uyarılarına dikkat etmeyebiliyor. 

Örneğin hastaların bir süre boyunca özel bantlar kullanması gerekiyor. Ancak hasta görünümü nedeniyle bant kullanmak istemeyebiliyor ve doktorun onayı olmadan bu bantları çıkarıyor. Bu gibi durumlarda ameliyat ile kulağa kazandırılan şeklin bozulması söz konusu olabilir. 

Elbette yeniden bir operasyon yapılması gerekir. Sonuç olarak hastanın iyileşerek sosyal hayatına dönme süresi de bu nedenle uzamış olur. Dolayısıyla tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi kepçe kulak estetiğinden sonra da doktorun önerilerinin dikkate alınması ve uyarıların da titizlikle uygulanması gerekir. 

Operasyon Süreci

Kepçe kulak estetiğinin nasıl yapıldığı hakkında merak edilen soruların yanıtlarını kısa bir liste halinde aktarıyoruz: 

 • Kepçe kulak estetiği hastanın yaşı ve genel sağlık durumu dikkate alınarak genel ya da lokal anestezi sonrasında yapılır
 • Bu operasyon kulak arkasından yapılan kesi ile gerçekleştiriliyor
 • Ameliyatın ardından hafif oranda bir iz kalabilir 
 • Bu iz kulakların kıvrıldığı yerde olduğundan dışarıdan bakıldığında görünmesi pek mümkün olmaz
 • Ameliyat süresi her hastada aynı olmamakla birlikte genellikle 60 dakika ila 90 dakika arasıdır
 • Kulakların kıkırdak dokusuna olması gereken şekil verilerek ameliyat tamamlanır 
 • Operasyondan sonra 2 – 4 hafta boyunca özel bantlar takılması gerekir
 • Bu bantlar kulakları olması gereken yerde tutarak iyileşmenin bu şekilde tamamlanmasına yardımcı olur 
 • Tam olarak kulak kepçesi sorununun ortadan kalkma süresi her hastada aynı olmasa da genellikle 2 - 4 haftadır

Operasyon Sonrası

Özellikle yetişkinler ameliyat sonrası süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Çünkü pek çok kişi bu operasyondan faydalandığının çevresi tarafından bilinmesini istemiyor. Dolayısıyla ne kadar süre dinlenmek gerektiği ya da iş hayatına ne kadar ara vermeye ihtiyaç olduğu gibi konuları da merak edebiliyorlar. Ameliyat sonrasında dair en çok merak edilen konuları hemen aktaralım: 

 • Öncelikle kepçe kulak ameliyatının anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim
 • Anestezi etkisi nedeniyle operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez 
 • Ameliyat sonrasında, anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hafif bir ağrı olabilir
 • Bu durumda doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekir
 • İyileşme ise ameliyattan yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşmiş olur 
 • Operasyondan 2– 4  gün sonra duş alınabilir
 • Hastanın rutin yaşantısına dönmesi ise en fazla bir hafta sürer
 • Hastaların evde mutlaka birkaç gün dinlenmesi gerekir
 • Ameliyat ile doğru konuma kavuşmuş olan kulaklar özellikle darbelerden korunmalıdır
 • İyileşme tamamlanana kadar sauna, deniz ya da havuz gibi ortamlardan uzak durmak gerekir
 • Doktorun önerilerine ve uyarılarına dikkat edilmesi daha sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanmasını sağlar

Kepçe kulak estetiği hakkında daha fazla bilgi almak ya da muayene olmak için hemen randevu alabilirsiniz.