Yüz Çukur Dolgusu

Yüz bölgesinde çıkan sivilceler, kistler, yaralar ya da uygulanan ameliyatlar sonrasında çukur ve çökmeler meydana gelebiliyor. Bununla birlikte yüzde bulunan dikişler ve nedbeler de kişide rahatsızlık yaratabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve çukur bir görünüm sergileyen yara izlerini yok etmek için yüz çukur dolgusu işlemi gerçekleştirilebilir. İşlemde hyaluronik asitin kullanılıyor olması nedeniyle yüz çukur dolgusu işlemi halk arasında ‘Hyaluronik Asit Dolgusu’ gibi isimlerle de anılıyor. 

Dolgu işlemi dendiğinde akla genellikle elmacık kemiğini vurgulamak ya da dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak geliyor. Ancak medikal estetik alanda dolgu uygulamalarının çeşitli sorunları gidermek adına da kullanılabildiğini belirtmeliyiz. Çukurlaşma şeklindeki akne izlerini ya da sivilce izlerinin yok edilmesini sağlamak amacıyla da dolgu materyallerinden faydalanılabilir. Bu materyaller uzun zamandır kullanılan ve vücuda, sağlığa herhangi bir zararı olmayan materyallerdir. 

Yüz Çukur Dolgusunda Hangi Maddeler Kullanılır? 

Günümüzde dolgu uygulamalarında kullanılabilen çok sayıda farklı materyal olduğunu belirtebiliriz. Özellikle yeni nesil dolgu materyalleri hem daha başarılı sonuçlar doğurması hem de daha uzun süre kalıcı olması nedeniyle diğerlerine nazaran daha fazla tercih ediliyor. İçeriklerinin ise benzer olduğunu belirtmek mümkündür. 

Genellikle birlikte pek çok dolgu işleminde kullanılan hyalüronik asit bazlı materyaller de yüz çukur dolgusunda devreye girebiliyor. Hatta yara izleri gibi sorunların giderilmesine yönelik olan dolgu işlemlerinde bu materyaller çok daha yaygın bir şekilde kullanılır. 

Bu konuda söz konusu maddelerin güvenli olup olmadığı yönünde de endişeler var. Yüz çukur dolgusunda kullanılan malzemelerin tamamı son derece güvenlidir. Bu materyallerin FDA onaylı olduğunu da belirtmek gerekir. Laboratuvar ortamında özel olarak hazırlanan materyaller tamamen steril koşullara uygun bir şekilde hazırlanıyor ve kullanıma sunuluyor. 

Dolayısıyla dolgu malzemelerinin sağlığa, cilde zarar vereceği yönünde bir endişeye kapılmaya gerek yoktur. Hem kullanılan malzemeler hem de bu malzemelerin içerikleri konusunda işlemi gerçekleştirecek olan doktorunuza danışabilirsiniz. 

Yüz Çukur Dolgusu Sonucu Kalıcı Mıdır? 

Bu işlemden faydalanmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği hususlardan biri de işlemin etkisi ne kadar sürer şeklinde oluyor. Dolgu uygulamalarının sonucu kalıcı değildir. Yaklaşık olarak işlem sonucunun etkisi 12 ay kadardır ve sonrasında dolgu materyalinin kullanım süresi sona erer. Ancak bu sürenin her hastada aynı olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. 

Cildin yapısı, dokunun kalitesi gibi hususlara bağlı olarak dolgu materyalinin etki süresi 12 ay olabileceği gibi bu süre 1,5 yıla kadar uzayabilir. Ancak bu işlem tekrarlanabilir ve dolgunun etkisi sona erdiğinde beklemeye gerek olmaz. Hemen yeniden yüz çukur dolgusu işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

İşlemin düzenli olarak yapılması durumunda etki süresinin de daha uzun olabileceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte şayet farklı cilt problemleriniz varsa yüz çukur dolgusu ile daha farklı estetik müdahalelerin kombine edilmesi de mümkün olabilir. 

Yüz Çukur Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Öncelikle dolgu uygulaması işleminin hamile olanlara ve emzirme döneminde olan kadınlara yapılamadığı bilgisini iletelim. Bu kişilerin emzirme dönemini tamamlaması durumunda dolgu uygulaması da gerçekleştirilebiliyor. 

İşlemin yapılabilmesi için 18 yaşı beklemek gerektiğini de hatırlatalım. 18 yaş altında olan kişiler de Çukur şeklinde olan sivilce izleri ya da yara izleri nedeniyle bu işlemden istifade edemiyor. Sadece tıbbi anlamda bir gereklilik olması durumunda 18 yaş altı bireylerin işlemden faydalanabileceğinin altını çizebiliriz. 

Herhangi bir cilt hastalığı olan kişiler de uygulamadan faydalanabilenler arasında değildir. Egzama ya da benzeri deri hastalıklarının öncelikle tedavi edilmesi gerekiyor. Sonrasında yüz çukur dolgusu uygulaması planlanabilir. 

Söz konusu işlemin yapılabilmesi için kişinin trombosit sayısının 250 binden az olmaması da aranır. Bununla birlikte kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilere de maalesef bu işlem yapılabiliyor. 

Yüz çukur dolgusunun yapılabilmesi için kanın sulanması ile ilgili bir sağlık sorunu olmaması da aranıyor. Enfeksiyon problemi yaşayanlar için de uygun bir estetik girişim olmadığının altını çizelim. Bunların dışında dileyen herkes, kadın ya da erkek fark etmeksizin yüz çukur dolgusu uygulamasından faydalanabiliyor. 

Bu durum sadece yüz çukur dolgusu için geçerli değildir. Vücutta hangi bölgeye dolgu uygulaması yapılacak olursa olsun yukarıda sıraladığımız koşulların arandığını söyleyebiliriz. 

Yüz Çukur Dolgusu Fiyatları Nedir? 

İşlem fiyatlarına dair net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Yüz çukur dolgusunun yüzün hangi bölgesine, derinin ne oranda derinine enjekte edileceği, hangi dolgu materyalinin kullanıldığı ya da doktorun deneyimi gibi unsurlar fiyatları da belirleyebiliyor. Dolayısıyla her hastada bu işlemin aynı fiyatlarla gerçekleştirilmesi mümkün olmaz. 

Öncelikle randevu almanız ve söz konusu bölgenin basit bir analizinin yapılmasını sağlamanız gerekir. Sonrasında işlem planlaması yapılır, kullanılacak dolgu materyaline karar verilir ve tarafınıza da net bir fiyat bilgisi iletilebilir. Bu konuda bilgi almak için de bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

İşlem Süreci 

Yüz çukur dolgu enjeksiyonu işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Öncelikle bu işlemin tamamen ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtelim. 
 • Dolgu uygulamasına başlanmadan önce enjeksiyon yapılacak olan bölgeye anestezik krem sürülüyor. Bu sayede bölgenin uyuşması sağlanıyor ve hasta konforu da elde edilebiliyor. 
 • Sadece anestezik kremin yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Yüz çukur dolgusundan önce lokal ya da genel anesteziye gerek duyulmaz. 
 • Özel olarak hazırlanan dolgu materyali deri altında istenen bölgeye enjeksiyon ile ulaştırılır. 
 • Sadece çukurun olduğu bölgeye enjekte edilen dolgu materyali daha öne yapılan planlama ile önceden belirlenmiştir. 
 • Yara ya da sivilce izlerinin nerede olduğu, türü, derinliği ve genişliği gibi unsurlar dikkate alınarak dolgu maddesi derinin en ideal katmanına ulaştırılır. 
 • Yüz çukur dolgusu sadece basit bir enjeksiyon işlemi olduğundan birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor. 
 • İşlem sonrasında hastanın dinlenmeye ihtiyacı olmaz. Hemen evine ya da işine geri dönebilir. 

İşlem Sonrası 

Elbette dolgu uygulamaları ameliyat değildir ve bu işlemler için cilde kesi uygulanması, sonrasında dikiş atılması gerekmez. Haliyle işlemin ardından bir iyileşme süreci yaşanması da gerekmiyor. Yüz çukur dolgusu sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri ve merak edilen soruların yanıtlarını şu şekilde açıklayabiliriz: 

 • Dolgu uygulamasının yapılmasının ardından bu bölgeye 24 saat boyunca makyaj yapılmamalı ve herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir. 
 • İşlemden sonra 1 hafta boyunca bu bölgeye masaj yapılmamalı, ovulmamalı ve basınç uygulanmamalıdır.
 • Hamam, sauna, deniz ve havuzdan 1 hafta boyunca uzak durulmalıdır. 
 • Olabildiğince enjeksiyon yapılan bölgenin buhara ya da yüksek sıcaklığa maruz kalması önlenmelidir.
 • Yine uygulamadan bir hafta sonrasına kadar ağır spor hareketlerini yapmaktan kaçınmak gerekir. 
 • Bu işlem rahatsızlık vermez ve dolayısıyla hastanın iş hayatına ara vermesine, evde dinlenmesine de gerek olmaz. Uygulamanın ardından yukarıda sıraladığımız hususlara dikkat etmek kaydıyla günlük yaşantıya geri dönülebilir. 

Yüz bölgesindeki çökme ve çukur görüntü sizi de rahatsız ediyorsa hemen randevu alabilirsiniz. Basit bir enjeksiyon işlemi şeklinde gerçekleştirilen yüz çukur dolgusu uygulamasından rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşın!