Hymenoplasti (Kızlık Zarı Tamiri)

Son yıllarda çok daha fazla ilgi görmeye başlayan hymenoplasti en genel şekli ile kızlık zarının onarılması şeklinde açıklanabilir. Elbette bu ameliyat, vücudun güzel görünmesi ya da sağlığın korunması amaçlı olarak yapılmıyor. 

Estetik ve güzellikten ziyade sosyal bakımdan gerçekleştirilen bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel ilişki sırasında kanama olması için gerçekleştirilen bu operasyon kısa zamanda tamamlanıyor. Operasyonun temel hedefi ise bütünlüğünü kaybetmiş olan kızlık zarının dikilmesidir. 

Kızlık Zarı Nedir? 

Hymen yani kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm iç kısmında yer alır. Bu dokunun esnekliği, kalınlığı kişiden kişiye değişebilir. 

Orta kısmında ise küçük bir delik bulunur. Bu delik adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliye olmasına olanak tanır. Kızlık zarı çeşitli kültürlerde bekaret sembolü olarak kabul edilir. 

Çünkü bu doku ilk cinsel ilişki esnasında bütünlüğünü kaybeder. Bu sırada hafif bir kanama olur. Kanın miktarı da her kadında aynı olmaz.

Dokuda damarlanmanın çok olması durumunda birkaç damla kan gelebilir. Damarlanmanın az olduğu kadınlarda ise lekelenme şeklinde bir kanama görülür. Her ne kadar ‘zar’ olarak adlandırılsa da hymen aslında bir et parçasıdır. 

Kızlık Zarının İşlevi Nedir? 

Vajina girişinde yer alan bu dokunun ne işe yaradığı sıklıkla merak ediliyor. Ancak kızlık zarının herhangi bir işlevi bulunmuyor. 

Uzun yıllar boyunca bu dokunun rahmi bakteri ve mikroplardan koruduğu düşünüldü. Ancak kızlık zarı yapısı vajina girişini tamamen kapatmaz. Orta kısmın bir delik olması, rahmi koruma işlevini geçersiz kılıyor. 

Kızlık zarının enfeksiyonlardan koruduğu düşüncesi bu küçük delik nedeniyle gerçekliğini yitiriyor. Daha önce cinsel ilişki yaşamayan kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülmemesi bu düşünceye yol açmıştı. Ancak günümüzde bu dokunun kadın hastalıklarında ya da enfeksiyonlarda bir koruyuculuğunun bulunmadığı biliniyor. 

Kızlık Zarı Dikilebilir mi?

Uzun yıllardır kızlık zarı tamiri işlemi gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu işlemin toplumda çok fazla bilinirliği yoktu. Yakın bir geçmişe kadar böyle bir operasyonun yapıldığı bilinmiyordu. Günümüzde geçici ya da kalıcı kızlık zarı tamiri işlemi daha fazla bilinir oldu. 

Bu nedenle söz konusu işlemden çok sayıda kadın faydalanıyor. Üstelik kızlık zarı ne zaman yırtılmış olursa olsun, parçalarının mevcut olması durumunda dikilebilir. Dolayısıyla kızlık zarı yırtılması tarihi çok fazla önem arz etmez. 

Yıllar önce yırtılan kızlık zarının parçaları duruyorsa, dikilmesi de mümkündür. Ancak burada kritik bir unsurun altını çizmek gerekir. Kişinin çok sayıda cinsel ilişkiye girmesi ya da doğum yapması durumunda doktorlar tarafından kızlık zarının parçaları bulunamaz. 

Bu nedenle dikilmesi de mümkün olmaz. Cinsel ilişki sonrasında yani kızlık zarının yırtılmasından sonra çok fazla zaman geçirmeden kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi yapılabilir. 

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Kadınların bu işlemden faydalandığının cinsel ilişkiye girildiğinde partnerleri tarafından anlaşılması konusunda endişeleri bulunuyor. Ancak kızlık zarının dikildiği asla kişinin partneri tarafından anlaşılamaz. 

Bu konuda kadınların hiçbir şekilde endişe duymalarına gerek yoktur. Hymen dokusunun dikildiği ancak bir hekim tarafından anlaşılabilir. Tıpkı ilk gece kanaması gibi ilk cinsel ilişkide doğal bir kanama olur. 

Kızlık Zarı Sadece Bir Kez mi Dikilir?

Konuya dair en çok merak edilen konulardan biri de budur. Daha önce dikilen kızlık zarının yırtılmasıyla bu konu gündeme geliyor. Bu işlem tekrarlanabilen operasyonlardan biridir. 

Yırtılan kızlık zarının şayet parçaları duruyorsa, yeniden dikilmesi mümkündür. Kızlık zarının kalıntılarının mevcut olması durumunda bu işlem defalarca tekrarlanabilir. 

Yırtılan Kızlık Zarı İyileşir mi? 

Kadınlarda vajina girişinde bulunan kızlık zarları hymen dokusu olarak da adlandırılıyor. Bu dokunun en önemli özelliği ise iyileşmiyor yani kapanmıyor olmasıdır. Bu nedenle bir defa bütünlüğünü kaybeden kızlık zarının iyileşerek yeniden kapanması mümkün olmaz. İşte bu nedenle bütünleşmesi için mutlaka cerrahi müdahale ile dikilmesi gerekir. 

Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Bilinebilir mi?

Cinsel birleşmeyi takiben 7 gün ila 10 gün sonrasında kızlık zarının yırtıldığı saptanabiliyor. Ancak daha önce gerçekleşen kızlık zarı yırtılmasının ne zaman meydana geldiği anlaşılamaz. Kadınlar kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını merak ettiklerinde bu zaman dilimini kaçırmadan muayene olmalıdır.

Muayene için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tercih edilmelidir. Yapılan muayene son derece basit bir işlemdir. Sadece dakikalar içerisinde tamamlanır. 

Herhangi bir tıbbi alet kullanılmasına ya da anesteziye gerek duyulmaz. Çünkü kızlık zarı muayenesi hastaya acı veren bir işlem değildir. 

Kızlık Zarı İlişkiden Ne Kadar Zaman Önce Dikilmeli?

Kızlık zarı dikiminden kaç gün sonra cinsel birleşme olursa kanama olur gibi sorular da sıklıkla yöneltiliyor. Kızlık zarı dikiminin ne zaman yapılacağına muayene sonrasında karar verilebilir. Cinsel ilişkiden 2 gün önce yapılabileceği gibi 2 ay öncesinde de yapılması mümkündür. Bu işlemde en çok tercih edilen flep yöntemidir ve operasyon kısa sürede tamamlanır. 

Hastanın ameliyat sonrasında hemen evine gitmesi mümkündür. Flep olarak adlandırılan yöntem, kalıcı kızlık zarı dikimi işlemidir. Operasyon sonrasında ameliyat bölgesine baskı uygulayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Böylece sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanabilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nedir? 

Elbette hastalar kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. Ancak fiyat noktasında net bir rakamdan söz edemeyiz. Hangi hekimin tercih edildiği, doktorun tecrübesi gibi bazı unsurlar fiyatların değişmesine yol açar. Aynı zamanda hymen dokusunun geçici mi yoksa kalıcı olarak mı dikileceği de fiyatı etkiler. 

Fiyatta belirleyici bir diğer unsur da anestezinin şeklidir. Bu işlem hem genel hem de lokal anestezi ile yapılabiliyor. Hangisinin tercih edildiği ise fiyatı etkileyen bir diğer unsur oluyor. Randevu alarak muayene olunması durumunda gerekli ameliyat planlaması yapılır. 

Ardından hastaya net bir fiyat bilgisi verilebilir. Ancak genel olarak bu işlemin yüksek bir bütçe gerektirmediğini belirtelim. Gayet makul rakamlar söz konusudur. Bu nedenle hastanın küçük bir bütçe ayırması bu işlemden faydalanılması için yeterli oluyor. 

Hymenoplasti kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Operasyon Süreci 

Hastalar geçici kızlık zarı dikimi süreci hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Operasyon sürecine dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Hymen dokusunun dikilmesi için yapılan işlem lokal yada genel anestezi altında gerçekleştirilir
 • Hastaya anestezi verildikten sonra müdahale edilecek olan bölgede uyuşma olur
 • Cinsel ilişkide kanama olmasını sağlamak için dokular dikilir
 • Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır
 • Operasyon sonrasında dikiş aldırmaya gerek olmaz
 • Operasyon süresi genellikle 30 dakika civarındadır
 • İşlemin ardından klinik istirahat ya da ev istirahati gerekmez
 • Hastan aynı gün taburcu olur ve günlük hayatına devam edebilir
 • Anestezi sayesinde kızlık zarı onarımı sırasında acı, kramp gibi hisler oluşmaz

Operasyon Sonrası 

Elbette geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimi cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle hastaların operasyon sonrasında bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gereken unsurları şu şekilde listeleyebiliriz: 

 • Kızlık zarının tamirinde anestezi uygulandığından operasyon sonrasında hafif mide bulantısı olabilir
 • Hastaların operasyon sonrasında 2 gün hijyenik ped kullanması gerekir 
 • Operasyon sonrasında aynı gün ayakta duş alınabilir 
 • İyileşme gerçekleşene kadar deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlara girilmemelidir
 • Elbette operasyon sonrasında ameliyat bölgesinin ellenmemesi gerekir 
 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmeli ve tüm hijyen kurallarına uyulmalıdır
 • Enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından antibiyotik ilaç reçete edilebilir
 • Doktorun önerdiği ilaçların muntazam şekilde kullanılması gerekir 
 • Beklenmedik bir durumun gelişmesi durumunda derhal doktora bilgi verilmelidir

Kızlık zarı dikimi işlemi hakkında daha detaylı bilgi almak ya da randevu talep etmek için web sitemizin iletişim sayfası üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.