Dudak Botoksu

Dudak bölgesi özellikle kadınların estetik anlamda en fazla önem verdiği yüz bölgelerinden biridir. Bununla birlikte yüzde en hareketli bölgelerden biri de dudaklardır. Bu nedenle dudaklar ve çevresinde bazı cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman dudak çizgileri aşağı yönlü bir seyir izlemeye başlarken kimi zaman da dudakların hemen üzerinde ince çizgiler oluşabiliyor. 

Özellikle sigara kullananlarda dudak çevresinde ince çizgiler oluşması çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Mimik kaslarının aşırı çalışması durumunda ise çok daha derin çizgiler oluşabilir. İşte bu gibi durumlarda dudak dolgusu uygulaması ya da dudak botoksu işlemi devreye giriyor. 

Günümüzde hyalüronik asit kullanımı estetik uygulamalarda sıklıkla tercih ediliyor. Daha önce parafin, silikon ya da poliakrilamid gibi malzemeler ile gerçekleştirilen uygulamalardan istenen sonuçların alınamadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle özellikle dudak dolgusu dudakların istenen görünümü sunması adına doğru malzemeler ile yapılmalıdır. Dolgu uygulamalarında sıklıkla hyaluronik asit tercih edilir. 

Elbette bu materyalin kazandırdığı görünüm kalıcı değildir. Bir süre sonrasında işlemin yeniden yapılmasına ihtiyaç olur. Ancak sonuçların çok büyük bir oranda memnuniyet verici olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Hastaya yapılan dolgu uygulamasının daha dolgun dudak görünümü elde etmenin yanı sıra dudak çevresindeki ince çizgileri yok ediyor olması da yüz güldüren bir netice elde edilmesinde önem taşıyor. 

Dudak Botoksundan Kimler Faydalanabilir? 

Alt ya da üst dudağın görünümü ile ilgili çeşitli sorunlar yaşıyorsanız bu işlem için doktorunuza başvurabilirsiniz. Ancak botoks işleminin hamilelik ve emzirme dönemlerinde yapılamadığını da belirtmemiz gerekiyor. Bununla birlikte kullanılan materyallere alerjisi olanlar için de ideal bir işlem değildir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasıyla alakalı sağlık sorunları yaşıyorsanız bu işlemden uzak durmalısınız. 

Bunların dışında dileyen herkesin dudak botoksu işleminden faydalanabileceğini belirtebiliriz. Bu konuda en sık merak edilen hususlardan biri de yaş sınırlaması oluyor. Elbette 18 yaş altında olan kişilere çok ciddi bir sorun olmadığı müddetçe botoks önerilmez. 

Üst yaş sınırı ise yoktur. İnce görünen dudaklara sahip olanlar ya da bu bölgeyle ilgili çeşitli cilt sorunları yaşayanlar gönül rahatlığı ile botoks etkisinden istifade edebilir. 

Ancak doktorunuz ile görüştüğünüzde mutlaka bazı bilgileri aktarmalısınız. Daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, mevcut rahatsızlıklarınız ve kullandığınız ilaçlar gibi sağlığınıza dair bilgileri doktorunuz ile paylaşmanız önem taşıyor. Bu sayede söz konusu işlem için uygun bir aday olup olmadığınız da doktorunuz tarafından belirlenebilir. 

Dudak Botoksu Etkisi Kalıcı mı? 

Estetik girişimlerde kalıcı sonuçlar elde edilmesi için çoğu zaman cerrahi müdahale gerekiyor. Botoks ya da dolgu gibi işlemlerle kalıcı bir netice elde edilemez. Zira dudak dolgusu kalıcı mı sorusunun yanıtı da ‘hayır’ olacaktır. 

Bu işlemin etkisi bir süre sonrasında ortadan kalkar. Ancak tekrarlanabilen bir işlem olduğunu da unutmamak gerekiyor. Botoks etkisi ortadan kalktığında hastalar uzun süre beklemek durumunda değildir. 

Hemen yeniden dudak botoksu yapılması sağlanabilir. Böylelikle botoksun getirdiği olumlu görünüme yeniden kavuşmak da mümkün olacaktır. 

Bu arada botoks işleminin etkisinin 3 gün ile 7 gün arasında değişen bir sürede başladığını da belirtmek gerekiyor. İşlemin üzerinden yaklaşık 10 gün ila 14 gün geçtikten sonra bu uygulamanın etkisi çok daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Etki süresinin ne kadar olduğu her hastada aynı olmaz. 

Bu süre kişiden kişiye değişebiliyor. Genellikle sürenin 3 aydan 8 aya kadar değişebildiğini belirtebiliriz. Ancak düzenli olarak işlemin tekrarlanması durumunda etki süresinin bir miktar daha uzadığı da biliniyor. 

Daha uzun bir etki süresi yakalamak isteyen hastalar uzun süre beklemeden işlemin yeniden yapılmasını sağlıyor. Sonuç olarak botoks etkisi ile estetik açıdan daha güzel dudaklara sahip olmak isteyenler düzenli olarak bu uygulamadan istifade edebilir. 

Dudak Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer? 

Bu işlem sanıldığı gibi uzun bir zaman dilimi gerektirmez. Sadece 5 dakika ile 10 dakika arasında işlem tamamlanır. Sadece dudak yapısına ya da ne için botoks işlemine ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak bu sürenin biraz daha uzayabileceğini belirtebiliriz. 

Dudak botoksunun en önemli avantajlarından biri de istirahate gerek duyulmuyor olmasıdır. Dakikalar içerisinde tamamlanır ve hasta hemen gündelik hayatına geri dönebilir. Bu nedenle yoğun bir iş hayatına sahip olanlar da dudak botoksu işleminden rahatlıkla faydalanabilir. 

Hangi Durumlarda Dudak Botoksu İşleminden Faydalanılabilir? 

Öncelikle dermal dolgular ya da benzeri estetik girişimlerden sadece tek bir nedene bağlı olarak faydalanılmadığını belirtmek gerekiyor. Pek çok farklı nedene bağlı olarak dudak botoksuna gereksinim duyulabilir. Bunun en yaygın örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Dudak köşelerinin aşağı yönlü bir hat çizmesi 
 • Sigara kullanımına bağlı olarak oluşan çizgiler 
 • Dudak kontürlerinin belirsiz olması 
 • Dudak hacminin çeşitli nedenlerle azalması 
 • Dudaklar üzerinde düzensizlikler olması 
 • Bazı cilt problemleri 
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak dudak bölgesinde ortaya çıkan sorunlar 

Elbette daha farklı nedenlere bağlı olarak da dudak botoksuna ihtiyaç duyulabildiğini söyleyebiliriz. Yukarıda sıraladıklarımız sadece bu işleme en sık ihtiyaç duyulan durumlardır. 

Dudak Botoksu Zararlı mı? 

Botoks işlemi çok uzun zamandır estetik uygulamalarda tercih edilen yöntemlerden biridir. Dudak botoksu da hem ülkmeizde hem de dünya genelinde uzun zamandır uygulanıyor. Doğru dozajda kullanılması ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi durumunda bu işlemin herhangi bir zararı olmaz. 

Aynı zamanda yan etkileri da sadece kızarıklık ve hafif morluk oluşması gibi basit semptomlardır. Bu basit yan etkiler de tamamen geçicidir ve kısa zamanda bu etkiler ortadan kalkar. Dolayısıyla bu açıdan da son derece güvenilir bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli problemlerin giderilmesini isteyenler gönül rahatlığı ile dudak botoksu işleminden istifade edebilir. 

İşlem Süreci 

Dudaklara yapılan dolgu uygulamaları sırasında neler yaşandığı konusunda sizlere şu bilgileri verebiliriz: 

 • Öncelikle dudak dolgusunda hastanın acı hissetmesi mümkün olmuyor çünkü dolgu uygulamasına başlanmadan önce bölgeye anestezik krem sürülüyor
 • Anestezik kremin etkisi ile dudak çevresinde uyuşma meydana geliyor 
 • Böylelikle enjeksiyon sırasında hastanın acı hissetmesinin de önüne geçilebiliyor 
 • Botoks materyali enjeksiyon ile dudaklara gönderiliyor 
 • İşlem sırasında son derece ince iğnelere sahip olan enjektörler kullanılır 
 • Dudakların daha önce belirlenen birkaç bölgesine botoks materyali enjeksiyonla ulaştırılır 
 • Üst dudak bölgesine botoks uygulaması yapılmasının amacı dikey bir hat çizen ince çizgilerdir 
 • Alt dudak bölgesine gerçekleştirilen botoks işleminde aşağı yönlü bir hat çizen çizgiler hedeflenir 
 • Dudak botoksu işlemi son derece kısa bir süre içerisinde tamamlanır 
 • İşlemin ardından hastaların günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönmesi mümkün olur 

İşlem Sonrası 

Elbette işlem sonrasına dair de merak edilen çok sayıda detay bulunuyor. Bu işlemin ardından neler yaşandığı ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Enjeksiyon nedeniyle dudak bölgesinde hafif kızarıklık olabilir ve bu durum son derece normaldir
 • Kimi zaman dudak çevresi hafif morluklara da sahne olabilir 
 • Kızarıklık ve morluklar kısa zamanda kendiliğinden ortadan kalkar ve bu nedenle herhangi bir müdahale yapılmasına gerek duyulmaz 
 • Hastalar işlemden sonra dudak bölgesini korumalıdır, bu bölgeye darbe alınmamalı, masaj yapılmamalıdır 
 • Dudak botoksu klinik ortamda ya da evde dinlenmeyi gerektirmez 
 • İşlemin hemen ardından iş hayatına geri dönülebilir
 • İşlemin yapıldığı gün makyaj yapılmamalı, dudak bölgesine doktora danışmadan herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir 
 • Bunun dışında ciddi bir kısıtlama bulunmadığından hastalar açısından gayet konforlu estetik uygulamalardan biridir

Dudak botoksu işleminden faydalanmak isterseniz hemen randevu alabilirsiniz. Aynı zamanda dudak botoksu hakkında sorularınızı iletmek için de bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.