Botulinum Toksin Uygulamaları

Yüz mimikleri, zaman içerisinde ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına yol açıyor. Bu durum kişide estetik bakımdan bir hayli rahatsızlık verici bir boyut kazanabiliyor. Çünkü mimik çizgileri herkeste olmasa bile çok sayıda kişide olduğundan daha yaşlı bir görünüme sebebiyet verir. Dolayısıyla yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan ince çizgiler kadar mimik çizgileri de medikal estetik girişimlerin hedeflerinden biridir. Bu ince çizgileri ortadan kaldırmak için uygulanan tedavi seçeneklerinden biri de botulinum toksin uygulamasıdır. 

Sadece mimik çizgilerinin değil ince kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını da sağlayan bu uygulama oldukça başarılı neticeler almayı sağlayabiliyor. Kısa zamanda uygulanan bir işlem olması nedeniyle hastaların bu enjeksiyon için iş hayatına ya da sosyal yaşantısına uzun bir ara vermesine gerek kalmıyor. Bu yönüyle de bir hayli konforlu medikal estetik işlemlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Botulinum Toksin Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Bu işlemden faydalanmak ve ince çizgi görünümünden kurtulmak isteyenlerin öncelikle merak ettiği husus nasıl etki ettiği oluyor. Bu işlemin etki mekanizması, kasların kasılmasını geçici olarak bloke ediyor olmasından kaynaklanıyor.

Bu bloke de toksin sinir uçlarından bir maddenin salınımını engellemesi ile ortaya çıkıyor. Enjeksiyon işleminin yapılmasının ardından toksinin gönderildiği bölgede mevcut olan kaslar bir süre kasılmaz. Bu sayede ciltte meydana gelmiş olan ince çizgilerde de bir açılma olur ve ince çizgi görünümü ortadan kalkar. 

Botulinum Toksin Uygulamasının Sonucu Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Bu işlem dolgu uygulaması gibi etkisini anında görebileceğiniz bir uygulama değildir. Sonuçları görebilmek için birkaç hafta beklenmesi gerektiğini belirtelim. İşlemden yaklaşık 15 gün sonrasında doktor tarafından kontrollerin yapılması gerekiyor.

İşlemin etki süresi 3 ay ile 6 ay arasında değişiyor. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak bu süre daha kısa olabileceği gibi daha uzun süre de etki devam edebilir. Ancak etki süresi sona erdiğinde işlemin yeniden yapılması durumunda etki süresinin de bir miktar uzadığını söyleyebiliriz. 

Bu durumda sıklıkla merak edilen unsur ise toksin uygulamasının sürekli olarak tekrarlanması durumunda cildin zarar görüp görmeyeceği oluyor. İşlemin düzenli olarak yapılması kaslara yahut cilde herhangi bir zarar vermez. Gönül rahatlığı ile işlemin yeniden yapılmasını sağlayabilirsiniz. Terleme nedeniyle bu işlemden faydalanıldığında etki süresinin daha uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Aşırı terleme problemi nedeniyle gerçekleştirilen işlemin etkisinin 8 ay ile 12 ay boyunca devam ettiğini belirtelim. Doktorunuza danışmanız durumunda bu işlemin hangi amaçla yapılması halinde etkisinin ne kadar sürdüğü konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Genellikle yüz bölgesinde mimiklerden kaynaklanan çizgiler nedeniyle tercih edilen bir işlemdir. Ancak farklı vücut bölgelerine de uygulanabildiğini belirtmeliyiz. Bu bölgeler ve uygulama amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Gözün dış bölümünde yer alan kaz ayakları olarak adlandırılan ince çizgiler 
 • Kaşların çatılması nedeniyle oluşan kaş arasındaki ince çizgiler 
 • Alın bölgesinde meydana gelen çizgiler 
 • Burun kökünde oluşan ve tavşan çizgileri olarak adlandırılan çizgiler 
 • Kaşlara şekil verilmesi amacıyla kaş çevresi 
 • Ağız etrafında oluşan mimik çizgileri 
 • Dudak kenarlarından çeneye doğru uzanan ince çizgiler 
 • Çenedeki portakal kabuğu görünümünü gidermek amacıyla çene bölgesi 
 • Boyun bölgesindeki ince kırışıklıklar ve çizgiler 
 • Burun ucunun hafifçe yukarı yönlü kaldırılması 

Kimler Botulinum Toksin Uygulamasından Faydalanabilir?

Bu işlemin nasıl yapıldığı ya da hangi vücut bölgelerine uygulandığı kadar kimlerin bu işlemden faydalanabileceği de önem taşıyor. Gülme, kızma, şaşırma ya da gözleri kısarak bakma gibi çeşitli mimikler nedeniyle yüz bölgesinde ince çizgiler oluştuğunda bu işlemden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Mimikler, zaman içerisinde yüzde son derece dinamik çizgiler oluşmasına neden olur.

Bu çizgilere müdahale edilmemesi durumunda ise ince formda olan çizgilerin daha derin bir form kazanmaya başladığını da söyleyebiliriz. Elbette zamanla çizgilerin kalıcı bir hale gelmesi de kaçınılmazdır. Kırışıklıkların açılması için bu uygulamadan faydalanılması durumunda derinleşmesi sürecinin de uzaması mümkün olacaktır. 

Sonuç olarak özellikle mimik hareketleri nedeniyle yüz bölgesinde ince kırışıklıklar oluşanlar güvenle toksin uygulamasından istifade edebiliyor. Ancak bu işlemin gebelik döneminde ve emzirme sürecinde yaptırılması önerilmiyor. Bu nedenle anne adaylarının doğum ve sonrasında emzirme dönemlerini tamamlamış olması gerekiyor. Kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık sorunu olanlar için de bu işlem ideal bir seçenek değildir. Bunun dışında dileyen herkesin rahatlıkla faydalanabileceği işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Botulinum Toksin İşlemi Ne Zaman Tekrarlanmalı?

İşlemin etki süresi sona erdiğinde ara vermeye gerek olmaz. Derhal randevu alarak uygulamanın yeniden yapılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta olabildiğince uzun bir ara vermeden işlemin yeniden yapılmasını sağlamanızda fayda olacak. Böylelikle etki süresinin biraz daha uzun olmasını sağlamanız da mümkün olacaktır. 

Botulinum Toksin İşlemi Zararlı mı? 

Öncelikle botulinum toksini olarak adlandırılan maddenin clostridium botulinum adlı bakteriden elde edildiğini belirtelim. Bu bir besin toksinidir. Vücudun hangi bölgesine uygulanırsa o bölgedeki sinir uçlarından salgılanan maddenin salınımını önler. Salınımı önlenen bu madde de asetilkolin olarak adlandırılıyor. Bu etki sadece kaslarda bir gevşeme etkisidir ve sağlığa da herhangi bir zararı bulunmaz. Daha önce pek çok çalışmada kullanılan bu maddenin kaslara da kısa ya da uzun vadede bir zararı bulunmuyor. 

İşlem Süreci 

Botulinum toksin enjeksiyonu işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilinmesi gerekenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Öncelikle işlemin yapılacağı cilt bölgesi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenir.
 • Sonrasında bölgeye anestezik krem sürülür ve istenen uyuşma etkisi elde edilir
 • Cildin uyuşmasının ardından bölgedeki kaslara küçük dozajlar halinde toksin enjeksiyonu gerçekleştirilir
 • Son derece ince uçlu enjektörler kullanılır ve anestezik kremin de etkisi ile hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz
 • İşlem totalde 10 dakika ile 15 dakika içerisinde tamamlanır 
 • Hastanın klinik ortamda ya da evde dinlenme ihtiyacı olmaz, işlemin hemen ardından günlük hayata yahut iş hayatına geri dönülebilir

İşlem Sonrası 

İşlemin ardından ne yapılmalı ya da ne yapılmamalı sorusunun yanıtı da önem taşıyor. İşlem sonrasında dair merak edilenlere şu yanıtları verebiliriz: 

 • Toksin enjeksiyonu işlemi kısa zamanda tamamlandığından klinik ortamda uzun süre kalmak gerekmez
 • İşlemin ardından bölgede hafif kızarıklık olabilir ancak bu durum tamamen geçicidir
 • Kızarıklık ile birlikte çok hafif şişmeler meydana gelebilir ancak genellikle aynı gün kendiliğinden ortadan kalkar
 • Uygulama yapılan bölgeye 6 ile 8 saat boyunca dokunulmamalıdır
 • Bölgeye masaj yapılması ya da sürekli dokunulması, toksin dağılımı konusunda sıkıntıya neden olabilir
 • İşlem sonrasında bir gün boyunca alkol alınmamalıdır 
 • Bu süre zarfında bölgeye makyaj malzemesi ya da daha farklı kozmetik ürün sürülmemelidir 
 • İşlemin ardından 4 saat boyunca alkol içerikli cilt temizleyicilerin bölgeye sürülmemesi gerekir 
 • Uygulamanın ardından 4 saat sıcak su ile duş alınmaması gerekir
 • Bu süre zarfında hamam, sauna gibi sıcak ortamlara girilmemelidir 
 • İşlem sonrasında 8 saat boyunca yatılmamalı, bu sürede dik bir pozisyonda kalınmalıdır 

Eğer ince çizgi ve mimik çizgisi görünümünden kurtulmak isterseniz siz de dakikalar içerisinde tamamlanan bu işlemden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak yahut sorularınızı yöneltmek için bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.