Saç Mezoterapisi

Saç kaybı, kuşkusuz hem kadınlar hem de erkekler için oldukça tedirginlik verici bir sorundur. Özellikle saç dökülmesi hızlı bir seyir izliyorsa, yaşanan endişe daha da ciddi boyutlara ulaşabiliyor. 

Oysa saç dökülmesine seyirci kalmak zorunda değilsiniz. Günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile saçları güçlendirmek ve saç kaybının önüne geçmek çoğu zaman mümkün olabiliyor. Yeni nesil teknikler kullanılarak uygulanan ve hasta açısından da gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanan işlemlerden biri de saç mezoterapisi adını taşıyor. 

Amerikan Sağlık Örgütü FDA tarafından onaylanmış olan bu yöntemin son derece güvenli bir şekilde uygulanabildiğini belirtelim. Kısa sürede etkisini gösterebiliyor olması, bu yöntemden faydalanan kişi sayısının gün geçtikçe artmasını beraberinde getiriyor. Bu yöntemin temelinde saç köklerinin beslenmesi ve güçlendirilmesi hedefleniyor. 

Daha sağlıklı, daha güçlü saçlara sahip olmak isteyenlerin de rahatlıkla faydalanabildiği bu işlemin kesinlikle doktor tarafından yapılması gerektiğinin altını çizelim. Bu işlemin nasıl yapıldığını detaylıca aktaracağız ancak öncesinde saç dökülmesinin nedenlerini hatırlayalım. 

Saç mezoterapisi fiyatları ve yapılan işlemlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için bizi arayın.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında en çok ön plana çıkan iki unsur bulunuyor. Bunlar genetik yatkınlık ve hormonal unsurlardır. Aynı zamanda bazı dış faktörler, saç köklerinin çeşitli nedenlerle zayıflaması, kullanılan bazı ilaçlar ya da uygulanan bazı tedaviler de saç köklerini etkiliyor ve saçlarda dökülme meydana gelebiliyor. 

Tüm bunlarla birlikte saçların kendi içerisinde bir döngüye sahip olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Bu döngü ise toplamda 3 aşamada gerçekleşiyor. 

Anajen Faz 

Bu aşama saçların kendi doğalında uzama aşamasıdır. Mevcut saç kıllarının yaklaşık olarak % 85’inin anajen faz aşamasında olduğunu yani doğal uzama sürecinde olduğunu belirtebiliriz. Bu faz genellikle 3 yıl boyunca devam eder. Ancak bazı kişilerde süresinin 5 yıl olabildiğini de belirtmek gerekiyor. 

Katajen Faz 

Bu aşamayı bir geçiş aşaması olarak düşünebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 hafta boyunca devam eden bu geçiş dönemi aynı zamanda saçlarda incelmenin ve saç köklerinde de pigment kaybı olmasının başladığı zamandır. Saç kıllarının toplamda % 2’si bu aşamada olur. 

Telojen Faz 

İncelen ve pigment yani renk kaybına uğramış olan saçlar bu aşamada dökülmeye başlar. Bu aşamanın da yaklaşık 3 ay sürdüğünün söyleyebiliriz. 

Ancak elbette bu dönemde saçlı derinin içerisinde bulunan hücrelerden yeni foliküller de oluşmaya başlar. Dolayısıyla yeni saç telleri de çıkar. Saçların % 12-15’inin bu aşamada olduğunu söyleyebiliriz. 

Tüm bu aşamalar göz önünde bulundurulduğunda saç kılı sayısında aslında sürekli bir değişim olduğunu tahmin etmek güç değil. Dolayısıyla her gün belirli bir oranda saç kaybı olması bir problem değil, saçların doğal bir döngüsüdür. Ancak saç kaybı sayısı fazla olduğunda ciddi bir saç dökülmesi sorunundan söz edilebilir ve haliyle saçlara mezoterapi uygulaması yapılmasından faydalanılabilir. 

Saç Mezoterapisi Nedir? 

Uygulanan saç mezoterapisinde son derece ince uçlara sahip olan iğneler kullanılıyor. Bu işlem kapsamında saç derisine orta bölümden gayet minimal dozajlarda mikroenjeksiyon gerçekleştiriliyor. Mikroenjeksiyon ise cildin fonksiyonel tabakası olan dermiş tabakasını uyarıyor. Aynı zamanda saç kökünün gereksinim duyduğu mineral, vitamin, oligelement ve düzenleyiciler de iletilmiş oluyor. 

Mezoterapi ilacı saç köklerini beslediği için kısa zamanda sonuçları görmeye başlamak da mümkün olabiliyor. Üstelik bu yöntemden yaş ya da cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkesin faydalanabiliyor olması da önem taşıyor. 

Saç Mezoterapisi Nasıl Etki Eder?

Bu işlemi kesinlikle saç ekimi ile karıştırmamak gerekiyor. İki yöntem arasındaki farkı anlamak için saç mezoterapisinin nasıl etki ettiğini de bilmekte fayda olacaktır. 

 • Bu işlem mevcut olan saçları saç kökü yoluyla derinin yüzeyine çıkarır 
 • Saç köklerini besler ve eskiye nazaran çok daha güçlü olmalarını sağlar
 • İşlemden yaklaşık 1 ay sonra saçınızın daha parlak hale geldiğini görebilirsiniz
 • Mezoterapi saçların dış etkenlerden daha az etkilenmesini sağlar 
 • Saç kökleri ve saç kılları deriye çok daha güçlü bir şekilde tutunur
 • Özellikle saçlar dökülmeye başladığında zaman kaybetmeden bu yöntemden istifade etmek daha başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlar 

İşlem Süreci

Saç mezoterapisi lokal olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir ve aynı zamanda iyi kalitede sonuçlar elde etmeyi sağlar. Az sayıda seans ile başarılı bir sonuç elde edilebilir ve sadece dökülmenin meydana geldiği bölgeye uygulanması da mümkündür. Operasyon sürecine dair şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • İşlemin yapılacağı bölgeye anestezi uygulamaya gerek olmadan mezoterapi enjekte edilir 
 • Her bir seans süresi 20 ila 25 dakika arasında tamamlanır ve ihtiyaç olması halinde seans sayısı 10’a kadar yükseltilebilir
 • İşlem sırasında enjekte edilen materyalin sağlığa herhangi bir zararı bulunmaz 
 • Mezoterapi ilacı kısa sürede saç köklerinde besleme ve güçlenme sürecinin başlamasını sağlar 
 • Son derece ince iğne kullanılarak gerçekleştirildiği için çoğu zaman acı hissedilmez
 • Uygulama periyodu genellikle 2-4 haftada 1 olacak şekilde ayarlanır 
 • Mezoterapi uygulaması sırasında kullanılan materyal kan dolaşımını hızlandıran, damarları genişleten, bağ dokuyu yenileyen maddeler, vitaminler ve saç destekleyici yapı taşlarıdır
 • Uzun vadede işlemin 1 – 2 seans şeklinde yenilenmesi yoluyla işlem etkisinin uzaması da sağlanabilir 
 • Bölgesel saç dökülmeleri için de tercih edilebilen bir yöntemdir 
 • Hastalar mezoterapi sonrası istirahat etme ihtiyacı duymaz, aynı gün evlerine, işlerine geri dönebilirler
 • Saç kaybının yanı sıra saç kılı incelmesi sorunu yaşandığında da bu işlemden faydalanılabilir

Mezoterapi, erkek ve kadınlarda saç büyütme sağlayan bir kellik tedavi seçeneği olduğu gibi aynı zamanda bu yöntemle erkek tipi kellik geciktirilebilir. Saç mezoterapisi, dökülme sorunu yaşayanlara ve saç ekimi öncesi tedavi arayışında olanlara alternatif  bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Erkek tipi kellik genel nüfusun büyük bir çoğunluğu için ciddi bir sorundur. Kelliğin ortak belirtileri arasında saç kıran, yamalı saç dökülmeleri ve saç incelmesi gibi emareler yer almaktadır.

Bazı çalışmalara göre doğal olarak meydana gelen dihidrotestosteron hormonun saç kaybına neden olan faktörlerden biri olduğunu göstermiştir. Saç dökülmesi için mezoterapi tedavisinde kullanılan teknikler mezoterapi metotları ile yapılır.  Hem erkek hem de kadınlarda yeniden saç büyüme ile ilgili olumlu sonuçlar göstermiştir. Kullanılan özel bir kokteyl sayesinde kafa derisi içinde kan dolaşımını artırılır ve vitamin desteği verilir. Sağlanan daha iyi bir sirkülasyon, saçlarınızı yeniden büyütebilir ve saç teli sayınızı artırabilir.

İşlem Sonrası

 • İşlem sonucunda saçın kökleri daha iyi beslenmiş olur 
 • Bu işlem özellikle saç dökülmesini engellemek amacıyla yapıldığında 4 – 6 seans tekrarlanması gerekir 
 • İşlem sonrasında çoğu zaman saç nakli ihtiyacı ortadan kalkar ya da gecikir 
 • İşelm sonrasında saçlar 1 gün boyunca yıkanmamalıdır
 • İşlem sonrasında saçları çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmak gerekir 
 • İşlemin yapıldığı gün saç mezoterapi tabancası ve iğnelerinin temas ettiği yani işlemin yapıldığı bölgenin korunması çok önemlidir 
 • Şayet doktorunuz özel bir şampuan kullanmanızı önerirse farklı bir ürün ile saçlar yıkanmamalıdır
 • Saç mezoterapisi yan etkileri olmayan bir işlemdir

Eğer siz de saç kaybı sorunu yaşamaya başladıysanız gelişigüzel yöntemlerle zaman kaybetmek yerine etkisi kanıtlanmış olan bu yöntemden istifade edebilirsiniz. Bizimle iletişime geçip  randevu talebinde bulunabilirsiniz.