Mastopeksi Nedir?

Mastopeksi ameliyatı meme dikleştirme operasyonu olarak tanımlanabilir. Bilindiği gibi vücudun tüm bölgeleri zamanla yerçekimine yenik düşer. Bu vücut bölgeleri arasında memeler de bulunuyor. 

Zaman içerisinde dik formunu kaybetmeye başlayan meme dokusu aşağı yönlü olarak sarkar. İşte bu noktada devreye mastopeksi operasyonu giriyor. Bu ameliyat memelere daha dik bir form kazandırmayı sağlıyor. Üstelik sadece tek bir seans halinde uygulanan ameliyat ile meme dokusunun yıllar öncesinde olduğu gibi dik görünmesini sağlamak mümkün olabiliyor. 

Memede Sarkma Neden Olur? 

Meme dokusu fizyolojik olarak kas dokusu üzerinde bulunuyor. Yapısal nedenler, genetik faktörler ya da çevresel unsurlar nedeniyle bu kas dokusunda sarkma eğilimi olabiliyor. Kilo alıp verme, meme dokusunun sarkmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle sıklıkla kilo alıp verenlerde sarkmanın daha ciddi boyutlarda yaşanabildiğini söyleyebiliriz. 

Gebelik ve emzirme de meme dokusunda sarkma olmasının nedenleri arasında yer alıyor. Birkaç defa hamilelik ve emzirme dönemi yaşayan kadınlarda meme dokusunda sarkma daha fazla olacaktır. Bu gibi durumlarda kadınlar mastopeksi ameliyatı nasıl yapılır sorusuna odaklanıyor. Çünkü basit bir müdahale ile sarkan meme dokusunun yeniden dik bir görünüm kazanması sağlanabiliyor. 

Mastopeksi Sonrası İz Kalır mı?

Hastalar sıklıkla ameliyat izi konusunda endişe duyuyor. Öncelikle hiçbir şekilde ameliyat izi kalmayacağını belirtmek olanaksızdır. Bu operasyonda cilde kesi uygulanması gerekiyor. Bazı hastalarda meme başının ideal konuma taşınması da gerekebiliyor. 

Dolayısıyla cilde kesi uygulanması sonrasında mutlaka dikiş uygulamasının da yapılması gerekecektir. Buna bağlı olarak da hafif de olsa bir iz kalır. 

Ancak bu iz olabildiğince göze çarpmayacak bir konumda olur. Zira doktorunuz mastopeksi ameliyatı öncesi nerede iz kalacağı konusunda sizi daha detaylı bilgilendirecektir. 

Ameliyat izi ilk zamanlarda daha kırmızı renkte olur ve çok daha belirgindir. Ancak zamanla ten rengini almaya başlar ve görünümü de çok ciddi oranda belirsizleşir. Dolayısıyla iz kalır endişesi nedeniyle daha dik bir meme görünümüne kavuşma isteğini ertelememek gerekiyor. 

Şayet memede sarkıklık olmasından kaynaklı özgüven sorunu yaşıyor, kıyafet bulmakta güçlük çekiyor ya da kendinizi rahatsız hissediyorsanız gönül rahatlığı ile siz de bu operasyondan faydalanabilirsiniz. Yapılacak muayene sonrasında meme başı dokusunun taşınmasına ihtiyaç olup olmayacağı da size bildirilir. 

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatından Faydalanabilir?

Hastaların mastopeksi ameliyatı olabilmek için ameliyata engel olabilecek bir sağlık sorunlarının olmaması gerekiyor. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır. Elbette emzirme döneminde meme dokusunda sarkma başlayabilir. Bu durumda endişe etmemelisiniz. 

Emzirme döneminin tamamlanmasının ardından daha fazla beklemenize gerek olmaz. Derhal randevu alabilir ve ameliyat planlamasının sizin için yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Şayet diyet ve egzersiz ile kilo verme aşamasındaysanız, ideal kiloya kavuşmayı beklemeniz ve sonrasında plastik cerrah ile görüşmeniz çok daha doğru olacaktır. Çünkü kilo vermekle birlikte meme dokusunda da bir hacim kaybı olacaktır. 

Dolayısıyla ameliyat planlaması mevcut hacim kaybı da dikkate alınarak yapılabilir. Bu durumda daha fazla yüz güldüren bir netice alabilirsiniz. Bu konuda da doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. 

Mastopeksi Ameliyatından Sonra Yeniden Sarkma Olur Mu? 

Bu operasyondan faydalanmak isteyenler ameliyat nasıl yapılır konusu kadar ameliyat sonrasında sarkma konusunu da merak ediyor. Elbette operasyon ile memelere kazandırılan formun ömür boyunca korunabileceğinden söz edemeyiz. Zamanın ilerlemesi, yaş almak ve yerçekiminin etkisi ile meme dokusunda sarkma hafif de olsa meydana gelecektir. 

Ancak bu operasyon meme dokusunun yerçekimine karşı daha dirençli olmasını da sağlıyor. Dolayısıyla dik bir görünüm sanılandan daha uzun süre muhafaza edilir. Çok kısa bir süre içerisinde yeniden sarkmanın meydana gelmesi mümkün olmaz. 

Özellikle operasyon sırasında silikon protezlerden faydalanılması durumunda sarkma çok daha hafif düzeyde olacaktır. Dolayısıyla memedeki dolgunluk ve dik form mevcudiyetini daha uzun süre muhafaza edebilir. 

Bu operasyon emzirmeye engel değil. Ameliyat sonrasında hamile kalınabilir ve emzirilebilir. Fakat bu durumda memede yeniden az oranda bir sarkma gözlemlenebilir. 

Mastopeksi İle Hangi İşlemler Bir Arada Yapılabilir? 

Kimi zaman kadınların tek problemi memedeki sarkma olmuyor. Aynı zamanda meme dokusunun büyük ya da küçük olmasından da şikayet edilebiliyor. Bu durumda mastopeksi ile birlikte meme büyütme ameliyatının yapılması söz konusu olabilir. 

Memeye hem daha dolgun hem de daha dik bir görünüm kazandırılması mümkündür. Üstelik bu işlem sadece tek bir seans halinde uygulanan operasyon ile gerçekleştirilebilir. 

Aynı zamanda meme küçültme işlemi için de geçerlidir. Sarkık ve büyük bir meme görünümünden kurtulmak isteyenler meme küçültme operasyonunun mastopeksi ile birlikte yapılmasını sağlayabilir. Böylelikle istenen meme görünümünü elde etmek için hastaların iki farklı operasyon geçirmesine gerek kalmaz. 

Doktorunuza şikayetlerinizi iletmeniz durumunda yapılacak işlemlerin en doğru şekilde planlanmasını sağlarsınız. Bu sayede şikayetlerinizin tamamının tek bir operasyon ile ortadan kaldırılması da mümkün olacaktır. 

Mastopeksi Ameliyatı Tekrarlanabilir mi? 

Erken yaşlarda meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir ancak meme dokusunda zamanla yeniden sarkma meydana gelebilir. Bu durumda ameliyatın tekrarlanmasına ihtiyaç olacaktır. Kişinin doku durumunun uygun olması halinde bu ameliyatın tekrarlanabileceğini belirtmemiz gerekiyor. 

Sadece tek bir defa yapılabilen operasyonlardan biri değildir. Elbette sıklıkla yapılması söz konusu olamaz. Ancak kişinin ikinci ya da yaşının ilerlediği dönemlerde üçüncü kez bu operasyondan faydalanmasında da bir sakınca yoktur. 

Zira bu talebi doktorunuza ilettiğinizde gerekli muayene yapılacaktır. Böylelikle yeniden ameliyat olmanızda bir sakınca olup olmadığı da belirlenir. 

Operasyon Süreci 

Öncelikle bu ameliyatın lokal ya da genel anestezi altında yapıldığı bilgisini aktaralım. Bu nedenle işlem sırasında hastanın acı duyması, ağrı ya da sızı hissetmesi elbette mümkün olmaz. Bununla birlikte ameliyat sürecine dair merak edilen diğer hususları ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Anestezi altında gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatı süresi her hastada aynı olmaz
 • Ameliyat genellikle 1,5-2  saat arasında tamamlanır 
 • Operasyon sırasında ihtiyaç duyulması halinde meme başına da müdahale edilebilir
 • Meme başının uygun pozisyona çekilmesi sağlanır 
 • Gevşek olan cilt dokusunun gerginlik kazanması için gerekli müdahale yapılır 
 • Meme dokusuna kalıcı bir destek sunması için ameliyat sırasında meme protezleri de kullanılabilir 
 • Kesi uygulanan bölgelere dikiş atılarak operasyon tamamlanır 
 • Hastanın 1 gün hastanede istirahat etmesi gerekebilir 

Operasyon Sonrası 

Elbette iyileşme süreci de bu ameliyattan faydalanmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Operasyon sonrasına dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Hastalar ameliyattan sonra bir süre evde dinlenmelidir 
 • Ameliyatın ardından memede ideal şekil hemen oluşmaz 
 • Memelere kazandırılan görünümün tam olarak ortaya çıkması için 1 ila 2 ay beklemek gerekir
 • Operasyonun ardından hastaların bir süre sporcu sütyeni kullanması gerekebilir
 • Hastaların ameliyat sonrası iyileşme tamamlanana kadar deniz ya da hamam gibi ortamlardan uzak durması gerekir
 • Bir süre vücudu zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır 
 • Hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat edilmelidir
 • Doktorun önerilerine ve uyarılarına harfiyen uyulması son derece önemlidir
 • Ameliyatın ardından hafif ağrı olabilir ve bu durum normaldir
 • Ağrı olması durumunda sadece doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır 

Mastopeksi Riskleri Neler?

Her cerrahi müdahale gibi bu ameliyatta da bazı riskler bulunur. Bunlar enfeksiyon, kanama gibi risklerdir. Bununla birlikte anesteziden kaynaklanan risklerin de bulunduğunu belirtelim. Fakat deneyimli bir hekimi tercih etmeniz durumunda söz konusu riskler minimum seviyeye indirgenir. 

Enfeksiyon riskine karşı operasyon sonrasında antibiyotik ilaç kullanmanız gerekebilir. Doktorun uyarılarının dikkate alınması halinde sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanacaktır. 

Bu operasyona dair merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.