Yanak Dolgusu

Yüz bölgesinde yanakların dolgun olması, daha estetik ve daha çekici bir görünüm sunar. Zayıf ve aynı zamanda çökük yanakların ise kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterdiğini söyleyebiliriz. 

Yanak bölgesinde meydana gelen hacim kayıpları estetik görünümün yanı sıra daha yaşlı bir görünüm sunuyor olmasıyla da istenen bir durum değildir. İşte bu gibi durumlarda devreye dolgu işlemi giriyor. Yanak dolgusu ile daha çekici ve daha genç görünen bir yüze sahip olunabiliyor. 

Daha belirgin elmacık kemikleri için de gerçekleştirilebilen yanak dolgusu işleminden kadınlar kadar erkeklerin de faydalandığını belirtmeliyiz. Elbette dolgu işlemi cerrahi dışı bir tekniktir. 

Yani daha genç görünmenizi sağlayan dolgu uygulaması bir ameliyat değildir. Bu işlem için cilde herhangi bir kesi uygulanmaz ve aynı zamanda dikiş atılmasına da gerek olmaz. Dolayısıyla cerrahi dışı yöntemleri tercih etmek isteyenler için de yanak dolgusu işlemi son derece doğru bir tercih olabiliyor. 

Yanak Dolgusunda Hangi Madde Kullanılır?

Elbette yanak dolgusu işleminde en çok tercih edilen madde hyalüronik asit oluyor. Cilde uyumlu olması ve herhangi bir zararının bulunmaması, bu dolgu materyalinin hem ülkemizde hem de dünya genelinde sıklıkla kullanılmasını beraberinde getiriyor. Ayrıca hyaluronik asit daha farklı dolgu uygulamalarında da kullanılan materyallerden biridir. Oldukça güvenlidir ve gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. 

Yanak Dolgusu Sonuçları Kalıcı Mıdır? 

Bu konuda en sık merak edilen hususlardan biri de dolgu enjeksiyonu işleminin sonuçlarının kalıcı olup olmadığıdır. Dolgu enjeksiyonu neticesi kalıcı değildir. Kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi gibi unsurlara bağlı olarak işlemin kalıcılık süresinin de değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. 

Ayrıca kişinin cilt yapısı da dolgu işleminin sonuçlarının ne oranda kalıcı olacağında belirleyici faktörlerden biri olabiliyor. İşlemin kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ay ile 8 ay arasında değiştiğini belirtebiliriz. 

Dolgu maddesinin kalıcılık süresi sona ermeye başladığında yanak bölgesinde de hacim kayıpları olur. Bu gibi durumlarda daha fazla beklemeye gerek duyulmaz ve aynı zamanda cildi dinlendirmek de gerekmez. Hacim kayıpları olduğunda yanak bölgelerindeki dolgunluğun yeniden elde edilebilmesi için dolgu uygulamasının tekrarlanması mümkün olacaktır. Düzenli olarak dolgu işleminin yapılması, kalıcılık süresinin daha uzun olmasına yardımcı olur ve böylelikle daha uzun aralıklarla yanak dolgusu yapılması da mümkün hale gelir. 

Yanak Dolgusu Kimlere Uygulanır? 

Öncelikle yanak bölgesinde çukurluk, sarkıklık ya da çöküntü olanlar için dolgu işleminin son derece ideal bir estetik girişim olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemden hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir. Yanak dolgusu cerrahi bir müdahale değildir ancak işlem sırasında cilde enjeksiyon uygulanır. Bu nedenle kanın pıhtılaşması ile alakalı sağlık sorunu yaşayanlar için uygun bir işlem olmadığını söyleyebiliriz. 

Hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde olan kişiler için de ideal bir işlem değildir. Anne adaylarının doğumu ve sonrasında da emzirme dönemini tamamlamayı beklemesinde fayda var. 

Yüz bölgesinde simetri bozukluğu olanlar ve aynı zamanda yanak bölgesi çok fazla belirgin olmayanlar da gönül rahatlığı ile bu işlemden istifade edebilir. Bu arada yanak dolgusu işleminin farklı estetik girişimler ile kombine şekilde uygulanabildiğini de belirtmeliyiz. Yüz bölgesi ile ilgili daha farklı şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi verin. Bu sayede mevcut sorunları gidermek için neler yapılabileceği, hangi estetik girişimlerin aynı seansta gerçekleştirilebileceği konusunda da doktorunuzdan bilgi almış olacaksınız. 

Yanak Dolgusu Hangi Sorunları Ortadan Kaldırır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi yanak bölgesinde çöküntü olması kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açabiliyor. Dolgu işleminden sonra ise kişinin daha çekici bir yüz görünümü elde etmesi sağlanıyor. Elmacık kemiklerinin dolgun görünmesi durumunda kişinin daha genç görünmesi de mümkün hale geliyor. Yüzün yorgun görünmesine yol açan yanak çöküntüleri ya da yanak bölgesindeki sarkmaların ortadan kaldırılması adına da bu işlemin gayet ideal bir seçenek olduğunu belirtmeliyiz. 

Sarkıklık ve yanaklardaki çöküntüyü gidermek için uygulanan işlem sayesinde kişinin yüz görünümü daha etkileyici bir boyut kazanabiliyor. Dolgu işlemi sayesinde yanak bölgesinde mevcut olan hafif kırışıklıkların açılması da sağlanabilir. Çok derin olmayan kırışıklıklarda kurtulmak isteyenler için de bu işlem doğru tercih olabiliyor. Bu konuda da doktorunuz ile görüşmeniz durumunda çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Yanak Dolgusu Ağrı Yapar mı? 

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de ağrı ile ilgilidir. Bu işlem ağrılı değildir. Zira işlem öncesinde enjeksiyon yapılacak olan bölgeye anestezik krem uygulanır ve bu sayede enjeksiyon acısının hissedilmesinin de önüne geçilmiş olur. 

İşlem sonrasında ise ağrı hissi çoğunlukla yaşanmaz. Bu konuda endişe etmeden yanak dolgusu işleminden istifade edebilirsiniz. İşlem sonrasında günlük hayata hemen dönülebiliyor olması da önem taşıyor. Yanak dolgusundan faydalanmak için iş hayatına uzun bir ara vermek de gerekmez. 

İşlem Süreci 

Daha önce dolgu işleminden faydalanmamış olanlar yanak dolguları nasıl yapılıyor sorusunun yanıtını merak edebiliyor. İşlem sürecine dair merak edilen soruların yanıtlarını da kapsayan şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Dolgu uygulaması öncesinde cilde anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem sayesinde yanak dolgusu işleminde hastanın enjeksiyon acısı hissetmesi önlenir 
 • Daha önceden hazırlanan dolgu materyali son derece ince iğneler kullanılarak cilde enjekte edilir 
 • Anestezik kremin etkisi ile ciltte uyuşma sağlandığından hasta için rahatsız edici bir işlem değildir
 • Yanak bölgesine enjeksiyon ile dolgu materyalinin gönderilmesi ile birlikte dolgu uygulaması da tamamlanmış olur
 • Yanak dolgusu sadece 10 dakika ila 15 dakika gibi kısa sürede tamamlanır
 • Klinik ortamda ya da evde istirahat etmeye gerek olmaz
 • İşlemin hemen ardından taburcu işlemleri gerçekleştirilir ve hastanın günlük hayatına geri dönmesi mümkündür 

İşlem Sonrası 

Dolgu işlemi sonrasında hastaları nelerin beklediği ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda da aşağıdaki bilgileri aktarabiliriz: 

 • Hastalar dolgu uygulamasından hemen sonra evlerine gidebilir, iş hayatlarına geri dönebilir 
 • Ancak özellikle işlemden sonraki birkaç gün boyunca cilde baskı uygulamamak ve masaj yapmamak gerekir 
 • Yanak dolgusunun ardından yanak bölgesine darbe almamaya özen gösterilmelidir
 • Bu bölgeye baskı uygulanması ya da masaj yapılması gibi eylemler dolguyla kazandırılan şeklin bozulmasına yol açabilir
 • İşlemin ardından hijyene dikkat edilmeli, enjeksiyon yapılan bölgeye bir süre herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir
 • Dolgu uygulamasından sonra enjeksiyon yapılan bölgede hafif kızarıklık olabilir 
 • Kızarıklık tamamen geçicidir ve en geç birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar 
 • Dolgunun ömrü sona erdiğinde yanaklardaki hacim de ortadan kalkar
 • Bu durumda işlemin tekrarlanması yani yeniden dolgu uygulamasının yapılması mümkündür
 • İşlemin defalarca tekrarlanması da mümkün olduğundan dolgu uygulamasından istendiği kadar istifade edilebilir 

Yanakların sadece 15 dakika içerisinde yapılan işlemle daha dolgun olmasını siz de sağlayabilirsiniz. Hem daha genç hem de daha çekici bir görünüm kazanmak amacıyla gerçekleştirilen yanak dolgusu hakkında bilgi almak için bizi arayın. Ayrıca randevu talebinde bulunmak için de bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.