Vajinoplasti Ameliyatı ve Lazer ile Vajinal Daraltma İşlemi

Vajina, pek çok farklı unsura bağlı olarak genişleme probleminin yaşandığı bir organdır. Vajina genişlemesi ise özellikle cinsel ilişki sırasında çiftlerin çeşitli sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor. Cinsel ilişkide vajinanın penisi tam olarak kavrayamaması cinsel haz noktasında sıkıntı yaşanmasına yol açıyor. 

Bu problemin uzun süre devam etmesi ise çiftlerin ilişkilerine de olumsuz yansıyabiliyor. Hatta bu problemin kadınlarda özgüven sorunlarına, cinsel isteksizlik gibi problemlere yol açtığını da söyleyebiliriz. 

Elbette vajinanın genişlemesine bağlı olarak yaşanan sorunlar sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmıyor. İlerleyen dönemlerde vajina kaslarının gevşemesine bağlı olarak idrar kaçırma, idrar torbasında sarkma, kalın bağırsakta sarkma, rahimde sarkma gibi problemler de yaşanabiliyor. 

Tüm bunlar vajina kaslarının gevşemesinden bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda en yeni teknikler kullanılarak gerçekleştirilen çeşitli cerrahi operasyonlar devreye giriyor. Bu operasyonlar arasında en sık yapılanı ise vajinoplasti ameliyatı oluyor. 

Vajinoplasti ameliyatı fiyatları ve lazer ile vajinal daraltma işlemleri ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajina Genişliği Nasıl Anlaşılır? 

Aslında vajina genişlemesi zaten kendini pek çok durumda belli edebiliyor. Örneğin vajina iki parmağı rahatlıkla kavrayabilecek ve sıkabilecek bir formda değilse vajina genişlemesinin mevcudiyetinden söz edilebilir. Bununla birlikte cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi ya da cinsel ilişkiden haz alamama gibi sorunların çok büyük bir bölümünün vajina kaslarındaki gevşemeden kaynaklandığını söyleyebiliriz. 

Bu gibi durumlarda tek seçenek vajinoplasti ameliyatı değildir. Aynı zamanda ameliyata sıcak bakmayanlar ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olmayanlar fraksiyonel karbondioksit lazer ile yani ameliyatsız olarak da vajinanın daraltılması işleminden faydalanabilir. Hangi yöntemin tercih edileceğine ise yapılan muayene sonrasında hasta ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanı birlikte karar vermelidir. Böylelikle en doğru seçenek üzerinde durulabilir ve yüz güldüren bir netice elde edilebilir. 

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Bilindiği gibi genital bölge çok sayıda kas tabakasından oluşur. Bu kaslarda gevşeme olmasına yol açabilecek pek çok farklı unsurun olduğundan söz edebiliriz. Vajinada genişlemeye yol açan en yaygın nedenleri ise kısa bir liste halinde aktaralım: 

 • Çok sayıda vajinal doğum yapmak
 • Zorlu vajinal doğumlar 
 • Yapısal faktörler 
 • Normal doğum sırasında oluşan yırtıklar 
 • Doğumun müdahaleli şekilde gerçekleşmiş olması 
 • İri bebek doğurmak 
 • Doğum sırasında atılan dikişlerin enfeksiyon kapması ya da açılması 
 • Yaşın ilerlemesi 

Görüldüğü gibi vajinada genişleme sadece yaşın ilerlemesiyle birlikte bile ortaya çıkabilen bir problemdir. Ancak kadınların artık buna bir kader olarak bakmaması gerekiyor. Çünkü sadece tek bir seans halinde uygulanan vajinoplasti operasyonu ya da lazer ile vajinal daraltma işlemi yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Kadınların eskiden olduğu gibi konforlu bir cinsel yaşama sahip olmalarının yolu açılıyor. 

Bununla birlikte vajinadan ses gelmesi ya da cinsel haz kaybı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cinsel isteksizlik sorununun ortadan kaldırılması da mümkün! Ancak bunun için kadınların son derece önemli olan o ilk adımı atmaları, vajinanın daraltılmasını sağlayan işlemler için randevu talep etmesi gerekiyor. 

Zira günümüzde cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen operasyonlarda bile hastalar gayet konforlu bir iyileşme süreci yaşıyor. Çünkü vajinoplasti operasyonları daha yeni tekniklerle yapılıyor. Bu konuda doktorunuza danışabilir ya da merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz. 

Operasyon Süreci

 • Vajina daraltma ameliyatının psikolojik bir boyutu da bulunuyor. Bu nedenle hastaların ameliyat sürecinde psikolojik açıdan huzursuzluk yaşamasını engellemek adına genel anestezi uygulanıyor. Ancak hastanın kendini rahat hissetmesi durumunda bu ameliyatın epidural anestezi ile yani belden aşağısının uyuşturulması yöntemi ile de yapılabildiğini belirtelim. 
 • Ameliyat anestezi altında yapıldığından hastanın herhangi bir ağrı, kramp, sızı ya da acı hissetmesi asla mümkün olmaz. 
 • Vajinoplasti ameliyatı pek çok farklı teknikle gerçekleştirilebiliyor ancak bunlar arasında en sık tercih edileni vajinanın arka duvarından yapılan daraltma işlemi oluyor. 
 • Vajina arka duvarına ideal vajina darlığı elde edilecek şekilde kesi uygulanır ve fazla dokunun alınmasının ardından dikiş işlemi gerçekleştirilir. 
 • Bu operasyonda vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır ve bu nedenle operasyon sonrasında dikiş aldırmaya gerek olmaz. 
 • Ameliyat süresi her hastada farklı olabilmekle birlikte toplamda 30 ila 45 dakika arasıdır.

Operasyon Sonrası

 • Hastalar ameliyat sonrası ne zaman günlük hayatlarına geri dönebileceklerini de merak edebiliyor. Bu ameliyat klinik istirahat gerektirmez, hastalar kendilerini iyi hissetmeleri durumunda aynı gün taburcu olabilirler ve evlerine gidebilirler. 
 • Ameliyat tamamlanırken vajina içerisine tampon yerleştirilir ve bu tampon 1 gün sonrasında çıkarılır. 
 • Bu arada ameliyat sonrasında herhangi bir pansuman işleminin yapılmasına ihtiyaç olmaz. 
 • Operasyonun ardından birkaç gün boyunca hafif lekelenme şeklinde bir kanamanın olması mümkündür ve bu nedenle hijyenik ped kullanımı gerekebilir. 
 • Enfeksiyon riski nedeniyle hastaya doktor tarafından reçete edilen antibiyotiğin belirtilen dozajda ve belirtilen süre boyunca kullanılması çok önemlidir. 
 • Hasta tuvalet sonrası genital bölge temizliğini hijyenik bir biçimde ve titizlikle yapmalıdır. 
 • Yaklaşık olarak 6 hafta boyunca cinsel perhiz uygulanması gerekir. Cinsel ilişki yasağına uyulmaması durumunda enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi pek çok risk gerçekleşebilir.  
 • Cinsel ilişki yasağının bitmesinin ardından ilk cinsel ilişkide kayganlaştırıcı jel kullanımında fayda olacaktır.
 • Tüm hastalar vajina daraltma ameliyatı olduğunun bilincinde olmalı ve sorunsuz bir iyileşme süreci yaşamak için önerilere, uyarılara çok dikkat etmelidir. 
 • Hastanın durumuna özel olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından farklı uyarı ve önerilerde bulunulabilir.

Tekrar Vajinoplasti Yapılabilir mi? 

Kadınların en sık yönelttiği sorulardan biri de bu işlemin yeniden yapılıp yapılamayacağı oluyor. Öncelikle vajina daraltma operasyonları tekrarlanabilen cerrahi işlemlerden biridir. Vajina bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak yeniden genişleme meydana gelmesi durumunda tekrar vajinoplasti ameliyatı yapılabilir. Bu işlemin sadece tek bir kez yapılabilecek bir ameliyat olmaması da kadınlar için rahatlatıcı bir unsur oluyor. 

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Cerrahi müdahaleden uzak durmak isteyenler için harika bir seçenek olan lazerle vajina daraltma işlemi jinekolojik muayene masasında gerçekleştiriliyor. Hastanın bu işlem için yatış pozisyonunda olması gerekir. Bu işlemin herhangi bir ağrı ya da acıya neden olmadığını da belirtmek isteriz. 

İşlem öncesinde lokal ya da genel anestezi uygulamasına gerek olmaz. Sadece çok hafif düzeyde olmak kaydıyla batma ya da yanma şikayeti ortaya çıkabilir ancak bu da hastayı rahatsız edecek seviyede değildir. 

Seans süresi bir miktar değişebilir ancak genel olarak 20 dakika içerisinde işlemin tamamlandığını belirtebiliriz. Elbette klinik istirahate ya da evde istirahat etmeye de ihtiyaç olmuyor. Hastanın işlemin hemen ardından günlük hayatına geri dönmesi mümkün olabiliyor. 

Bu işlemin en önemli avantajlarından biri kanama ya da enfeksiyon riskinin bulunmuyor olmasıdır. Çünkü işlem sırasında cilde herhangi bir kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz. Ancak yine de doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almak gerekiyor. Zira aksi takdirde çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. 

Bu işlem sonrasında zaten dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur bulunmuyor. Birkaç farklı faktöre dikkat etmek, süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamak için yeterli olacaktır. 

Lazerle Vajina Daraltma Sonrası Yaşananlar 

İşlemin yapılmasını takiben birkaç gün boyunca hafif pembe renkte ve 10 gün süreyle de açık renkte vajinal akıntı meydana gelebilir. Bu durum tıbben son derece normaldir ve endişe edilmesine gerek olmaz. İşlemin yapıldığı gün ve sonraki günde hafif bir batma hissi de duyulabilir. 

Bu durumun da gayet normal olduğunu belirtebiliriz. Üç hafta süre ile cinsel ilişkiye girmemek gerekiyor. Cinsel ilişki vajina dokularında tahrişe neden olabilir ve bu da ağrılı bir tablonun ortaya çıkmasına yol açabilir. Dolayısıyla cinsel perhize mutlaka titizlikle uyulması önerilir. 

Bu arada lazerle vajina daraltma işlemi ile aynı seans içerisinde kızlık zarı dikimi işleminin de yapılabildiğini belirtelim. Hastaların bu iki işlem için ayrı ayrı zaman ayırmalarına gerek olmaz. 

Tek bir iyileşme dönemi ile her iki işlemin de gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. Lazerle vajina daraltma işlemi 1 ila 3 ay arayla olmak kaydıyla birkaç seans halinde uygulanabiliyor. Seans sayısı, vajinadaki genişlemeye bağlı olarak belirlenir. 

Kimler Vajina Daraltma İşlemlerinden Faydalanabilir?

Öncelikle vajinoplasti işleminin cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle söz konusu operasyondan faydalanabilmek için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Şayet cerrahi operasyona engel olabilecek bir sağlık sorunu mevcutsa bu durumda lazer teknolojisiyle gerçekleştirilen estetik operasyonlardan faydalanılabilir. 

Bununla birlikte gebelik ve emzirme dönemlerinde de ameliyat olunması sakıncalıdır. Dolayısıyla kadınların bu operasyonlardan istifade etmek için doğum sonrasında emzirme dönemini de tamamlamalarını beklemelerinde fayda olacaktır. Bunun dışında kalan idrar kaçırma problemi yaşayan, vajina genişlemesinden şikayet eden her kadının bu operasyonlardan faydalanabileceğini ve yaşadıkları sorundan kalıcı olarak kurtulabileceklerini belirtebiliriz. 

Vajina Daraltma İşlemi Ağrılı mıdır? 

Operasyon anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı hissedilmesi mümkün olmaz. Ancak ameliyat sonrasında hafif bir ağrı olması beklenen bir durumdur. Operasyon sonrasında doktorunuz tarafından mutlaka ağrı kesici ilaç reçete edilecektir. Bu ilaçların kullanımı ile yaşanan ağrının da kontrol altına alınması mümkün olur. 

Dolayısıyla kadınların kendilerini ağrı korkusu ya da benzer endişeler nedeniyle vajina daraltma ameliyatının sağladığı avantajlardan mahrum bırakmaması gerekiyor. 

Lazerle gerçekleştirilen vajina daraltma işlemi sonrasında ise ağrı yok denecek kadar az olabilir. Elbette bu işlemlerden sonra yaşanan ağrının şiddeti kişinin ağrı eşiği ile de çok yakından ilgilidir. Genellikle hastalar hiç ağrı hissetmediğini de dile getirebiliyor. Operasyon öncesinde yaşanabilecek olası ağrı durumuyla ilgili olarak da bilgilendiriliyorsunuz. 

Vajinanın Tekrar Genişlemesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir? 

Vajina bölgesi cilt ya da yağ dokusu ile birlikte aynı zamanda kas dokusundan da oluşuyor. Tıpkı karın kaslarını sıkı tutabilmek için yapılan egzersizler gibi vajina kaslarını sıkı tutmak için de egzersiz yapılabilir.  Günümüzde başarısı bilinen egzersiz yöntemleri arasında en çok ön plana çıkan Kegel egzersizleridir. Pelvis taban kaslarını güçlendirmeye yönelik olarak gerçekleştirilen bu egzersiz genel olarak pelvik taban kaslarını sıkmak ve bırakmak prosedürüne dayanır. 

Egzersize bağlı olarak idrar kaçırma problemini önlemek de mümkün olabiliyor. Zira Kegel egzersizleri özellikle idrar kaçırma sorunu yaşayan kadın ve erkeklere önerilir. Vajina kaslarının güçlenmesi kadınların cinsel ilişkide aldıkları hazzı da olumlu yönde etkiler. Bununla birlikte orgazmı kolaylaştırma ve üriner sistem problemlerinin önüne geçme gibi avantajlar da sağlayabiliyor. 

Elbette Kegel egzersizinden çok kısa sürede başarılı bir sonuç beklememek gerekiyor. Bu egzersizlerin faydasından istifade edebilmek için düzenli olarak uzun süre yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Bu konuda kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına danışabilir, Kegel egzersizleri nasıl yapılır sorusunun yanıtını doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz. Kasların sıkılığını artırırken aynı zamanda çok daha güçlü olmalarını sağlayabilen bu yöntem her yaş grubu tarafından tercih edilebilir. 

Bu konuda halk arasındaki yanlış inanışlardan da söz etmek gerekiyor. Sıklıkla cinsel ilişkiye girmek vajina genişlemesine yol açmaz. Bu nedenle vajinanın genişlemesini önlemek için cinsel ilişkiden uzak durmak gereksiz bir tedbir olacaktır. Spiral, kondom ya da doğum kontrol hapı gibi çeşitli doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmasının da vajina genişlemesine yol açmadığını belirtebiliriz.