Terleme Botoksu

Günlük hayatı, iş hayatını ve sosyal yaşamı etkileyen aşırı terlemenin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürdüğü biliniyor. Kişide özgüven sorunlarına bile neden olabilen terleme problemi, tedavi edilebilen bir durumdur. 

Aşırı terlemeye bağlı olarak yaşanan problemlerden kurtulmak aslında mümkün! Üstelik bunun için cerrahi yöntemlere yani ameliyata gerek yok. Günümüzde aşırı terleme tedavisi botoks işlemi ile kolaylıkla yapılabiliyor. 

Basit bir enjeksiyon işlemi ile gerçekleştirilen terleme tedavilerinde botoksun gayet başarılı bir netice elde etmeyi sağladığını da söyleyebiliriz. Bu sayede hem kişinin yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi önleniyor, hem de psikolojik anlamda terlemenin yarattığı tüm problemlerden kurtulmanın kapıları aralanıyor. Bir anlamda artık terleme sorunu botoksun yardımı ile tamamen ortadan kaldırılabiliyor da diyebiliriz. 

Terleme Sorununda Botoks Nasıl Etki Eder? 

Uygulanan botoks ile terleme tedavisi kapsamında sinir uçlarının sinir iletimini durdurmak hedefleniyor. Sinir iletiminin durdurulması sayesinde ter bezleri uyarılmıyor. Dolayısıyla terlemenin de önüne geçilmiş oluyor. 

Botoks enjeksiyonunda ise botulinum toksin adlı madde kullanılıyor. Sinir uçlarının ter bezlerini uyarması neticesinde yaşanan aşırı terlemenin sadece koltuk altı bölgesinde meydana gelmediği biliniyor. Bu işlem sayesinde ellerde ve ayaklarda meydana gelen aşırı terlemenin de önüne geçilmesi mümkündür. 

Özellikle el ve ayaklarda meydana gelen aşırı terleme de insanların hem sosyal hayatını hem de iş yaşantısını olumsuz yönde etkiliyor. Ellerinde aşırı terleme olması nedeniyle meslek değişimi yapmak durumunda kalan çok sayıda kişi mevcut. 

Oysa aşırı terleme sorununu ortadan kaldıran tedavi seçeneklerine yönelmek çok daha doğru olabilir. Kişinin günlük yaşam kalitesini yeniden kazanmalarını sağlayabilen bu tedavi için çok kısa bir süre ayırmak yeterli olabiliyor. Terleme botoksunun tamamen ameliyatsız olarak gerçekleştirildiğini de unutmamak gerekiyor. 

Terleme Botoksu Kaç Dakika Sürer? 

Elbette söz konusu işlemin ne kadar sürdüğü de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Bu işlem sadece 10 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Terleme botoksunun hazırlık aşamasıyla birlikte kısa zamanda tamamlanıyor olması, yoğun bir iş hayatına sahip olanlar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilmesini beraberinde getiriyor. 

Zira öğle arasında bile yapılabilen bir işlemdir. Klinik ortamda ya da evde dinlenmeye gerek olmaz. Uygulanan botoks işleminin ardından hastalar rahatlıkla işlerine geri dönebiliyor. Sonuç olarak zamansızlık sorunu yaşayanlar için de ideal bir tedavi seçeneği olan botoks uygulaması aynı zamanda konforlu bir seçenek olmasıyla da ön plana çıkıyor. 

Terleme Botoksu Kalıcı Mıdır? 

Maalesef bu işlemin kalıcı olduğunu söyleyemeyiz. İşlemin ardından 4-6 ay boyunca terleme problemi ortadan kalkıyor. Fakat terleme botoksunun kalıcılık süresinin de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğini unutmamalısınız. 

Bazı kişilerde bu işlemin etkisinin 1 yıla kadar uzayabildiği de biliniyor. İşlemin etkisinin sona ermesinin ardından beklemek gerekmez. 

Hemen randevu alınarak yeniden botoks yapılması sağlanabiliyor. Böylelikle işlemin etki süresinin uzaması da mümkün olacaktır. Yapılan araştırmalar düzenli olarak bu işlemden faydalanan kişilerde işlemin etki süresinin daha uzun olduğu anlaşıldı. Zira kısa sürede yani dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlem olması da hastaların rahatlıkla bu uygulamadan faydalanmasının nedenleri arasında yer alıyor. 

Kimler Terleme Botoksu Yaptıramaz?

Bazı kişiler için bu uygulamanın çeşitli sakıncalar doğurabileceğini söyleyebiliriz. Kimlerin terleme botoksu işleminden faydalanmaması gerektiği sorusunun yanıtını kısa bir liste halinde aktaralım: 

 • Hamileler 
 • Emziren anneler 
 • Cildinde açık yara olanlar
 • Cilt enfeksiyonu problemi olanlar 
 • Çeşitli cilt hastalıkları olanlar 
 • Kas zayıflığı gibi çeşitli nörolojik problemleri olanlar 
 • Aminoglikozit türü olan antibiyotik ilaç kullananlar
 • Penicillamin kullanan romatoid artritli hastalar
 • Vücudun bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle çok düşük olanlar 

Bu grupta yer alanlar dışında olanlar, 18 – 65 yaş arasında olmak kaydıyla terleme botoksu işleminden istifade edilebilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçlar ya da geçirdiğiniz hastalıklar gibi konularda bilgi vermeniz önem taşıyor. Böylelikle terleme botoksu için uygun bir hasta adayı olup olmadığınız konusunda daha net bilgi alabilirsiniz. Şayet cildinizde egzama gibi çeşitli hastalıklar, açık yaralar bulunuyorsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu konuda da mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. 

Terleme Botoksunun Yan Etkisi Var Mı? 

Daha önce botoks uygulamalarından faydalanmayanlar sıklıkla yan etkiler konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Öncelikle kullanılan botoks materyalinin çeşitli testlerden geçirildiğini belirtelim. Daha farklı amaçlarla gerçekleştirilen botoks işlemlerinde de kullanılan bir malzemedir ve sağlığa herhangi bir zararı da bulunmuyor. 

Bu açıdan güvenle yapılabilen işlemler arasında yer alıyor. Elbette enjeksiyon şeklinde uygulanan bir işlem olduğundan koltuk altları ya da enjeksiyon yapılan diğer terleme noktalarında kızarıklıklar olabilir. Yine enjeksiyon işlemine bağlı olarak hafif şişme ve morluklar da ortaya çıkabilir. 

Bu etkilerin tamamen geçici olduğunun altını çizmekte fayda olacaktır. Kızarıklık yahut morarma gibi etkilere müdahale edilmeye gerek duyulmaz. Kısa zamanda kendiliğinden geçer. 

Ameliyatsız, kanamasız ve dikişsiz olarak gerçekleştirilen bir uygulama olması da önemlidir. Yan etkiler geçici olduğundan işlemin bu özellikleri daha fazla ön plana çıkar. Ne gibi yan etkiler olabileceği konusunda işlem öncesinde doktorunuz ile de görüşebilirsiniz. Botoks işleminin yaklaşık 30 yıldır güvenle kullanıldığını hatırlatalım. 

İşlem Süreci 

Terleme nedeniyle botoks uygulaması işleminin nasıl yapıldığı konusunda şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Öncelikle uygulama yapılacak bölgeler belirlenir ve cilde anestezik krem sürülür 
 • Kremin etkisi ile bölgede uyuşma sağlanır ve hastanın enjeksiyon sırasında acı hissetmesi önlenir 
 • Yaklaşık 10 ile 15 noktaya  botox işlemi yapılır 
 • Genellikle 100 ila 150 ünite botoks materyali ile ter bezleri ile sinir uçları arasındaki bağlantıya müdahale edilir 
 • İşlemin hastalar açısından konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığını söyleyebiliriz ve bu nedenle hastaların dinlenmeye ihtiyacı olmaz
 • Uygulama sonrasında hasta hemen evine ya da işine dönebilir 

İşlem Sonrası 

Öncelikle aşırı terleme tedavisinde kullanılan botoks sonrasında pansumana gerek olmadığını da belirtelim. İşlem sonrası sürece dair merak edilen soruların yanıtları şu şekildedir: 

 • Botoksun terleyen bölgeler üzerindeki etkisini görmek için 5 gün ila 7 gün beklemek gerekir 
 • Bazı hastalar 2 ila 4 gün sonrasında da terlemede belirgin bir azalma olduğunu dile getirir
 • İşlemin ardından enjeksiyon yapılan bölgede hafif kızarıklıklar, morluklar ve ender olarak da şişme olabilir 
 • Bu etkilerin tamamen geçici olduğunu söyleyebiliriz ve dolayısıyla bu geçici etkiler nedeniyle bir müdahale yapılmasına gerek olmaz
 • Terleme botoksu sonrasında pansuman gerekmez
 • Cilde hiçbir şekilde kesi uygulanmaz ve bu nedenle dikiş atılması da gerekmez
 • Sadece enjeksiyon uygulamasının yapıldığı bölgelerin hijyenine dikkat edilmesi gerekir 
 • Bu bölgeye uygulama yapılan gün herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir  

Aşırı terlemenin ve bu sorunun beraberinde getirdiği sıkıntıların ‘kader’ olarak görülmemesi gerekiyor. Siz de bu problemden kurtulmak için botoks uygulamalarının sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.