Şakak Dolgusu

Yüz bölgesinin yaşlanma sürecinde hafif de olsa sarkması, istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Yaş ilerledikçe bazı vücut ve yüz bölgeleri dolgunluğunu da kaybetmeye başlar. Bunlar arasında şakaklar da bulunuyor. 

Yaşlanma ile beraber şakak bölgesinde de bir hacim kaybı meydana gelebilir. Bu durum kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine de yol açabilir. Dolgun şakaklar ise her daim daha genç görünmenin sırlarından biridir. 

Şakaklar yüzün iki tarafında, gözlerin hemen yanında bulunur. Kaşların uç kısmı ise şakakların yanında biter ve şakaklara da vurgu yapar. Yaşın ilerlemesi ile beraber şakaklarda bir dolgunluk kaybının meydana gelmesi çok sayıda kadın ve erkeğin yaşadığı sorunlardan biridir. 

Bu durumun doğal yaşlanmanın bir parçası olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak şakak dolgu işlemi ile yeniden hacim kazandırılabilen yüz bölgelerinden biridir. Tamamen ameliyatsız ve ağrısız olarak gerçekleştirilen bu işlemde şakak bölgelerine dolgu maddeleri enjekte edilir. Böylece eski dolgunluğun yeniden kazanılması da mümkün hale gelir. 

Şakak Dolgusunda Dolgu Malzemesi Önemli mi?

Şakak dolgusu işleminde dolgu malzemesinin son derece önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Hangi dolgu malzemesinin kullanıldığı, dolgu işlemi ile nasıl bir sonuç elde edileceğinde de belirleyici bir faktördür. Bu nedenle çoğunlukla hyalüronik asit içerikli dolgu malzemelerinin kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi en önemli hususlardan biridir. Dolayısıyla tercih edilen dolgu materyali ile şakak dolgusu işleminin yapılmasının ardından şakak bölgesinde pürüzsüz bir görünüm yakalanmalıdır. Bu alanda çeşitli testlerden geçirildikten sonra kullanılmaya başlanan dolgu maddeleri ile gayet başarılı neticeler elde edilebiliyor. 

Şakak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Dolgu işlemleri son derece kısa sürede tamamlanıyor. Bu işlem için özel bir hazırlık süreci geçirmek gerekmiyor. Aynı zamanda dolgu uygulamasının ardından kişinin dinlenmesine de gerek olmuyor. 

Sosyal yaşantıya, iş hayatına hatta günlük hayata bile uzun bir ara vermeden şakak dolgusu işleminden faydalanılabilir. Bu işlem yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika sürer ve sonrasında hasta hemen evine dönebilir. Tek bir seans halinde uygulanan dolgu işleminin ardından kalıcılık süresi sona erdiğinde işlemin tekrarlanmasının mümkün olduğunu da belirtebiliriz. 

Kimler Şakak Dolgusu İşleminden Faydalanabilir? 

Son yıllarda şakak dolgusu işlemine kadınlar kadar erkeklerin de ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak dolgu maddesini dikkate alarak karar vermek gerekiyor. Hamileler ve emziren anneler bu işlemden faydalanamaz. Bununla birlikte kanın pıhtılaşması ile alakalı bazı sağlık sorunları olanlar için de kullanılan dolgu malzemesi ve enjeksiyon işlemi nedeniyle şakak dolgusunun sakıncalı olabileceğini söyleyebiliriz. 

İşlemden önce mutlaka mevcut rahatsızlıkları ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bu sayede şakak dolgusu işleminin sizin için sakıncalı olup olmadığı konusunda da daha fazla bilgiye ulaşmış olacaksınız. 

Hangi dolgu malzemesi tercih edilmiş olursa olsun aşağıdaki durumlarda şakak dolgusu işlemi yapılamaz: 

 • Cilt enfeksiyonunun olması
 • Regüle olmayan şeker hastalığı 
 • Damar tıkanıklığı olanlar 
 • Daha önce felç geçirmiş olanlar
 • Kalp hastalığı olanlar
 • Uygulanan maddeye karşı alerjisi bulunanlar

Bunun dışında dileyen herkes yağ dokusunun daha dolgun görünmesi amacıyla bu işlemden faydalanabilir. Ayrıca yaş konusunda da bir üst sınır bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Kişinin sağlık durumunun şakak dolgusuna uygun olması halinde bu işlem ilerleyen yaşlarda da rahatlıkla yapılabiliyor. Aynı zamanda dolgu materyalinin kalıcılık süresi sona erdiğinde yeniden yapılması da ileri yaşlarda mümkündür. 

Şakak Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır? 

Dolgu işlemlerinde kalıcılık süresi hastaların en çok ilgilendiği konulardan biri oluyor. Ancak hangi dolgular tercih edildi ya da hangi vücut bölgesine dolgu uygulandı gibi soruların yanıtlarına göre kalıcılık sürelerinin de değiştiğini belirtmeliyiz. Bununla birlikte dolgu işlemlerinin kalıcılığı kişinin cildinin kullanılan dolgu materyalini eritme süresiyle de yakından ilgilidir. İşte bu nedenle çoğunlukla net bir süre verilemiyor. 

Bu durum şakak dolgusunun kalıcılığı için de geçerlidir. Söz konusu dolgu işleminin kalıcılık süresi kişide kişiye değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak bir fikir vermesi bakımından bu sürenin 12 ay civarında olduğunu söyleyebiliriz. 

Bazı hastalarda söz konusu süre 10ay olurken bazı hastalarda 14 aya kadar uzayabilir. Bununla birlikte işlemin düzenli olarak tekrarlanması durumunda şakak dolgusu estetiği kalıcılık süresi daha da uzun oluyor. 

İşlem Süreci 

Şakak bölgesine eski dolgunluğunu yeniden kazandırmak için uygulanan dolgu işlemine dair merak edilenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • İşlem, özel olarak hazırlanan dolgu maddesi ile şakak bölgesine hacim kazandırma prosedürüne dayanır 
 • İşlem sırasında son derece ince uçlu enjektörler kullanılır
 • Dolgu materyali, daha önce belirlenen şakak bölgelerine enjekte edilir ve bu sayede işlem tamamlanır 
 • Uygulamaya başlanmadan önce bu bölgenin lokal anestezi ile hafifçe uyuşması sağlanır 
 • Bunun için şakaklara anestezik krem sürülür
 • Böylelikle enjeksiyon sırasında hastanın acı yahut ağrı hissetmesi de önlenmiş olur 
 • Uygulama sonrasında şakak bölgesi üzerinde çok hafif kızarıklık olabilir 
 • Bu kızarıklık tamamen geçicidir, 1 – 2 gün içerisinde tamamen ortadan kalkar 
 • Hafif düzeyde morluk ya da şişme olması da son derece normaldir 
 • Morluk ve şişlik de tamamen geçici olduğundan müdahale edilmesine gerek duyulmaz
 • Bu işlem klinik ortamda ya da evde dinlenmeyi gerektirmez, hasta işlemin ardından hemen evine ya da işine dönebilir 

İşlem Sonrası

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de şakak dolgusu işleminin yan etkileri ve işlem sonrasında olanlardır. Öncelikle bu işlemin herhangi bir yan etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Hafif kızarıklık ya da morluk dışında bir etkisi olmadığından gönül rahatlığı ile tercih edilebilen estetik girişimler arasında yer alıyor. İşlem sonrasında dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • İşlem gününde uygulama yapılacak olan bölgeye herhangi bir kozmetik ürün sürmemek gerekiyor
 • İşlemin hemen ardından sonuçları görmek mümkündür ancak asıl sonuçlar şişlikler tamamen geçtikten sonra ortaya çıkar
 • Dolgu uygulamasının ardından bu bölgeye darbe almamaya özen gösterilmelidir 
 • Dolgunun kalıcılık süresi sona erdiğinde bir süre beklenmesi gerekmez, işlemin yeniden yapılması mümkündür 
 • Doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız durumunda daha sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanır 

Şakak dolgusu işlemi hakkında merak ettiğiniz soruları yöneltmek ya da randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.