Pubis Estetiği

Pubis estetiği kadınların son dönemde bir hayli ilgi gösterdiği estetik girişimler arasında yer alıyor. Pubis tepesi genital bölgenin üst kısmında, kasığın hemen alt kısmında bulunan yüksek alandır. Üzeri kıllarla örtülü olan bu alan bazı kadınlar için problem olabiliyor çünkü normalden daha kabarık bir görünüm sergiliyor. Dolayısıyla özellikle bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde bu alanın daha belirgin olması da kadınlar için rahatsızlık verici olabiliyor. 

Bu tümseğin yani pubis tepesi bölgesinin normalden daha kabarık olması bazen dar pantolonların altından bile belli olmasına yol açıyor. Kadınlar psikolojik olarak bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. İşte bu noktada da devreye pubis estetiği giriyor. Kadınların yaşadıkları bu soruna kökten bir çözüm sunan pubis bölgesi estetiği kısa zamanda tamamlanan bir işlemdir. 

Pubis Neden Büyük Olur? 

Kimi zaman hastalar neden böyle bir sorun yaşadıklarını da sorabiliyor. Genital bölgenin hemen üst bölümünde yer alan pubis bölgesinin dışarıya doğru daha çıkık bir duruşa sahip olması pubis bölgesindeki yağlanmadan kaynaklanabilir. 

Konjetinal bir deformasyona bağlı olarak bu bölgede yağlanma meydana gelebiliyor. Bununla birlikte fazla kilonun da söz konusu sorunun ana nedenleri arasında bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Aşırı kilolu olmak genital bölgede de yağlanmaya neden oluyor. Bunun neticesinde de bu bölgede bulunan pubis çıkıntısının daha belirgin olması da mümkün hale geliyor. 

Kilo alıp verme de nedenlerden bir diğeridir. Kilo alındıktan sonra fazla kilolardan kurtulmuş olan kadınların bazılarında pubis bölgesinde sarkık bir deri görünümü oluşabiliyor. Bu durum genellikle çok sık kilo alıp veren ya da aşırı oranda kilo kaybeden kişilerde meydana geliyor. 

Genetik faktörlerin de nedenler arasında yer aldığını unutmamak gerekir. Yapısal bir sorun olarak da doğuştan pubis bölgesinde çıkıntı görünümü olabilir. 

Burada bilinmesi gereken unsur pubis bölgesindeki yağ dokusunu diyet ve egzersiz ile eritmenin son derece güç olmasıdır. Kişi kilo verse ve ideal bir kiloya kavuşmuş olsa bile pubis bölgesindeki yağ dokusu mevcudiyetini koruyabiliyor. Dolayısıyla bu estetik girişimden faydalanılması gerekiyor. 

Pubis Estetiği İle Nereye Müdahale Edilir? 

Bu estetik operasyonda kasığın alt bölgesindeki yüksek ve üzeri kıllarla örtülü bölgeye bir müdahale yapılıyor. Bu sorunun gündeme gelmesindeki neden kadınların bu estetik sonrasında hamile kalamayacaklarını düşünmeleridir. Bu bilgi asla gerçeği yansıtmıyor. 

Söz konusu estetik girişimde hamile kalmayı engelleyebilecek herhangi bir müdahale asla yapılmaz. Elbette buna bağlı olarak kişinin hamile kalma olasılığı üzerinde de olumlu ya da olumsuz bir değişime neden olabilecek bir estetik işlem değildir. Bu konuda hiçbir endişe duymadan söz konusu işlemden faydalanabilirsiniz. 

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu estetik girişimin yapılmasının amacı pubis üzeri dokunun azaltılması yani bu bölgedeki fazlalığın giderilmesidir. Bu kapsamında liposuction uygulamasıyla birlikte cildin yatak bir hatta kesilmesi ve mons yatağının azaltılması sağlanır. 

Bu bölgede aşırı düzeyde katlantı olması ya da fazlalık olması durumunda cerrahi müdahale yapılır. İşlem öncesinde pubis bölgesinde detaylı bir muayene yapılması gerekiyor. Bu sayede mons sarkmasının ve pubis yağının ne oranda olduğu da belirlenmiş olur. 

Bu muayene sonrasında venüs tepesi üzerinde yapılacak işlem de planlanır. Bu muayene sırasında dış dudaklardaki büyüklüğün ve çıkıntının da dikkate alınması gerekiyor. Bu bölge bir bütün olarak ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Yapılan muayenede büyüklük ya da çıkıntıların bir bütün olarak ele alınması, operasyon sonrasında çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. 

Hastanın mons pubis çıkıntısından ne oranda cilt adasının çıkarılacağının da çok iyi belirlenmesi önem taşıyor. Çünkü çıkarılacak adanın birkaç cm’den daha fazla olmaması gereklidir. Dış dudaklarda yer alan üst bağlantı yerinin çok fazla yukarı yönlü çekilmesi ortaya nahoş bir görünümün çıkmasına yol açar. 

Çıkarılacak cilt adasının ölçüsünün çok iyi belirlenmesinin gerekliliği de bundan kaynaklanır. İşlemin doğru şekilde yapılması durumunda son derece doğal bir görünüm elde edilmesi de mümkün olacaktır. Kimi zaman sadece az miktarda olmak kaydıyla pubisten yağ dokusunun alınması da söz konusu çıkıntıyı ortadan kaldırabiliyor. Dolayısıyla daha geniş kapsamlı bir müdahale yapılmasına gerek olmuyor. 

Pubis Estetiğinin Faydası Nedir? 

Genellikle kadınlar kilo alıp verme sonrasında böyle bir çıkıntının meydana geldiğinden yakınır. Çünkü bu bölgedeki çıkıntıya sebebiyet veren sadece yapısal problemler olmuyor. Aynı zamanda bölgede biriken yağ dokusunun da bu soruna neden olabildiğini söyleyebiliriz. Genetik faktörler bağlı olarak da bu bölge zamanla belirgin hale gelebiliyor. 

Oysa uygulanan estetik operasyon ise yaşanan sorunların ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. Pubis estetiği sonrasında bikini, mayo, dar pantolon gibi kıyafetler rahatlıkla tercih edilebilir. Kadınların operasyon sonrasında kıyafet seçimlerini çok daha özgün bir şekilde yapabildiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca pubis tepesindeki çıkıntı nedeniyle yaşanan özgüven sorunları da ortadan kalkabiliyor. 

Özellikle cinsel yaşamlarına bu bölgeyle ilgili yaşanan sorun nedeniyle partnerlerinden utanma duygusunu yaşayan kadınların sayısı bir hayli fazladır. Sadece bu sorunu ortadan kaldırıyor olması bile söz konusu operasyonun sağladığı avantajlar arasında yer alıyor. 

Operasyon Süreci 

Pubis estetiği sürecine dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Estetik girişim genel anestezi ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir
 • Bu sayede işlem esnasında hastanın acı, ağrı, sızı hissetmesi asla mümkün olmaz
 • Operasyonda fazla olan doku daha önce planlandığı gibi kesi yolu ile çıkarılır 
 • Sonrasında genital bölgeye uygun olarak şekilde çıkıntısı giderilmiş bir pubis bölgesi elde edilir 
 • Operasyon süresi her hastada aynı olmamakla birlikte 40 dakika ile 60 dakika arasında değişir 
 • Müdahale sonrasında hastanın 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi gerekebilir
 • Taburcu olunduktan sonra da evde birkaç gün dinlenmekte fayda olacaktır

Operasyon Sonrası 

Operasyonun ardından neler yaşanacağına dair merak edilen hususlara da şu şekilde açıklık kazandırabiliriz: 

 • Bu operasyon germe ameliyatları gibi uzun bir iyileşme süreci gerektirmez
 • Ancak operasyondan sonra bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemek gerekir 
 • Hastanın günlük hayatına ya da iş hayatına dönmesi süresi sadece birkaç gündür 
 • İyileşme döneminde deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlara girilmemelidir 
 • Enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilebilir
 • Bu ilaçların mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir 
 • Operasyon sonrasında hafif ağrı şikayeti ortaya çıkabilir 
 • Ağrı genellikle pubis bölgesinde ya da hafif üst kısmında olur 
 • Ağrının geçici olduğunu belirtebiliriz ve doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz 
 • Müdahale sonrasında bu bölgede hafif şişme ya da morluk da olabilir 
 • Ödem ve morluk da geçicidir, ancak hastanın doku durumuna bağlı olarak tamamen geçmesi 1 ayı bulabilir  
 • Bu işlem sonrasında hastanın belirli aralıklarla birkaç kez kontrole gitmesi gerekir 

Eğer siz de pubis bölgesinin üst kısmıyla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ve bu bölgedeki çıkıntıdan kurtulmak isterseniz hemen randevu talebinde bulunabilirsiniz. Kısa zamanda tamamlanan ve konforlu bir iyileşme süreci eşliğinde atlatabileceğiniz pubis estetiğinden siz de faydalanın. Bizi hemen arayabilirsiniz.