Migren Botoksu

Migren özellikler yetişkin olan kadınlarda görülen ve son derece sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Şiddetli baş ağrısı şeklinde kendini gösteren migrenin nedeni henüz tam olarak bilinemiyor. 

Ataklar halinde kendini gösteren bu sağlık sorunu hastaların yaşam kalitesini de ciddi düzeyde düşürebiliyor. Çünkü migren atakları çok sayıda hastayı birkaç gün boyunca etkiliyor ve özellikle hastaların iş hayatına da olumsuz yansıyor. Zira baş ağrılarının geçmesi bile saatler sürebiliyor. 

Dolayısıyla migren hastalarında tedavi seçeneklerinin çok daha fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu noktada ülkemizde ve dünya genelinde sıklıkla tercih edilen tedavilerden biri de migren botoksu oluyor. Bu işlem 2010 yılında Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. 

18 yaş üzerinde olan ve migren sorunuyla mücadele edenler ya da kronik migren hastalarına botoks işlemi güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Kronik migren, her ay 15 gün migren probleminden etkilenenler için geçerlidir. Kronik migren sorunu yaşamayanlar için botoks yerine alternatif tedavi seçenekleri tercih edilebilir. 

Migren Botoksu Nasıl Etkili Oluyor?

Öncelikle migren atakları kafa derisine giden sinirlerin baskı altında kalmasıyla meydana geldiğini belirtelim. Bu sinirler, boyun, alın, şakak bölgelerinde bulunan kaslar nedeniyle baskı altına giriyor. Bir anlamda bir kas spazmının meydana geldiğini söyleyebiliriz. 

Botoks işlemi ise migren ağrısında işte bu noktada devreye giriyor ve kas spazmlarının azalmasını sağlıyor. Böylelikle hastaların yaşadıkları ağrının şiddetinin belirgin bir seviyede azalmasına olanak tanıyor. Bununla birlikte migren ataklarının sıklığının azalmasını da sağlayabilen bir işlem olduğunu belirtebiliriz. 

Ancak işlem, her hastada aynı etkiyi göstermez. Bazı migrenli hastaların yaşadıkları ataklarda bir hayli azalma olmasını sağlarken bazı hastalarda atak sıklığındaki azalma çok daha az olabiliyor. Zira migren hastalığı da zaten kişiden kişiye değişebilen karakteristik özellikler sergiler. 

Örneğin migren atakları sırasında bazı hastalarda mide bulantısı ve kusma şikayeti de olur. Bazı hastalarda ise hiçbir atakta bu şikayetler ortaya çıkmaz. Hastalar şiddetli baş ağrısı yaşadıklarında devlet hastanesi nöroloji bölümlerine ya da özel hastanelerin nöroloji bölümlerine başvurmalıdır. Migren rahatsızlığı nöroloji uzmanı tarafından tanı konan bir rahatsızlıktır. 

Migren Botoksu Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Migren botoksunun sağladığı faydalara dair şu bilgileri iletebiliriz: 

 • Migren atakları şiddetini azaltabilir 
 • Atak sıklığını azaltabilir 
 • Migren ağrısının başlangıç aşamasından ileri aşamalara geçmesini yani şiddetlenmesini önleyebilir 
 • Migren ilaçlarına olan ihtiyacın azalmasını sağlayabilir 
 • Hastaların migren atakları nedeniyle kullandıkları ağrı kesici ilaçlara olan ihtiyacını azaltabilir 
 • Hastaların günlük hayatlarına uzun bir ara vermesinin önüne geçebilir 

Bu noktada son derece önem arz eden bir detayın da altını çizmek gerekiyor. Migren botoksu, migren ağrısı üzerinde % 100 etkili olan ve hastanın bir daha hiç migren atağı geçirmemesini sağlayan bir yöntem değildir. 

Yukarıda da sıraladığımız gibi sadece atak sayısını ve atak şiddetini azaltan bir tedavi seçeneğidir. Migren botoksu, migren problemini tamamen ortadan kaldırmaz. Hastaların bu rahatsızlık nedeniyle günlük yaşam konforlarının etkilenmesini azaltmaya yönelik yani bir anlamda hastaları rahatlatmaya yönelik bir işlemdir. 

Migren Botoksu Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de migren botoksu işleminin ne sıklıkla uygulanması gerektiği oluyor. Öncelikle bu işlemin etki süresinin kişiden kişiye değiştiğini belirtelim. Bu süre 4 ay ile 6 ay arasında değişiyor. 

Çoğunlukla 5 ay aralıklarla botoks işleminin tekrarlanması öneriliyor. Ancak bu durumun kronik migren hastaları için geçerli olduğunun da altını çizelim. Kronik olmayan migren problemi durumunda ilk seans sonrasında hastaların yaşadıkları ağrılar % 50 dolaylarında azalıyor. 

Botoks işleminin asıl etkisi ise genellikle uygulanan ikinci seans sonrasında hissediliyor. Hastaların çok büyük bir bölümü ikinci seans sonrasında migren ağrısını çok daha hafif düzeyde yaşadıklarını dile getiriyor. Ancak bazı hastalarda migren botoksunun etkisinin hissedilmesi için üçüncü seansa da ihtiyaç olduğunu belirtelim. Üçüncü seans sonrasında botoksun faydalarını hisseden hastaların oranı % 10 civarındadır. 

İşlem Süreci 

Migren botoksu işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Botoks işlemi saçlı deride, alın şakaklar bölgesine ya da ense bölgesine enjeksiyon yapılması şeklinde gerçekleştirilir 
 • Kimi zaman botoks işleminin omuz kaslarına ya da boyun kaslarına yapılması da söz konusu olabilir 
 • İşlem öncesinde enjeksiyon yapılacak olan bölgeye anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem bölgenin uyuşmasını sağlar ve bu sayede işlemin tamamen acısız bir şekilde yapılması mümkün hale gelir 
 • İşlem çok kısa bir sürede tamamlanır 
 • Migren botoksunun ardından hastanın günlük hayatına hemen geri dönmesi mümkün olur 

İşlem Sonrası 

Elbette bu işlemden faydalanmak isteyenler migrenin botoks ile tedavisi hakkında işlem sonrasını da bilmek isteyebiliyor. Bu konuda aktarabileceğimiz bilgiler şöyle: 

 • Botoks işleminin ardından enjeksiyon yapılan bölgede kızarıklıklar olabilir 
 • Kızarıklık oluşması normaldir ve kısa sürede kendiliğinden ortadan kalkar
 • İşlemin yapıldığı gün enjeksiyon bölgelerine darbe almamaya, bu bölgelere masaj yapmamaya dikkat edilmelidir 
 • Botoksun etkisi işlemin yapıldığı günü takiben 4 ya da 7 gün içerisinde hissedilmeye başlanır 
 • İşlemden sonraki 1 ay içerisinde ek doz yapılması gerekebilir 
 • Birinci aydan sonra yapılan ek dozların etkisi az olduğundan hastaların ek doz yapılacağı tarihi kaçırmamaları önemlidir 
 • Migren botoksu sonrasında ciddi yaşam kısıtlamaları bulunmuyor, hastalar açısından gayet konforlu bir işlem süreci sonrası yaşanabilir 

Migren sorunundan kurtulmak için siz de rahatlıkla migren botoksu işlemini tercih edebilirsiniz. Migren için son derece güvenli bir tedavi seçeneği olan botoks uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak, randevu talebinde bulunmak amacıyla bize hemen ulaşabilirsiniz.