Lipolitik Mezoterapi

Diyet ve egzersiz ile kilo vermenize karşın bölgesel yağlardan kurtulamıyorsanız rotanızı lipolitik mezoterapi işlemine çevirebilirsiniz. Gün geçtikçe daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilen bu işlem sayesinde bölgesel incelme mümkün olabiliyor. Dolayısıyla estetik açıdan çok daha dengeli ve fit bir vücut görünümü elde edilebiliyor. Üstelik lipolitik mezoterapi cerrahi bir müdahale yani bir ameliyat değildir. 

Ameliyatsız olarak bölgesel yağlanma probleminden kurtulmak isteyenler için bu işlemin son derece ideal bir seçenek olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu işlem özel aktif madde ve ilaçların incelmesi istenen vücut bölgesine enjeksiyon halinde verilmesi ile uygulanıyor. 

Cilde asla kesi yapılmıyor ve dolayısıyla iz kalması gibi problemler de yaşanmıyor. İşlemin yapılmasından bir süre sonrasında söz konusu vücut bölgesinde incelme başlıyor. Böylelikle bölgesel yağlanma sorunu da kolaylıkla ortadan kalkmış oluyor. 

Lipolitik mezoterapinin uluslararası alanda 10 yılı aşkın bir süredir kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle oldukça güvenli yöntemlerden biridir. Hastanın yağ dokusu durumunun da uygun olması halinde liposuction yöntemine oldukça benzer sonuçlar alındığını söyleyebiliriz. 

Bu işlemde genellikle phosphatidyilcholine ve deoxicolat aktif maddelerini içeren materyaller kullanılıyor. Bu materyaller daha önce defalarca test edilmiş maddelerdir ve vücuda herhangi bir zarar vermez. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek işlemlerden biridir. 

Lipolitik Mezoterapi Hangi Vücut Bölgelerine Uygulanabilir? 

Bu işlemin vücutta yağ depolanma durumunun en yoğun şekilde yaşandığı vücut bölgelerine uygulandığını söyleyebiliriz. Genellikle akıllara karın ya da basen bölgesi geliyor. Oysa daha farklı vücut bölgelerine de rahatlıkla uygulanabilen bir işlem olduğunu da belirtmeliyiz. Lipolitik mezoterapinin sıklıkla uygulandığı vücut bölgeleri ise şöyledir: 

 • Karın 
 • Mide üstü
 • Popo 
 • Popo üstü 
 • Bel 
 • Belin sağ ve sol bölümü 
 • Basen
 • Bacaklar
 • Dizlerin iç kısmı 
 • İç çamaşırdan taşan bölgeler 
 • Kollar 
 • Çene altı 

Vücudun bu bölgelerinde yağlanma daha fazla olabiliyor. Buna bağlı olarak da bu vücut bölgelerinde bölgesel yağlardan kurtulmak isteyenler tercihini genellikle lipolitik mezoterapi işleminden yana yapıyor. 

Lipolitik Mezoterapi İşleminin Etki Mekanizması Nasıldır?

Öncelikle lipolitik mezoterapinin etki mekanizmasının aslında kullanılan ilaçlardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Yağ hücresinin zarının geçirgenliğinin artmasını sağlayan bu ilaçlar yağların bu zardan dışarıya çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede hücrenin normal boyuta gelmesi sağlanıyor ve yağ hücreleri de bir deformasyona uğruyor. 

Kullanılan ilaçların yardımı ile yağ hücrelerinin parçalanması ve doğal zayıflama sürecinin hızlanması gibi bir sonuç elde ediliyor da diyebiliriz. Bu işlemi liposuction ile karıştırmamak gerekiyor. 

Liposuction işleminde yağ hücrelerinin özel bir teknikle vücuttan tahliye edilmesi sağlanıyor. Ancak lipolitik mezoterapi yönteminde çok daha doğal bir süreçle zayıflama sağlanıyor. 

Liposuction yönteminde olduğu gibi cilde küçük delikler açılması ve yağ hücrelerinin bu bölgeden dışarıya atılması gibi bir işlem olmadığının altını çizmek gerekir. Bu işlemde amaç yağ hücrelerinin parçalanması ve zayıflamanın sağlanmasıdır. 

Lipolitik Mezoterapi Kaç Seans Olarak Yapılır? 

Uygulamanın genellikle 8 seans halinde yapıldığını söyleyebiliriz. Ancak seans sayısı tahmin edilebileceği gibi kişiye göre değişkenlik gösterebilir. İnatçı yağlanmalar söz konusu olduğunda ilave seansların yapılmasına da ihtiyaç olabiliyor. 

Bununla birlikte yağlanmanın ne seviyede olduğu da seans sayısında etkili olan unsurlardan biridir. Aşırı oranda yağlanma olan bir hasta ile çok az oranda yağlanma olan bir hasta için aynı seans sayısına gereksinim duyulmaz. 

Her seans sonrasında lipolitik mezoterapi işleminden nasıl bir sonuç alındığının da gözlemlenmesi gerekir. Çünkü toplam seans sayısı biraz da işlemden alınan yanıta göre belirlenir. 

Bu arada seans sıklığının da dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İki seans arasındaki sürenin bir haftadan daha az olmaması gerekiyor. Bazı hastalarda seanslar arasındaki süre 15 gün hatta 1 ay olarak da belirlenebilir. 

Lipolitik Mezoterapi Ağrılı Bir İşlem Midir? 

Bölgesel yağlardan kurtulmak isteyenlerin en büyük endişesi ağrı oluyor. Oysa lipolitik mezoterapi tamamen ağrısız bir işlemdir. Zira işlem öncesinde anesteziye gerek duyulmaması da bundan kaynaklanıyor. Hissedilen sadece basit bir enjeksiyon acısı oluyor. Ayrıca bu acı da çoğunlukla kişinin ağrı eşiği ile yakından ilgilidir. Son derece ince iğneler kullanıldığından pek çok hasta enjeksiyon sırasında bile acı hissinin belli belirsiz olduğunu dile getirir. 

İşlem Süreci 

Elbette daha önce bu işlemden faydalanmayanlar kendilerini nasıl bir sürecin beklediği noktasında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bu konuda en sık sorulan soruların yanıtlarını da kapsayan bazı bilgileri hemen aktaralım. 

 • Öncelikle lipolitik mezoterapiye başlamadan yapılacak işlemin planlanması gerekiyor. 
 • Basit bir müdahale ile incelme hedeflenen vücut bölgesi incelenir ve ne kadar tıbbi ilaç kullanılması gerektiği hesaplanır 
 • Ardından işlem aşamasına geçilir ve bu işlemde son derece ince iğnelere sahip olan enjektörler kullanılır
 • Yağlanma meydana gelmiş olan dokuya 1 cm  - 2 cm aralıklarla önceden hazırlanan ilaç enjekte edilir 
 • Bu sırada hissedilen sadece basit bir enjeksiyon acısıdır ve yalnızda birkaç saniye sürer
 • İşlem ağrılı olmadığından uygulama öncesinde anestezi uygulanmasına da gerek duyulmaz 
 • Lipolitik mezoterapiden beklenen sonuca bağlı olarak işlemden 1 hafta, 15 ya da 1 ay sonrasında bir sonraki seans gerçekleştirilir
 • İşlemin hemen ardından hastanın günlük hayatına geri dönmesi mümkündür
 • Bu arada lipolitik mezoterapi çalışmaya engel bir işlem değildir, uygulama sonrasında iş hayatına da hemen geri dönülebilir 

İşlem Sonrası 

İşlem sonrasında asla zorlayıcı bir iyileşme dönemi yaşandığını söyleyemeyiz. Zira Lipolitik mezoterapi zaten cerrahi bir işlem olmadığından klinik istirahate ya da evde dinlenmeye de gerek duyulmaz. İşlem sonrasında dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Bu işlem bir hazırlık süreci gerektirmediği gibi işlem sonrasında da istirahat etmeye gerek duyulmaz
 • İşlem ağrılı olmadığından anestezi uygulaması yapılmaz
 • Bu sayede anesteziye bağlı baş ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlar da yaşanmaz 
 • İşlem sonrasında enjeksiyonun yapıldığı bölgelerde çok hafif kızarıklıklar olabilir
 • Kızarıklıklar hastanın cilt yapısına bağlı olarak 1 – 2 gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar 
 • İncelme etkisinin ne zaman başladığı ise vücut bölgesine, kişinin doku yapısına ve benzeri unsurlara bağlı olarak değişebilir 

Bölgesel yağlanmadan şikayet ediyorsanız siz de tercihinizi rahatlıkla lipolitik mezoterapiden yana kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.