Labium Majuslara Yağ Dolgu Enjeksiyonu

Kadınlar için genital bölgede mevcut olan şekil bozuklukları, sarkıklık ya da buruşukluk büyük önem taşıyabiliyor. Bu gibi sorunlar kimi zaman kadınlarda özgüven problemlerine de yol açıyor. Bu nedenle kadınlar genital estetik girişimlerden faydalanarak söz konusu problemden kurtulmayı terci ediyor. 

Bu girişimlerden biri de labium majuslara yağ dolgu enjeksiyonu işlemidir. Günümüzde bu işlemden faydalanan kişi sayısının bir hayli artığını söyleyebiliriz. 

Genital bölgede dış dudaklar yeterli dolgunlukta olmadığında iç dudaklar da daha görünür bir hal alır. Bu durum ise kadınlar arasında istenmeyen bir görünümdür. Aynı zamanda dış dudaklarda sarkık ve buruşuk bir görünüm de olabiliyor. 

Bu soruna yol açan kimi zaman genetik faktörler olurken kimi zaman da hızlı kilo alıp verme ya da aşırı zayıflık oluyor. Özellikle 30 yaş sonrasında olan zayıf kadınlarda genital bölge ile ilgili olan bu problemin daha yaygın görüldüğünü söyleyebiliriz. 

Elbette bu sorun kadınların cinsel ilişkide de çeşitli problemler yaşamasına neden olabiliyor. Özgüven kaybı, cinsel isteksizlik gibi sorunlar kadınların ya da çiftlerin cinsel yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla dış dudaklarda oluşan bu görünümü sadece fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da ele almak gerekiyor. 

Labium majuslara yağ dolgu enjeksiyonu fiyatları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dolgu Maddesi Olarak Ne Tercih Edilir?

Bu işlemde dolgu maddesi olarak kullanılan materyal kişinin kendi yağ dokusudur. İlk tercih olarak kişinin kendi yağ dokusu tercih ediliyor olsa da kimi zaman partiküllü hyaluronik asit içerikli olan dolgu malzemeleri de kullanılabilir. Bu dolgu maddesinin kullanılması, kişinin muayene şartlarında ve hemen bu işlemden faydalanmak istediği zamanlarda tercih ediliyor.  

Her iki dolgu maddesinde de hafif bir şişlik olması beklenen bir durumdur. Şişlikle beraber ortaya çıkan hassasiyeti de önemli bir problem olarak görmemek gerekiyor. Bol iç çamaşırları giyilmesi hassasiyeti azaltır ve böylelikle günlük yaşamın olumsuz yönde etkilenmesinin de önüne geçilmiş olur. 

Dış Dudak Dolgusu ve Labioplasti 

Kadınlar kimi zaman farklı problemlerin tek bir seans ile ortadan kaldırılması talebinde bulunabiliyor. Örneğin dış dudaklar bazı kişilerde buruşuk görünüyor ve aynı zamanda iç dudaklarda da sarkık bir görünüm oluşabiliyor. Her iki problemin ortadan kaldırılması amacıyla dış dudaklara dolgu işlemi yapılırken iç dudaklar için de labioplasti ameliyatı gerçekleştirilebiliyor. Bununla birlikte aynı ameliyat seansı içerisinde kızlık zarı dikimi işleminin yapılması da mümkün olabilir. 

Labioplasti ameliyatının da en sık tercih edilen genital estetik yöntemlerden biri olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu operasyon sonrasında iç dudaklarda hassasiyet oluşabilir ancak bol iç çamaşırları giyilmesi iç dudaklar için gerçekleştirilen operasyonlardan sonra da rahatlatıcı olabiliyor. Söz konusu hassasiyetin çok daha az oranda yaşanması mümkün olabilir. 

Elbette iç dudak ameliyatı da anestezi altına gerçekleştiriliyor. Ancak bu işlemi dolgu işlemi ile karıştırmamak gerekir. Labioplasti de iç dudaklara daha küçük bir görünüm kazandırmak ya da sarkıklığı gidermek için kesi uygulanmasına ihtiyaç olacaktır. Fazla olan doku kesi ile çıkarılır ve sonrasında dikiş uygulaması yapılır. 

Her ne kadar dış dudak dolgusu sonrasında günlük hayata daha kısa sürede dönülüyorken labioplasti sonrasında normal hayata ne zaman dönülür sorusunun yanıtı birkaç gün olabiliyor. Her iki durumda da temizlik ve hijyen koşullarına çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Zira enfeksiyon riski her iki işlemde de geçerlidir ve bu riski de minimum seviyeye çekebilmek için mutlaka doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin kullanılması, hijyene ve temizliğe dikkat edilmesi gerekir. 

Aynı zamanda rahat kıyafetler giyilmesi hassasiyeti bir nebze azalttığından labioplasti ameliyatı sonrasında da hastaları zorlayan bir iyileşme dönemi yaşandığını söyleyemeyiz. Hastalar çok kısa bir sürede doku iyileşmesi meydana geldiğinden günlük hayatlarına ya da iş yaşamlarına uzun bir ara vermek zorunda olmuyor. Bu konuda doktorunuza danışarak çok daha fazla bilgi alabilir ve böylelikle genital bölge estetiklerine dair bir fikir sahibi olabilirsiniz. 

Operasyon Süreci

Günümüzde genital bölge için uygulanan estetik girişimlerde artık çok daha yeni yöntemler kullanılıyor. Bu sayede operasyon da hastalar açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor. Genital bölgede labium majus bölgesine yapılan işlem sürecini en genel şekli ile şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Yağ dolgu enjeksiyonu ameliyathane şartında lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir işlemdir 
 • Dolgu işleminin lokal anestezi altında yapılması nedeniyle işlem sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz 
 • Öncelikle hastanın karın bölgesinde işlemde kullanılması için yağ dokusu alınır 
 • Alınan bu yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir ve işlem tamamlanır
 • Ne oranda yağ dokusunun kullanılacağına hekim tarafından karar verilir çünkü her hastada enjekte edilen yağ dokusunun miktarı farklı olabilir 
 • Operasyon klinik ortamda istirahat etmeyi gerektirmez, hastanın birkaç saat dinlenmesinin ardından kendini iyi hissetmesi durumunda evine dönmesi mümkündür
 • Anestezinin etkisinin geçmesinin ardından çok hafif bir ağrı olabilir ancak bu ağrı gün içinde giderek azalır

Operasyon Sonrası 

Tıpkı operasyon süreci gibi işlemin ardından hastayı nelerin beklediği de merak ediliyor. Operasyon sonrasında dair bilinmesi gerekenler şöyle: 

 • Dolgu uygulamasında cilde kesi uygulanmaz ve bu nedenle dikiş atılması da gerekmez 
 • İşlemin ardından pansuman ve dikiş alımı gerekmez
 • Hastaya işlem sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaç reçete edilir
 • Özellikle enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilacın mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir 
 • İşlemin ardından sadece doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılmalı, belirtilen dozajda ve belirtilen süre boyunca ilaç alımına devam edilmelidir
 • İşlemin yapıldığı gün genital temizliğin hijyenik bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir

Normal Hayata Dönme Süresi 

Elbette hastalar normal hayata ne zaman dönülür sorusunun yanıtını da merak ediyor. Hastaların bazı hususlara dikkat etmek kaydıyla aynı gün normal hayatına geri dönmesi mümkündür. 

Sadece işlemin hemen ardından dış dudak bölgesinde hafif bir şişme olabilir. Bu şişkinlik hasta tarafından da fark edilir ancak geçici bir şişme olması nedeniyle endişe edilmesine gerek olmaz. Uygulama sonrasında şişlik birkaç gün boyunca kalabilir, sonrasında kendiliğinden azalmaya başlar ve ortadan kalkar. Dolayısıyla şişliğe herhangi bir müdahale yapılmasına gerek duyulmaz. 

İşlemden sonra şişliğin mevcut olduğu dönemde daha bol iç çamaşırlar giyilmelidir. Bol iç çamaşırları ile birlikte diğer kıyafetlerin de bol olması hassasiyeti bir nebze azaltır ve hasta bu birkaç günlük süreci daha rahat atlatır. İşlem sonrasında doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almak, iyileşme sürecinin çok daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. 

Dolgu İşleminin Kalıcılık Süresi Nedir? 

Kişinin kendi karın, bacak ya da kalça bölgesinde yağ dokusu alınması ile gerçekleştirilen dolgu işleminde ilk 6 ay içerisinde enjekte edilen yağların % 50’si eriyor. Bu nedenle hedeflenenden biraz daha fazla oranda yağ enjekte edilmesi de gündeme gelebiliyor. Kalan % 50 oranındaki yağ dokusu ise dış dudaklardaki dolgunluğun yıllarca mevcudiyetini korumasını sağlıyor. 

Hyaluronik asit ile yapılan dolgu işleminin kalıcılık süresi ise 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Ancak sonrasında bu işlemin yeniden yapılması yoluyla dış dudaklara yeniden dolgun bir görünüm kazandırılabilir. 

Dış Dudak Dolgusuyla Psikolojik Kazanımlar 

Daha önce de değindiğimiz gibi dış dudak görünümünde sorunlar olması kadınları psikolojik bakımdan da olumsuz yönde etkiliyor. Enjeksiyon yöntemi ile dış dudaklara dolgun bir görünüm kazandırılması ise özgüven sorunlarının ortadan kalkmasına olanak tanıyor. Dış dudak bölgesi daha sağlıklı, daha dolgun ve daha canlı bir görünüm kazanıyor. 

Elbette bu durum kadınların psikolojik kazanımları noktasında da olumlu sonuçlar doğurabiliyor. Halk arasında ‘barbie görünüm’ olarak adlandırılan vajina görünümünü elde etmek için dış dudak dolgusu ve labioplasti ameliyatlarından faydalanılabilir.