Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Kadınların son dönemde ilgi gösterdiği genital estetik operasyonlardan biri de labioplasti oluyor. Vajina bölgesinde yer alan iç dudaklara ya da halk arasındaki adıyla küçük dudaklara cerrahi girişim uygulanması şeklinde tanımlanabilecek olan bu operasyon ile iç dudaklardaki kusurların giderilmesi mümkün olabiliyor. İç dudakların normalden daha büyük olması, daha sarkık bir duruşa sahip olması gibi nedenlerle gerçekleştirilen bu operasyon iki adet iç dudağın ölçülerinin birbirinden farklı olması yani asimetrik bir görünüm durumunda da tercih edilebiliyor. 

Labiumların yeniden şekillendirilmesini sağlayan genital küçük dudak estetiği oldukça gelişmiş teknikler kullanılarak yapıldığından bu operasyonun hastaları çok fazla zorlamadığını da belirtmek gerekiyor. Bu operasyon 1980’li yılların başlarında genellikle ünlü isimler tarafından tercih ediliyordu. Ancak günümüzde çok daha fazla sayıda kadının söz konusu girişimden istifade ettiğini söyleyebiliriz. 

Bunun en önemli nedenlerinden biri artık bu operasyonun bilinirliğinin de artmış olmasıdır. Amerikan Estetik Cerrahi Derneğinin açıkladığı verilere göre son 8 yıl içerisinde dudak sarkması nedeniyle yapılan bu operasyonların sayısı % 200’den daha fazla artış gösterdi. 

Labiopasti fiyatları ve küçük dudak estetiği hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Neden Yapılır? 

İç dudaklardaki hipertrofi yani aşırı büyüme çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Zamanında tedavi edilmiş olmasına karşın sürekli tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ve üriner sistem enfeksiyonları en sık yaşanan sorunlar arasında yer alıyor. 

Bu enfeksiyonlar kadınların cinsel ilişkide ağrı ya da cinsel ilişki sonrasında ağrı yaşamalarına yol açıyor. Bu durumda kadınlarda cinsel isteksizlik gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Elbette söz konusu sorunun yol açtığı problemler sadece bununla sınırlı değil. 

İç dudakların normalden daha büyük olmasına bağlı olarak kadınlar dar kıyafet giyememe, mayo ve bikini giyememe gibi çeşitli sorunlar da yaşayabiliyor. Bu durum yaşam kalitelerinde bir düşüş anlamına geliyor. Aynı zamanda bazı kadınlar oturma pozisyonunda uzun süre kalamama gibi çeşitli hareket kısıtlamaları yaşadıklarını da dile getirebiliyor.  

Fiziksel görünümün ön plana çıktığı bale gibi sanatsal aktivitelere katılmama, spor yapamama gibi sorunların da yaşanabildiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Dolayısıyla kadınlar için çoğu zaman iç dudak estetiği ameliyatları bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluğa da dönüşebiliyor. 

İç Dudaklarda Sarkma Neden Olur? 

Vajina bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak değişim meydana gelebilir. Bu değişimden hem iç dudaklar hem de dış dudaklar etkilenebilir. Genel olarak küçük dudak bölgesinde sarkma meydana gelmesinin en yaygın nedenlerini şu şekilde listeleyebiliriz: 

 • Hormonal değişimler
 • Kilo alıp verme 
 • Genetik faktörler
 • Menopoza girme 
 • Çoklu doğumlar
 • Vajinal doğumlar 

Küçük dudaklarda sarkma genellikle gebeliğe ve doğuma bağlanıyor olsa da hiç doğum yapmamış olan kadınlarda da bu sorun görülebiliyor. Çünkü hormonal dengesizlikler ya da yapısal olarak iç dudaklarda büyüme, sarkma meydana gelebiliyor. Ayrıca bu sorunun cinsel ilişki sayısı ile de bir ilgisinin olmadığını söyleyebiliriz. 

Toplumda bu ameliyata dair yanlış düşünceler olabiliyor. Bunlardan biri de söz konusu operasyonun kızlık zarı üzerinde olumsuz bir etkisinin olacağıdır. Labioplasti ameliyatında sadece iç dudak bölgesine müdahale edilir. 

Hymen dokusu yani kızlık zarı ise vajina girişinden 1,5 cm kadar içeride yer alır ve operasyon esnasında bu zara müdahale edilmez. Dolayısıyla kızlık zarının bu ameliyat sırasında bozulması, yırtılması, hasar görmesi imkansızdır. 

Aynı zamanda klitoris üzerindeki doku ile iç dudak dokusunu da birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bu operasyon sırasında klitorisin üzerinde bulunan katlanmış deriye müdahale edilmez. Bu ameliyat klitoris estetiğinde gerçekleştirilen bir işlemdir. 

Labioplasti ameliyatında ise sadece iç dudaklara müdahale söz konusu olabilir. Ancak hastanın talep etmesi durumunda tek bir seans halinde gerçekleştirilen ameliyat ile hem klitorise hem de iç dudaklara müdahale edilmesi de mümkün olacaktır. bu konuyu doktorunuz ile görüşebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.  

Kimler İç Dudak Estetiği Yaptırabilir?

Öncelikle iç dudak estetiği operasyonunun cerrahi bir müdahale olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kişinin söz konusu işlemden faydalanabilmesi için ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu operasyonların yapılamadığını belirtmeliyiz. Hastalar gebelik ve emzirme dönemini tamamladıktan sonra ameliyat için randevu talebinde bulunabilir. 

Bunun dışında büyük dudakların ya da sarkık dudakların yarattığı fiziksel ya da psikolojik sıkıntıdan kurtulmak isteyen tüm kadınların bu ameliyattan faydalanabileceğini söyleyebiliriz. Labioplasti ameliyatının yapılabilmesi için kadınların mutlaka sarkık iç dudaklardan kaynaklı olarak fiziksel sorunlar yaşaması beklenmez. Sadece psikolojik açıdan büyük dudak görünümünden rahatsız olanlar, bu sorun nedeniyle özgüven problemi yaşayanlar ya da cinsel yaşamı olumsuz etkilenenler de gönül rahatlığı ile iç dudak küçültme ameliyatından istifade edebilir. 

İç dudaklarda asimetrik bir görünüm olması da kadınlar için ciddi bir soruna dönüşebiliyor. Bu gibi durumları da bir kader olarak algılamak yerine uygulanan ameliyatlardan faydalanmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Bu ameliyat için bir yaş üst sınırı da bulunmuyor. 18 yaşından büyük olmak kaydıyla kadınlar diledikleri zaman söz konusu işlem için randevu talep edebilirler. 

Operasyon Süreci 

 • Labioplasti operasyonu genellikle lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor
 • Ender durumlarda ya da hastanın talep etmesi durumunda işlemin genel anestezi altında gerçekleştirilmesi de mümkündür
 • Ameliyat sırasında anestezinin etkisi sayesinde hastanın acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz
 • Ameliyat öncesinde iç dudak bölgesinden çıkarılması planlanan dokular kesi uygulanarak vücuttan tahliye edilir ve iç dudaklara daha küçük, daha simetrik bir görünüm kazandırılır
 • Bu işlemin ardından vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak kesi uygulanan yere dikiş atılır
 • Operasyon genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanır ancak iç dudak estetiği ile birlikte farklı bir operasyonun da yapılması gerektiğinde toplam süre daha uzun olacaktır

Operasyon Sonrası 

 • Klinik istirahat gerektirmeyen estetik cerrahi operasyonlardan biri de labioplasti ameliyatıdır 
 • Hastalar lokal anestezi ile işlemin yapılmış olması durumunda yaklaşık 2 saat sonra evlerine gidebilirler
 • Hastaya doktor tarafından ağrı kesici ilaç ve antibiyotik ilaç reçete edilir
 • İlaçların belirtilen dozajda ve istenen süre boyunca düzenli bir şekilde kullanılması gerekir
 • Labioplasti ameliyatından sonra müdahale edilen bölgenin nasıl temiz tutulacağı konusunda hastaya detaylı bilgi aktarılır
 • Hijyen ve temizlik kurallarına maksimum düzeyde dikkat edilmesi, sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşamak adına büyük önem taşır 
 • Ameliyatın üzerinden 1 gün geçtikten sonra hastaların iş hayatlarına geri dönmeleri mümkündür
 • Bu genital estetik operasyondan 24 saat sonrasında ayakta duş alınabilir 
 • Operasyonu takiben birkaç gün boyunca kanama olabilir ve hafif kanama nedeniyle hijyenik ped kullanımı gerekebilir 
 • Ameliyattan sonra 1 hafta spor yapmamak gerekiyor 
 • Bu bir haftalık süreçte genital bölgeye darbe almamaya ve vücudu zorlayan hareketler yapmamaya özen gösterilmelidir

Labioplasti Sonrasında Dikişler Ne Zaman Düşer?

Her hastada dokuların iyileşme hızı aynı olmadığından bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir. Ancak genellikle dikişlerin 2 hafta ila 3 hafta içerisinde düştüğünü söyleyebiliriz. 

Daha erken dönemde dikişlerin açılması gibi bir risk gerçekleşirse derhal doktora bilgi verilmelidir. Çünkü dikişlerin erken dönemde açılması durumunda enfeksiyon riski güçlenir ve kanama riski de ortaya çıkar. Bu nedenle yeniden dikiş atılması gerekecektir. 

Labioplasti Sonrası Cinsel Yaşam 

Elbette bu operasyondan faydalanmak isteyen hastalar cinsel hayatından da bir süre uzak kalmak durumundadır. Bu süre dikişlerin erimesine kadar geçen zaman dilimidir. Dikişler düşene kadar cinsel ilişkiden uzak durulması gerekiyor. 

Bunun 2 nedeni bulunuyor. İlki enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak ve ikincisi de dokularda iyileşme meydana gelene kadar bu bölgenin zedelenmesini engellemektir. 

Dikişler düştükten sonra hastalar cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Ancak ameliyat sonrası cinsel perhiz yasağına titizlikle uyulması da çok büyük bir önem taşıyor. Bu zaman zarfında deniz, havuz gibi bakteri ve mikrop barındırma olasılığı bulunan yerlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda hamam ya da sauna gibi yüksek sıcaklıkta olan yerlere de iyileşene kadar gidilmemelidir. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Olumsuzluklar Nelerdir? 

Vajina bölgesinde daha küçük dudaklar elde etmek için gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında özellikle tuvalete gittikten sonra temizliğe çok önem verilmelidir. Enfeksiyon gelişmemesi için doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin kullanımına da dikkat edilmelidir. Cinsel ilişki yasağına uyulmaması durumunda dikişlerde açılma, kanama olabilir. 

Doktor tarafından yapılan uyarılara dikkat edilmesi durumunda hastalar kısa süreli ve konforlu bir iyileşme süreci yaşarlar. Bunun nedeni genital bölgede kanlanmanın bol olmasıdır. Dolayısıyla dokularda da iyileşme hızlı bir şekilde tamamlanır ve yasaklar da çok uzun süreli olmaz. Zira doktorun uyarılarını dikkate alan hastaların sorunsuz ve gayet kısa süreli bir iyileşme dönemi yaşadıkları da biliniyor. 

İç Dudaklar Yeniden Büyür mü? 

İç dudaklardaki büyüklük operasyon ile istenen ebatlara getirildikten sonra bu dokularda yeniden büyüme olmaz. Dolayısıyla yeniden bu ameliyatın yapılmasına da gerek olmayacaktır. Sadece hastalar istedikleri küçüklüğü daha önce yapılan ameliyat ile elde edemediklerinde yeniden ameliyat olmak isteyebilir. Bu durumda ikinci kez labioplasti ameliyatının yapılmasında da herhangi bir sakınca olmaz.  

Labioplasti Ameliyatında İz Kalır mı?

Hastaların en sık merak ettiği unsurlardan biri de operasyon sonrasında iz kalması durumudur. Ancak bu bölgede dikiş izi kalmaz. İç dudaklar zaten yapısı gereği izlerin çok fazla belli olmadığı bir dokuya sahiptir. 

Bu nedenle ameliyat ile dokunun bir bölümünün çıkarılması sonrasında iz kalması da mümkün olmuyor. Aynı zamanda kişinin bu ameliyattan faydalandığının dışarıdan bakıldığında anlaşılması da mümkün olmaz. 

Labioplasti Ameliyatı Normal Doğumu Engeller mi? 

İleride gebelik planlayan kadınlar iç dudak estetiği nasıl yapılır konusu kadar bu ameliyattan sonrasını da merak edebiliyor. Haliyle iç dudak estetiğinin vajinal doğuma engel olup olmayacağı da sıklıkla araştırılıyor. Bu operasyon vajinal doğum yapılmasına asla engel olmaz. 

Genital estetik yaptırmış olmanız normal doğum yapmanızı, sezaryen ile doğum yapmanızı önlemez. Aynı zamanda kişinin hamile kalma olasılığı üzerinde de herhangi bir etkisinin olmadığının altını çizelim. Bu ameliyat ile rahme, yumurtalıklara bir müdahale gerçekleştirilmez. Dolayısıyla kadınların hamile kalma şanslarını yükseltmesi ya da düşürmesi de asla söz konusu olmaz. 

Labioplasti Ameliyatı Riskli mi?

Tüm cerrahi operasyonlar gibi bu ameliyatın da riskleri mevcuttur. Öncelikle uygulanan anesteziden kaynaklı olarak risk içerdiğini belirtmek gerekiyor. Kanama riskinin ise mevcut olmakla birlikte son derece düşük olduğunun altını çizelim. 

Enfeksiyon riski kullanılan antibiyotik ilaç ve hastanın hijyene dikkat etmesi sayesinde son derece düşük oluyor. Ancak yine de enfeksiyonun da riskler listesinde yer aldığını belirtebiliriz ve sonuç olarak bu operasyonun hiçbir risk içermediğini belirtemeyiz. 

Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda risklerin gerçekleşme olasılığı da çok daha düşük olacaktır. Bununla birlikte mevcut risklerin büyük bölümünün telafisinin de olduğunu belirtelim. Örneğin enfeksiyon gelişmesi durumunda gerekli tedavi uygulanır ve enfeksiyonun ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Son olarak bu ameliyatta risklerin pek çok estetik girişim ile kıyaslandığında daha düşük olduğu da bilinmelidir. 

Labioplasti Sonrası Ağrı Olur mu? 

Cerrahi müdahalelerin ardından müdahale edilen bölgede ağrı olması tıbben son derece normaldir. İç dudak estetiğinin ardından ağrı olması da beklenen bir durumdur. Ancak bu ağrının hafif düzeyde olduğunu ve doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaç sayesinde kontrol altına alınabildiğini de belirtmek gerekir. 

Zira çok şiddetli ağrı olması, ağrıya kötü kokulu akıntının eşlik etmesi gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu semptomlar enfeksiyon belirtisi olabilir ve dolayısıyla mutlaka ameliyat edilen bölgede yer alan dokuların kontrol edilmesi gerekir. 

Operasyon sonrasında ağrının ne düzeyde olduğu biraz da kişinin ağrı eşiği ile ilgilidir. Bazı hastalar hiç ağrı hissetmediklerini de dile getirebiliyor. Elbette bu bölgede kanlanmanın çok fazla olması da iyileşmenin kısa zamanda tamamlanmasını sağlıyor. Hissedilen ağrının uzun süreli olmaması da bundan kaynaklanıyor.