Göz Kapağı Dolgusu

Göz kapakları ile alakalı olan estetik problemlerin başında göz kapağı sarkması geliyor. Buna içe göçük bir göz kapağı görünümü, göz altı çukurları ve göz çevresinde koyu halkalar olması da eşlik ediyor. 

Kimi zaman deformasyonların da olabildiğini söyleyebiliriz. Elbette bu durum kişi için bir hayli rahatsızlık verici bir boyut kazanabiliyor. Yüzün genel görünümünde de sıkıntılara neden olabilen göz kapağının daha estetik bir duruş kazanması için göz kapağı dolgusu işleminden faydalanılabilir. 

Göz Kapağı Dolgusunun Avantajları Neler? 

Elbette göz kapağı dolgusu işlemi pek çok açıdan avantaj sağlıyor. Bu avantajlardan en önemli olanı ise cerrahi müdahaleye gerek kalmadan göz kapağıyla ilgili sorunların büyük bölümünün giderilebiliyor olmasıdır. Bu sayede ameliyata sıcak bakmayan kişiler için bu işlem önemli bir alternatif olabiliyor. Çoğu zaman anesteziye gerek kalmadan yapılabiliyor olması da önemli bir avantajdır. 

Anestezi ilacının yan etkilerine maruz kalmadan, dakikalar içerisinde göz kapağıyla ilgili problemlerden kurtulmak mümkün hale geliyor. Hastaların klinik ortamda ya da evde dinlenmelerine gerek olacak bir işlem değildir. Enjeksiyonun tamamlanmasıyla birlikte hasta taburcu olur ve işe ya da sosyal hayatına geri dönebilir. Dolayısıyla göz kapağı dolgusu işlemi için hastanın iş hayatına ara vermesine yahut uzun bir zaman ayırmasına gerek olmaz. 

Bu işlem sayesinde göz kapakları ışığı çok daha iyi yansıtmaya başlar. Bu etki kişinin olduğundan biraz daha genç görünmesine de yardımcı olur. Zira göz kapaklarının daha gergin görünmesi beraberinde daha aydınlık bir görünüm almasını da sağlar. 

Bu işlem kısmen de olsa göz çevresindeki halkaların ve koyu renklerin azalmasına olanak tanıyor. Bu nedenle hastaların büyük bölümü dolgu işleminin sonrasında göz altı aydınlatıcısı kullanmaya gerek duymuyor. 

Göz Kapağı Dolgusu Ne Kadar Sürer? 

İşlem süresinin son derece kısa olduğuna değinmiştir. Toplamda 10 dakika ila 15 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Hazırlık aşaması ile birlikte toplam sürenin 20 ila 25 dakikayı da bulabileceğini belirtebiliriz. 

Göz Kapağı Dolgusu Kırışıkları Giderir Mi? 

Öncelikle üst göz kapağındaki kırışıklıkların bir miktar da olsa dolgu ile açılabildiğini söyleyebiliriz. İnce kırışıklıklar tamamen ortadan kalkabilir ancak derin kırışıklıkların sadece bir miktar daha gergin görünmesi sağlanabilir. Bu sorunun yanıtı ne oranda dolgu materyalinin kullanıldığı ve kişinin cilt yapısı ile de yakından ilgilidir. Her bireyin yaşlanma sürecinde kırışıklık oluşumu aynı olmaz. 

Kırışıkların yeri mimiklere göre değişebilir ve aynı zamanda kırışıklıkların derinliği de farklı olabilir. Dolgu materyali ile cilt altının doldurulması haliyle bu bölgede daha gergin bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar. 

Buna bağlı olarak kırışıklık görünümünün hafiflemesi de sağlanıyor. Ancak göz kapağı dolgusunun temel amacının kırışıkları açmak olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz durumunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Göz Kapağı Dolgusu Ağrı Yapar mı? 

Bu işlem ağrıya neden olmaz. Zira anestezi işlemine çoğu zaman gerek duyulmaması da ağrısız olarak gerçekleştirilmesinden kaynaklanır. Sadece göz çevresi civarında enjeksiyon sırasında çok hafif bir acı olabilir. 

Bu acı da enjeksiyon iğnesinden kaynaklanır ve saniyeler içerisinde ortadan kalkar. Ağrı konusunda herhangi bir endişe duymadan gönül rahatlığı ile faydalanabileceğiniz işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Göz Kapağı Dolgusunun Etkisi Kalıcı Mıdır? 

Bu işlem göz çevresinde daha dolgun ve daha gergin bir görünüm elde etmek, sarkıklıkları bir nebze de olsa gidermek amacıyla gerçekleştiriliyor. Ancak sonuçlarının kalıcı olmadığını belirmemiz gerekir. Kalıcılık süresi kişinin cilt yapısı ve buna benzer hususlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İlk defa uygulanan dolgu işleminde hyarülonik asit türlerinin kullanımıyla gerçekleştirilen dolgular yaklaşık 2 yıl boyunca kalıcılık sunar. 

İkinci ve sonraki göz kapağı dolgusu işlemlerinin kalıcılık süresinin ise çok daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde estetik dolgu işlemlerinde kullanılan çok sayıda farklı dolgu maddesi bulunuyor. Bu dolgu materyallerinin kalitesi ve etki süresi aynı değildir. Bu nedenle hangi dolgu materyalinin kullanıldığı da göz kapağı dolgusunun kalıcılık süresine etki ediyor. 

Düzenli olarak yapılması durumunda ise göz kapağı dolgusunun kalıcılık süresinin biraz daha uzun olabileceğini belirtelim. Ayrıca dolgunun etkisi ortadan kalktığında beklemeye gerek olmaz. 

Cildi dinlendirmeye ihtiyaç duyulmaz ve hemen dolgu işleminin tekrarlanması mümkün olabilir. Bu sayede hastalar yeniden istedikleri göz kapağı görünümünü elde edebilir. Kalıcı bir sonuç isteyenler ise cerrahi müdahaleye sıcak bakması gerektiğini söyleyebiliriz. 

İşlem Süreci 

Özellikle daha önce göz kapağı dolgusu yaptırmamış olanlar işlem sürecini de merak ediyor. Bu konuda bilinmesi gereken hususları sizlere şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Göz kapağı dolgusu işleminde hastanın göz çevresine enfeksiyon işlemi yapılır
 • Hangi bölgeye dolgu maddesinin enjekte edileceği, daha önce yapılan incelemede ve muayenede kararlaştırılmış olur 
 • İşlem, hasta oturma pozisyonundayken gerçekleştirilir 
 • Çoğu zaman anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılan bir işlemdir ancak ender durumlarda topikal anestezi de uygulanabilir 
 • Dolgu materyali genellikle yörünge ağzı kemiğinin gerisine doğru enjekte edilir 
 • Alt göz kapağı dolgusunda gözyaşı çukurlarının içerisine 0,3 cc ila 0,5 cc arasında dolgu materyalinin enjekte edilmesi yeterli olur 
 • Göz kapağı dolgusu işlemi için bir ön hazırlık gerekmez
 • İşlem sadece dakikalar içerisinde tamamlanır ve hastanın hiç beklemeden günlük hayatına geri dönmesi mümkündür

İşlem Sonrası 

Bu işlemden faydalanmak isteyenler işlem sonrasında kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini de merak ediyor. İşlem sonrasında dair en çok merak edilen sorulara yanıt olabilecek bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Hastalar göz kapağı dolgusunda işlem sonucunu hemen görebilir 
 • Enjeksiyon yapılan yerde hafif kızarıklık olabilir ve kızarıklık tamamen geçicidir 
 • Hastanın cilt yapısına bağlı olarak hafif morluk oluşması da mümkündür
 • Morluk, kızarıklık ya da şişkinlik genellikle 1 – 2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur 
 • Dolgu materyalinin bir ömrü bulunuyor ve bu ömür sona erdiğinde dolgu işleminin tekrarlanması mümkündür 
 • Dolgu işleminin ardından enjeksiyon yapılan bölgeye darbe almamaya özen gösterilmelidir 
 • Aynı gün cilt herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir 
 • Dolgu yapılan bölgeye masaj yapılmaması, bu bölgeye olabildiğince birkaç gün süreyle dokunulmamalıdır 
 • Doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması gerekir 

Eğer siz de göz kapağı dolgusu işleminden faydalanmak isterseniz hemen bize ulaşabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.