Göz Altı Işık Dolgusu

Her birey için geçerli olan bir husus var. O da kişinin göz çevresinden ve özellikle de göz altından pek çok bilgiye ulaşılabildiğidir. Çünkü kişinin az ya da çok uyuyup uyumadığı, alkol ya da sigara kullanıp kullanmadığı, düzenli beslenip beslenmediği, yeterli oranda su tüketip tüketmediği göz altlarından anlaşılabilir. 

Herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında da bunun ilk göstergelerinden biri kişinin gözaltı bölgesi oluyor. Elbette bu bölge yaşlanmaya bağlı olarak da olumsuz yönde etkilenebiliyor. İşte bu durumda devreye gözaltı ışık dolgu işlemi giriyor. 

Son derece pratik bir şekilde uygulanabilen gözaltı dolgusu işlemi kişinin yorgun ve hasta görünümünden kurtulmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu bölgede meydana gelen karartıların ortadan kalkmasını sağlayarak daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Daha genç ve daha dinç bir görünüm sergilemek isteyenler de göz altındaki sorunlardan kurtulmak için rotasını bu işleme çevirebiliyor. Zira işlemin dakikalar içerisinde tamamlanması ve hastaları zorlayan bir işlem olmaması da büyük bir önem taşıyor. 

Göz Altı Işık Dolgusunun Etki Süresi Ne Kadar?

Kimi zaman bu işlemin etkisinin hayat boyu devam ettiği düşünülebiliyor. Ancak işlemin etki süresinin 9 ay ila 12 ay arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Sonrasında ise göz çevresi yeniden eski halini almaya başlar. 

Fakat bu konuda bilinmesi gereken önemli bir unsur bulunuyor. O da bu işlemin tekrarlanabiliyor olmasıdır. İşlemin etki süresi sona erdiğinde ve dolgu maddelerinin etkisi kaybolduğunda hastaların beklemesi gerekmez. 

En kısa zamanda işlemin yeniden yapılması mümkün olacaktır. Üstelik bu işlemin kaç defa yapılabileceği yönünde bir sınırlandırma da bulunmuyor. Hastalar hayatları boyunca göz altı ışık dolgusu işleminden faydalanabilir ve bu sayede göz altı morluğu ya da benzer sorunlardan kurtulabilir. 

Daha aydınlık, daha sağlıklı ve daha güzel görünen bir göz çevresine sahip olmak için siz de bu işlemden faydalanabilirsiniz. Uzun bir zaman ayırmaya gerek kalmadan, kısa sürede tamamlanan bu işlem ile gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkarmanız mümkün olacak. 

Gözaltı Işık Dolgusunun İçeriği Nedir? 

Bu işlemden faydalanmak isteyenler göz altı ışık dolgusunun içeriği hakkında da bilgi almak isteyebilir. Bu işlem özellikle göz altında morluklar olanlar tarafından tercih ediliyor. İçeriğinde kullanılan malzeme ise vücut tarafından da üretilen hyaluronik asit oluyor. Bu maddenin vücut tarafından da üretiliyor olması, vücudun yabancı madde olarak algılanma olasılığını minimum seviyeye indirgiyor. 

Kullanılan malzemenin gözaltı için özel olarak formüle edildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda poly vitamin kompleksi de kullanılabiliyor. Bu iki maddenin kombine şekilde deri altına enjekte edilmesi de söz konusu olabilir. 

Gözaltı Işık Dolgusu Riskli mi? 

Kullanılan maddenin vücut tarafından da üretiliyor olması nedeniyle alerjik reaksiyon riski bulunmuyor. Aynı zamanda bu işlemin bir yan etkisinin de olmadığını söyleyebiliriz. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde son derece güvenli bir şekilde kullanılabiliyor olması da bundan kaynaklanıyor. 

Sadece uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif morarma meydana gelebilir. Ancak bunun uygulamada kullanılan madde değil nedeni enjeksiyon işlemidir. Zira morluk, kızarma ya da şişmenin geçici olduğunu da belirtmek gerekiyor. 

Bu işlemde önemli olan tek risk enfeksiyon riskidir. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi ve doktorun önerilerine harfiyen uyulması durumunda enfeksiyon riski de minimum seviyeye indirgenecektir. İşlem sonrasında cilde herhangi bir maddenin sürülmemesi, makyaj yapılmaması gibi uyarıların dikkate alınması durumunda bu risk de gerçekleşmeyecek ve sorunsuz bir iyileşme yaşanacaktır. Aynı zamanda alt göz kapağı bölgesi de dahil olmak üzere gözaltının ovulmaması bu bölgeye baskı yapılmaması da önem taşıyor. 

Kimler Gözaltı Işık Dolgusundan Faydalanabilir? 

Bu işlemden faydalanabilecek kişiler arasında göz altı torbasına sahip olanlar başı çekiyor. Çünkü bu işlem kişinin yorgun ve uykusuz görünmesine yol açan göz altı torbalarının azalmasını hatta kimi zaman tamamen ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. 

Aynı zamanda göz altında çukurluk olanlar için de ideal bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Göz çevresindeki kırışıklıkların azalmasını isteyenler de gönül rahatlığı ile rotasını bu işleme çevirebilir. Morluk olması durumunda da tercih edilen bir işlemdir. 

Gözaltı ışık dolgusu kırışıkların azalmasını, ciltteki morlukların azalmasını sağlayabiliyor. Göz altının daha aydınlık görünmesini sağlıyor ki işlemin adı da buradan geliyor. Bu ve benzeri şikayetleri olanların bu işlemden faydalanabileceğini söyleyebiliriz. 

Etki süresinin uzun olması da bu işlemin avantajları arasında yer alıyor. İstendiğinde tekrar yapılabilen bir işlemdir ve dolayısıyla bu sayede etki süresinin daha uzun olması da kolaylıkla sağlanabilir. Hasta açısından zorlayıcı bir yönü bulunmaz. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde bu işlemin yapılması mümkün olacaktır. 

Elbette bu işlem dileyen herkesin faydalanabileceği bir uygulama değildir. Göz altında enfeksiyon olanlar, cilt sağlığı ile ilgili sorun yaşayanlar için işlem yapılamayacağını da belirtmek gerekiyor. Hamilelik ve emzirme döneminde olanlar için de göz altı ışık dolgusunun uygulanması sakıncalı olabilir. 

Gözaltı Işık Dolgusu Kaç Seans Uygulanmalı? 

Çoğu zaman sadece tek bir seans halinde  altı ışık dolgusu uygulanması istenen sonucun elde edilmesini sağlayabiliyor. Sadece ender durumlarda ikinci seansa da ihtiyaç duyulacaktır. Kaç seans işlem yapılacağını belirleyen temel unsur, göz altındaki problemin ne derecede ilerlemiş olduğudur. İşlem aşamasına geçilmeden önce doktorunuz ile görüşebilir ve kaç seans uygulama yapılacağı konusunda bilgi alabilirsiniz. 

İşlem Süreci 

Göz altı için dolgu uygulamasını tercih edenler işlem süreci hakkında da bilgi almak isteyebiliyor. İşlem süreci ile alakalı olarak bilinmesi gerekenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Öncelikle göz altı ışık dolgusu uygulamasına lokal anestezik krem sürülerek başlanıyor 
 • Anestezik krem sayesinde işlem hasta açısından konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor
 • İşlem esnasında kişinin hissedebileceği acı son derece hafif düzeye indirgeniyor 
 • Uygulama yapılacak olan bölge antiseptik solüsyonlar ile temizleniyor 
 • Göz altına son derece ince yapıda olan iğneler ile hyalüronik asit enjekte ediliyor
 • Kişinin ihtiyacına bağlı olarak ne oranda materyal enjekte edileceği değişebiliyor 
 • İşlem süresi yaklaşık olarak 15 dakika ila 20 dakika arasıdır 
 • Göz altı bölgesine enjekte edilen maddenin etkisi kısa sürede görülmeye başlanır 
 • İşlemin hemen ardından hastaların günlük hayatına ya da iş hayatına dönmesi mümkündür
 • Bu işlem klinik istirahati ya da evde dinlenmeyi gerektirmez

İşlem Sonrası 

Bu işlemde derinin altına enjekte edilen maddenin etkisini göstermesi ile birlikte yüz güldüren sonuçlar da hasta tarafından gözlemlenmeye başlanıyor. İşlem sonrasında neler olduğu ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • Enjeksiyon işlemine bağlı olarak göz altı bölgesinde hafif morluk ya da ödem olabilir 
 • Bu bölgede meydana gelen şişlik morluk tamamen geçicidir ve bu nedenle müdahale edilmesine de gerek olmaz 
 • Uygulama yapılan bölgenin aynı gün içerisinde yıkanmaması gerekir 
 • Aynı gün makyaj yapılması ya da krem sürülmesi sakıncalıdır 
 • Enfeksiyon riski göz önünde bulundurulmalı ve bu nedenle yüz bölgesinin hijyenine maksimum düzeyde önem verilmelidir
 • İşlemin yapıldığı gün vücudu zorlayan ağır spor ve egzersizlerden kaçınmak gerekir 
 • Hastanın gözaltı ışık dolgusu sonrasında alkol ve sigara kullanmaması gerekiyor 
 • Solaryum, hamam, sauna, deniz ve havuzdan birkaç gün uzak durmak önemlidir 
 • Yüz bölgesinin direkt olarak güneşe maruz kalması önlenmelidir 
 • Birkaç gün boyunca günlük su tüketimine önem verilmesinde fayda olacaktır 
 • Hastaların işlem yapılan bölgeyi sürekli ellememeleri, bu bölgeyi ovmamaları gerekir 

Yukarıda sıralanan tüm bu hususlara dikkat edilmesi durumunda iyileşme sürecine dair bir sıkıntı da yaşanmayacaktır. Hastalar beklenmedik bir durum gelişirse derhal doktoruna bilgi vermelidir. Bu işleme dair sorularınızı yöneltmek ya da randevu talep etmek için bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.