Elmacık Kemiği Dolgusu

Son yıllarda büyük ilgi gören estetik girişimlerden biri de elmacık kemiği dolgusu oluyor. Yüzdeki elmacık kemiğinin daha dolgun ve daha belirgin bir form kazanmasını sağlayan bu işlem yüzde hacim kaybı meydana geldiğinde de tercih edilebiliyor. Dolgu işleminin kısa zamanda tamamlanması mümkün oluyor. Bu işlemden faydalananlar kısa zamanda günlük hayatlarına geri dönebiliyor. 

Elmacık kemiğinin daha belirgin olması durumunda aynı zamanda çene hattı belirgin bir form kazanıyor. Günümüzün estetik algısı çerçevesinde çene ve elmacık kemiklerinin belirgin olması ise ortaya daha çarpını bir yüz görünümü çıkmasını sağlıyor. Bu işlemden sadece kadınların değil erkeklerin de sıklıkla faydalandığını belirtebiliriz. Konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor olması, işleme olan ilginin de artmasını beraberinde getiriyor. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Neden Yapılır? 

Günümüzde bu uygulamanın popülerlik kazanmasının en önemli nedeni, estetik algılardır. Elmacık kemiklerinin daha belirgin olması, kişinin daha genç ve daha güçlü görünmesini sağlar. Elbette üçgen bir yüz şeklinin ortaya çıkması da bu işlemin sunduğu avantajlar arasında değerlendiriliyor. 

Zira üçgen yüz şekli, tüm saç şekillerinin ya da tüm makyaj stillerinin en çok yakıştığı yüz şekillerinden biri olarak kabul ediliyor. Ancak tümü incelendiğinde en önemli avantajın, yaşın genç görünmesini sağlaması olduğunu belirtebiliriz. 

Bazı kişilerde yaşın ilerlemesi ile birlikte yanak ve elmacık kemiklerinde çökük görüntü ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda da devreye elmacık kemiği dolgusu giriyor. 

Yüzün daha genç görünmesini sağlamak için bu dolgu işlemi ile birlikte farklı dolgu uygulamalarından da faydalanılabiliyor. Bu sayede 10 hatta 15 yaş genç görünmenin mümkün olabildiğini söyleyebiliriz. Sonuç olarak elmacık kemiği dolgusu pek çok farklı amaçla yapılabilen bir işlemdir. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Kalıcı mıdır? 

En sık dile getirilen sorulardan biri elmacık kemiği dolgusu kalıcı mıdır şeklinde oluyor. Bu işlem ömür boyu kalıcılık sunmaz. Ancak pek çok dolgu uygulaması ile kıyaslandığında kalıcılık süresinin daha uzun olduğunu da söyleyebiliriz. 

Her bireyde kalıcılık süresi aynı olmuyor. Çünkü dolgu materyalinin vücut tarafından eritilme hızı farklı olabiliyor. Ancak genellikle kalıcılık süresi 9 ay ila 1,5 yıl arasındadır diyebiliriz. 

Bu sürenin sonunda beklemeye gerek olmadan işlemin tekrarlanması mümkündür. Aynı zamanda işlemin düzenli olarak tekrarlanması, kalıcılık süresinin uzamasını da sağlıyor. Bir süre sonrasında hastalar 2 yıl gibi bir süre boyunca elmacık kemiğinin dolgu işlemine ihtiyaç duymadığını dile getiriyor. 

Hangi Dolgu Malzemesi Kullanılır?

Bu işlemde çok sayıda farklı estetik girişimde kullanılan hyalüronik asitten faydalanılıyor. Bu madde dokuda kalıcılık süresinin uzun olması gibi bazı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu işlemin cilt içerisine ya da cilt altına yapılmadığını belirtmek gerekir. 

Direk olarak elmacık kemikleri üzerindeki bölgeye dolgu maddesinin gönderilmesi sağlanıyor. Zira kalıcılık süresinin daha uzun olması da bundan kaynaklanıyor. Kullanılan dolgu malzemesinin çok sayıda farklı analizden geçirildiğini de belirtmek gerekir. Oldukça güvenli bir şekilde kullanılan dolgu materyalleri arasında yer alıyor. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Ağrılı Mıdır?

Bu işlemden faydalanmak isteyenlerin en büyük endişelerinden biri ağrı hissi oluyor. Elbette işlem öncesinde mutlaka bu bölgenin uyuşturulması sağlanır. Bu nedenle herhangi bir acı, kramp, ağrı ya da sızı oluşmaz. 

Sadece dolgu uygulaması sonrasında hafif bir baskı hissi ya da hafif düzeyde bir ağrı olabilir. Çoğu zaman hastalar ağrı kesici ilaç kullanmaya bile gerek duymaz. Ancak ihtiyaç duyulması halinde doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanılması da mümkündür. Bu sayede işlem sonrasında hastaların günlük hayatlarının ya da iş yaşamlarının olumsuz etkilenmesinin de önüne geçilir. 

Elmacık kemiği dolgusunun gayet konforlu bir süreçte tamamlandığını, hastaları zorlayan bir işlem olmadığını belirtebiliriz. Ağrı konusunda endişe yaşamanıza gerek olmadan randevu talebinde bulunabilirsiniz. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Fiyatları Nedir?

Daha dolgun ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmak isteyenler bu işlemin fiyatını da bilmek isteyebiliyor. Ancak bu konuda bir araştırma yapıldığında karşınıza farklı rakamlar çıkacaktır. Çünkü doktorun deneyimi, kullanılan dolgu materyalinin markası, kalitesi gibi unsurlar fiyatlar üzerinde etkili oluyor. 

Elbette aynı zamanda kaç doz uygulama yapıldığı da fiyatı etkileyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ancak genel olarak bir değerlendirme yapıldığında fiyatların sanıldığı kadar yüksek olmadığını da rahatlıkla belirtebiliriz. Makul bir bütçe ayırmak, bu işlemden faydalanmak için yeterli olabiliyor. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Elmacık kemiği üzerine yapılan dolgu uygulamaları genellikle tek seansta tamamlanıyor. Sadece nadir durumlarda ikinci seansa ihtiyaç duyulur. Her bir elmacık kemiği üzerine dolgu uygulaması yaklaşık 15 dakika sürdüğünden toplamda 30 dakikada uygulamanın tamamlandığını söyleyebiliriz. 

Hazırlık ve anestezinin etkisini gösterme süreleri de eklendiğinde yaklaşık 1 saatte uygulamanın tamamlanması mümkün olabiliyor. Dolayısıyla bu işlemden faydalanmak isteyenlerin dolgu işlemi için uzun süre zaman ayırması gerekmiyor. 

İşlem Süreci

Elmacık olarak adlandırılan kemik üzerine dolgu uygulamasının nasıl yapıldığını şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Öncelikle işlem yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür 
 • Yaklaşık yarım saat beklenerek kremin etkisini göstermesi sağlanır 
 • Son derece ince bir kanül yardımı ile dolgu materyali kemik üzerine gönderilir
 • Bu işlem sırasında hastanın oturur pozisyonda olması gerekir 
 • Her iki elmacık kemiği üzerine yaklaşık 1’er ml dolgu malzemesi uygulanır 
 • Şayet ek doz uygulanması gerekiyorsa ilk doz uygulamanın ardından 10 ila 15 gün beklenmesi gerekir 
 • İşlem tamamlandıktan sonra aynı gün taburcu olur ve günlük hayatına geri dönebilir
 • Dolgu uygulaması dinlenmeyi gerektirecek bir işlem değildir 

İşlem Sonrası 

İşlem sonrasında kısa sürede sonucu görmek mümkün olabiliyor. Bu konuda merak edilenler ise şöyle:

 • Uygulama yapılan bölgede hafif morluk ve şişme olabilir
 • Kısa zamanda hem morluk hem de şişkinlik kaybolmaya başlar 
 • İşlem öncesinde anestezik krem uygulaması yapıldığından hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz
 • Dolgu işleminin yapıldığı bölgeye darbe alınmamalıdır 
 • Enfeksiyon ihtimali göz önünde bulundurularak hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekir 
 • İşlemden kısa bir süre sonra şişlik iner ve elmacık kemiği çıkık görüntüsünü kazanır 
 • Doktorun belirttiği süre boyunca makyaj yapılması ya da yüz bölgesine bazı kozmetiklerin sürülmesinden kaçınmak gerekir 

Elmacık kemiği dolgusu işlemi hakkında sorularınızı yöneltmek ve randevu talebinde bulunmak için hemen bizimle irtibata geçebilirsiniz.