El ve Ayak Terleme Botoksu

Günümüzde çok sayıda kişi terleme sorunu yaşıyor. İnsan vücudunda 2 milyon ile 4 milyon arasında ter bezi mevcuttur. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayaklarda yoğunlaşan ter bezi vücudun bu bölgelerinde terlemenin daha fazla olmasına yol açıyor. 

Ter bezleri sinir uçlarına bağlıdır ve beyinden sinir uçlarına kimyasal mesaj gönderildiğinde de terleme başlar. Genellikle sıcak ortamlarda terleme meydana geliyor olsa da hormonlara bağlı olarak da terleme yaşanabiliyor. Heyecan, kaygı gibi duygular da terleme nedenleri arasında bulunuyor. 

Kuşkusuz yaz aylarında terleme istisnasız herkesin yaşadığı durumlardan biridir. Ancak aşırı terleme pek çok kişi için sıkıntı verici bir boyut kazanabiliyor. 

Hiperhidroz olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu kişiden kişiye değişmekle birlikte vücudun farklı bölgelerinde yaşanabiliyor. Ancak yine avuç içleri, koltuk altı ve ayaklarda yoğunlaşan bir terleme olduğundan söz edebiliriz. Dünya nüfusunun % 7’si aşırı terleme problemi yaşıyor. 

Elbette aşırı terleme de tedavi edilebilen bir durumdur. Bu sorunun tedavisinde kullanılan en güvenli yöntem ise botoks oluyor. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde çok sayıda kişi aşırı terlemeler nedeniyle yaşadıkları sıkıntılardan botoks ile kurtuluyor. Botoks işleminden faydalananların % 95 gibi yüksek bir oranı sadece bir hafta içerisinde bu işlemden olumlu sonuçlar almaya başladığını dile getiriyor. 

Botoks Terlemeyi Nasıl Önler? 

Öncelikle terleme botoksu işleminin kalıcı bir sonuç sunmadığını belirtmek gerekir. Botoksun etki süresi sona erdiğinde yeniden yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu işlemde botoks materyali ile sinir uçları hedef alınıyor. Sinir uçlarının etkilenmesi ile birlikte ter bezlerinin ter üretmesi engelleniyor. 

Dolayısıyla botoks işlemi terleme tedavilerinde yüz güldüren bir netice sunuyor. Bu neticeleri hissedebilmek için de uzun süre beklemeye gerek kalmıyor. Hastalar özellikle koltuk altı bölgesinde yaşadıkları aşırı terleme probleminden kurtulduklarını ve bu sayede aşırı terlemeye bağlı utanma, sosyal ortamlara girememe gibi sıkıntılar da yaşamıyor. 

Terleme Botoksu Ne Kadar Sürer? 

Aşırı terleme tedavisi için uygulanan botoks işleminin dakikalar içerisinde tamamlandığını söyleyebiliriz. İşlem süresi yaklaşık 15 dakika dolaylarındadır. Hazırlık aşaması ile birlikte bu süre 20 dakikaya kadar uzayabilir. 

İşlemin etkisi ise çoğunlukla 7 gün içerisinde fark edilmeye başlanıyor. Kimi zaman bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor. Botoks işlemi ayak tabanı terlemesi için de rahatlıkla tercih edilebilir. Bu tedavi sadece koltuk altı terlemesi için gerçekleştirilen bir uygulama değildir. 

Terleme Botoksu Etkisi Kalıcı Mı?

Hastalar koltuk altı terlemesi ya da el ve ayaklarda meydana gelen terleme için gerçekleştirilen botoks işleminin etki süresini de bilmek isteyebiliyor. Maalesef bu işlem kalıcı bir sonuç doğurmaz. Ancak terleme botoksu yaptırmanız durumunda yaklaşık 6 ay boyunca aşırı terleme probleminden kurtulabilirsiniz. 

Terleme için gerçekleştirilen bu tedavinin etki süresi her hastada aynı olmaz. Bazı kişilerde işlemin etki süresi 8 aya kadar uzayabiliyor. Aynı zamanda etki süresi sona erdiğinde işlemin yeniden yapılması da mümkündür. 

Hastalar koltuk altında, el ve ayaklarda meydana gelen aşırı terlemeden kurtulmak için bu işlemi yeniden yaptırabilir. Düzenli olarak botoks yaptırılması durumunda işlemin etki süresinin daha uzun olabileceğini de belirtmeliyiz. Botoksun etki süresinin daha uzun olmasını isteyenler bu süre son erdiğinden zaman kaybetmeden yeniden terleme botoksu yaptırabilir. İşlemin yeniden yaptırılmasının vücuda herhangi bir zararının olmadığını da belirtelim. 

Terleme Botoksu Ter Kokusunu Engeller Mi? 

Özellikle ayaklarda ve koltuk altında meydana gelen aşırı terleme, vücutta kötü koku oluşumunu da beraberinde getirebiliyor. Kötü kokuya yol açan ise bakterilerdir. Terleme botoksu terlemeyi önlediğinden haliyle koltuk altında ya da ayaklarda terlemeye bağlı kötü koku oluşumunu da önler. Dolayısıyla ayaklarda terleme nedeniyle oluşan kötü kokudan kurtulmak isteyenler de ayak tabanına botoks uygulaması yapılmasını tercih edebilir. 

Terleme Botoksunun Yan Etkisi Var Mı? 

Tıbbi anlamda uygulanan tüm müdahaleler kendi içerisinde bazı yan etkiler barındırabilir. Bu durumun gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Elbette terleme botoksu da yan etkisi olan işlemlerden biridir. 

Ancak yan etkiler hastalar için zorlayıcı değildir. Sadece enjeksiyonun yapıldığı bölgelerde hafif kızarıklıklar ve morarmalar meydana gelebilir. 

Kızarıklık ve morluklar enjeksiyon işleminden kaynaklanır ve tamamen geçicidir. Dolayısıyla yan etki konusunda herhangi bir endişe yaşamadan bu işlemden faydalanılabilir. Aynı zamanda işlem öncesinde botoksun yan etkileri hakkında da doktorunuz danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Terleme Botoksu Fiyatları Ne Kadar? 

Fiyat konusunda net bir bilgi iletmek doğru olmaz çünkü her hastada terleme botoksu fiyatları aynı rakamlardan oluşmuyor. Botoks işleminin vücudun hangi bölgesine yapılacağı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik gösterebiliyor. 

Ancak genel olarak bir fikir vermesi bakımından fiyatların sanıldığı kadar yüksek rakamlardan oluşmadığını, dileyen herkesin bütçesini zorlamadan terleme botoksu işleminden faydalanabileceğini söyleyebiliriz. İletişim sayfamız üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bu sayede randevu talebinde bulunabilir ve net bir fiyat bilgisi de alabilirsiniz. 

İşlem Süreci 

Daha önce terleme için botoks uygulaması yaptırmamış olanlar bu işlem nasıl yapılır sorusunun yanıtını da merak ediyor. İşlem sürecine dair bilinmesi gerekenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Tedavi öncesinde uygulama yapılacak bölgeler belirlenir ve anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem, ince uçlu iğneler ile yapılan botoks işlemi sırasında hastanın acı ya da sızı hissetmesini önler 
 • Uyuşmanın elde edilmesinin ardından botoks materyali cilt altına enjekte edilir 
 • İşlem sırasında çok hafif bir rahatsızlık hissedilmesi gayet normaldir 
 • Botoks materyali cilt altındayken kimyasal vericilerin ter bezleri ile etkileşim içerisinde olması önlenir 
 • İşlem dakikalar içerisinde tamamlanır ve hastanın terleme botoksunun ardından hemen günlük hayatına dönmesi mümkündür. 

İşlem Sonrası 

Elbette botoks uygulamalarının ardından neler yaşandığı da hastaların en sık merak ettiği hususlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İşlem sonrasıyla ilgili sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • İşlemin hemen ardından günlük hayatınıza ya da işinize dönebilirsiniz
 • Terleme botoksu ciltte hafif kızarıklık ve morarma yapabilir
 • Kızarıklık ve morarmanın ne oranda olacağı, kişinin cilt yapısı ile doğrudan ilgilidir
 • Bu sorunlar tamamen geçicidir ve çoğunlukla çok kısa bir süre içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolur
 • Botoksun etkisini göstermesi için bir süre beklemek gerekir 
 • Bu süre her hastada aynı olmaz ancak genellikle yaklaşık bir hafta içerisinde botoks işleminin etkisini de net bir şekilde fark etmek mümkün olur 
 • İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgeye darbe almamaya özen göstermelisiniz 
 • İşlemin yapıldığı gün doktorunuza danışmadan enjeksiyon yapılan bölgeye herhangi bir kozmetik ürün sürmemelisiniz
 • Terleme botoksu sonrasına dair herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, hastalar gündelik yaşantılarına işlem sonrasında da devam edebilir 

Eğer siz de aşırı terleme problemi yaşıyorsanız ve bu durumda günlük hayatınız, sosyal yaşantınız etkileniyorsa, en güvenilir tedavi seçeneklerinden biri olan terleme botoksu uygulamasından faydalanabilirsiniz. Kısa sürede tamamlanan ve sadece bir enjeksiyondan ibaret olan terleme botoksu hakkında daha fazla bilgi almak, randevu istemek için bizi hemen arayabilirsiniz.