Çene Botoksu (Masseter Botoks)

Çene botoksu son dönemde önemi daha net anlaşılan işlemlerden biridir. Çene bölgesinin yan kısmında en güçlü çiğneme kası bulunur. Kimi zaman masseter kası olarak adlandırılan bu kas dışarıdan net bir şekilde görünecek kadar belirgin bir form kazanabiliyor. Bu durum masseter hipertrofisi ya da masseter büyümesi olarak adlandırılıyor. 

Bu kasın büyümesine neden olan unsurlar ise farklıdır. Nedenler arasında en çok ön plana çıkan ise diş sıkma, diş gıcırdatma oluyor. Bununla birlikte çok fazla sakız çiğneme, çok sert yiyecekleri sıklıkla tüketme gibi nedenlerle de söz konusu kasta büyüme olabilir. 

Masseter botoksu ise bu problemin giderilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Halk arasında çene botoksu olarak da adlandırılan işlem aynı zamanda yüzün alt kısmında mevcut olan şekil bozukluklarının tedavi edilmesi maksadı ile de tercih edilebiliyor. 

İşlemin temel amacı ise bu kasın bulunduğu yüzün alt kısmının inceltilmesidir. Bu kasın olması gerekenden daha büyük bir form kazanması estetik açıdan rahatsızlık verebiliyor. İşte bu nedenle devreye botoks işlemi gibi estetik girişimler giriyor. Çene botoksu işleminin özellikle diş gıcırdatma sorunu yaşayanlar için ideal bir tedavi seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. 

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için botoks işlemi yaptırmak doğru olmaz. Bu nedenle öncelikle gebelik ve emzirme döneminin tamamlanmasını beklemek gerektiğini söyleyebiliriz. Sonrasında çene botoksu işleminden faydalanılabilir. 

Enjeksiyon işlemine engel olabilecek bir sağlık sorununun olmaması da önemlidir. Kanın pıhtılaşması ile alakalı problem yaşayanlar için de bu işlem doğru bir seçenek olmaz. Bunun dışında çene şeklinden memnun olmayanlar için çene botoksu rahatlıkla devreye girebiliyor. 

Geceleri diş sıkma, dişleri gıcırdatma gibi problemler yaşayanlar bu işlemden faydalanabiliyor. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuza mevcut rahatsızlıklarınız, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, kullandığınız ilaçlar hakkında mutlaka bilgi verin. 

Böylelikle söz konusu işlem için uygun olup olmadığınızı doktorunuzdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Mutlaka alanında uzman bir hekime danışmanız gerektiğini de unutmamalısınız. 

Çene Botoksu Sonucu Kalıcı Mıdır? 

Bu işlemle elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Bir süre sonrasında işlemin etkisi sona erer ve botoks işlemlerine yeniden ihtiyaç duyulur. Bu işlemin kalıcılık süresinin ise her bireyde aynı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. 

Etki süresi genellikle 3 ay le 6 ay arasında değişiyor. Ancak düzenli olarak botoks yaptıranlar için kalıcılık süresi daha uzun olur. 

Kimi zaman çene botoksu işleminin etkisinin daha uzun süre kalıcı olması isteniyor. Bu gibi durumlarda işlemin yapılmasından 2 ay sonrasında yeniden botoks yapılabilir. Böylelikle daha uzun bir etki süresinin elde edilmesi mümkün olabiliyor. 

Çene Botoksu En Fazla Kaç Kere Yapılabilir? 

Bu konuda herhangi bir sınırlamanın olmadığının altını çizelim. Çene bölgesinde yer alan kaslarla alakalı olan sorunların giderilmesinde kullanılan işlem defalarca tekrarlanabilir. Bir işlem sayısı sınırı bulunmuyor. Botoksun etki süresinin sona ermesinin ardından hastalar doktoruna başvurarak botoks işleminin tekrarlanmasını talep edebilir. 

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Son dönemde sıklıkla tercih edilen estetik cerrahi işlemler arasında çene küçültme de giriyor. Ancak cerrahi yöntemlere sıcak bakmayanlar rotasını rahatlıkla botoks işlemine çevirebiliyor. Cilde kesi uygulanmadan, dikiş atılmadan yani tamamen ameliyatsız olarak gerçekleştirilen bu işlem sayesinde mevcut problemlerin giderilmesi de mümkün olabiliyor. Çene kaslarına botoks yapılması ne gibi faydalar sağlar sorusunun yanıtlarını ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Masseter uygulaması son derece güvenli bir işlemdir 
 • Cerrahi müdahale gerektiren bir işlem değildir ve bu nedenle ameliyatların taşıdığı riskleri barındırmaz 
 • Çene yapısını inceltir ve çenenin kare görünümünü hafifletir 
 • Daha ince ve daha oval bir çene görünümü elde etmeyi sağlar 
 • Çene botoksu, çene kaslarının boyutunun küçülmesini sağlar 
 • Çene kaslarının küçülmesi daha ince ve daha belirgin bir çene hattına kavuşmayı sağlar 
 • Dişleri sıkma ya da diş gıcırdatma sorunu yaşayanlar için ideal bir tedavi seçeneğidir 
 • Sabahları oluşan ve diş sıkma ya da diş gıcırdatmadan kaynaklanan ağrılar ortadan kalkar 
 • Ameliyatsız bir işlem olduğundan genel anestezinin getirdiği riskleri göze almak gerekmez 
 • Klinik ortamda ya da evde dinlenmeye gerek olmaz 
 • Hastanın iş hayatına ara vermesine 
 • Dakikalar içerisinde tamamlanır ve böylelikle hastanın hızlı bir şekilde rutin yaşantısına dönmesi mümkün olur gerek yoktur
 • Çene botoksu işleminin yan etkileri yok denecek kadar azdır 
 • Hastanın talep etmesi durumunda işlemin etkisi sona erdiğinde rahatlıkla tekrarlanabilir 
 • İşlem sonrasında sadece birkaç hususa dikkat etmek yeterli olur ve bu nedenle çok fazla kısıtlama gerektiren bir işlem değildir

Masseter Botoksu Nasıl Etki Eder?

Bu işlemden faydalanmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği hususlardan biri de işlemin nasıl etki ettiğidir. Daha önce de değindiğimiz gibi çene botoksu işlemi enjeksiyon şeklinde gerçekleştirilir. Kullanılan materyal ise zaman içerisinde masseter kaslarının zayıflamasını sağlar. 

Bu kasların bir miktar zayıflaması ise kasın boyutunun kısalması anlamına geliyor. Küçük bir çene çizgisi ve daha dar görünen bir yüz görünümü elde edilmesi de mümkün olur. Çene botoksu işleminin dişleri sıkmayı ya da gıcırdatmayı önleme etkisi de yine kasların zayıflamasından kaynaklanır. 

Kaslar zayıfladığından hastalar eskiden olduğu kadar güçlü bir şekilde dişlerini sıkamaz ya da gıcırdatamaz. Böylelikle diş ve diş etlerinin zarar görmesinin de önüne geçilebilir. 

Çene Botoksu Yemek Yerken Ağrı Yapar Mı? 

Bu işlem günlük rutin hayatınız sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamanıza neden olmaz. Özellikle yemek yerken ya da konuşurken bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Ancak bu gibi durumlarda da ağrıya neden olmaz ve herhangi bir sorun yaşanmasına da sebebiyet vermez. Dolayısıyla  gönül rahatlığı ile faydalanılabilecek işlemler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. 

İşlem Süreci 

Öncelikle masseter botoksu nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak edenler için işlemin enjeksiyon şeklinde gerçekleştirildiğini belirtelim. Bu işlem ameliyat değildir ve işlem için cilde kesi uygulanmaz. Basit bir enjeksiyon ile işlem tamamlanır. İşlem sürecine dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Çene botoksu öncesinde işlem yapılacak olan bölgeye lokal anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem sayesinde bölgede uyuşma meydana gelir 
 • Hasta için konforlu bir süreç eşliğinde çene botoksu işlemi tamamlanır
 • Bu işlemde enjeksiyon direkt çene kaslarına yapılır 
 • İşlem süresi son derece kısadır, yaklaşık 10 dakikada çene botoksu tamamlanır 
 • İşlem sırasında hastanın acı duymadığını da belirtebiliriz 

İşlem Sonrası 

Masseter botoksu sonrasında yaşanan süreç de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. İşlem sonrasına dair bilinmesi gerekenleri hemen aktaralım. 

 • Öncelikle iyileşme süreci kapsamında dinlenmeye gerek duyulmaz
 • Uygulamanın ardından hastanın evde dinlenmesine ya da klinik ortamda istirahat etmesi gerekmez
 • İşlemin hemen ardından hastanın iş hayatına ya da günlük hayatına geri dönmesi mümkündür 
 • Çene botoksunun etkisini tam anlamıyla görmek için 7 gün kadar beklemek gerekir
 • İşlemden 3 hafta sonrasında asıl etki ortaya çıkar ve net bir şekilde hissedilebilir 
 • İşlemin etki süresi sona erdiğinde yeniden yapılması mümkündür
 • Bir sonraki botoks işlemi için beklemeye ve vücudu dinlendirmeye gerek duyulmaz 
 • İşlem sonrasında enjeksiyon yapılan bölgeye darbe almamaya özen gösterilmelidir 
 • Çene bölgesine masaj yapılmaması da önemlidir 
 • İşlemin yapıldığı günden itibaren birkaç gün boyunca çok sert gıdaları ısırmamak, çiğnememek yani çenedeki bu kasları zorlamamak gerekir 
 • Çene botoksunun yapıldığı zamandan itibaren 24 saat boyunca makyaj yapmamalı, bölgeye kozmetik ürünler sürmemelisiniz

Eğer siz de çenede en güçlü kas olan masseter kasının büyümesinden şikayet ediyorsanız ya da diş sıkma, diş gıcırdatma gibi problemleriniz varsa bu işlemden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizi hemen arayabilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz.