Burun Dolgusu

Artık burun dolgusu işlemiyle ameliyat olmadan burundaki şekil bozuklukları giderilebiliyor. Son derece basit ve acısız bir işlem olan dolgu uygulaması, burun bölgesine estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırılmasını sağlamak amacıyla tercih ediliyor. Üstelik dolgu uygulaması için genel anesteziye de gereksinim olmuyor. Bu işlemin halk arasında ameliyatsız burun estetiği gibi isimlerle de anıldığını belirtebiliriz. 

Burun dolgusundan faydalanmak için mutlaka burunda şekil bozukluklarının olması gerekmez. Sadece burun kemerinin daha düzgün bir görünüm almasını sağlamak amacıyla da dolgu işleminden istifade edilebilir. Bununla birlikte söz konusu işlemin revizyon burun estetiği olmak istemeyenler için de cazip bir tercih olabileceğini belirtelim. Daha önce yapılan burun estetiği ameliyatından sonra hafif düzeltmeler yapılması gerektiğinde dolgu işlemi devreye girebiliyor. 

Burun Dolgusunun Avantajları Neler?

Öncelikle bu işlemin ameliyat olma süreci gerektirmediğini belirtebiliriz. Hastaların cerrahi müdahaleye gerek kalmadan burun bölgesinde istedikleri değişimin yapılması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda genel anesteziye gerek olmadığından anestezinin riskleri de ortaya çıkmıyor. 

Ameliyat sonrasında bir iyileşme sürecinin de yaşanmadığını belirtmemiz gerekir. Tüm bunlar, ameliyata sıcak bakmayan hastalar için son derece önemlidir. 

Daha önce burun estetiği ameliyatı olan ancak memnun kalmayanlar için de revizyon burun estetiğine gerek olmaz. Dolgu işlemi ile basit müdahaleler yapılabilir ve burun ile ilgili düzeltmeler gerçekleştirilebilir. Kişinin burun kemerine sahip olması durumunda da devreye girebilen bir müdahaledir. Burun kemiğinin daha az görünür olması ya da görünümünün tamamen ortadan kalkması sağlanabiliyor. 

Cerrahi müdahalelerde tercih edilen kırma, kesme gibi sert müdahaleler, kullanılan dolgu uygulamasında geçerli değildir. Sadece basit enfeksiyon müdahale ile dolgu işlemi yapılıyor. Dolayısıyla hastaların yüzünde ciddi morlukların ve ödemin oluşması da söz konusu olmuyor. 

Günlük hayata dönüş için beklemeye gerek olmaması da son derece önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak bu işlemin ameliyata nazaran daha düşük bir bütçe gerektirdiğini de belirtmeliyiz. Ameliyata nazaran daha ekonomik bir yöntemdir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Neler?

Bu işlemden faydalanmak isteyenler burun dolgusunun dezavantajları konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bu işlemde kalıcı bir sonuç elde edilemez. Ameliyatta olduğu gibi sonucun ömür boyu kalıcı olması söz konusu değildir. 

Dolgu maddesinin süresi sona erdiğinde burun yeniden eski şeklini alacaktır. Ancak işlemin yeniden yapılabileceğini de belirtmemiz gerekiyor. Bununla birlikte burundaki şekil bozukluğunun çok fazla olması durumunda istenen etki elde edilemeyebilir. 

Bu durum da dezavantaj olarak değerlendirilebiliyor. Son olarak burundaki dolgu işleminin buruna daha küçük bir görünüm kazandırmak amacıyla tercih edilemeyeceğini de belirtmeliyiz. 

Burun ucunu kaldırmak gibi amaçlarla kullanılan bu işlem buruna daha küçük ya da daha kısa bir görünüm kazandırmayı sağlamaz. Bunun için hastanın tercihini cerrahi müdahaleden yana kullanması gerekir. 

Burun Dolgusunun Kalıcılık Süreci Nedir? 

Kalıcılık süresi kullanılan dolgu maddesine ve kişinin bünyesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Genel olarak bu sürenin 1 yıl ile 2 yıl arasında değiştiğini belirtebiliriz. Ancak düzenli olarak yaptırılması durumunda dolgusunun etkisi de daha uzun olabiliyor. 

Dolgu maddesinin erimesi sonrasında beklemeye gerek olmaz. Hemen işlemin yeniden yapılması sağlanabilir. Bekleme süresinin olmaması da önem taşıyor. 

Çoğu zaman dolgunun kalıcılık süresini uzatmak mümkün mü gibi sorularla da karşılaşıyoruz. Kaliteli dolgu maddelerinin kullanılması durumunda hastalar maksimum kalıcılık süresinden de istifade ederler. Ancak bu süreyi daha da uzatacak bir yöntem bulunmuyor. Maksimum kalıcılık süresinden faydalanmak isteyenler dolgu maddesi vücut tarafından eritildiğinde beklemeden yeniden işlemin yapılmasını sağlamalıdır. 

Burun Dolgusunda Hangi Malzeme Kullanılır? 

Son yıllarda bu işlemde en sık kullanılan malzeme hyalüronik asit oluyor. Bu madde vücuda herhangi bir zararı olmayan, doğal bir maddedir. Dolayısıyla dileyen herkes tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir malzeme olduğunu da söyleyebiliriz. 

Dolgu maddesi farklı markalar tarafından üretilebiliyor. Bu nedenle hem kaliteleri hem de kalıcılık süreleri de farklı olabiliyor. Her dolgu malzemesinin içerikleri benzer olsa da kalitelerinin aynı olmayabileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Burun Dolgusunun Amacı Nedir?

Bu işlemin yapılmasındaki en yaygın amaç hacim kazandırmak oluyor. Burun ucuna ya da burnun üst kısmına daha hacimli bir görünüm vermek amacıyla rahatlıkla tercih edilen bir işlemdir. Burunda hafif düzeyde şekil bozukluğu olduğunda da burun dolgusunun yapılabildiğini belirtelim. Elbette uygulamayı burun yapısına ya da mevcut şekil bozukluğuna bağlı olarak planlamak gerekiyor. 

Kimi zaman burun deliklerinde yapısal bir genişlik de olabiliyor. Burun deliklerinin biraz daha kapalı görünmesini sağlamak gibi spesifik amaçlarla da bu işlemin yapılabildiğini belirtmek gerekir. Daha kalkık bir burun görünümüne sahip olmak isteyenler de ameliyattan önce dolgu işlemini deneyebilir. Çoğu zaman dolgu uygulaması ile hastaları memnun edecek bir netice elde edilebiliyor. 

Son olarak kırışıklıkların ortadan kaldırılması amacıyla da dolgu maddesinin kullanılabildiğini belirtelim. Cildin daha dolgun bir görünüm alması ile birlikte kırışıklar da haliyle açılıyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak burun üzerinde fazla oranda kırışıklık olanlar için de bu işlem cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Doktorunuza şikayetlerinizden söz etmeniz durumunda bu işlemin sizin için çözüm olup olmayacağını da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Kimler Burun Dolgusu Yaptıramaz?

Gebelik ve emzirme döneminde burun dolgusunun yapılması önerilmiyor. Öncelikle kadınların emzirme sürecini de tamamlamış olması gerekir. Sonrasında ise dolgu uygulamasından faydalanılabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için kişinin herhangi bir cilt hastalığının da olmaması lazım… 

Egzama gibi çeşitli cilt hastalıkları söz konusu olduğunda dolgu yapılması tavsiye edilmiyor. Öncelikle hastanın bu cilt hastalığından kurtulması gerekir. Sonrasında ise yine dolgu uygulamasının yapılması için planlama gerçekleştirilir. 

Kanın pıhtılaşması ile ilgili bir sağlık sorunu olanlar için de bu işlem ideal bir seçim olmayacaktır. Bunun dışında kalan kişiler gönül rahatlığı ile burun dolgusundan faydalanabilir. 

İşlem Süreci 

Elbette burun dolgusu estetiği işlemine geçmeden önce doktor ve hastanın görüşmesi gerekiyor. İşlemden beklentilerin neler olduğu, hastanın burun şekli ile ilgili şikayetleri de dinlenmelidir. Bu kapsamda doktor tarafından nasıl bir işlem yapılacağı planlanır ve uygulama aşamasına geçilir. İşlem sürecine dair merak edilenler şöyle: 

 • İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür 
 • Bu sayede hafif bir uyuşma olur ve işlemin acısız bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir 
 • İstenen uyuşmanın elde edilmesinin ardından burun bölgesine dolgu malzemesi enjekte edilir 
 • Buruna enjekte edilen dolgu doktor tarafından hafif masajla dağıtılabilir 
 • İşlem süresi 15  -20 dakika dolaylarındadır
 • Hazırlık süreci ile birlikte toplam süre 40 dakikaya kadar uzayabilir
 • Elbette burun dolgusu klinik ortamda ya da evde dinlenmeyi gerektirmez
 • İşlemin hemen ardından hastanın evine gitmesi, günlük hayatına dönmesi mümkün olur

İşlem Sonrası 

İşlem sonrasına dair merak edilen hususları ise şu şekilde açıklayabiliriz: 

 • Enjeksiyon işlemi acılı değildir ve bu konuda hastaların endişe etmesine gerek olmaz
 • Dolgu sonrasında burun bölgesinde hafif kızarıklık ya da şişlik olabilir
 • Kızarıklık ve şişlik kısa zamanda geçer ve bu nedenle müdahale edilmesine gerek olmaz 
 • Enfeksiyon riski nedeniyle işlemin yapıldığı gün makyaj yapılmamalı, burun bölgesine herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir 
 • Buruna darbe almamaya özen gösterilmelidir 
 • İşlemin yapıldığı günü sauna, hamam gibi ortamlara girilmemelidir 
 • Son derece basit bir dolgu uygulaması olduğundan bir iyileşme sürecinin yaşanması söz konusu olmaz
 • Hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilir 

Burun dolgusu ile burundaki şekil bozukluklarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem ameliyat olmak istemeyenler için en ideal seçenektir. Hem bu konuda daha fazla bilgi almak hem de randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.