Burun Botoksu

Burun bölgesi ülkemizde ve dünya genelinde en sık estetik müdahale gerçekleştirilen vücut bölgesidir. Bu müdahaleler sadece cerrahi işlemleri yani ameliyatı kapsamıyor. Aynı zamanda cerrahi dışı yöntemlerle, ameliyatsız olarak da burun bölgesine estetik girişimler uygulanması mümkündür. Bu estetik girişimlerden biri de burun botoksu oluyor. 

Burun botoksu, son dönemde burun estetiği işlemleri arasında en çok ilgi görenlerden biri haline geldi. 

Burun kenarlarında yukarıdan aşağı doğru bir hat çizen ve gülme durumunda daha da belirgin olan sırt çizgileri, ‘tavşan çizgileri’ adı ile anılıyor. Bu çizgilere ise botoks işlemi ile müdahale edilmesi mümkün olabiliyor. Özellikle burun ameliyatı olmak istemeyenler için bu işlemin en ideal seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hiçbir şekilde cilde kesi uygulanmadan ve dikiş atılmadan yapılan işlemlerden biridir. 

Günümüzde estetik girişimlerde ameliyatsız çözüm sunanlar arasında en çok tercih edilenler dolgu uygulamalarıdır ve botoks işlemidir. Bilindiği gibi botoks özellikle hafif cilt kırışıklıklarını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanıyor. Aynı zamanda burun bölgesindeki hafif şekil değişiklikleri yapmak için de tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Burun Botoksu ile Burun Ucu Kaldırılır mı? 

Elbette burun ucu kaldırma işleminde kullanılan yöntemlerden biri de burun botoksu oluyor. Çok sayıda kişi burun ucu görüntüsüyle ilgili şikayete sahiptir. Bu şikayetleri ortadan kaldırmak için botoks yönteminden de istifade edilebiliyor. 

Burun ucu düşüklüğü problemine yönelik olarak da tercih edilen bu işlem sadece 5 dakika ila 10 dakikada tamamlanıyor. Bu işlemde burnun uç bölümüne ihtiyaç duyulan dozajda olmak kaydıyla botoks enjekte ediliyor. Bu sayede burun ucunun yeniden şekillenmesi de mümkün hale geliyor. 

Elbette burun ucunun hafif düzeyde şekillenmesi ve aynı zamanda daha kalkık görünmesini sağlamak botoks işlemi ile mümkün olabilir. Ancak burunda aşırı oranda şekil bozukluğu olması gibi durumlarda cerrahi müdahaleden faydalanılması gerektiğini söyleyebiliriz. 

Burun Botoksu Nerelere Yapılır? 

Botoks işlemi ile ülkemizin tanıştığı dönemlerde sıklıkla gündeme gelen yüz bölgesi kaş arası oluyordu. Oysa burun bölgesine de bu işlemin yapılması mümkündür. Burnun hangi bölgelerine işlem yapılabildiği sorusunun yanıtını ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz: 

 • Burun kaş arasındaki yatay çizgiler
 • Burun ile göz arasında bulunan ve oblig olarak adlandırılan çizgiler 
 • Burun kanatlarını yukarı çeken kaslar
 • Burnun uç kısmı 

Burnun bu bölgelerine gerçekleştirilen işlemler sayesinde burnun çok daha estetik bir görünüm kazanması mümkün olabiliyor. Ancak bu işlemin her hastaya yapılamadığını da belirtmek gerekiyor. 

Bazı şekil bozukluklarının sadece botoks ile düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Bunun için basit bir muayene ve incelemeden geçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede söz konusu işlem için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Burun Botoksu Kalıcı Mıdır?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de botoks işleminin kalıcılığı üzerine oluyor. Bu işlemin sonucu kalıcı değildir. Kalıcı bir sonuç elde edilen estetik uygulamalar arasında yer almadığını söyleyebiliriz. 

Sonuçların kalıcı olması için burun bölgesine cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Sadece ameliyat ile kalıcı bir sonuç elde edilmesi mümkün olabilir. Uygulanan botoks sonrasında elde edilen sonuçların etkisi ise 4 ay ile 6 ay arasında değişiyor. 

Bu sürenin kişinin doku yapısına göre de değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak işlemin etkisi sona erdiğinde beklemeye gerek olmaz. Botoks defalarca yeniden yapılabilen işlemler arasında yer alıyor. 

Uygulanan işlemin etkisinin sona ermesinin ardından hiç beklemeden yeniden uygulanması da mümkün olabiliyor. Bu sayede botoks ile burun bölgesine kazandırılan şeklin korunması da sağlanıyor. 

Son olarak botoks ile elde edilen sonuçtan memnun kalmanız ve bu sonucun kalıcı olmasını istemeniz durumunda estetik cerrahi yöntemden de faydalanabileceğinizi belirtelim. Botoks, ileride burun estetiği ameliyatı olmanıza engel bir işlem değildir. 

Botoks Sonucu Hemen Görünür Mü? 

Hastaların büyük bölümü işlemin hemen ardından burun kanatlarında ya da burun ucunda farkı net bir şekilde görmek istiyor. Elbette işlemin ardından değişimi az da olsa görebilirsiniz. Ancak işlemin etkisini net bir şekilde tamamen görmek için bir süre beklemeniz gerekecektir. 

Bu süre ise kişiden kişiye değişir. Genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişen bir süre olduğunu da belirtebiliriz.  

Kimler Burun Botoksu Yaptırabilir? 

Burun botoksu işleminden hem kadınların hem de erkeklerin faydalanabildiğini söyleyebiliriz. Bu işlemin hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde yapılamayacağını da belirtmek gerekiyor. Anne adaylarının botokstan faydalanmak için emzirme dönemini de tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca kişinin kanın pıhtılaşması ile alakalı bir sağlık sorununun olmaması da gerekir. 

Bu kriterlere uygun olanlar ve burun bölgesiyle ilgili belirli şikayetleri olanlar rahatlıkla burun botoksu işleminden faydalanabiliyor. Ancak doktorunuz ile görüştüğünüzde daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, ameliyatlar ve şayet varsa düzenli olarak kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi de unutmayın. Böylelikle söz konusu işlem için uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından belirlenir. 

Burun Botoksu Fiyatları Ne Kadar?

Hastalar için burun botoksunun fiyatları elbette önemlidir. Fakat net bir fiyat bilgisi vermek de bir o kadar yanlış olacaktır. Çünkü burun bölgesine botoks ile nasıl bir şekil kazandırılması gerektiği, doktorun deneyimi, kullanılan botoks malzemesi gibi çeşitli hususlar fiyatlar üzerinde de etkili oluyor. 

Dolayısıyla her hasta için aynı fiyatların geçerli olması da mümkün değildir. Bu nedenle fiyat konusunda bir rakam aralığından dahi söz etmek yanlış olur. 

Öncelikle randevu almanız ve muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında basit bir inceleme yapılır ve şikayetleriniz dinlenir. Nasıl bir uygulama yapılacağına karar verildikten sonra fiyat bilgisi de tarafınıza iletilir. 

İşlem Süreci

Burun botoksu işleminin nasıl yapıldığı konusunda merak edilen hususlara şu şekilde açıklık kazandırabiliriz: 

 • Botoks uygulamasına başlanmadan önce müdahale edilecek bölgeye anestezik krem sürülür 
 • Anestezik krem sayesinde uyuşma meydana gelir ve böylece hastanın acı, ağrı hissetmesi mümkün olmaz
 • Daha önceden hazırlanan botoks malzemesi belirlenen bölgelere enjekte edilir 
 • Bu işlem sırasında son derece ince uçlu enjektörler kullanılır
 • İşlemin tamamlanmasıyla birlikte hastanın evine gitmesi mümkündür
 • Burun botoksu ile burun bölgesine kazandırılan görünüm hemen fark edilebilir 
 • Hastanın evde dinlenmesine ihtiyaç duyacağı bir işlem olmadığını belirtebiliriz

İşlem Sonrası 

İşlem sürecinde neler yaşandığı kadar botoks uygulamasından sonra hastaları nasıl bir sürecin beklediği de merak ediliyor. Bu konuda da şu bilgileri aktarabiliriz: 

 • İşlemin ardından çalışma hayatına ara vermek gerekmez, burun botoksu sonrasında hasta işine geri dönebilir
 • İşlemin ardından burun bölgesine darbe almamaya özen gösterilmelidir 
 • Burun kaşınmamanı, masaj yapılmamalı ve bu bölge ovulmamalıdır
 • İşlem sonrasında burun ve çevresinde hafif kızarıklık olabilir 
 • Kızarıklık ile birlikte hafif morluk ya da şişme de meydana gelebilir 
 • Tüm bunlar tamamen geçicidir ve bu nedenle müdahale etmeye de gerek olmaz
 • İşlemin yapıldığı gün makyaj yapmamak, burun bölgesine herhangi bir kozmetik ürün sürmemek gerekir 
 • Burun bölgesini direkt güneş ışığından korumalısınız

Burun botoksu işlemi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenmek ve randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.