Alın Dolgusu

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüz bölgesinde ince kırışıklıklar meydana gelir. Yüzdeki kırışıklıkların en net görüldüğü bölge alın bölgesidir. 

Çizgiler ve kırışıklıklara bağlı olarak kimi zaman kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesi bile söz konusu olabilir. Ancak artık bu sorunun dolgu malzemeleri ile ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. Alın dolgusu işlemi ile kırışıklık ve çizgiler ortadan kalkabiliyor ve kişi daha genç görünebiliyor. 

Alın dolgusu işlemi hem kadınların hem de erkeklerin faydalanabileceği yöntemlerden biridir. Özellikle alın çizgileri görünümünü ortadan kaldıran bu işlem sayesinde kişinin daha genç görünmesi mümkün hale geliyor. 

Elbette bu işlem kalıcı bir sonuç elde etmeyi sağlamaz. Ancak düzenli olarak yeniden uygulanması mümkündür. Bu sayede işlemin kalıcılık süresinin daha uzun olması da sağlanabilir. Üstelik bu işlem kısa zamanda hatta dakikalar içerisinde tamamlanıyor. 

Alın Dolgusunda Hangi Dolgu Malzemesi Kullanılır? 

Hangi doktorun tercih edildiğine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişebilir. Kullanılabilen dolgu malzemeleri arasında hastanın kendi basen ya da karın bölgesinden alınan yağ da bulunuyor. Bu durumda kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile kırışıklık ve çizgilerin ortadan kaldırılması sağlanıyor. Bununla birlikte dolgu işleminde hyaluronik asitli dolgular da tercih edilebilir. 

Hyaluronik asit dolgu uygulamasının daha sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda doktorunuz ile görüşebilir ve hangi dolgu materyalinin tercih edildiğini öğrenebilirsiniz. 

Alın Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Genel olarak alın dolgusu işleminin 2 farklı teknikle yapılabildiğini söyleyebiliriz. Genel prosedür enjeksiyon şeklinde işlemin yapılmasıdır. Ancak hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak işlemin yapılma stilinde küçük farklar bulunabiliyor. 

 • Hyarulonik Asitle Alın Dolgusu İşlemi

Bu yöntemde dolgu maddesi hazır haldedir. Bu nedenle dolgu maddesinin planlanan bölgeye enjeksiyonu sağlanır ve işlem tamamlanır. 

 • Yağ Enjeksiyonuyla Alın Dolgusu İşlemi

Öncelikle liposuction yöntemi ile hastadan yağ alınır. Bu yağ bir işlemden geçirildikten sonra yağ enjeksiyonu şeklinde alın bölgesine uygulanır. Diğer yönteme nazaran biraz daha uzun süren bir işlemdir. 

Alın Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Alın bölgesine yapılan dolgu uygulaması yaklaşık olarak yarım saat içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Ender durumlarda hazırlık aşaması ile birlikte işlem süresi 1 saate kadar çıkabilir. Son derece kısa bir sürede tamamlanıyor olması nedeniyle hastaların bu işlem için uzun bir süre ayırmasına gerek olmaz. 

Elbette iyileşme süreci gerektiren bir işlem olmaması da önem taşıyor. Özellikle iş hayatına uzun bir ara vermek istemeyenler ya da dinlenmek için zamanı olmayanlar için bu durum yüz güldürüyor. 

Alın Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir? 

İşlemin kalıcılık süresi kişinin cilt yapısının durumuna bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Genellikle kalıcılık süresi 1,5 yıl civarında olur. Bu süre sonunda ise alın bölgesi eski haline geri döner. 

Kişinin yapısı gereği dolgu malzemesinin daha hızlı ya da daha yavaş emilmesi söz konusu olabiliyor. Haliyle bu durumda dolgunun emilim süresine bağlı olarak kalıcılık süresi de değişkenlik gösteriyor. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi dolgunun düzenli olarak tekrarlanması durumunda kalıcılık süresi de uzar. Dolayısıyla dolgunun süresi sona erdiğinde bile dolgudan önceki görünümden daha genç bir görünüm ortaya çıkar diyebiliriz. 

Alın Dolgusu Fiyatları Nedir? 

Alın bölgesindeki kırışıklık ve çizgilerden kurtulmak isteyenler alın dolgusu fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak alın dolgusunun fiyatına dair net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olacaktır. Çünkü doktorun deneyimi, kullanılan dolgu materyali, bu materyalin kalitesi gibi unsurlar fiyata da yansıyor. 

Dolayısıyla fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Aynı zamanda kaç seans uygulama yapılması gerektiği de fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Sadece tek bir seans şeklinde uygulama yapıldığında fiyat daha düşük olacaktır. 

Randevu alarak basit bir inceleme yapılması durumunda tarafınıza net bir fiyat bilgisi de iletilir. Ancak genel olarak bir fikir vermesi açısından dolgu işlemlerinde fiyatların sanıldığı kadar yüksek olmadığını belirtebiliriz. 

Alın Dolgusunun Yan Etkileri Neler? 

Alın dolgusu işlemi, yan etkileri olan bir işlem değildir. Sadece uygulama sonrasında ciltte çok hafif kızarıklık olabilir ve bu durum da gayet normaldir. Bunun dışında bir etkinin ortaya çıkması söz konusu olmaz. Bu açıdan da güvenle tercih edilebilen yöntemler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. 

Kimler Alın Dolgusu İşleminden Faydalanabilir?

Alın bölgesinde çizgiler ve kırışıklıklar olan kişiler bu işlemden faydalanabilir. Ancak işlemin yapılabilmesi için ciltte açık yaranın olmaması gerekiyor. Aynı zamanda egzama ve buna benzer cilt problemleri olduğunda da dolgu işleminin yapılması doğru olmaz. Öncesinde cilt sorunlarının tedavi edilmesi ve sonrasında dolgu uygulaması aşamasına geçilmesi çok daha doğru olacaktır. 

Bu arada gebelik ve emzirme döneminde dolgu uygulamasının yapılması önerilmez. Doğum sonrasında emzirme süreci de geride kalmalı ve sonrasında dolgudan faydalanılmalıdır. Kişinin bu işlemden faydalanması için kanın pıhtılaşması ile ilgili bir sağlık sorununun olmaması da gerekiyor. Bu kriterlere uygun olmak kaydıyla alın bölgesinin daha gergin ve daha genç görünmesi için dolgu işlemi yapılabilir. 

Alın Dolgusu Ne Fazla Kaç Kere Yapılabilir? 

Bu konuda herhangi bir sınırlama olmadığını belirtelim. Dolgunun kalıcılık süresi sona erdiğinde yeniden yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir sayı sınırlaması bulunmadığından hastalar gönül rahatlığı ile bu işlemden faydalanabilir. Ancak bu konuda kritik bir unsurun altını çizmek gerekir. Bu işlem ciltteki yaşlanmayı durdurmaz, sadece ince kırışıklık ve çizgilerin ortadan kalkmasına olanak tanır. 

Zaman içerisinde yaşlanma ile birlikte ciltte yeni kırışıklıklar da oluşabilir. Çok derin kırışıklıkların dolgu ile görünümü hafifletilebiliyor. Ancak tamamen bu görünümün ortadan kaldırılması her zaman mümkün olmayabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İşlem Süreci 

Daha önce dolgu uygulaması yaptırmamış olanlar alın dolgusu işlemi sürecine dair de bilgi almak isteyebiliyor. İşlem sürecine dair merak edilenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Alın dolgusu cerrahi bir müdahale değildir ve genel anestezi gerektirmez
 • Sadece işlem yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür
 • Anestezik krem işlem sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesini engeller 
 • Dolgu materyali daha önce planlanan alın bölgesine enjekte edilir
 • İşlem tamamlanır ve hastanın hemen günlük hayatına geri dönmesi mümkündür 

İşlem Sonrası 

Alın dolgusunun ardından hastayı nasıl bir süreç bekliyor sorusuna da maddeler halinde yanıtlar verebiliriz. 

 • Hastanın enjeksiyon yapılan bölgesinde alın dolgusunun ardından hafif kızarıklık meydana gelebilir 
 • Kızarıklık çoğunlukla aynı gün geçer
 • Morluk ve ödem çok ender durumlarda görülebilir ve tamamen geçicidir
 • Bu işlem hastayı zorlamaz ve yormaz. Bu nedenle klinik ortamda ya da evde istirahat gerektirmez 
 • Alın dolgusunda işlemden sonra alın bölgesine darbe alınmaması önemlidir
 • Doktorun belirttiği süre boyunca makyaj yapılmamalı, alın bölgesine kozmetik ürünler sürülmemelidir 
 • Dolgunun kalıcılık süresinin sonunda yani dolgu etkisi ortadan kaybolduğunda beklemeye gerek olmaz, işlemin hemen yeniden uygulanması mümkündür 

Dolgu işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ya da randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.