Doktor Arayışı İçerisindeyseniz Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yüzünüzde ya da vücudunuzda hoşlanmadığınız, daha iyi görünebileceğini düşündüğünüz bölgeleriniz var ve bir arayış içerisindesiniz. Peki bu arayışta sizi doğru yola ulaştıracak adımlar nelerdir?

Önce problemin ne olduğunu tam olarak anlamalısınız. Sizin problem olarak nitelendirdiğiniz şey gerçekten bir problem mi? Yoksa yakın zamanda bir düş kırıklığı mı geçirdiniz? Kendinizde bu sebeple mi bir değişiklik istiyorsunuz?

Hala bir probleminiz var ise sırada kendinize güvenebileceğiniz bir doktor bulmak var demektir. Peki güvenilir doktor kimdir? Nerede bulunur? Güvenilir doktor kimilerine göre göreceli bir kavramdır. Hekiminiz hakkında etrafınızdan bilgi alın. Bir hekimin onlarca mutlu hastası var iken mutsuz hastaları da vardır.

Sosyal medya doktor seçimi için bir araçtır evet ama bir doktorun sosyal medyayı aktif kullanması ile güvenilir olması birbirinden farklı olabilir.  Lütfen sosyal medyayı bir araç olarak kullanıp ulaşmak istediğiniz kişinin adresini telefonunu bulmak için yardım alın. En önemlisi hekiminize güvenmek için onunla görüşün, aynı dili kullandığınıza, sizi anladığına emin olun.

Doktorunuza güvenmek, doktorunuzun yanında kendiniz rahat hissetmeniz ve ona gerçekten güven duymanız çok önemli. Doktorunuzun tedavinizle ilgili vereceği kararlar sağlığınız direkt olarak etkileyecektir. Eğer doktorunuza güven duymazsanız, onun size önerilerine uymakta zorlanırsınız. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için ilk şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Doktorunuz sizi soru sormaya özen gösteriyor, sorularınız dikkatle dinliyor ya da dinlemiyor mu? Sizi muayene ederken sizinle ne kadar ilgili? Sizi soru sormaya teşvik ediyor mu? Durumunuz hakkında size detaylı bilgi veriyor, alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar çok önemli olup, durumunuz hakkında bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, riskleri, tedavi yollarını öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Doktorunuzla kuracağınız iletişim, doktorunuzu belirlemede önemli bir rol oynamaktadır…

Randevu Al
Hemen Ara