Doktor Arayışı İçerisindeyseniz Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde estetik girişimler ile yüz bölgesinde ya da vücutta pek çok değişim yapılabiliyor. Yapısal sorunların giderilmesi ya da estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde edilmesi mümkün hale geldi. Siz de gelişmiş estetik tekniklerden faydalanarak daha iyi ve daha güzel görünmek istiyor olabilirsiniz. Peki, ne yapmalı, nereden başlamalısınız? 

Öncelikle sorunun ne olduğunun net bir şekilde tespit edilmiş olması gerekiyor. Sizin için bir sorun olarak görünüm temelinde gerçekten bir problem niteliği taşıyor mu? Yoksa istediğiniz şey sadece bir değişim mi? Yakın zamanda sıkıntılı günler geçirmiş olmanız nedeniyle de görüntünüzü değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bir süre sonrasında pişmanlık da yaşayabilirsiniz. İşte bu nedenle estetik girişimlerden faydalanmadan önce kendinize sormanız gereken soru şu: ‘Gerçekten istiyor muyum?’

Eğer yanıtınız ‘evet’ ise bu durumda doktor arayışına başlayabilirsiniz. Doktor seçiminde ise göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler olmalıdır. Güvenilir, kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz, sizi anlayan ve sizin de onu anladığınız bir doktoru tercih etmeye özen gösterin. Bu durumda süreci çok daha kolay ve konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Bu konuda yapılan en büyük hata sosyal medya üzerinden doktor seçimi yapmak oluyor. Elbette hem başarılı ve güvenilir hem de sosyal medyayı gayet aktif bir şekilde kullanan doktorlar da mevcut. Ancak sosyal medyanın aktif şekilde kullanılması o doktorun güvenilir olduğu, başarılı olduğu ya da yapacağı estetik müdahale ile sizi % 100 memnun edeceği anlamına gelmez. Dolayısıyla sosyal medya sizi yanıltmamalıdır. Sosyal medya sadece beklentilerinize uygun bir doktor bulmanız konusunda bir araç olmalıdır. 

Doktorların yüzlerce mutlu hastası olabildiği gibi mutsuz hastaları da olabilir. Bu durum doktorun başarısı ile ilgili olabildiği gibi kişinin beklentilerinin ne oranda karşılandığı ya da estetik girişimi gerçekten isteyip istemediği ile ilgili de olabilir. Doktor seçiminde doğru kararı vermek için mutlaka kendisiyle görüşmelisiniz. Doktorunuzun yanında rahat hissetmeniz, sizi gerçekten anladığını düşünmeniz ve doktorunuza güvenmeniz son derece önemlidir. Çünkü sadece doktorunuza güvenirseniz, onun görüşlerini ve önerilerini tamamen dikkate alabilirsiniz. 

Doktor seçiminizi yaparken doktorunuzun sizi özenli bir şekilde dinleyip dinlemediğini, sorularınıza ayrıntılı ve özenli bir şekilde yanıt verip vermediğini de dikkate almanızda fayda olacaktır. Size karşı dürüst olan, sizi dinleyen, anlayan ve alternatifler hakkında da bilgi veren bir doktora yönelmeniz, sizin için en doğru seçim olur. Tüm bunların temelinde de doktorunuz ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmeniz yatıyor. 

Elbette estetik girişimler görüntü ile yakından ilgilidir. Ancak bu müdahalelerin sağlığınızı da çok yakından etkileyeceğini unutmayın. Dolayısıyla doktor seçiminizi dikkatli ve titiz bir şekilde yapın. Güvenebileceğiniz bir doktoru seçmeniz durumunda sürecin sizin için de çok daha kolaylaşacağını unutmayın. Size yeterli oranda ve sizi tatmin edebilecek açıklamaları yapan, risklerden, sonuçlardan ve tedavi seçeneklerinden söz eden bir doktoru seçmeye özen gösterin.