Dermapen Uygulaması

Daha sağlıklı, daha genç ve daha parlak bir cilde sahip olmak kuşkusuz herkesin ortak hayalidir. Bunu sağlamak için cilt bakımına önem vermek çoğu zaman yeterli olmuyor. Özellikle yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan ince çizgilerden, akne izlerinden ya da derideki çalak görünümünden kurtulmak gerekiyor. İşte bu noktada da devreye giren medikal kozmetik uygulamalardan biri de dermapen işlemi oluyor. 

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan ince kırışıklık görünümü, çatlaklar ve aynı zamanda akne izleri gibi istenmeyen cilt izlerinin giderilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bu işlem mikro iğneleme yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Mikro iğneler yardımı ile yapılıyor olması işlemin kimi zaman bu isimle anılmasını da beraberinde getiriyor. Eskiye nazaran çok daha sıkı ve tazelenmiş bir cilt görünümü elde etmeyi sağlıyor olması nedeniyle son yıllarda bu işlemin daha fazla tercih edildiğini de söyleyebiliriz.  Üstelik söz konusu işlem tüm cilt tipleri için uygulanabiliyor. 

Dermapen İşleminden Kimler Faydalanabilir? 

Öncelikle bu işlemin minimal invaziv bir uygulama olduğunu belirtmeliyiz. Cilde açılan çok sayıda mikro kanal kolajen ve elastin uyarılmasının sağlanması amacını taşır. Bu işlemden faydalanabilmek için uygulama yapılacak olan bölgede açık yara bulunmamalı ve egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarının olmaması gerekir. Kişinin genel cilt sağlığının iyi olması da aranan koşullar arasında yer alıyor. 

Bununla birlikte akne problemi nedeniyle ilaç kullanan kişilerin de işlemden faydalanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerektiğini belirtmeliyiz. Doktorunun onay vermesi halinde dermapen cildi iyileştirmek amacıyla uygulanabilir. Elbette hamilelerin bu işlemden faydalanması önerilmiyor. Bununla birlikte emzirme döneminde olanların da işlemden faydalanması sakıncalı olabilir. Dolayısıyla anne adaylarının emzirme dönemini de tamamlamayı beklemesinde fayda olacaktır. 

Cildindeki ince çizgiler nedeniyle şikayetçi olanlar, akne izlerinden kurtulmak isteyenler ya da daha sağlıklı görünen bir cilt yapısına kavuşmayı arzulayanlar, yukarıdaki koşullara uygun olmak kaydıyla bu uygulamadan faydalanabilir. Doktorunuza danışarak da bu işlem için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Dermapen Uygulamasının Faydaları Neler? 

Kimlerin bu işlemi yaptırabileceği gibi söz konusu uygulamanın ne gibi faydalar sunduğu da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Genel olarak cilt problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen bu işlemin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Gözenek genişlemesi problemi üzerinde etkilidir ve gözenekleri belirgin düzeyde sıkılaştırır
 • Cildi sıkılaştırma noktasında da işe yarar ve ideal seans sayısı tercih edildiğinde cildin çok daha sıkı bir form kazanmasına olanak tanır 
 • Saç dökülmesi sorunuyla mücadelede oldukça etkilidir 
 • Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan yara izleri üzerinde etkilidir ve izlerin belirgin oranda azalmasına yardımcı olur 
 • Cilt bakım ürünlerinin cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlar ve bu ürünlerin faydalarından maksimum düzeyde istifade etmeye olanak tanır 

Botoks Uygulanan Cilde Dermapen Yapılabilir Mi? 

Daha önce botoks uygulaması yapılmış olan cilde dermapen işleminin yapılması doğru olmaz. Bu nedenle botoks işleminden daha önce faydalanmış olanlar daha farklı uygulamalara yönelebilir ve cilt probleminden dermapen dışında kalan diğer işlemler arasından en uygun olanları tercih ederek kurtulabilir. 

Dermapen Uygulaması Ağrı Yapar Mı? 

İşlem öncesinde uygulama yapılacak olan bölge anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Bu nedenle uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmesi engellenmiş olduğundan ağrı noktasında herhangi bir endişe yaşamanız gerekmez. İşlem sonrasında da çok hafif düzeyde bir acı hissinin oluşması ihtimali mevcuttur. Ancak çok sayıda hastanın böyle bir şikayetinin olmadığının da belirtmeliyiz. İşlem sonrasında ağrı olup olmadığı kişinin acı eşiği ile de çok yakından ilgilidir. Çoğu zaman hiçbir şikayetin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira aynı zamanda hastalar işlemin ardından ağrı kesici ilaç almaya da gerek duymadıklarını dile getirir. 

Dermapen Uygulaması Kaç Seans Yapılır? 

Elbette dermapen işleminin başarılı bir sonuç sunabilmesi için kaç seanstan faydalanmak gerektiği her bireyde aynı değildir. Kişinin yaşı, cildinin durumu, hangi şikayetlerinin olduğu yani mevcut cilt problemleri gibi unsurlar bu işlem için gerekli seans sayısının da değişmesini beraberinde getiriyor. Genellikle 3 ile 6 seans uygulama yapıldığı bilgisini de aktaralım. Seanslar arasında 4 haftalık bir zaman diliminin olması gerekiyor. Bu süreçte cildin kendini yeniden onarma süreci başlıyor ve onarım tamamlandığında da bir sonraki seansa geçiliyor. Tüm bu sürecin de yaklaşık olarak 1 aya tekabül ettiğini söyleyebiliriz. 

İşleme başlanmadan önce cildiniz ve mevcut cilt problemleriniz doktor tarafından gözden geçirilir. Sonrasında ise başarılı bir netice elde etmek için kaç seans dermapen işlemine gereksinim olduğu belirlenir ve tarafınıza da bu konuda tahmini bir bilgi iletilir. Ayrıca seans sayılarının artmasında bir sakınca olmadığını da belirtmeliyiz. 

İşlem Süreci 

Elbette daha önce bu işlemden faydalanmamış olanlar dermapen nasıl yapılıyor sorusunun yanıtını da merak ediyor. Bu uygulama, kişiyi zorlayan bir süreç değildir. Aksine gayet konforlu bir süreç eşliğinde işlem tamamlanır. Ayrıca doktorunuz dermapen öncesi işlemin nasıl yapılacağı konusunda da tarafınıza bilgi iletecektir. İşlem sürecine dair merak edilenleri şu şekilde aktarabiliriz: 

 • Dermapen uygulanacak bölgeye öncelikle anestezik krem sürülür
 • Anestezik kremin etkisi ile hastanın acı hissetmesinin önüne geçilmiş olur 
 • Uyuşmanın elde edilmesi ile birlikte uygulama aşamasına geçilir
 • Bu işlem için özel olarak geliştirilen bir cihaz yardımı ile cilde saniyede 1300 mikro delik açılır
 • Bu delikler cildin hem kolajen hem de elastin üretmesi için uyarır
 • Kolajen ve elastin sayesinde cildin daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm kazanması sağlanır 
 • İşlem süreci esnasında yaklaşık 15 dakika boyunca cilde soğuk kompres uygulanır
 • Soğuk kompres cildin rahatlamasını sağlar ve hastanın işlem sürecindeki konforunu da artırır
 • Bu işlemin kısa zamanda tamamlandığını belirtebiliriz ve bu nedenle işlem için uzun bir zaman ayrılmasına gerek olmaz
 • İşlemden sonra doktorun belirttiği süre boyunca cilt bakım ürünleri ya da makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerekir
 • Elbette dermapen işlemi klinik ortamda ya da evde istirahat gerektirmez
 • Seans sonunda hastanın hemen iş hayatına ya da günlük hayatına geri dönmesi mümkündür 

İşlem Sonrası 

En az işlem süreci kadar merak edilen bir diğer husus da dermapen uygulamasının sonrasında yaşanacaklar oluyor. İşlem sonrasına dair merak edilen soruların yanıtlarını da içeren bilgileri şu şekilde sizlerle paylaşabiliriz: 

 • Ciltte dermapen sonrası hafif pembelikler ya da kırmızılıklar oluşabilir ve bu durum gayet normaldir 
 • Kızarıklık düzeyi kişinin cilt yapısı ile de ilgilidir ve genellikle ince cilt yapısına sahip olanlarda kızarıklık ya da pembelik bir miktar daha fazla olabilir
 • Kişinin cilt yapısına da bağlı olarak kızarıklıklar birkaç günde kendiliğinden iyileşir 
 • İşlem sonrasında kabuklanmalar da meydana gelebilir 
 • Kabuklanmalar da kendiliğinden geçtiği için herhangi bir müdahaleye gerek olmaz
 • Dermapen işleminde mikro iğnenin de etkisi ile ciltte gözle görünmeyecek kadar küçük delikler açılır
 • Bu delikler nedeniyle işlem sonrasında hijyene çok fazla önem verilmelidir 
 • Kısa bir süre makyaj yapmaktan kaçınmak ve cilde olabildiğince dokunmamak, masaj yapmamak gerekir 
 • Birkaç gün deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlarda girmemek de önemlidir 
 • İşlemin ardından cildin 1 gün boyunca güneşten korunması gerekiyor 
 • Dışarıya çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanılmalıdır 
 • Yine işlem sonrasında 1 gün boyunca uygulama yapılan bölgeye su temas etmemelidir
 • Ayrıca dermapen tedavisi sonrasında 1 hafta boyunca peeling gibi cildi soyan kozmetik müdahalelerden de kaçınmak gerekir 

Eğer siz de çeşitli cilt problemlerinden şikayet ediyorsanız ve cildinizin daha sağlıklı olmasını hedefliyorsanız dermapen uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bu konuda sorularınızı yöneltmek yahut randevu talep etmek için bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz. Daha genç ve daha sağlıklı görünmek mümkün, hemen şimdi ilk adımı atın ve randevunuzu alın!